Josef Hájek: Milý odpůrce změny myslivecké legislativy, co vlastně chceš?
Státní správa nemůže vlastně nic, sčítané stavy zvěře jsou podtržené (v případě nenormované zvěře se rovnou nasčítá 0) a když nevyjde plán lovu – co nenastřílí puška, nastřílí tužka.
A do toho rána, ne sice z čistého nebe, ale přesto překvápko. Někdo si všiml, že celospolečenské škody na pozemcích vlastníků skočily do miliard, a došly na to peníze pumpované skrze dotace na výsadbu a oplocenky k majitelům lesa, místo využívání přirozené obnovy, o hnilobách po loupání, které se projeví za desítky let, ani nemluvě.
Novela z dílny MZE má ambici, a dost možná vcelku reálnou, tento stav alespoň zlepšit (protože vyřešit to bude muset změna myšlení, ne legislativy).
Po té, co trochu utichla debata o minimální výměře honiteb, která je ve skutečnosti spíše strachem z odblokování tvorby honiteb jako takových, což by řadě uživatelů mohlo nabourat jejich dlouholetý klid, tu máme další hysterii ohledně stanovení výše plánu lovu.
A přestože současný základ myslivecké legislativy je v pravdě socialistický, dáme mu třaskavý přívlastek – VYVLASTNĚNÍ! Vzhledem k tomu, že většinová společnost ví houby o tom, jak se plány lovu stanovují v současné době, za to si pořád ještě většinově pamatují násilnou kolektivizaci, mohlo by to fungovat.
Takže jak to s vyvlastněním vlastně je nyní, a jak se nám má plánování změnit?
V současné době legislativa říká, že uživatel honitby (nájemce, v řadě případů subjekt, který vlastnicky nemá z honebními pozemky absolutně vůbec nic společného, například myslivecké sdružení, právnická osoba, podnikající fyzická osoba) má povinnost vypracovat plán mysliveckého hospodaření (tedy i lovu) a předložit jej držiteli honitby.
Tedy pozor! Plán lovu v současné době NEVYPRACOVÁVÁ vlastník pozemků.
Následně jej uživatel honitby předkládá držiteli honitby (1 vlastník pozemků u vlastních honiteb, honební společenstvo u společenstevních honiteb – ani v jednom případě zdaleka ne všichni vlastníci honebních pozemků v honitbě, pro kterou je plán vypracován) a ten jej buď odsouhlasí, nebo ne.
Dalším, nezanedbatelným faktorem, je skutečnost, že tato povinnost se týká pouze druhů zvěře, pro které jsou v honitbě stanoveny minimální a normované stavy zvěře. Čili v řadě případů ani držitel, natož vlastník pozemků nemá jediný nástroj, jak ovlivnit lov (či spíše nelov) jelena siky, daňka, muflona a především černé zvěře.
Realita je pak taková, že vlastník v řadě případů stovek hektarů honebních pozemků, které jsou ale z úřední moci „roz-přičleněny“ do více honiteb, a to například honiteb vlastních – tedy bez možnosti účasti v honebním společenstvu, má de facto své právo spolurozhodovat o mysliveckém hospodaření „ukradeno“, ne sice vyvlastněním, ale rovnou naservírováno například soukromé osobě, spolku lidí bez zodpovědnosti za stav lesních či polních kultur nebo stavební firmě, jejíchž obchodní partneři se rádi pochlubí uloveným daňkem či beranem – zkrátka uživateli honitby.
V reálu se pak dějí absolutně absurdní situace, kdy je vlastník lesa dotazován nájemcem (uživatelem) honitby na prokázání výjimky ze zákazu vjezdu na pozemky určené k plnění funkcí lesa.
S ohledem na nový návrh způsobu plánování lovu se musím pozastavit nad výše zmíněnou otázkou minimální výměry honitby, prostě proto, že tato problematika nejde oddělit.
Na začátek je bezpodmínečně nutné zdůraznit: zákon (starý i nový) neudává minimální výměru honitby, ale minimální výměru souvislých honebních pozemků nutných pro vytvoření honitby, neboli reálně cca 60 % výměry honitby, která následně vznikne (přičleněním pozemků dalších vlastníků bez jejich souhlasu).
Z pochopitelných důvodů toto odpůrci změn raději nezmiňují, už méně pochopitelné je, že tuto skutečnost nezdůrazňuje ministerstvo zemědělství.
K čemu nám ale současný systém honiteb vlastně je? No, pochopitelně je ke každé honitbě vztažen výše zmíněný vypracovaný plán lovu. A odpůrci snížení minimální výměry pozemků nutných k uznání honitby (titíž lidé, kteří nechtějí změnu v plánování myslivosti hospodaření) rozporují možnost „řádně“ hospodařit se spárkatou zvěří na „menších“ výměrách.
A tím se dostáváme k meritu věci.
Změna ve vypracování plánu lovu totiž zavádí plánování na plochách o výměře v řádech tisíců ha, ne na jednotlivé honitby, ale na tzv. vymezené oblasti, do nichž mají spadat oblasti s podobnou mírou poškození lesa spárkatou zvěří.
Přestává navíc plánovat jednotlivé druhy zvěře (což, jak uvádím výše, v současné době uživatelé honiteb stejně nedělají, jednoduše proto, že nemusí) a zavádí tzv. jelení jednotky.
A uživatelé si mohou zvolit, ve kterém druhu zvěře plán naplní, samozřejmě dle příslušného koeficientu (jeden jelen spotřebuje více biomasy než jeden srnec).
A v tomto bodě nedokážu pochopit – nechci menší honitbu, protože nebudu moci plánovat podle nároků zvěře, ale nechci ani plánovat na větší výměře, protože tím vlastníkovi „vyvlastňujeme“ jeho právo, které mu ale nyní stejně nedáváme. Nejde si tedy nepoložit otázku: Milí odpůrce změny myslivecké legislativy, co vlastně chceš?
Jinak řečeno v bodech:
- Novela žádné vyvlastnění nezavádí. Ani současný (prokazatelně špatný) systém plánování nijak vlastníkům pozemků podíl na tvorbě plánu lovu nezaručuje.
- Odpor proti snížení minimální výměry pozemků nutných k vytvoření honitby není ani náhodou dán „starostlivostí“ o věkovou a pohlavní strukturu populace spárkaté zvěře.
- Nový systém plánování by fakticky zavedl hospodaření se spárkatou zvěří na daleko větší výměře, než jsou představy o výměrách honiteb odpůrců jejich snižování.
Jako poslední mi dovolte reakci na nářek odpůrců, že novela povede k poklesu počtu aktivních myslivců.
Nepovede, ale přesto k němu dojde. Dochází k němu dlouhodobě, a legislativa na tom nic nezmění.
Pokud zákon neprojde, vsadím svoji mysliveckou výbavu, včetně loveckého lístku, že meziročně se počet držitelů loveckých lístků stejně sníží.
Je nutné se smířit s faktem, že nás aktivních, nejen lovecky, prostě ubývá a je nutné místo fňukání zapracovat na efektivitě.
Novela zákona o myslivosti pokles počtu myslivců nezpůsobí, ani nezastaví. Pokud ale projde, bude i pro ubývající myslivce snazší narovnání souladu mezi stavy zvěře a stavem prostředí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (33)
Anyr
10.9.2024 12:34 Reaguje na smějící se bestiePříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Anyr
10.9.2024 14:11 Reaguje na DAGŽe smazali první komentář, který vybízel k fyzickému násilí na autorovi, budiž, ale že smazali můj, když jsem se pouze ptal, co smějící se bestii vadí na článku...
Asi si díky příspěvkům čtenářů redakce vydělala na bota, co to maže automaticky. Chtělo by to s tím dárcovstvím ubrat. :))
smějící se bestie
10.9.2024 16:36 Reaguje na DAGkarma bude zdarma.
Vladimír Nechutný
10.9.2024 13:11V oblastech bude plán lovu určovat UHUL.Podle jím stanovených pravidel.
Jak prosím tímto způsobem dojde k posílení práv vlastníků, poř. uživatelů
zem pozemků. Jako vlastník zemědělských a lesních pozemků to nějak nepobírám .
Ve skutečnosti jde posílení vlivu státních úředníků a zaměstnanců podniku zřízeného ministerstvem zemědělství a zajištění práce pro ně.
Mimo jiné zemědělci musí při svém podnikání vynakládat nemalé částky na ochranu své úrody pře tím aby se z ní nestala potrava pro kohokoliv Každému to připadá normální(různí hmyzí škůdci , plísně ,hlodavci , minimálně 3000 Kč na ha orné půdy ročně).
Jaroslav Řezáč
10.9.2024 17:56 Reaguje na Vladimír NechutnýKdyby nezprznili státní reformu, tak se to mohlo dneska řešit na okrese. Ušili jsme si kraje, které jsou na pendrek.
Radim Polášek
11.9.2024 19:26 Reaguje na Vladimír NechutnýMajka Kletečková
10.9.2024 13:12Děkuji autorovi článku kromě jiného za uvedení, jak se tvoří honitba a jak se má změnit plánování lovené zvěře. Dosud jsem se o tom nikde nedočetla, je to pro mne novinka.
Petr Pekařík
10.9.2024 16:10 Reaguje na Majka KletečkováMichal Capko
11.9.2024 09:24 Reaguje na Petr PekaříkSquatování lesů a polností, posvěcenému zákonem, jehož základ položili bolševici (1962)?
To není zas tak obtížné.
Jarek Schindler
11.9.2024 11:26 Reaguje na Michal CapkoJarek Schindler
11.9.2024 11:36 Reaguje na Majka KletečkováDAG
10.9.2024 14:05Zase jen ideologický blábol.
Podotýkám, že komunisty nesnáším, svině v jejich řadách "vlastně všichni komunisti" poznamenali obě strany mých předků.
Petr Pekařík
10.9.2024 16:13Jak mohu lovit něco, co se v mi v honitbě jaksi nevyskytuje ???
Jarek Schindler
11.9.2024 11:18 Reaguje na Petr PekaříkRadek Czako
10.9.2024 17:09Jaroslav Řezáč
10.9.2024 18:14Ono se ukazuje, že takové probublání systémové "zatuchlosti" reprezentující " hlavami" příslušných " úseků", že idylka to není.
Josef Valenta
10.9.2024 22:01Jarek Schindler
11.9.2024 10:081-Pokud mluvíte o miliardách , všichni( ochranáři, lesní zahradníci, ministr) mluví o miliardách akorát se v těch miliardách kapánek rozcházíte. Pokud tedy mluvíte o miliardách tak ty miliardy konečně doložte.
2- Pokud mluvíte o hnilobě z důvodu loupání (hlavní příčinou loupání je stres) tak byste měl asi zmínit , že většina loupáním dotčených porostů jsou takzvané zetky. ( zalesněné zemědělské půdy) a smrk který se hlavně sázel na nich trpí červenou hnilobou i bez toho loupání. Loupání tedy není hlavním důvodem hniloby v těchto porostech.
3-Nevšiml jsem si, že by ustal odpor ke zmenšení minimální výměry honitby. Již z principu je to zásah jdoucí proti času. I tam kde mají historicky nižší minimální výměru jdou cestou zvyšování výměry honiteb. Ne naopak. Návrat v čase ničemu neprospěje.
4-Opravdu je u nás možný systém kde jak tvrdíte“ co neodstřílí puška, napíše tužka“? Pokud vím tak v honitbách Lčr se již dnes hlásí revírníkovy každý ulovený kus a posílá se fotka. Revírník má také právo kdykoliv chtít ulovený kus fyzicky prohlédnout. Záleží tedy pouze na tom jaký systém kontroly si držitel s uživatelem dohodnou.
5-Pokud je současný výklad myslivecké legislativy „ v pravdě socialistický“ tak to tvrzení doložte fakty , ne vašimi průjmy. No a faktem by byl třeba rozdíl mezi současným a prvorepublikovým zákonem. V čem se ve tvorbě a využití honiteb liší ten současný zákon od toho prvorepublikového? Nebo snad chcete tvrdit , že i ten prvorepublikový zákon byl socialistický?
6- Uživatel honitby sice nemusí mít nic společného s honebními pozemky ale má smlouvu na výkon práva myslivosti v honitbě. Proč by měl vypracovávat plán lovu vlastník pozemku? K plánu lovu se vždy vyjadřuje držitel honitby . Může uplatnit své připomínky a to i k výši lovu jednotlivé zvěře a to je snad zásadní.
7-Pokud není v honitbě stanoven normovaný stav pro tu kterou zvěř a honitba přitom splňuje podmínky vyhlášky na stanovení normovaných stavů, je to v každém případě věc ( chyba) držitele honitby. Jen držitel honitby může zažádat o stanovení normy pro jednotlivé druhy zvěře. Pokud to neudělá není zvěř v honitbě normovaná. Toto je ale věcí prováděcí vyhlášky , ne zákona.
8-Pronájem honitby nájemci zaručuje i to že může honitbu plnohodnotně využívat. Povolenka k vjezdu k tomu plnohodnotnému využívání patří. Nevím co by mělo být tedy na vyjímce ze zákazu vjezdu absurdní.
9- Kde jste prosím přišel na těch vašich 60 %. Institut přičlenění (tenkrát se tomu říkalo zaokrouhlování) byl i součástí prvorepublikového zákona a nikdo to nepovažoval za nehoráznost.
10-Ano, největší zhovadilost kdy se plán lovu bude vypracovávat na oblast člověkem který oblast nezná a následně se přepočítá na jednotlivé honitby bez toho aby se k tomu mohl nájemce nebo držitel vyjádřit. Drakonické pokuty za nesplnění výše lovu , budoucnost ukáže že za nesplnění nesplnitelného, jsou potom tou poslední ranou zdravému rozumu.
11- Největší absurditou je , že se nelíbí když plán lovu vypracuje uživatel honitby na základě celoroční zkušenosti a odsouhlasí to držitel honitby. Na novo to má dělat osoba co honitbu viděla z rychlíku na základě škod na lesích v celé oblasti. Jsou snad škody ve všech honitbách v oblasti stejné? Je snad stejné „zazvěření“? No a jsou honitby s minimem lesa. Atd.
Takže co chci. Fakta, hlavně aby se takto nelhalo a neuváděla se účelově v omyl laická veřejnost.
rýpal lesní
14.9.2024 13:59 Reaguje na Jarek SchindlerKaždý na hony smrdící papaláš má rád, když ho na hony vzdálení zvou na hony. Je příležitost se sčuchnout :-D
A zásypy dělají ti, kdo nemají ani flintu.
Tož tak.
<rýpal lesní>
s v
14.9.2024 14:47 Reaguje na rýpal lesníRadek
14.9.2024 19:38 Reaguje na s vs v
15.9.2024 21:30 Reaguje na RadekRadek
16.9.2024 11:47 Reaguje na s vAntonín Voříšek senior
11.9.2024 17:53Radim Polášek
11.9.2024 19:28s v
14.9.2024 14:44 Reaguje na Radim PolášekVít Pátek
15.9.2024 21:202. Při poctivém čtení textu novely a jejích doprovodných dokumentů v každém z jejich paragrafů najdete
A) zmatečnost a/nebo
B) nefunkčnost a/nebo
C) rozpor s tvrzenými účely novely.
Ani v nejmenším nerozporuji potřebu ZoM občas novelizovat - technologie, společnost i příroda, zejména lidské nakládání s ní, se vyvíjejí.
Ale aplikace toho, co tentokrát splácali úředníci na MZe a pár lobbistů z prazvláštních okrajů názorového i zájmového spektra, které se k ZoM vztahuje, "se zárukou" povede jen a jen k neefektivnímu rozšiřování byrokracie, neúčelnemu zvyšování nákladů všech ZoM dotčených fyzických i právnických osob a zároveň nemá šanci na naplnění politicky deklarovaných cílů.
Nemám chuť podruhé či potřetí opakovat tatáž konstatování o jednotlivých pasážích novely, vše podstatné už bylo v diskusích zde i v dalších rozborech, zabývajících se skutečným zněním novely a skutečnými konkrétními jejími důsledky, napsáno/řečeno.
Mám jen jednu výzvu k jejím prosazovatelům. Dobře se podívejte na situaci s novelou stavebního zákona a s ní spojenou "digitalizací" stavebního řízení. Jestli se chcete vyhnout obdobné dlouhodobé kardinální ostudě a blamáži, která je s ní spojená, neopakujte stejné chyby - podruhé "to samé v bledě zeleném".