https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-si-nechava-zpracovat-plan-pro-zvladani-sucha-hotovy-ma-byt-do-unora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj si nechává zpracovat plán pro zvládání sucha, hotový má být do února

1.1.2023 00:40 | ZLÍN (ČTK)
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Zlínský kraj si nechá vypracovat plán pro zvládání sucha a nedostatku vody. Na jeho přípravě spolupracuje hejtmanství s vodohospodáři, hasiči, městy nebo hygieniky. Dokument bude obsahovat návrhy opatření vedoucí k zajištění dostatku vody nezbytné k pokrytí základních společenských potřeb i k minimalizaci negativních dopadů sucha na životní prostředí a hospodářskou činnost. Hotový by měl být začátkem tohoto roku, řekla již dříve náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).
 

Povinnost nechat si zpracovat tento plán ukládá všem krajům novela zákona o vodách. Podle Ančincové však kraj chce, aby to byl praktický dokument a nevypracovával se takříkajíc do šuplíku. "Velmi klademe důraz na mezioborovou spolupráci, takže jej vypracováváme i ve spolupráci s povodím příslušných toků, hasičským záchranným sborem, příslušnými úřady ORP i například s krajskou hygienickou stanicí," řekla Ančincová. Plán hejtmanství projedná i s policií, sousedními krajskými úřady, ministerstvy zemědělství, životního prostředí a dopravy nebo Státní plavební správou.

Ve své hlavní části bude dokument podle náměstkyně obsahovat návrh postupů pro zvládání sucha a opatření při nedostatku vody. "Měla by to být taková jednotná kuchařka právě ve spolupráci s příslušnými orgány. My jej chceme co nejvíce praktický, protože samozřejmě i nějaké kauzy ukázaly, že legislativa z oblasti vodního zákona, legislativa co se týče nakládání s vodami, je mnohdy děravá, a právě proto je opravdu velmi dobré mít tento dokument k dispozici," uvedla Ančincová. Součástí plánu podle ní bude též prevence.

Plán chce krajský úřad průběžně aktualizovat, a to ve spolupráci s příslušnými správci povodí a Českým hydrometeorologickým ústavem. Úpravy budou podle zástupců hejtmanství zohledňovat změny v území kraje spojené se zásobováním obyvatelstva pitnou vodou. Dokument by měl být zveřejněn na webových stránkách Zlínského kraje nejpozději od února 2023.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

1.1.2023 17:59
vodní program, zavodnění krajiny by měl být prvořadý úkol společnosti, všech ekologů a zainetres. orgánů, nadřazený všem činnostem. Správa NP usiluje o bezásahovost, přírodní vývoj, ekologové o diverzifikaci přírody. Jsou to správné cíle, ale mohou podlamovat to nejdůležitější- zavodnění. I v tropických krajích, kde je mnohem vyšší teplota si příroda díky zalesnění dokázala poradit, i africké stepi byly dříve stabilní, až nyní selhávají. Oteplení se dříve střídalo s ochlazováním a příroda si poradila. Nyní se zdá, že vše skončí katastrofou. Krajina se totálně změnila. Přibyly silnice, zastavěná místa. Celosvětově ubývá stromů a lesa který táhne vodu biotickou pumpou z moře, ochlazuje krajinu odparem vody, ve dne zachycováním slunce v korunách, v noci voda v chladnější koruně kondenzuje a padá dolů. Zmenšování zalesnění může vést ke katastrofě, nelze se vracet do doby před 1000 lety, klima se mění, krajina byla jiná. Změnily se řeky, místo 10 m pláže ke břehu, kde se voda při dešti mohla rozlévat a zachycovat, je zpevněný břeh (stromy). Zmizely meandry, slepá ramena. Močály se vysušily a rozšířila se pole. Snižovat CO je potřebné, ale ne na úkor vodního programu. Politika EU, kde se vše soustřeďuje jen na snížení C02 je bez spolupráce celého světa nesmyslná, CO2 se stejně nesníží a naše krajina vyschne.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.1.2023 10:38 Reaguje na Honza Honza
Jenom to nechce být děláno - hurá systémem( mnohde sázení stromků ), ale uvážlivě, s použitím znalostí předků i map z dob před 100/150roky.
Voda si najde cestu podle svého.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist