https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zubri-se-po-tisiciletich-vrati-do-krajiny-velke-britanie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zubři se po tisíciletích vrátí do krajiny Velké Británie

14.7.2020 01:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Zubři mění krajinu lesů takovým způsobem, jakým to žádný jiný druh nesvede,“ popisují experti z Kent Wildlife Trust. Vylamují větve, vykusují kůru stromů, vytváří kaliště a prachoviště, mění terén kolem sebe už jen svou přítomností, sešlapem a udusáváním. „Je to krajinný inženýr, druh, který v naší přírodě citelně chyběl,“ doplňuje Paul Hadway, ředitel Kent Wildlife Trust.
„Zubři mění krajinu lesů takovým způsobem, jakým to žádný jiný druh nesvede,“ popisují experti z Kent Wildlife Trust. Vylamují větve, vykusují kůru stromů, vytváří kaliště a prachoviště, mění terén kolem sebe už jen svou přítomností, sešlapem a udusáváním. „Je to krajinný inženýr, druh, který v naší přírodě citelně chyběl,“ doplňuje Paul Hadway, ředitel Kent Wildlife Trust.
Foto | DmitriyGuryanov / Wikimedia Commons
Odolnější krajina, stabilizované populace divoce žijících živočichů a rostlin, obnova původních přírodních procesů. Takový je dlouhodobý záměr britského ochranářského projektu Wilder Blean, který se odehrává na východě Kentu. K dokonalosti mu chybělo jediné. Velcí spásači, zubři. I na ně ale nejpozději v roce 2022 dojde. Píše o tom CNN.
 

Zubři evropští zmizeli z Velké Británie dávno, zhruba před deseti anebo šesti tisíci lety. Spolu s nimi ale zanikl servis, který nepřímo poskytovali. Spásáním zajišťovali zachování polootevřené světlé lesostepní krajiny, bezlesí. Životní prostor pro tamní živočichy a rostliny. Úbytek právě tohoto typu prostředí je spolu s absencí péče o zalesněné a zarůstající plochy charakterizován jako jedna z osmi nejvýznamnějších příčin úbytku volně žijících organismů v Anglii. A proto se správci pozemkových trustů (Kent Wildlife a Wildwood Trust) rozhodli spustit originální projekt velkého návratu. V částečně zalesněné a ochranářsky příhodné lokalitě Blean Woods, prozatím na 122 hektarech, které vlastní, připravují vypuštění zubrů.

Pro realizaci se počítá se zubry ze severního Polska a z Nizozemí. Zprvu třemi samicemi a jedním samcem s tím, že by se stádo za optimálních podmínek mohlo rychle a utěšeně rozrůstat. Pokud se zubrům bude dařit a své poslání naplní, počítá se se zřízením dalších takových stád napříč britskými ostrovy. Zájem je značný. A co se od nich vlastně očekává? „Zubři mění krajinu lesů takovým způsobem, jakým to žádný jiný druh nesvede,“ popisují experti z Kent Wildlife Trust. „Vylamují větve, vykusují kůru stromů, vytváří kaliště a prachoviště, mění terén kolem sebe už jen svou přítomností, sešlapem a udusáváním. Tím vším ale do krajiny navrací prvky, které tu po tisíce let chyběly.“

Připravovaný Wilder Blean, který má do velkého finále postoupit nejpozději v roce 2022, se má stát „vlajkovou lodí“ flotily nových, krajinu zpět do přírodního stavu navracejících projektů. Pokud bude úspěšný. Prokázat to mají zkoušky v kontrolovaném prostředí aklimatizačních ohrad a výběhů. Návrat zubrů by měl pomoci obnovit druhovou rozmanitost a početnost domácích druhů živočichů a rostlin, které jsou na přirozené bezlesí a rozvolněnou stepní krajinu vázány. „Je to krajinný inženýr, druh, který v naší přírodě citelně chyběl,“ doplňuje Paul Hadway, ředitel Kent Wildlife Trust. Podstatné také je, že krajina ovlivněná přítomností zubrů by měla být odolnější klimatickým změnám. A že zubři vyjdou v delším časovém horizontu násobně levněji, než technická rekultivace anebo manuální snahu o úpravu pozemků.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist