https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kambodzi-se-vylihlo-60-mladat-temer-vyhynuleho-krokodyla-siamskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Kambodži se vylíhlo 60 mláďat téměř vyhynulého krokodýla siamského

19.7.2024 11:07 | Phnompenh (ČTK)
Krokodýl siamský (Crocodylus siamensis) je sladkovodní krokodýl původně obývající Indonésii (Borneo a možná Jávu), Brunej, východní Malajsii, Laos, Barmu, Thajsko a Vietnam. V současné době je však kriticky ohrožený a v mnoha těchto oblastech již vyhuben.
Krokodýl siamský (Crocodylus siamensis) je sladkovodní krokodýl původně obývající Indonésii (Borneo a možná Jávu), Brunej, východní Malajsii, Laos, Barmu, Thajsko a Vietnam. V současné době je však kriticky ohrožený a v mnoha těchto oblastech již vyhuben.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Kambodži se vylíhlo 60 mláďat téměř vyhynulého krokodýla siamského. Jde o rekord po více než dvacetiletém úsilí vrátit tento kriticky ohrožený druh do kambodžských Kardamomových hor, napsal zpravodajský server BBC News.
 

Na celém světě zbývá podle ochránců přírody pouhých 400 jedinců tohoto olivově zeleného sladkovodního plaza, který má na zadní části hlavy výrazný kostěný hřeben a podle některých odhadů může dorůstat délky až tří metrů.

Místní obyvatelé objevili v květnu pět hnízd a mláďata krokodýlů se vylíhla koncem června, uvedli kambodžští ochránci přírody.

Krokodýli siamští byli svého času rozšířeni ve velké části jihovýchodní Asie. Desítky let lovu a úbytek životního prostředí je však přivedly do kategorie kriticky ohrožených druhů. Určitou dobu panovaly obavy, že zcela vyhynuli, než byli v roce 2000 znovu objeveni.

Vzhledem k tomu, že se jejich populace ve volné přírodě stále zmenšuje, "je vylíhnutí 60 nových krokodýlů obrovskou vzpruhou", řekl Pablo Sinovas, který vede kambodžský program ochranářské skupiny Fauna & Flora. Od roku 2012 bylo v rámci tohoto programu úspěšně vypuštěno do přírody celkem 196 krokodýlů siamských.

Letos v květnu místní obyvatelé objevili hnízda se snůškou vajec v oblasti, kde předtím nebyli krokodýli vypuštěni, což naznačuje, že se tito obojživelníci rozmnožují ve svém přirozeném prostředí. Tým ochránců přírody poté hnízda nepřetržitě hlídal, dokud se na svět nevyklubalo 60 mláďat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist