Josef Hájek: Českomoravská myslivecky jednotná reakce na novelu zákona o myslivosti
Vyvlastňovací přílepek
Jako vyvlastnění vnímám odejmutí zákonného práva k oprávněně nabytému majetku nebo právu. Což je ve vztahu k výkonu práva myslivosti ve stávající legislativě běžná praxe, a samo ministerstvo zemědělství tvrdí, že výkon práva myslivosti je legitimním omezením vlastnického práva ve prospěch společenského zájmu (to asi má být předmětný výkon práva myslivosti), viz některé rozsudky ve sporech o přičlenění pozemků, příp. hranice honiteb.
To, že by došlo k dalšímu omezení tím, že absolutně nefunkční systém plánování přejde z rukou neprofesionálů, kteří roky po sobě jdoucí uloví násobně více zvěře, než na jaře nasčítají a další jaro přitom znovu nasčítají loňský výchozí stav a nemusí za to nést zodpovědnost, do rukou byť úředníka, který ale ponese za své rozhodnutí pracovně právní zodpovědnost, bych se jako vlastník absolutně neobával. Ve zkratce lze říci, že horší výsledek než současný stav plánování z „tepla kanceláře“ způsobit nemůže.
Pokud bude někomu upřeno právo rozhodovat o stavech zvěře, ano, budou to myslivci. Nenapadá mě nic jiného, než že „po zásluze“.
Stamilionové náklady státu bych hledal v nákladech na péči o mladé lesní porosty. Dle Zelené zprávy 2018 vydané MZE jde o 10 920 Kč na 1 ha. To je v naší republice 28,5 miliard korun. I pokud by v této částce pouhá ½ byly náklady přímo související z ochrannou proti zvěři, pořád jsme v kladných číslech.
Zvěř v České republice není přemnožená
To je tvrzení, o kterém si snad každý umí představu udělat sám. Prezentovávána organizací, která chce být vnímána jako partner vlastníků a hospodářů v krajině, však nabývá nebývalého významu. Několik lokalit v republice, které každoročně trhnou rekord v odlovech snad všech druhů spárkaté, způsobí, že černá zvěř pobíhá po intravilánech okresních měst od Chebu, Sokolova, přes Karlovy Vary a Ústí nad Labem až po Prahu (koneckonců několik krajů v republice je taky pouze „lokalita“). Že „není viníkem“ stavu lesa zvěř snad vidí každý, kdo v lese najde neporušenou oplocenku. Viník je v tomto případě totiž uživatel honitby.
Zákaz pronájmu státních honiteb, zmenšení minimální výměry, obecně otevření tvorby honiteb
Stamilionové ztráty, které v tomto bodě ČMMJ používá jako strašák, jsou opět jen peníze které, v několikanásobné výši, vracíme do obnovy lesa a péče o mladé lesní porosty. Ve výroční zprávě LČR za rok 2018 nejsou sice uvedeny explicitně náklady na ochranu proti zvěři (proč taky?), ale pokud vyjdeme z čísel zelené zprávy (výše zmíněná péče o MLP - 10 920 Kč/ha) pro výměru obhospodařovanou Lesy ČR s.p. (1,2 mil ha – ta ve výroční zprávě je), dostaneme se k číslu 6 552 000 000 Kč (stále uvažuji o ½ nákladů péče přímo související s vlivem zvěře). V poslední vlně pronájmů se výše pohybovala kolem 800 tisíc Kč za honitbu obvyklé výměry, při počtu cca 950 honiteb, které dle vlastního webu Lesy ČR pronajímají, jsme na bratru necelých 800 000 000 Kč. Asi začínám cítit statisícové škody pro stát 😊.
Životní nároky zvěře jsou pak rukojmí ČMMJ ve vztahu k výměře honitby, nic jiného nelze soudit. Ani 500 ha, ani 2000 ha nejsou v souladu s nároky zvěře, zvěř prostě honitby notoricky nerespektuje a respektovat nebude. Proto je smysluplnější neplánovat podle uživatele jednotlivých honiteb (a neřešit jejich výměru, ta může být klidně 120 ha podle vlastnictví – aby tu nedocházelo k vyvlastnění práva), ale třeba právě na úrovni ORP, což paradoxně ČMMJ rozporuje. Zablokování tvorby a změny honiteb pak nasazuje korunu absurditě „vyvlastňovacích argumentů“. Že se hospodaření se zvěří vrátí do doby klientelismu a zvýhodňování určitých skupin obyvatel bezpoplatkovými lovy jako před rokem 89 …ruku na srdce, pánové, to je realita. Který z významných podnikatelů platí za lov, a ne za honitbu Lesů ČR, kam zve obchodní partnery na bezpoplatkové lovy?
Výše odlovů v sousedních státech
Za chvályhodné zde považuji volbu ukazatele odlovu, a ne sčítaných stavů, nicméně interpretace těchto čísel je naprosto zcestná. Jistě že v okolních zemích (Německo, Rakousko, Maďarsko) loví více zvěře než mi. Ba právě že – oni totiž loví. U nás lze těchto čísel bez větších problémů dosáhnout také, a tyto příklady jsou, ale tohle právě uživatelé honiteb v ČR nechtějí. Například v Německu během naháněk loví srnčí zvěř bez jakéhokoliv kritéria lovnosti/chovnosti nebo ohledu na pohlaví. Nemluvě o zvěři nepůvodní jako je jelen sika nebo daněk. Tedy, tímto je dáno, že německé lesy jsou v lepším stavu – odlov je vyšší a napadá mě tu i možná souvislost s nepronajímáním honiteb v Německu, ale to už jsme zde probrali.
Zrušení normovaných stavů
Je nutné si přiznat, že normované stavy opravdu nejsou funkčním nástrojem, ale ne pro samotné stanovení, ale proto, že je neumíme dosadit do správné rovnice. Nelze je totiž porovnávat se sčítaným stavem a podle toho zpracovávat plán. Sčítaný stav je totiž to ustanovení, které lze bez jakýchkoliv skrupulí zrušit. Jednoznačně si lze dovodit zpětným propočtem, kolik zvěře muselo minimálně být v honitbě před „sezónou“, a tohle číslo pojďme porovnat s normovaným stavem a podle toho naplánujme odlov. Ideálně za větší územní celek, ORP, oblast chovu záleží jen jak to pojmenujeme. Výše odlovu je pak jednoduše rozpočítatelná na jednotlivé honitby. A v honitbách, kde splní (jednoznačně prokazatelně), ať jsou myslivci klidně zproštění odpovědnosti za škodu. O výši škod v těchto honitbách proporcionálně ORP navýší škody v honitbách, kde neprokázali splnění výše odlovu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Čech M.
21.2.2020 23:35Jarek Schindler
22.2.2020 00:48Problém je v tom, že les jako takový se zvěří problém nemá. Zvěř jako součást ekosystému tomu ekosystému neškodí. To co chcete narovnávat je vztah člověka ke zvěři. Tedy spíš ekonomické škody přisuzované zvěří, za které se člověk schovává.
Nejprve jsem si myslel, že autorem je zase nějaký neomylný ekolog a chtěl jsem mu doporučit ten zpětný propočet u vlků na Slovensku. Mohl by jste svým soukmenovcům poradit, jak se to počítá. Třeba by pak přestali tvrdit nesmysly.
Co je ale smutné, že toto píše myslivec.
Tak jen namátkově .
Pokud někomu bude upřeno právo rozhodovat o stavech zvěře, ano, budou to myslivci.? Problém je že myslivci nerozhodují. A spolupodílet se na plánech lovu je snad právo každého, kdo ho nakonec bude realizovat.
Chcete v rámci naháněk lovít srnčí zvěř bez jakéhokoliv kritéria lovnosti/chovnosti nebo ohledu na pohlaví. Za chvíli ji budete chtít střílet broky. Lépe se jimi v běhu to srnčí trefuje, že.
O výši škod v těchto honitbách proporcionálně ORP navýší škody v honitbách, kde neprokázali splnění výše odlov. Trochu divné. Vy chcete někde uměle navyšovat škody? Aby se splnila výše lovu tak nejdřív musí být zvěř, kterou jde lovit.
Zablokování tvorby a změny honiteb? Chcete snad tvrdit, že na základě majetkoprávních změn nejde změnit honitby nebo jejich hranice?Nesmysl.
Obehraná písnička o minimální výměře. Nelíbí se vám 500ha?. Koik chcete? 125. Další bude chtít 25.
. Černá nám pobíhá po intravilánech okresních měst. Proč asi? V roce 2017 se ulovilo 230tisíc kusů. V roce 2019 již jen 138 tis. Kusů černé zvěře.
No a vaše počty. Tak to je děs.LČR v roce 2018 uvádějí náklady na péči o kultury 624 Kč na hektar lesní půdy.Celkové náklady péče o kultury jsou potom 750 mil Kč. Škody zvěří pak ve výši 19,414 milionu. Čtěte tu výroční zprávu LČR za rok 2018 pozorněji. Nemusíte potom tvrdit nesmysly.. 28,5miliardy.? Jste komik.
Možná by nebylo od věci zveřejnit čísla z vaší honitby. Určitě profesionálně vedené. Vždyť v oblasti kolem Žlutic není přemnožena černá a ani ten vysoce přemnožený sika se tam nevyskytuje.
Čech M.
23.2.2020 22:31 Reaguje na Jarek SchindlerA proč by se měla měnit metodika péče se zvěří? No protože tady po léta probíhá záměrné podhodnocování stavů zvěře, čehož jsou důkazem i takové bizarnosti, že v některých honitbách nedávno odlovili za sezonu větší počet zvěře, než měl být jejich normovaný stav.
No, nakonec s Vámi souhlasím jen v tom, že naháňky srnčí zvěře jsou nesmysl.
Jarek Schindler
24.2.2020 12:15 Reaguje na Čech M.Škoda 16 Kč na ha. Jen proto, že to pseudoochranářům nepasuje do jejich rétoriky, že za vše může myslivec a zvěř, tak je to snad špatně? Lčr, tak jako každý jiný subjekt musí ty škody věrohodně doložit. Že jsou snahy některých subjektů škody uměle nafukovat ještě neznamená, že objektivně jsou.
Chcete tvrdit že údaj pana Hájka o 28,5 miliardách Kč vynaložených na péči o kultury je správný???
Chcete také tvrdit něco o zablokování tvorby či změny honiteb?
Chcete proporcionálně navýšovat škody v honitbách, kde neprokázali splnění výše odlovu.Účtovat tedy škody které tam nemají? Třeba jen proto, že jim byl stanoven nepřiměřený odlov a zvěř v té výši v honitbě třeba vůbec není.
Považujete za bizarnosti, že v některých honitbách nedávno odlovili za sezonu větší počet zvěře, než měl být jejich normovaný stav. Uvědomujete si, že honitby nejsou oploceny.a další rok tam nemusejí ulovit ani desetinu ? Nakonec normovaný stav je jedna věc, sčítaný potom druhá. Lov se snad odvozoval od stavu sčítaného. Atd..
Čech M.
24.2.2020 23:29 Reaguje na Jarek SchindlerNikdo netvrdí, že by se škody zvěří měly uměle navyšovat . Pokud jde o soukromé lesy, je to věc vlastníka jak se (ne)dohodne, ale když si nechá dobrovolně sežrat v lese přir. zmlazení, tak by neměl dostat žádnou dotaci na zalesňování.
U státních lesů (tedy i VLS), hospodaří s penězi a majetky nás všech, tak by si měli umět spočítat, co se státu vyplatí a co ne.
Ta čísla o nákladech neudává p. Hájek, ale Zelená zpráva MZE 2018 a mě přijde 10tis Kč na ha jako nepřemrštěný. Záleží, co kdo do toho všechno započítává. Samozřejmě tyhle náklady vždy nějaké budou i když se stavy zvěře sníží.
Jarek Schindler
25.2.2020 04:00 Reaguje na Čech M.Jak to, že nikdo netvrdí, že by se škody neměly uměle navyšovat. V textu pana Hajka to máte jasně napsané. Musím to znovu opisovat???
Ano, mělo by se umět spočítat co se státu vyplatí. No a oni to spočítali a zjistili že se státu vyplatí třeba pronajímat honitby. Atd. Zase, že vám jejich počty nevyhovují není chybou těch počtů ani Lčr.
Tak čísla neudává pan Hájek ale Zelená kniha? Já to četl v "panfletu" pana Hájka a má to jednu zásadní chybičku. Zase aby se to hodilo, dav neznalý věci je potřeba "omračovat" přemrštěnými čísly, to pan Hájek nesmyslně vztáhl k celé výměře lesa. Jen nevím proč jen u Lčr? Proboha kde na to chodíte?
Naopak, u zprávy Lčr pan Hájek tvrdí, že adekvátní čísla Lčr neposkytla. Zase matení veřejnosti. Hlavně že si pan Hájek, ač je chyba na jeho straně ( pozorně nečte) neodpustil možnost rýpnout si do Lčr. Cituji: "Ve výroční zprávě LČR za rok 2018 nejsou sice uvedeny explicitně náklady na ochranu proti zvěři (proč taky?)". A ony tam, světe div se, ty náklady na péči o MLP na straně 23 uvedeny jsou. Co se do těchto nákladů započítává je navíc pro vaši informaci dané.
Čech M.
26.2.2020 00:17 Reaguje na Jarek SchindlerTo s těmi 28 mld je nesmysl, nevím proč to p. Hájek vůbec použil, ale oněch 10tis na ha plně odpovídá a já bych řekl, že je to ještě daleko víc, pokud budou chtít zalesnit polovinu ploch listnáčema do oplocenek.
Jarek Schindler
26.2.2020 18:54 Reaguje na Čech M.Ono opravdu nejde o pár stromků na okraji a už vůbec ne o boční okus nějakého odrostku. Pokud chcete argumentovat čísly tak se držte těch oficiálních. To, že si vy něco myslíte není v žádném případě ničím doložitelné. Uvědomte si ještě jednu podstatnou věc. Rozsáhlé holiny bez krytu nejsou zvěří zrovna vyhledávané plochy.
Čech M.
26.2.2020 22:54 Reaguje na Jarek SchindlerPokud jde o dopočet škod na základě nesplnění odlovu, nepovažuju to za šťastné řešení z důvodu toho, že v různém prostředí může stejný počet zvěře páchat různě velkou škodu. Řešením je správně počítat škody.
Hunter
24.2.2020 13:54 Reaguje na Čech M.Čech M.
24.2.2020 23:05 Reaguje na HunterJarek Schindler
25.2.2020 04:29 Reaguje na Čech M.Hunter
25.2.2020 14:22 Reaguje na Čech M.Čech M.
26.2.2020 00:37 Reaguje na HunterDo budoucna to snad vyřeší technika, kdy by se v zimě ze vzduchu nějaký dron s termokamerou dobral určitě lepších výsledků.
Přidávám odkaz na zajímavý rozhovor:
https://docplayer.cz/13357795-A-ie-vlastnickych-prav-k-pude-i-lesum-nereagovaly.html
Já tam nesouhlasím s tvrzením p. KAMLERA, v tom, že nejvíc škod spárkaté na porostech vzniká přes zimu. Platí to možná u jehličnatých stromků, ale u listnatých je to přesně naopak.