Petr Kalla: Lidé z Troje a Bohnic se bouří proti zásahům v přírodním parku Drahaň-Troja
2.12.2019 | PRAHA
V přírodním parku Drahaň-Troja Na pozemcích začalo v nedávné době pod zástěrkou tzv. archeologického průzkumu plošné kácení dřevin spojené s terénními úpravami.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Geoportál Praha
Vlastník pozemků na dotaz stavebního úřadu městské části Praha 8 vysvětlil své počínání tak, že se nejedná o kácení, ale „jen o úklid odpadu uloženého nad terén“, a v kácení i terénních pracích nadále pokračoval. Místní obyvatelé se proto ptají: jedná se snad o přípravu ke stavebním pracím v území podléhajícím jak národní, tak přísné evropské ochraně přírody?
Černá stavba
Současná situace přitom měla předehru v květnu 2015, kdy do chráněného území poprvé najela těžká technika a změnila původní přírodní cestu ve štěrkovou účelovou komunikaci širokou 5 m a dlouhou přes 300 m.
Vlastník pozemků na dotaz stavebního úřadu městské části Praha 8 vysvětlil své počínání tak, že se nejedná o kácení, ale „jen o úklid odpadu uloženého nad terén“, a v kácení i terénních pracích nadále pokračoval.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti plotu
Střet zájmů
Pozemky, na kterých k této devastační činnosti dochází, vlastní ing. Karel Němeček a firma Bendovka, s.r.o. Karel Němeček je bývalým členem zastupitelstva MČ - Troja, kde působil mj. jako předseda kontrolního výboru a podílel se na činnosti stavební komise a komise pro životní prostředí. Zároveň je místopředsedou TOP 09 Praha 7 – Troja, která šla v roce 2014 do komunálních voleb paradoxně s heslem „Vrátíme Vám Troju.“. V současnosti je též jednatelem firmy Skorque Investment, s.r.o., sesterské společnosti firmy Bendovka, s.r.o. Obě tyto společnosti vlastní v daňovém ráji ve státě Delaware (USA) registrovaná společnost SKORQUE SYSTEMS LLC s nejasnou majetkovou strukturou.Pozemky, na kterých došlo k plošnému odstranění porostu, rozsáhlým terénním úpravám těžkou technikou a v současnosti zde stále probíhají další práce, podléhají pravidlům ochrany přírody. Není zde proto povoleno kácet vzrostlé stromy, upravovat nepřípustným způsobem terén bez vědomí a schválení příslušných orgánů, a už vůbec ne stavět v rozporu s předpisy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti plotu
Ne)chráněné území
Pozemky, na kterých došlo k plošnému odstranění porostu, rozsáhlým terénním úpravám těžkou technikou a v současnosti zde stále probíhají další práce, jsou nedílnou součástí přírodního parku Drahaň-Troja a zároveň spadají pod nejvyšší ochranu přírody v rámci programu Natura 2000 – evropsky významné lokality, do Ochranného pásma památných stromů a Územního systému ekologické stability. Není zde proto povoleno kácet vzrostlé stromy, upravovat nepřípustným způsobem terén bez vědomí a schválení příslušných orgánů, a už vůbec ne stavět v rozporu s předpisy. Místní obyvatelé proto žádají příslušné úřady a instituce v ČR, aby zastavily současnou devastaci i případnou budoucí výstavbu v chráněném území a zasadily se o navrácení krajiny do původního stavu, vč. odstranění načerno postavené komunikace z roku 2015. Další informace naleznete na: www.proti-plotu.czreklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Dále čtěte |
Praha dá na projekty zlepšující životní prostředí 42,8 milionu korun, více než letos
Trojský kanál se začne 27. listopadu vypouštět. Staví tam uzávěru proti povodním
Praha dá příští rok do vodohospodářské infrastruktury přes 3,33 miliardy korun
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk