https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-strednim-japonsku-bylo-letos-pri-utocich-delfinu-zraneno-18-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve středním Japonsku bylo letos při útocích delfínů zraněno 18 lidí

28.8.2024 19:19 (ČTK)
Ve středním Japonsku od roku 2022 vzrostl počet delfíních útoků, letos v létě při nich na plážích prefektury Fukui utrpělo zranění 18 lidí. Podle některých expertů, citovaných agenturou Kjódó, by za útoky mohl být jediný delfín.
 
Většina nahlášených zranění při kontaktu s delfínem byla označena jako lehká, jednoho žáka základní školy ale delfín kousl do prstu tak, že k sešití rány bylo zapotřebí nejméně 20 stehů. Zranění se dítěti hojilo celý měsíc, uvedla pobřežní stráž v oblasti.

Minulý týden delfín pokousal na obou rukou muže ve věku mezi 50 a 60 lety, který se koupal u ostrova Mizušima nedaleko města Curuga. Den předtím byl na stejném místě zraněn jiný člověk.

Expert na kytovce Tadamiči Morisaka z univerzity Mie se domnívá, že za incidenty by mohl být zodpovědný jediný zástupce druhu delfín Ehrenbergův, který byl spatřen v oblasti několik dní před incidentem.

Morisaka vysvětlil, že delfíní samci tohoto druhu spolu komunikují tím, že se "navzájem hravě kousají". "Možná se ten delfín nesnaží lidi zranit, ale jen používá delfíní způsob komunikace při kontaktu s lidmi," řekl Morisaka podle BBC.

"Tito delfíni jsou velmi společenská zvířata a svou společenskou povahu mohou vyjadřovat velmi fyzickým způsobem," uvedl další z odborníků Simon Allen. Zmíněný delfín "mohl být vyloučen ze své vlastní komunity, a tak si hledá alternativní přátele", řekl Allen. Kousáním a strkáním mohou delfíni také dávat najevo svou převahu nebo například vyjadřovat sexuální frustraci, podotkl Allen.

Podle Matthiase Hoffmanna-Kuhnta, který působí jako expert na mořské savce na univerzitě v Singapuru, delfín mohl také jednat v sebeobraně. "Podle mých zkušeností jde ve většině případů o obranné chování, když se lidé dostanou k delfínům příliš blízko a ti nevědí, jak se zachovat," prohlásil a poukázal na zprávy o případech, kdy se lidé snažili na delfínech jezdit nebo jim strkali prsty do dýchacího otvoru.

"Je možné, že delfín předtím zažil nepříjemné setkání s člověkem a v důsledku toho se stal agresivnějším," řekl podle BBC Hoffmann-Kuhnt.

Zatímco v roce 2022 zaznamenala pobřežní stráž prefektury Fukui jen dvě delfíní kousnutí, v roce 2023 to bylo již devět a letos 18, uvedla agentura Kjódó. Úřady vyzvaly plavce k ostražitosti a na některých místech rozdávají letáky, v nichž lidem radí, aby se k delfínům nepřibližovali a nedotýkali se jich.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist