https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/synteticka-hnojiva-maji-negativni-dopad-na-klima-a-krajinu-uvedli-odbornici
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci

9.1.2025 10:27 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Syntetická hnojiva, důležitá složka současného zemědělství, mají podle odborníků oslovených ČTK zásadní negativní dopady na klima, kvalitu půdy i biodiverzitu. Jejich používání způsobuje uvolňování skleníkových plynů, degradaci půdy a kontaminaci vodních zdrojů, což může vést mimo jiné k vážným potravinovým krizím. Změna přístupu k hnojení je proto podle expertů nezbytná. Podle nedávné studie jsou syntetická hnojiva zodpovědná za pět procent celosvětových emisí skleníkových plynů, což je dvojnásobek emisí z letecké dopravy.
 
"Používání syntetických hnojiv ničí přirozený půdní život, což dlouhodobě snižuje schopnost půdy produkovat plodiny. Navíc jsou hlavním zdrojem oxidu dusného, jednoho z nejsilnějších skleníkových plynů," uvedl Jakub Zelený z organizace Člověk v tísni.

Negativní dopady se podle Zeleného neomezují pouze na ovzduší. Syntetická hnojiva podle něj obsahují těžké kovy, jako kadmium a arsen, které kontaminují půdu a vodní zdroje. Vysoké koncentrace fosforu a dusíku ve vodních tocích přispívají k rozvoji toxických sinic a ke vzniku takzvaných mrtvých zón v oceánech, tedy oblastí bez života, upozornil.

Podle Zeleného jsou současné regulační mechanismy, včetně takzvané nitrátové směrnice EU, nedostatečné. "Strategie Evropské unie, jako například ‚Farm to Fork‘, sice doporučují omezování syntetických hnojiv, avšak vliv lobbistických skupin a zájmů velkých agropodniků jejich realizaci výrazně brzdí," uvedl. V České republice je podle něj situace obdobná.

Zelený a Michaela Kožmínová z Asociace pro mezinárodní otázky zdůrazňují, že přechod na udržitelnější formy zemědělství je nutností. "Jednou variantou jsou organická hnojiva, jako například hnůj, kompost, zbytky z potravinářského průmyslu, bioodpad apod. Taková hnojiva dodají do půdy potřebné živiny, ale mohou být náchylnější k únikům živin do vody a atmosféry," řekla Kožmínová. Dodala, že další alternativou jsou nízkoemisní (syntetická) hnojiva, pro jejichž výrobu jsou místo fosilního plynu využity obnovitelné zdroje energie.

Omezování syntetických hnojiv by však mohlo zvýšit ceny potravin a snížit jejich dostupnost pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Zelený proto navrhuje kombinaci sankcí za používání syntetických hnojiv a dotací na podporu udržitelných zemědělských postupů.

"Nadměrné používání syntetických hnojiv je ale jen zlomkem veškerých problémů spojených s intenzivním zemědělstvím, které je dlouhodobě neudržitelné, přispívá k degradaci životního prostředí a ke změně klimatu," uvedla Kožmínová. Současně v tom podle ní hraje roli i používání pesticidů, velkoplošné pěstování jedné plodiny nebo eroze půdy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.1.2025 10:34
z téhle společnosti by měl Orwell radost, tedy pokud je zároveň masochista.
Syntetická hnojiva se nelíbí, ale pesticidy jsou cool.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

9.1.2025 11:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Myslím, že už žijeme v Orwellově společnosti
www.1984.cz
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2025 11:35
A co mají používat, když se sláma spaluje a krávy prděj, no !
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.1.2025 13:21 Reaguje na smějící se bestie
Synu... už to zabal. K čemu ty tvoje dementní štěky jsou?
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.1.2025 11:51
ČTK oslovila odborníky, akorát zapomněla napsat že ani jeden z nich není odborníkem na hnojiva ale na klimatický aktivismus...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.1.2025 13:19 Reaguje na Emil Novák
K věci mají právo se vyjadřovat především půdoznalci, nikoli odborníci na hnojiva - ti mají asi takovou kompetenci jako klimatičtí aktivisté. A půdoznalci, světe div se, tvrdí že syntetická hnojiva mají velmi negativní vliv na půdu a edafon. Nejedná o nějaký woke aktivismus, nýbrž padesát let stále dokola ověřovaný fakt.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.1.2025 15:32 Reaguje na Jakub Graňák
To by mělo nějakou relevanci kdyby, světe div se, to skutečně tvrdil nějaký odborník na hnojiva nebo půdoznalec a zároveň uvedl nějakou použitelnou alternativu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

9.1.2025 16:13 Reaguje na Emil Novák
Použitelné alternativy existují již taky pěkných pár dekád. Odborníci na hnojiva - co ten termín dle vás vlastně znamená? Největšími odborníky na hnojiva jsou právě půdoznalci a ti tvrdí výše uvedené... všichni. Že nikoho z nich neznáte, ani nevíte výše uvedené, je váš problém, nikoho jiného.

K samostudiu: kořenové exsudáty - význam pro půdu, edafon, zpřístupňování živin a vliv syntetických hnojiv na schopnost exsudáty produkovat... Dostudujte, pokud se chcete bavit na odborné úrovni a nedělat ze sebe v této věci p. Hanzla...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.1.2025 19:22 Reaguje na Jakub Graňák
No já nevím. Akorát pamatuji, že v 50 letech byla sklizeň 20 metráků obilí a teď je tak 90. Vy tu metodiku realizujete?
Odpovědět
ms

9.1.2025 19:44 Reaguje na Emil Novák
Super!!! Přesná trefa.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

9.1.2025 17:18
Opět pouze mlácení prázdné slámy. Už jenom nadpis, který obsahuje slovo "odborníci" je podezřelý a u tohoto příspěvku se to potvrzuje.
Tzv " odborníci opět v životě nevypěstovali ani ředkvičku, ale šíření poplašných zpráv by jim šlo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.1.2025 19:12 Reaguje na Petr Blažek
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.1.2025 19:15
Jak se chová dusičnan amonný, z obnovitelných zdrojů jinak, než dusičnan amonný z metanu?
Dodala, že další alternativou jsou nízkoemisní (syntetická) hnojiva, pro jejichž výrobu jsou místo fosilního plynu využity obnovitelné zdroje energie.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.1.2025 20:00
Aha. Zelený, Kožmínová... tak to jo, to jsou skutečně "odborníci". Větší hovadiny jsem už dlouho neslyšel. ČTK bych příště doporučil, aby oslovila skutečné odborníky, ale ti by jim neřekli to, co chce manipulovaná veřejnost slyšet. Takže to rychle shrnu- umělá hnojiva fosforečná, draselná, hořečnatá a vápenatá jsou pro normálně fungující zemědělství nezbytná, protože do půdy vrací prvky, které jsou produkcí odčerpávány. A jestli se toto někdo odvažuje popírat, tak s takovým člověkem nemá cenu diskutovat, protože je, s prominutím, vůl na entou.
Trochu jiná je situace s dusíkatými hnojivy, zde je na místě obezřetnost a rozumné dávkování. Ostatně, hnojení dusíkem je v použití umělých hnojiv nejtěžší disciplinou, ač se to asi nezdá.
A nakonec- syntetická hnojiva jsou dobrý sluha, zlý pán- ale to se netýká jen hnojiv.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

9.1.2025 20:12
No to je mi novina, naši odborníci MSK odbor životního prostředí a zemědělstvi mi zase tvrdili, že přírodě škodí pokud na louce kakjí kozy.
Koza je prý intenzivní techologie.Tak teď nevím co je horší syntetické hnovivo nebo to přírodní. Možná také není odborník jako odborník. Pak se v tom má obyčejný člověk vyznat. Já už fakt nevím jaké hnojivo vlastně požívat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist