https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/le-monde-v-pakistanu-kvuli-zmenam-klimatu-roste-pocet-nucenych-svateb-divek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pákistánu kvůli změnám klimatu roste počet nucených svateb dívek

8.9.2024 19:56 | Islámábád (ČTK)
Svatby nezletilých jsou v Pákistánu nelegální, hranice pro vstup do manželství je v jednotlivých provinciích mezi 16 a 18 lety. Tento zákon se ale mnohdy nerespektuje a podle pákistánských statistik se před 15. narozeninami provdá 3,6 procenta dívek.
Svatby nezletilých jsou v Pákistánu nelegální, hranice pro vstup do manželství je v jednotlivých provinciích mezi 16 a 18 lety. Tento zákon se ale mnohdy nerespektuje a podle pákistánských statistik se před 15. narozeninami provdá 3,6 procenta dívek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | pulpitis / Depositphotos
V Pákistánu stále více rodin, které kvůli rekordním monzunu přišly o svou půdu, nutí své dcery ke sňatkům. Svatby často velmi mladých dívek totiž rodinám přinesou peníze, které jsou poslední možností jak nakrmit zbytek rodiny, píše Le Monde.
 
Salvě (jméno bylo změněno) bylo 13 let, když jí její rodiče na začátku roku 2023 oznámili, že se bude vdávat. Dívka se napřed těšila, že dostane pěkné dárky. "Myslela jsem si, že dostanu rtěnku, oblečení a šperky," vypráví přes video dívka, která už houpe v náručí své několikaměsíční dítě. "Nepochopila jsem, že svatba bude s mužem starším, než jsem já. Kvůli povodním moji rodiče přišli o půdu. Neměli jinou možnost," říká Salva.

V pákistánském Chán Mallahu v provincii Sindh není Salva zdaleka jediná dospívající dívka, kterou její rodiče provdali po ničivých povodních v roce 2022. Mašúk Birhmani, zakladatel nevládní organizace Sudžak Sansar, v oblasti bojuje proti sňatkům dětí. Za letošek eviduje 45 sňatků nezletilých, třetina jich byla v květnu a červnu, krátce před začátkem monzunů.

Monzuny, které jsou pro miliony pákistánských zemědělců a potravinovou bezpečnost země životně důležité, jsou v posledních letech delší a silnější než kdykoli předtím, což způsobuje nesčetné záplavy a ničí zemědělskou půdu. Tyto přírodní a hospodářské katastrofy, které ještě zhoršuje globální oteplování, vedly k novému trendu, který Pákistánci nazývají monzunové nevěsty.

"Během nejničivějších povodní v historii Pákistánu v letech 2007, 2010 a 2022 jsme zaznamenali systematický nárůst nucených sňatků," uvedl Gulšer Panhver, projektový manažer organizace Sudžak Sansar.

Podle studie dvou pákistánských akademiků o důsledcích povodní v roce 2010 vzrostl rok poté podíl provdaných dívek ve věku 15 až 19 let z 10,7 procenta na 16 procent. Jen v provincii Sindh bylo povodněmi postiženo téměř 4,8 milionu lidí, z nichž polovina byly ještě děti. V tomto regionu byla téměř čtvrtina dívek provdána před dosažením věku 18 let.

"Zemědělci bez příjmů jsou tak zoufalí, že své dcery prodávají za cenu krávy nebo i nižší. Doufají, že je tak vyvedou z chudoby a získají dostatek peněz na obživu zbytku rodiny," vysvětluje Panhver.

Pákistán je pátá nejlidnatější země světa, kde zemědělství tvoří čtvrtinu HDP a zaměstnává třetinu obyvatelstva. V roce 2022 třetinu jeho území zaplavily povodně a poničily cennou úrodu. Ilustrační foto.
Pákistán je pátá nejlidnatější země světa, kde zemědělství tvoří čtvrtinu HDP a zaměstnává třetinu obyvatelstva. V roce 2022 třetinu jeho území zaplavily povodně a poničily cennou úrodu. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pákistán je pátá nejlidnatější země světa, kde zemědělství tvoří čtvrtinu HDP a zaměstnává třetinu obyvatelstva. V roce 2022 třetinu jeho území zaplavily povodně a poničily cennou úrodu. Záplavy tehdy přiměly miliony lidí opustit své domovy, v provincii Sindh je mnoho zemědělských vesnic, které se z katastrofy nikdy nevzpamatovaly.

"Žijeme díky naší půdě, ale v roce 2010 ji zničil monzun. Abychom přežili, museli jsme odejít do jiné provincie," vysvětluje Aiza, která je ve 29 letech matkou dvou dětí. Navzdory odchodu měla její malá rodina problém se uživit a rozhodla se provdat dceru. Díbě bylo 12 let, vzala si 25letého muže a rodina za to dostala 150 000 rupií (12 200 korun).

"Byla šťastná, že dostala nové oblečení a náramky, ale když jsme ji odvedli k manželovi, tak se mě držela a obě jsme brečely. Moc toho lituji," říká Aiza, která se vdávala v 16 letech.

Svatby nezletilých jsou v Pákistánu nelegální, hranice pro vstup do manželství je v jednotlivých provinciích mezi 16 a 18 lety. Tento zákon se ale mnohdy nerespektuje a podle pákistánských statistik se před 15. narozeninami provdá 3,6 procenta dívek, do 18 let zhruba šestina z nich a zhruba osm procent dívek od 15 do 18 let má děti.

V Pákistánu jsou dva odlišné myšlenkové proudy, z nichž jeden respektuje zákon a druhý bere více v potaz socioekonomické podmínky, míní univerzitní odborník na právo Saíd Murad Ali Šáh. "V zemi přetrvávají nucené sňatky, které jsou umocněny klimatickými změnami, zejména v chudých a odlehlých oblastech obývaných negramotnými lidmi. A to navzdory úsilí vlády," lituje odborník.

V roce 2023 UNICEF ocenil pokrok ve snižování počtu sňatků nezletilých. Přiznává ale korelaci s meteorologickými extrémy a jedny povodně znamenají posun zpět zhruba o pět let.

Když média hojně psala o 45 svatbách nezletilých ve vesnici Chán Mallah, nařídil ministr provincie Sindh prověřit, zda byly rodiny, které provdaly své dcery, opravdu postiženy povodněmi.

V rámci boje proti epidemii "monzunových nevěst" vede nevládní organizace Sudžak Sansar v místních komunitách osvětovou kampaň zaměřenou na náboženské vůdce, učitele, rodiče a jejich dcery.

"Prostřednictvím uměleckých projektů vytváříme sociální vazby, abychom prolomili začarovaný kruh dětských sňatků. Jedinou odpovědí na tuto katastrofu je vzdělání. Aby dívky nebyly vnímány jako přítěž, musíme rozvíjet jejich dovednosti, aby si mohly najít práci nebo založit firmu a osamostatnit se," říká Birhmani.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.9.2024 07:39
Pákistán. V roce 1960 46 mil. obyvatel. 2022 - 236 mil. obyvatel.
A což takhle kacířský názor, že je v té zemi už moc lidí a ta země takový počet neuživí?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 09:00
Pokud má někdo políčko, které uživí 2 lidi a ušroubuje si 8 děcek, nesmí se divit, že spadne do bídy. A když to udělá rozhodující většina společnosti, nastane problém skutečně neřešitelný.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.9.2024 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
ta metodologie by se dala použít i na green deal akorát, že opačně. My si neušroubujeme ani jedno a budeme se divit stejně, neb hloupý blahobyt "materiálu" jsou oběti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 09:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A co má společného grýndýl s porodností? Ta šla dolů v civilizovaných zemí už dávno, první studie jsou z Anglie z viktoriánské doby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 09:02
Má to svou logiku. Prodám dceru a mám vystaráno, až rupky dojdou, prodám další. Proto je potřeba mít dost silnou zásobu dcer.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.9.2024 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
A tady, pane Hanzle, vidíte, k čemu vede kolaps hospodářství, např. z násilného zavádění elektrifikace, když ještě není pořádný zdroj (baterie, JE).
Rovněž vyprahlá krajina bez lesů = kolaps.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 09:49 Reaguje na Honza Honza
Netuším, o jaké elektrifikaci, natož násilné, píšete.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.9.2024 12:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale zajisté musíte tušit, jaké neblahé následky má bída, kolaps hospodářství, před kterým všichni EU varují.
Proč asi máme nejnižší hospodářský růst? Já jednoznačně to vidím v příčině zdražení energií (a byrokracii).
Proč Polsko mnohem lépe vybudovalo dálnice? Proč jsme se zpozdili ve výsabě JE? Jsou to chyby Babiše i této vlády.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2024 17:32 Reaguje na Honza Honza
Jaký nejnižší růst? EU má průměr asi 2%, Čína 4%. Jaká bída? Je u nás nejvyšší životní úroveň pro obyčejného člověka na světě. Energie jsou dražší, ale pro hi-technologie rozhodující nejsou.
My se zpozdili (a hlavně zadlužili) zcela zásadně za 8 let babišistánu a tahle vláda dohání, co může.
Odpovědět
LB

Lukas B.

9.9.2024 12:16
se bojím otevřít plechovku rybiček, aby z ní na mě nevyskočila klimatická změna.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

9.9.2024 17:56
Klasická záměna příčiny s důsledkem. Nekontrolovaný nárůst populace doprovázený intenzivním čerpáním všech zdrojů vede ke kolapsu systému, přičemž klimazměna je jedním z doprovodných jevů. Prostě vytváření si alibi "my nic, my se chováme naprosto přirozeně", chyba je někde jinde... Dětské sňatky bych označil jako přeskokové chování, to je velmi špatná sázka na budoucnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.9.2024 12:31 Reaguje na Karel Zvářal
Přesně tak, přemnožování obyvatel je primární příčina devastace planety, násobená zvyšujícími se nároky nových hladových krků.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 13:03 Reaguje na Pavel Hanzl
V zemi, kde je de facto středověk pod dohledem Talibánu a děvčata nechodí do školy, je fce ženy omezena na plození dětí. Těžko v sobě (neorganizované) najdou sílu vzepřít zažitým tradicím a chovat se moderně, tj. uvědoměle, zodpovědně. Co se týká celosvětové demokřivky, jsem nadále pesimistou, potažmo i snižování emisí atp.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.9.2024 13:07 Reaguje na Karel Zvářal
Pardon!, záměna sousedících států... ale myšlení podobné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.9.2024 09:22 Reaguje na Karel Zvářal
Talibán vládne jen v jedné zemi a bigotní mohamedáni nejsou rozhodující prakticky nikde jinde. Celý problém je v setrvačnosti myšlení chudých lidí jakéhokoliv vyznání, kteří jsou přesvědčeni, že více dětí je zajistí na stáří.
To je hluboký omyl, ty děti spotřebují i to, co oni budou potřebovat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Možná hluboký předklon:-))

"...Země se potýká se sílící mocí islámských radikálů. Velice časté jsou srážky vojska s radikály a protivládní demonstrace. Po těchto událostech vláda velice často vyvolává výjimečný stav, který někdy trvá až nepřirozeně dlouho. Centrální vláda nemá žádnou kontrolu nad územím při hranici s Afghánistánem, kde kvete obchod se zbraněmi a drogami. Toto území je pod kontrolou místních kmenových vůdců, kteří většinou podporují svržený Taliban a teroristickou organizaci Al-Káidu...."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 17:43 Reaguje na Karel Zvářal
Afganistán byl před sovětskou agresí prakticky normální stát, kde se budovalo normální hospodářeství, ženské chodily v krátkých sukních (dle fotek), jenže ti jej zdecimovali totálně nadno. A tím umetli cestu Talibům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.9.2024 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte to celé hore nohami:-) Kdo mudžahidům dodával Stingery? Posléze Amici "předali" vládu, kterou okamžitě uchvátil "pokrokový" (pro PH) Talibán.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-dva-roky-talibanu-u-moci-mezinarodni-izolace-trva-najdou-se-ale-i-uspechy-40440715
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 14:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A jinak proti té strvačnosti jsem vzpomínal absentující vzdělání valné části nositelek přírůstku, neb ony žijí v naprosté izolaci a nevědomosti. A pakliže si uvědomí drsnost reality, budou na svou "tradiční úlohu" nahlížet určitě jinak, logičtěji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 10:16 Reaguje na Karel Zvářal
Nebudou. Trvá to stovky generací a výsledek je stále stejný. Čím chudší populace, tím více dětí má. Vyjímek je málo (Rusko).
Všeobecně je nejbohatší bílá rasa a taky má největší úbytek populace i přes mohutnou podporu rodiny v prakticky všech zemích.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 10:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdáte se být zdatným demagogem, neb je známo, že vzdělání mění lidi z generaci na generaci. Bílá rasa si na sebe upletla bič svými zákony, jejichž "mezer"/ výhod příliv novokolonizátorů využívá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 12:26 Reaguje na Karel Zvářal
Které preboga zákony brání rozvoji porodnosti? O ničem takovém nevím. Bílá rasa vymírá a nemá lidi ani na svůj vlastní rozvoj, tak imigraci prostě potřebuje, já za to nemožu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte vcelku talent nechápat kontext.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 11:05 Reaguje na Karel Zvářal
Tak mi to vysvětlete.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

10.9.2024 14:02
Kdyby to bylo o Svedsku - a ne Pakistanu, tak bych tomu snad i veril. Minim
samozrejme Gretu Thunberg a u zvedavost, zda a za koho se ta aktivistka vda....
Odpovědět
Anyr

Anyr

11.9.2024 11:33 Reaguje na Miloš Zahradník
Ty jsi fakt hrdina, navážet se do holky, která se prostě jen snaží být aktivní v tom, o čem je přesvědčena, že je správné.
Prostě chlap každým coulem, viď, Milošku. :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 10:17 Reaguje na Anyr
No, tak příkrý bych nebyl, on jen plácá nesmysly.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.9.2024 19:06 Reaguje na Anyr
Pokud se psychicky nemocná osoba dá na politické podnikání, musí počítat s tím, že ji čeká nutnost strpět i dost tvrdé poznámky. Holka neholka.
Koneckonců sama se míchá do kdečeho ...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist