Nábytkáři požadují, aby odlesňovací certifikace byla pouze dobrovolná
Plánovaný odklad účinnosti asociace vítá, problém ohrožující konkurenceschopnost nábytkářů se jím podle ní ale neřeší, pouze oddaluje. "Výsledkem EUDR bude promítnutí ceny za certifikaci do ceny konečného produktu. EUDR jednoznačně sníží nabídku na trhu. Nižší nabídka vždy pro zákazníka znamená zhoršení výběru a vyšší cenu," uvedla asociace nábytkářů. "V případě nábytkářského průmyslu systém svou otevřeností způsobí, že mimoevropská konkurence bude moci lépe mapovat zdroje a trasy materiálu, který se v Evropě na výrobu nábytku používá," sdělila.
Odklad EUDR by podle předpokladů měl nabýt účinnosti před koncem letošního roku. Tím by se termín povinnosti certifikovat výrobky posunul na 30. prosince 2025. "AČN ovšem apeluje na veškerou politickou reprezentaci, jak na národní úrovni, tak na úrovni evropské, aby se pokusili v nadcházejícím roce změnit účinnost EUDR z povinné legislativy na dobrovolnou legislativu. EUDR, kromě jiných oborů, bude poškozovat evropské a s tím samozřejmě i české výrobce nábytku," dodali nábytkáři.
Na tom, že se nařízení o rok odloží, se na začátku prosince shodli vyjednavači Evropského parlamentu (EP) a členských zemí. Odpůrci nařízení poukazovali hlavně na to, že některé mechanismy, které nařízení zavádí, nejsou dostatečně připravené. Podle některých firem norma také přinášela nové byrokratické povinnosti a mohla by vést ke zvýšení cen. Toho se obávají především dovozci některých surovin. O odklad žádala i Česká republika v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL).
reklama