https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zachrannem-centru-na-filipinach-se-po-10-letech-vylihlo-mlade-orla-opiciho.pomohla-i-zoo-liberec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V záchranném centru na Filipínách se po 10 letech vylíhlo mládě orla opičího. Pomohla i Zoo Liberec

17.11.2024 00:37 | LIBEREC (ČTK)
Orel opičí.
Orel opičí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V záchranném centru na Filipínách, které spolupracuje s libereckou zoo, se po deseti letech vylíhlo mládě kriticky ohroženého orla opičího, který je národním ptákem tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii. Podařilo se to díky umělé inseminaci a asistované inkubace a k chovatelskému úspěchu přispěla právě liberecká zoologická zahrada, která má s asistovanou reprodukcí dravých ptáků zkušenosti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
 
Ptáče se v záchranném centru organizace Philippine Eagle Foundation na filipínském ostrově Mindanao vyklubalo 11. listopadu po 56 dnech inkubace. "Jedná se o opravdu mimořádný a zásadní ochranářský úspěch, protože jde o v pořadí 30. mládě odchované od vzniku organizace v roce 1987 a teprve o osmé mládě vzešlé z metody umělé inseminace. Pro úspěch bylo klíčové ohromné mezinárodní týmové úsilí a spolupráce," uvedl liberecký zoolog Jan Hanel, který s Filipínci spolupracuje na záchraně orla opičího dva roky.

Ve filipínském záchranném centru je skoro 40 jedinců tohoto dravce, ale odchovávat mláďata se mu v posledních letech nedařilo. K úspěšnému vylíhnutí přispělo až vybudování detašované specializované odchovny uprostřed tropického deštného lesa a přesunutí chovných ptáků z voliér v záchranném centru do této klidné ptačí rezervace. "National Bird Breeding Sanctuary v Edenu byla zprovozněna teprve v únoru tohoto roku a hned v září tam samice po umělé inseminaci snesla vejce. Jedná se tedy o úplně první mládě v této nové odchovně, což je obrovská naděje do budoucna a potvrzení toho, že se jednalo o správné rozhodnutí," řekl Hanel.

Dva filipínští chovatelé letos v únoru navíc čerpali zkušenosti v liberecké zoo a díky spolupráci českých a německých zahrad získala filipínská záchranná stanice i vybavení zhruba za tři čtvrtě milionů korun. "V září, tedy na začátku hnízdní sezony orlů opičích, jsme na Filipíny dopravili například speciální inkubátory a líhně, které v centru chyběly, a přitom jsou pro zdárný umělý odchov poměrně zásadní. Díky nim se daří co nejvěrněji imitovat přirozené podmínky a optimalizovat teplotu i vlhkost během inkubace," dodal liberecký zoolog.

Odchovy v lidské péči podle něj hrají v záchraně ohrožených druhů před vyhynutím zásadní roli, protože v případě úspěchu je možné vypouštět odchovaná mláďata do volné přírody. "Šance na záchranu tohoto největšího a nejohroženějšího dravce světa je stále veliká. Snad se ho podaří do přírody navrátit tak, jako se podařilo díky chovům v lidské péči repatriovat orlosupy bradaté u nás v Evropě. Jejich situace byla s aktuálním stavem orlů opičích nemálo podobná," dodal Hanel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist