Seitlová: MŽP rozhodlo, že Precheza nebude za únik oxidu siřičitého pokutována
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové. Limit oxidu siřičitého v ovzduší byl tehdy překročen až šestatřicetkrát. Většina obyvatel Přerova tou dobou spala, dva policisté se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu. V únoru 2015 inspektoři ČIŽP ČTK řekli, že firma porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a inspekce s chemičkou zahájila správní řízení.
V únoru 2016 ČIŽP uložila Precheze pokutu sedm milionů Kč, MŽP o rok později trest změnilo a Precheza měla zaplatit 500 000 Kč. Firma podala žalobu, kterou v červnu 2020 zamítl pražský městský soud. Precheza poté podala kasační stížnost a NSS v prosinci 2022 zrušil rozsudek soudu i rozhodnutí MŽP s tím, že nebylo srozumitelné. MŽP proto vrátilo případ ČIŽP, která loni v červenci udělila novou pokutu 500 000 Kč, kterou ale v prosinci opět zrušilo MŽP. Inspekce letos na jaře znovu uložila pokutu 500 000 Kč. Precheza se podle Seitlové odvolala a v září MŽP konstatovalo, že lhůta pro uložení sankce uběhla.
Podle senátorky je nezpochybnitelné, že viníkem havárie je Precheza, ale kvůli souhře procesních a zdlouhavých úkonů státních institucí chemička nebyla potrestána. "Dodatečně jsme zjistila, že jediným důsledkem vážné chemické havárie pro firmu byla náhrada zdravotní újmy policistů ve výši 36 200 Kč," podotkla.
Správní řízení bylo podle Krejčí velmi složité. "Řízení ani přes veškerou snahu vzhledem k náročné procesní situaci nebylo možné dokončit dříve. Na daný skutek se vztahovala zastaralá a v tomto ohledu poměrně nejasná právní úprava. Od 1. července 2017 už platí nová právní úprava, přičemž zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich již stanoví pětiletou prekluzivní lhůtu. Vzhledem k tomu by už k takovýmto situacím nemělo docházet," dodala.
reklama