https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hledate-tip-na-vylet-navstivte-nekterou-z-netradicnich-turistickych-stezek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hledáte tip na výlet? Navštivte některou z netradičních turistických stezek

29.7.2015 01:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fotostezka ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku lidem kromě přírodních krás Beskyd ukazuje také, jak tyto zajímavá místa vyfotografovat.
Fotostezka ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku lidem kromě přírodních krás Beskyd ukazuje také, jak tyto zajímavá místa vyfotografovat.
Turistické naučné stezky přestávají být pouhými vyšlapanými cestičkami s několika zastaveními u velkých tabulí. Začínají je doplňovat kvízy pro děti nebo umělecká díla. Zde je přehled několika v českých luzích a hájích vskutku netradičních stezek.
 

Před pár týdny byla otevřena tzv. fotostezka ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Kromě přírodních krás Beskyd lidem představuje také rady a tipy, jak co nejlépe tyto zajímavá místa vyfotografovat. Chcete-li se naučit lépe fotit přírodu, vyražte tam.

Na šesti kilometrech od hotelu Lanterna k rozhledně Miloňová a zpět čeká nadšeného fotografa celkem 12 informačních tabulí s radou, jak dané místo co nejlépe vyfotografovat, jak pojmout kompozici, nastavit hloubku ostrosti a expoziční čas či jaký zvolit filtr.

Nová fotostezka je proto podle jejich autorů z Resortu Valachy určena už fotografům, kteří umí využívat manuální nastavení svého přístroje. Stezka pro úplné začátečníky by měla přibýt příští rok.

Stezky bosou nohou jsou populární v Německu a Rakousku. U nás se první objevily teprve nedávno
Stezky bosou nohou jsou populární v Německu a Rakousku. U nás se první objevily teprve nedávno
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Letos vznikla také geocachingová stezka Borovanské pískovny na Českobudějovicku. Za minisérií pěti schránek u Pískovny u Žemličky, jílovické Pískovny Na zastávce a Pískovny Třebeč stojí nevládní organizace Calla.

Putování po této netradiční stezce má za cíl hledačům ukrytých schránek s GPSkami nejen ukázat krásy zdejší přírody a informovat o potřebách jejich ochrany, ale využít i pohyb samotných turistů k zachování cenných stanovišť pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Více informací v článku "Dupot" vyznavačů geocachingu pomůže ohroženým druhům v jihočeských pískovnách.

Stezka korunami stromů vznikla u Lipna před třemi lety
Stezka korunami stromů vznikla u Lipna před třemi lety

Dupat mohou už více než dva roky návštěvníci na stezce u Valtic. A to bez bot. Stezky bosou nohou jsou populární v Německu a Rakousku. U nás se na prvních několika místech objevily v posledních letech. Tu v okolí Valtic tvoří okružní trasa o délce necelých 5 km vedoucí přes rakouskou obec Schrattenberg k romantické stavbě Kolonáda v Lednicko-valtického areálu. Na celkem 11 zastávkách se mohou návštěvníci vyzout a projít se bosi po kůře, šiškách, písku nebo kamenech.

Od přímého kontaktu se zemí pak turistu odpoutá stromová stezka. Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou je první svého druhu v ČR. Tvoří ji 40metrová věž s visutým chodníkem o délce 675 metrů, celá stezka je bezbariérová, pozorovat svět ze stromové výšky tak mohou i vozíčkáři nebo rodiče s dětmi v kočárku. Stezku navštívilo během 3 let od otevření už milion návštěvníků.

Vůbec první přírodovědnou trasu v Čechách vyznačil Rudolf Kögler už na počátku 40. let 20. století. Obnovena byla před devíti lety
Vůbec první přírodovědnou trasu v Čechách vyznačil Rudolf Kögler už na počátku 40. let 20. století. Obnovena byla před devíti lety

Další stromová stezka Baumwipfelpfad leží hned na druhé straně hranice v Národním parku Bavorský les. Postavena byla už před šesti lety jako vůbec nejdelší stromová stezka na světě. Stezka je dlouhá 1320 m a je 44 m nad zemí. Na rozdíl od jiných stezek mají ale ty stromové svou otevírací dobu a vstupné.

Nemáte-li rádi novinky a chcete raději něco lety prověřeného, pak můžete navštívit vůbec nejstarší naučnou stezku v Čechách. Köglerova stezka leží ve Šluknovském výběžku mezi městem Krásná Lípa a východním okrajem Národního parku České Švýcarsko.

Dvanáctikilometrovou přírodovědnou vycházkovou trasu vyznačil Rudolf Kögler už na počátku 40. let 20. století. Stezka byla ale v provozu pouhé čtyři roky. Obnovilo ji až město Krásná Lípa v roce 2006 ve spolupráci s Köglerovými potomky a správami chráněných oblastí. Dnes je o dalších osm kilometrů delší. Součástí stezky je i unikátní geologická plastická mapa, vedená dnes jako technická památka, kterou Rudolf Kögler vytvořil v roce 1937.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Li

Lili

6.8.2015 11:12
Ta fotostezka ve Velkých Karlovicích vypadá hodně zajímavě. Dík za tip !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist