Zvířat v útulcích je stejně jako během pandemie, zůstávají v nich ale delší dobu
Podle Lucie Benešovské z Městského útulku pro psy Načeratice ve Znojmě, kde se nyní starají o 25 psů, byla situace v útulku při pandemii lepší. "Nejenže jsme se starali o méně psů, ale i se jich méně nacházelo," řekla Benešovská. Dodala, že se majitel o nalezeného psa mnohdy nepřihlásí nebo pes není registrovaný, a tak se jeho majitel nedopátrá.
Srovnatelná je i situace v Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Brno. Zvířat je přibližně stejně, déle ale trvá, než si zvíře někdo adoptuje. "Aktuálně se staráme o 30 psů a 30 koček," řekla vedoucí útulku Petra Volešová.
Největší zájem o adopci zvířat bývá na konci školního roku, kdy je lidé dávají jako dárek za vysvědčení, nebo o vánočních svátcích. "Lidé nejvíc stojí o malá štěňata. Pro starší psy se nové domovy nacházejí obtížněji," dodala Benešovská.
Podle Jarmily Jurové z Útulku pro psy Blansko většina zvířat přicházela do útulku na jaře, teď spíš záleží na ekonomické situaci majitele. "Častěji k nám volají lidé, kteří někam potřebují umístit zvíře, o které se už nezvládnou postarat. Myslím si, že na podzim bude situace nejhorší," dodala Jurová.
Narůstající inflace ovlivnila více soukromé než městské útulky, které mají zásoby krmiva nakoupené dopředu. Soukromé útulky si financují vše samy s příspěvky od lidí, kteří ale letos přispívají méně. "Stávalo se mi, že jsem objednávala granule pro zvířata jednou za tři měsíce, zbytek jsme dostávali darem od lidí. Teď objednávám granule každý měsíc," řekla Lenka Pospíšilová z útulku HAFo naděje v Suchově na Hodonínsku, kde se nyní starají o 18 psů. O jejich adopci nemá nyní nikdo zájem.
reklama