Zpracování odpadu nebude patřit do nižší sazby DPH
Nejvýznamnější změnou v předloze je podle ministra pro životní prostředí Richarda Brabce (ANO) nová úprava poplatku za komunální odpad, která bude stanovena pouze v zákoně o místních poplatcích. Obec si bude moci zvolit ze dvou typů poplatků. Buď zavede paušální poplatek na svého obyvatele nebo vlastníka nemovitosti, nebo poplatek podle množství vyprodukovaného odpadu. Zákon má v obou případech umožnit obcím stanovit minimální základ poplatku 60 korun.
Sněmovna v rámci novel upravila na popud svého hospodářského výboru zákon o zadávání veřejných zakázek. Zadavatel bude povinen dodržovat zásady sociálně a environmentálně odpovědného zadávání a inovací. Do hodnocení nabídek tak bude možné zahrnout i ekologickou šetrnost a dát přednost například recyklovaným výrobkům.
Zdanění obcí navrhovali pirátský poslanec František Elfmark a poslanec ANO Jan Řehounek. Daňové zvýhodnění obcí označili za narušení hospodářské soutěže v oblasti odpadového hospodářství. Sněmovní výbor pro životní prostředí jejich úpravy nepodpořil, ale ani neodmítl.
Poslanci Elfmark a Jana Krutáková z hnutí Starostů rovněž neúspěšně navrhovali, aby do snížené sazby DPH ve výši 15 procent patřilo také zpracování jakéhokoli odpadu k dalšímu využití, nebo alespoň komunálního odpadu. Krutáková to zdůvodnila potřebou podpořit zpracovatelské a recyklační odvětví a přispět ke splnění unijních cílů na zvýšení recyklace odpadu.
Ministerstvo životního prostředí podle poslankyně návrh na nižší zdanění odmítlo jako "divokého jezdce, tedy nepřijatelný legislativní přílepek". Krutáková se ale s odvoláním na verdikt Ústavního soudu domnívá, že její návrh byl v souladu s požadavky na úpravy zákonů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Aleš Svoboda
27.9.2020 19:16"Poslanci Elfmark a Jana Krutáková z hnutí Starostů rovněž neúspěšně navrhovali, aby do snížené sazby DPH ve výši 15 procent patřilo také zpracování jakéhokoli odpadu k dalšímu využití, nebo alespoň komunálního odpadu."
Toto je zcela nesmyslný návrh. Oba poslanci jen dokazují, že dané probematice absolutně nerozumí.
25 let lobuji za podporu spotřeby výrobků z recyklátu - toto je jediná cesta, která ma šanci podpořit recyklaci.
Z osobní praxe téměř 30 let vím, že jediná podpora výrobků z recyklátu, která má význam, je snížené DPH.
Tedy žádné dotace firmám. . . .
Pokud se daňové zvýhodnění přenese na konečného spotřebitele, zvýší se ochota kupovat výrobky z recyklátu - a o recyklaci se pak postará trh sám.
s MPO jsme navrhovali dvě sazby : cca 12% a 0% podle obsahu recyklátu v daném výrobku.
Stávající tristní situace dokazuje, že největším nepřítelem životního prostředí a recyklace je samo Ministerstvo životního prostředí
MŽP nedělá pro podporu recyklace téměř nic - jen ází podnikatelům klacky pod nohy.
A přitom to je právě MŽP, které se zavázalo recyklovat 60% odpadů - už od roku 2024, zatímco EU se k témuž zavázala až v roce 2033.
To je dalším důkazem, že tato vláda, stejně jako ty předcházející ekologii a ochranu ŽP naprosto ignorují.