https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-fungovani-parku-ceske-svycarsko-jsou-pripominky-i-ctvrt-stoleti-po-zalozeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K fungování parku České Švýcarsko jsou připomínky i čtvrt století po založení

27.12.2024 01:25 | KRÁSNÁ LÍPA (ČTK)
Připomínky k fungování národního parku České Švýcarsko mají obce i čtvrt století od jeho zřízení. Mezi starosty jsou příznivci i odpůrci, všichni ale požadují prevenci proti požárům. Ten největší vypukl v létě 2022. Správa parku od té doby zavedla řadu opatření, naposledy vyzkoušela nedávno dron s termokamerou, který bude v parku instalován.
 
Kritika se snášela na správu parku nejvíce v době největšího požáru v historii České republiky. Hořet začalo v okolí Hřenska 24. července 2022 a oheň zasáhl 1060 hektarů lesa v národním parku České Švýcarsko a 150 hektarů lesa v sousedním národním parku Saské Švýcarsko.

Starostové se naposledy vyjadřovali k zásadám péče o park, které schválila na začátku prosince rada, v platnost by měly vstoupit 1. ledna 2025. Dokument byl doplněn na základě připomínek obcí i poznatků z požáru v létě 2022. Pro hlasovalo všech 21 přítomných členů rady, která má 27 členů. Obce z oblasti rezervace zastupovalo pět starostů, zástupci čtyř obcí se jednání neúčastnili. Byla výrazně doplněna tematika požární prevence včetně doplnění mapy cest pro integrovaný záchranný systém.

Další aktualizací je rozšíření území s trvalou péčí, která bude prováděna na 20 procentech území. Jde především o bezprostřední okolí obcí a okrajové části národního parku. Změny se týkají také základní sítě cest. Zásady péče doplní mapa všech cest v národním parku, které budou udržovány, což představuje 300 kilometrů.

Starosta Jetřichovic Milan Dařina v prohlášení k zasedání rady národního parku uvedl, že se někteří starostové rozhodli jednání bojkotovat. "Postup správy národního parku České Švýcarsko považujeme za protiprávní," uvedl Dařina. Dokument k zásadám péče podle něj nebyl představen občanům. Starostové podle Dařiny upozorňují na přetrvávající riziko požáru, které podle nich spočívá v milionu metrů krychlových suchého dřeva na území parku.

Požární bezpečnost je podle vyjádření správy parku stále prioritou. Řadu preventivních opatření provedla správa ihned po požáru. Na začátku letošního prosince vyzkoušela organizace dron s termokamerou a dokovací stanicí s tzv. ostrovním systémem, který bude již brzy instalován v národním parku. "V případě podezření (kouř), i v rámci prevence, můžeme dron na dálku zvednout do vzduchu, zkontrolovat území národního parku a případný požár rychle lokalizovat. Díky tomu spolu s hasiči výrazně zkrátíme čas mezi nahlášením požáru a jeho lokalizací ve složitém skalnatém terénu Českého Švýcarska," uvedla správa parku na facebooku. Ostrovní systém je systém bez přívodu elektrické energie z distribuční soustavy.

Nejmladší národní park v Česku byl založen v roce 2000 s cílem ochránit unikátní pískovcové útvary a biotop. Správa národního parku se zároveň stará o území Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.12.2024 07:07
Park by měl pást tam, kde to jde a kde se páslo. A taky měl by na vhodných plochách, zejména rovnějších s vejmutovkami kácet a vysazovat listnáče, které tam v minulosti byly.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.12.2024 07:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
nenakazil jste se od pana Hanzla?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.12.2024 07:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Starší bukový les je téměř ohnivzdorný.
Odpovědět
Pe

Petr

27.12.2024 10:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
A také pastvovzdorný. Není tam co spásat.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.12.2024 12:56 Reaguje na Petr
Spárkatá zvěř se naučila využívat všechny zdroje potravy, tudíž bere i čerstvě spadané listí, prakticky až do prvního sněhu. Suchý list má sice nižší nutriční hodnotu, ale tak jako v kamnech shoří, poskytne energii i zvěři. Je to sice poněkud balastní objem, ale zvěř, která se vykrmuje před zimou, si moc vybírat nemůže. Zejména v letech bez žaludů a bukvic ji spadané listí drží při životě, k tomu věvičky, pupeny a nějaká ta kůra.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.12.2024 07:32
a tady opět další příklad kontradikce (z lat. contra-dicere, protiřečit):
- správce NP v oslavném článku: NP (Šumava, České švýcarsko) : pozorujeme neuvěřitelnou obnovu NP po kůrovci-požáru, blahodárný účinek ponechání přírody bez zásahu, ponechání mrtvého dřeva. Je to důkaz našeho správného postupu, ponechání přírody sama sobě, blahodárný význam mrtvého dřeva!!!
- starosta blízké vesnice: podívejte se , pane správce, až vám bude hořet chalupa nad hlavou a v podkroví vaše dítě, tak třeba začnete přehodnocovat význam mrtvého dřeva!

Význam mrtvého dřeva pro NP, pro přírodu, každý les, každý agrotechnický postup v lese je nesporný, kvůli požáru nemůžeme neponechávat mrtvé dřevo na zemi, ani v NP dokonce ani v norm. lese, les to potřebuje, bez toho nelze! To bychom taky mohli kvůli požáru vykácet všechny lesy, zakázat dřevostavby- přitom jsou to ekolog. stavby z přírodních přírodu nezatěžujících obnovitelných materiálů, šetřících suroviny.
Naprosto stejný problém je i topení dřevem, zcela ekologické, zcela přírodní z obnov. zdrojů. Něco je tam špatně, to ano, stejně tak jako mrtvé dřevo v NP: znečištěný vzduch, jenže přínos bohatě převyšuje negace.

Ale proboha!, pane správce!: NP má také jiné funkce než ponechávat přírodu samu sobě, má být vzorem pro okolí, má to být funkční zdravý les, ne umírající vysušená monokutura sežraná kůrovcem, má být pestrý, zavodněný, má ukazovat to, že příroda skutečně sama funguje - k tomu ji ale musíme pomoct!
Má také funkce rekrační a nesmí ohrožovat okolí = alespoň minimální antipožární opatření.
Odpovědět
Pe

Petr

27.12.2024 08:38 Reaguje na Honza Honza
To už jsou prostě lidi - nevědí co by chtěli. Založí národní park, aby tam příroda mohla být příroda. A zároveň nechtějí aby tam příroda byla příroda, chtějí aby se přizpůsobila lidem a jejich potřebám.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.12.2024 08:49 Reaguje na Petr
Lidi především chtějí, aby to fungovalo, příroda to taky chce, je to její zákon. Co nefunguje, to zanikne. Podřídit se přírodě znamená podřídit se tomuto zákonu, ne si vytvářet vlastní nepřírodní nepřirozené fanatické teorie-fikce.
Odpovědět
Pe

Petr

27.12.2024 09:00 Reaguje na Honza Honza
No přesně - co nefunguje, to zanikne. A lidé to nefunkční usilovně udržují, aby to nezaniklo a nezačalo opět fungovat. Protože to by jim překáželo.
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.12.2024 09:21 Reaguje na Petr
Naopak- podívejte se, my dva jsme pro přírodu, pro její funkce a přirozenost. Co se nyní děje? Všichni se k tomu již přiklánějí. Lesy mají být normální přirozené, jak kdysi byly= smíšené, má se nechávat staré dřevo v lese, pěstovat les přirozeným způsobem- bezpasečně výběrově. Zemědělství má být s přirozenými mezemi, remízky, neutužená půda, neorat ale používat meziplodiny. Ve městech stromy, zeleň, ne betonová poušť atd atd. I Vinklerovy louky jsou zcela přirozené normální, bez člověka by je dělaly býložravci kteří by tady nepochybně byly.

Prostě vše, ať chce nebo nechce, směřuje k nám, k našemu názoru, Petře, aby příroda byla přirozenější, původnější, samostatnější, aby fungovala. Jenomže bez pomoci člověka to tak nebude, příroda umře, nebude.
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.12.2024 11:25 Reaguje na Honza Honza
A kolik lidí by takové prostředí uživilo?
U nás by asi stačilo zredukovat o pár desítek procent (v zásadě by asi postačil diktátor, který by vyhnal všechny "nepůvodní" a trochu lidí vyděsil), kolik lidí byste ale musel vyhubit v Nizozemsku nebo v Belgii?
Odpovědět
HH

Honza Honza

27.12.2024 12:50 Reaguje na Viktor Šedivý
A kolik lidí se uživí ve vysušeném Středomoří, kde vám něco roste jen s umělým zavlažováním? Kolik v Amazonii po vykácení trop. pralesa, když půdu po 3 letech odnese eroze a musí se kácet dál?
Proč to tedy všichni dělají? Proč se o tom píše, že je to třeba, proč to vláda chce zavádět za miliony dotací?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.12.2024 09:37
Připomínky budou i nadále - zvlášť když tam má být i lunapark pod vedením soukromníků !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist