Plán recyklačního zařízení u Vrábče narazil na odpor místních obyvatel
![Ilustrační foto Ilustrační foto](/aaa/img.php?src=/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/depositphotos_335837740_s.jpg&w=666)
Budějovické štěrkopísky jako dceřiná firma spadá pod společnost SP Bohemia. Ta vlastní další firmy, které v Česku těží a upravují štěrkopísek a mají vlastní stroje na drcení inertních materiálů. V pískovně u Vrábče chtěli nejprve nashromáždit materiál k recyklaci a pak tam dopravit zařízení na drcení. Jeho roční kapacita bude 100 000 tun materiálu, z toho 60 000 tun odpadů bude přijímáno přímo k recyklaci a 40 000 tun bude sběr odpadů, z toho 20 000 tun bude použito k recyklaci nebo zasypávání a 20 000 tun bude předáno do jiného zařízení.
Proti recyklačnímu centru se postavila obec Boršov nad Vltavou. Upozornila na prach a hluk z pískovny, který podle ní ovlivňuje občany Jamného, a na vodu znečištěnou hlínou a jílem z prostor pískovny, která stéká do rybníčku u Zahorčic, kde sedimentuje.
Českobudějovický magistrát například požaduje vyjádření Povodí Vltavy kvůli manipulaci s asfaltovou směsí a štěrkem z železničního svršku, podle krajského úřadu jsou nedostatečným způsobem popsány požadavky na obsah škodlivin v přijímaných materiálech. "Doplnit a dopracovat dokumentaci chceme ještě letos,“ řekl ČTK jednatel SP Bohemia Radim Procházka. Pak společnost dokumenty předloží krajskému úřadu, který vyhlásí termín veřejného projednání.
Do procesu EIA se chce přihlásit také Spolek pro život ve Vrábči a okolí. "Budeme pokračovat ve spolupráci s obcí Vrábče i se sousedními obcemi, které tento záměr rovněž odmítají a mohou být zasaženy jeho důsledky. Nadále se budeme věnovat zvyšování povědomí veřejnosti o tomto záměru a jeho rizicích,“ uvedla Řeháčková. Spolku také vadí pokračování těžby štěrkopísku do roku 2034.
reklama