https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-kalla-ohrozuje-demolice-nakupniho-centra-krakov-obyvatele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Kalla: Ohrožuje demolice nákupního centra Krakov obyvatele?

22.5.2012
Demoliční práce skeletu budovy probíhají uprostřed sídlištní zástavby
Demoliční práce skeletu budovy probíhají uprostřed sídlištní zástavby
Foto | Petr Kalla / Proti plotu
V rámci projektu výstavby nového OC Krakov, jehož investorem je společnost LMF 1 a.s., pokračují v těchto dnech demoliční práce na postupné likvidaci stávajícího zchátralého objektu. Původní objekt zastřešující veškeré služby a obchody sloužil místním obyvatelům sídliště Bohnice nepřetržitě od roku 1980 do konce minulého roku. Po roce 1989 díky nulovým investicím, změně skladby nájemníků, ale i expanzi do té doby nevídaných hypermarketů na periferiích města, centrum postupně přestalo plnit svoji funkci a mnoho posledních let bylo jen přežívajícím smutným torzem doby minulé. Nelze se proto divit pozitivnímu ohlasu ze strany občanů, kteří zboření nevábné a zapáchající budovy uvítali a teď jen s malými obavami vyčkávají, zda nové centrum nebude další sterilní přehlídkou značkových obchodů, jak je tomu v OC v jiných částech Prahy.
 

Výstavba těchto nákupních center během 70. let uprostřed holých sídlišť vznikala za ohromného budovatelského nadšení, v době komunistických pětiletek, velké improvizace za účelem plnění nerealistických cílů a bohužel pro nás také v období azbestu - minerálu, který je dnes považován za prokázaný lidský karcinogen.

„Azbest je nebezpečný, je-li rozptýlen do vzduchu ve formě velmi malých vláken, která jsou pouhým okem neviditelná. Vlákna o průměru ≤ 3 µm a délce > 5 µm jsou tenká, lámavá a vysoce odolná. Malá velikost umožňuje vláknům azbestu proniknout při vdechování až do plic, kde vytvářejí zánětlivé reakce přetrvávající i řadu let po ukončení expozice. Vznikající onemocnění jsou buď nezhoubná (plicní fibróza, postižení pohrudnice a poplicnice) nebo zhoubná (rakovina plic, rakovina pohrudnice, pobřišnice)," tolik citace ze stránek krajské hygienické stanice v Praze.

Jak je z výše uvedeného odstavce patrné, azbest je velmi zákeřný a především neviditelný nepřítel obklopující nás i naše domovy, aniž si to uvědomujeme. Pokud se nedrobí a jeho vlákna se neuvolňují, nemusí se za každou cenu odstraňovat. Největší nebezpečí uvolnění azbestu do ovzduší vzniká právě při rekonstrukcích nebo demolicích starých objektů, kdy mechanickou činností dochází k narušení izolací, interiérových desek nebo např. azbestocementu. Vzhledem k tomu, že dnes nikdo pořádně netuší, co se skrývá pod omítkou starých domů z období normalizace, je azbest velkým strašákem všech údržbářů a dělníků, kteří na tento materiál často nevědomky narazí. O vědomém nasazení zahraničních dělníků bez příslušných ochranných pomůcek na různých stavbách potom raději ani nemluvě.

Demolice bývalého nákupního centra Krakov probíhá v uzavřené zástavbě Bohnického sídliště s několika stovkami bytů v těsném sousedství stavby. V tomto případě firma použila relativně novou technologii, kdy bagr stříhá-drtí starý železobetonový skelet budovy. Jedinou ochranou od okolí je plechový plot a občasné kropení povrchu. V kombinaci s níže uvedenou tabulkou tak i přes slib zástupce vlastníka Martina Kubišty, že firma bude při stavbě brát maximální ohled na okolí, vyvstávají obavy a strach o zdraví našich dětí.

Je potěšitelné, že úředníkům a starostovi MČ Praha 8 se podařilo při jednání s investorem zajistit zachování stávajících parkovacích míst a zahrnout do projektu i rekonstrukci lávky k České poště. Bohužel však, ani v časopise OSMIČKA ani ve videu umístěném na stránkách MČ Prahy 8, kde občany seznamují s projektem výstavby Centra Krakov, se blíže o této etapě stavby nehovoří, pouze okrajově zmiňuje „srovnání nevyhovující omšelé budovy se zemí.“ Zde se pak automaticky vkrádají otázky, zda při takto rozsáhlé demolici staré budovy ze 70. let nedochází k porušení zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví? To, že byla zpracována např. studie EIA, která vyloučila vliv stavby na chráněné území Natura 2000 a investor obdržel mnoho dalších souhlasných vyjádření od příslušných odborů ještě nevylučuje, že zde nemůže může být potencionálně ohroženo zdraví několika tisíc občanů Prahy 8. Zajímalo by nás, zda byly provedeny během 1. části demontáže azbestových dílů kontrolní měření koncentrace fugitivních emisí vláken azbestu v pracovním ovzduší a pokud ano, kdy a s jakým zjištěním?

Předpokládáme, že stavební firma postupuje dle schváleného projektu, nicméně při pročítání níže uvedené tabulky, která obsahuje jen zlomek výrobků obsahující zdraví nebezpečný azbest, si každý z čtenářů může udělat představu, kde všude se tento materiál používal. Díky vynikajícím izolačním vlastnostem se s azbestem v minulosti rozhodně nešetřilo a je tak dodnes součástí prakticky všech starších budov.

Je proto vcelku pochopitelné, že v dnešní době, kdy Česká republika drží smutné prvenství ve výskytu rakoviny, která jen v Evropě dle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) postihne ročně 2 500 000 nových případů, nás tyto otázky více než znepokojují. Kopie tohoto článku byla zaslána MČ Prahy 8 k rukám starosty Ing. Janků k vyjádření.

Příklady stavebních materiálů s obsahem azbestu
Výrobek Doplňující údaje Místo výroby Ukončení výroby
Střešní šablony Eternit, Beronit 400x400x4 mm, 450x400x4 mm, šedé, černé, červené i jiné Beroun, Šumperk, Nitra 1996 (od roku 1912)
Vlnitá střešní krytina typu A a B (podle velikosti „vlny“) desky šedé, černé, červené, zelené i jiné barvy, různých rozměrů, hustota = 1800 kg/m3 Beroun, Šumperk, Hranice, Nitra, Púchov 1995
Hřebenáče, tvarovky a střešní větrací prvky různé doplňky k základním střešním prvkům Beroun, Šumperk, Hranice, Nitra 1996
Izolační šňůra ø = 1- 50 mm Zvěřínek 1990
Netkané textilie NETAS tloušťka 0,6 - 1,1 mm Zvěřínek 1990
Izolační deska ID a IDK tloušťka 1- 6 mm Zvěřínek 1990
Květinové truhlíky a zahradní doplňky různá velikost a tvar Beroun, Nitra 1999
Tlakové a kanalizační roury a tvarovky ø = 50 – 1000 mm, délek 500 – 5000 mm Beroun, Hranice, Nitra 1999
Interiérové velkoplošné desky (Dupronit A, B, C, Ezalit A, B,C) tloušťka 6,8,10,12 mm, hustota = 600 až 1800 kg/m3, v přírodní světle šedé barvě Beroun, Šumperk, Nitra, Púchov 1995 a 2000
Desky exteriérové a podstřešní (Dekalit, Lignát, Cembalit, Cemboplat, Unicel) tloušťka 6,8,10,12 mm, hustota = 600 až 2000 kg/m3, v přírodní světle šedé barvě Beroun, Hranice, Šumperk, Černousy, Púchov, Nitra 1995
Sendvičové desky s pěnovým polystyrenem - Nitra 1995
Desky Pyral požárně odolné sendvičové desky s vlnitou hliníkovou fólií v jádru Praha 1992
Desky Pyral požárně odolné sendvičové desky s vlnitou hliníkovou fólií v jádru Praha 1992
Desky Izomín, Akumín, Calothermex thermoizolační desky, hustota = 250 - 400 kg/m3 Nová Baňa, Baňská Štiavnica 1992
Asfaltové desky ASBIT výrobky s mikromletým azbestem Brno 1990
Asfaltové pásy – např. Aralebit, Bitagit, Cufolbit, Arabit-S, plastbit výrobky s mikromletým azbestem Brno, Hostinné, Bělá pod Bezdězem 1990
Nástřikové hmoty Pyrotherm protipožární nástřiky zejména na ocelové konstrukce Praha, Dlhá Ves, Čičajovce, Parchovany 1992

Zdroj: stránky Krajské hygienické stanice Středočeského kraje http://www.khsstc.cz/dokumenty/prace-s-azbestem_1028_44_1.html


reklama

 
foto - Kalla Petr
Petr Kalla
Autor je předseda předseda spolku Proti-plotu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist