https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ke-sdileni-elektriny-se-za-mesic-provozu-datoveho-centra-prihlasilo-8000-zajemcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ke sdílení elektřiny se za měsíc provozu datového centra přihlásilo 8000 zájemců

13.9.2024 01:17 (ČTK)
Ke sdílení elektřiny v Česku se za měsíc fungování Elektroenergetického datového centra (EDC) přihlásilo zhruba 8000 zájemců a více než 5000 z nich už má uzavřenou i smlouvu. Největší zájem o sdílení registrovalo EDC, které začalo přijímat registrace 1. srpna, v rámci jedné nebo více vlastních nemovitostí. Reálné sdílení elektřiny očekává v průběhu září.
 
"Zahájení sdílení předchází proces registrace a uzavření smlouvy s EDC, ověření na straně distributora, případně instalace průběhového elektroměru. Na konci srpna bylo připraveno ke sdílení již více než 1300 subjektů, které se zaregistrovaly začátkem měsíce a celým tímto procesem prošly bez většího zdržení. V září tak předpokládáme první nižší objemy sdílené elektřiny," uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.

Centrum v současné době funguje v dočasném módu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.

Zájemci o sdílení elektřiny se musí zaregistrovat na portálu www.edc-cr.cz. Podmínkou sdílení je instalace takzvaného chytrého elektroměru, který zdarma vyměňují provozovatelé distribučních soustav na základě zprávy od EDC o registraci spotřebitele na jejich distribučním území. Podle zástupců centra by si ale zájemci měli ověřit, zda splňují podmínky připojení. Kvůli zjištěným překážkám totiž nemohli distributoři vyměnit elektroměr u třetiny z dosud přijatých 612 žádostí o nový elektroměr.

Vznik energetických komunit v ČR zavedla loňská novela energetického zákona. Podle ní je možné v energetických komunitách prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožnila také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

Do komunitní energetiky se mohou zapojit domácnosti, samosprávy a firmy, a to ve dvou režimech. Jednodušší režim aktivního zákazníka umožní sdílení elektřiny mezi až 11 předávacími místy napříč ČR. Další možností jsou energetická společenství, ve kterých může být až 1000 předávacích míst na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo v Praze. Obecnou podmínkou pro sdílení je zmíněné osazení průběhových elektroměrů na všech odběrných místech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

13.9.2024 12:20
To nám zase vzniká další administrativní obludnost, která má jediný cíl. Přihrát majitelům FVE další peníze bez jakéhokoli přispění ke stabilizaci sítě. Té může přispět jediné: platit za elektřinu podle spotových cen, aby byli výrobci motivováni vyrábět hlavně tehdy, když je elektřina drahá, spotřebitelé spotřebovávali hlavně, když je elekřina levná a udělalo to akumulaci ziskovou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist