https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-kalla-obyvatele-bohnic-se-brani-vystavbe-obchodniho-domu-kaufland
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Kalla: Obyvatelé Bohnic se brání výstavbě obchodního domu Kaufland

18.4.2018
Tady by měl stát nový obchodní dům.
Tady by měl stát nový obchodní dům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti-plotu.cz
Stovky obyvatel Bohnic a Troje se v posledních dnech obrátily na Magistrát hlavního města Prahy s vyjádřením nesouhlasu se stavbou hypermarketu Kaufland v těsné blízkosti bytových domů v této pražské čtvrti.
 

Hrozba pod okny

„Projekt OD Kaufland zcela ignoruje specifika dané lokality. Hypermarket by měl stát v sousedství Přírodního parku Draháň-Troja a naproti připravovanému hlavnímu vchodu do Botanické zahrady. Navíc je v těsné blízkosti pěti bytových domů s více než tisíci domácnostmi, přičemž nekrytý zásobovací dvůr a střešní klimatizační jednotky by svým hlukem výrazně znepříjemňovaly život mnoha obyvatelům,“ vysvětluje hlavní námitky Petr Kalla, zástupce iniciativy Proti-plotu, která již 7let aktivně chrání okolní městskou zeleň.

Jako další problematický aspekt vnímají obyvatelé Bohnic nárůst dopravy. Projekt počítá s 1 200 000 průjezdy vozidel za rok skrze izolační zeleň v majetku města. Nárůst osobní i nákladní dopravy, zejména v ulici K Pazderkám, by podle nich znamenal i zvýšené bezpečnostní riziko pro chodce, zejména maminky s dětmi a seniory venčící pejsky.

Odpor obyvatel i radnice a okolních institucí

Proti záměru výstavby obchodního domu Kaufland se již dříve v dotazníkovém šetření iniciativy Proti-plotu vyjádřilo 96,7 % obyvatel a svůj jasný nesouhlas vyjádřili i zástupci vedení městské části. S výstavbou nesouhlasí ani ředitel Botanické zahrady Troja a Zoologická zahrada Praha.

„V krásném a zeleném sídlišti Bohnice se potýkáme s celou řadou rizikových developerských záměrů, nejnověji s chystanou výstavbou hypermarketu Kaufland,” uvedl pro magazín Náš Region zastupitel MČ Praha 8 Vít Céza.

Umístění hypermarketu Kaufland v zeleném pásu Na Pazderce Troja 1.
Umístění hypermarketu Kaufland v zeleném pásu Na Pazderce Troja 1.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Proti-plotu.cz

Konec nesmyslným developerským projektům

„Po dohodě s panem starostou Romanem Petrusem neprodleně zahájím proces přípravy jiného územně plánovacího podkladu, který má šanci začít chránit oblast bohnického sídliště výrazně dříve než samotný Metropolitní plán. Tím by měla být územní studie s regulačními prvky,“ uvedl Céza a doplnil: „Vedle toho mohu slíbit maximální boj proti uvažované výstavbě Kauflandu v Bohnicích.”

Obyvatelé Bohnic a sdružení Proti Plotu nebrání svůj životní prostor poprvé. Loni například zabránili vykácení vzrostlého dubového lesa a stavbě rozhledny s klubem, restaurací a parkovištěm skrývající se pod názvem Ekocentrum.

„Chápeme, že město se musí rozvíjet, ale musí to být v souladu s daným územím a s respektem k obyvatelům a jejich životnímu prostoru,“ dodává za iniciativu Proti-plotu Kalla.

Jak mohu pomoci?

Každý může pomoci nejméně dvěma způsoby. Prvním je podepsání petice proti výstavbě OD Kaufland. Petiční archy naleznete v obchodě HappyZOO v OC Krakov, v BIO Centrum vedle pošty Lodžská, v městských knihovnách v KD Krakov, Kobylisy, Ládví, a květinářství U Dvou květinek v OC Visla (konečná autobusu 200). Na místě si můžete petiční archy i vzít a nechat podepsat své kolegy, kamarády, zákazníky - nemusí mít trvalé bydliště na Praze 8 s ohledem na návštěvníky Botanické zahrady z celé ČR.

Druhou možností je od 1.5.2018 přispět iniciativě Proti-plotu v kampani na serveru Hithit.com. Vše co členové iniciativy dělají, dělají ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Vznikají ale náklady, které zatím hradí ze svého – např. výpisy z katastru, tisk letáků, konzultace. I drobný finanční příspěvek pomůže tyto a podobné náklady hradit a umožní zapojit více odborníků. Jako poděkování za podporu obdržíte mále originální dárky. Podrobnější informace jsou k dispozici na stránce www.proti-plotu.cz.


reklama

 
Petr Kalla
Autor je členem iniciativy Proti-plotu.cz.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist