Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA
"Ve Spojených státech dává výroba a provoz obnovitelných zdrojů energie a dalších čistých technologií práci téměř půl milionu lidem. V posledních letech rostla čistá energetika z pohledu zaměstnanosti dvojnásobným tempem oproti celému pracovní trhu USA. Pokud Trump nenaváže na Bidenovu administrativu v podpoře dekarbonizace, mohou tuto roli převzít alespoň částečně státy americké federace," řekl Sedlák.
K silným lídrům ve větrné energetice USA patří například republikánský Texas. Sedlák také připomněl, že v prvních dvou letech Trumpova prvního prezidentství bylo odstaveno více uhelných elektráren než v celém prvním funkčním období demokrata Baracka Obamy. "Vystoupení USA z Pařížské dohody nic nemění na potřebě řešit celosvětový problém změny klimatu a postupného tempa dekarbonizace. Samy Spojené státy se potýkají s důsledky změny klimatu v podobě přírodních pohrom," dodal Sedlák.
Trump podpisem stvrdil odstoupení USA od Pařížské úmluvy OSN o změně klimatu několik hodin po inauguraci. Dohoda byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Kritici jí ale vyčítají, že nestanovila pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Smlouvu podepsalo 196 zemí včetně ČR a k říjnu 2016 se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.
Dohoda vyzvala také ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví. Po opětovném zvolení prezidentem USA Trump loni změnu klimatu označil za výmysl a nastínil energetickou politiku, která by silně podporovala průmysl fosilních paliv. Slíbil zvýšit těžbu ropy a nabídnout daňové úlevy producentům ropy, plynu a uhlí. Také uvedl, že chce zrušit iniciativy týkající se elektromobilů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Richard Vacek
21.1.2025 15:05Pavel Hanzl
21.1.2025 15:20 Reaguje na Richard VacekJiří Svoboda
21.1.2025 16:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.1.2025 22:05 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
21.1.2025 15:18Richard Vacek
21.1.2025 15:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.1.2025 21:59 Reaguje na pavel peregrin"Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo bilaterálně nebo přes elektronické obchodní platformy."
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/cez-prodava-95-procent-sve-produkce-elektriny-v-ceske-republice
Ivan Brezina
21.1.2025 15:34Břetislav Machaček
21.1.2025 16:31 Reaguje na Ivan Brezinahasiči obloukem vyhýbali domům s fotovoltaikou a bateriemi. Byl
by to marný a pouze od dalšího hašení zdržující zásah. Prostě to
nechali dohořet a jeli jinam, kde to marné nebylo a bylo to méně
nebezpečné. Vychloubání Kalifornie o množství vyrobené elektřiny
z OZE dostalo trhlinu v důvěře k OZE, kvůli praxi při požárech.
Elektromobily jsou taky rizikové, kvůli vzdálenosti, jakou se při
výbuších baterií šíří jejich hořící zbytky. S nárůstem OZE tu tak rapidně vzroste riziko šíření požárů a jejich likvidace. A to je pouze o rizicích při samovolných poruchách a nikoliv o řetězových požárech. V USA už s tím začínají mít praktické zkušenosti a proto
zařadil zpátečku i průkopník elektromobility Musk se svojí Teslou.