https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vyhnete-se-plechovkam-a-quotkrabicimquot
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vyhněte se plechovkám a "krabicím"

25.5.1999 11:39 | PRAHA (EkoList)
Připravili jsme pro vás několik informací o obalech na nápoje. Dozvíte se, jaké jsou výhody i nevýhody jednotlivých materiálů, jak z hlediska ekologického, tak ekonomického.
 

Sklo
Skleněné lahve jsou obalem příznivým pro životní prostředí, zvláště pokud jsou v nich nápoje dopravovány na krátké vzdálenosti (100 - 150 km). Vratná láhev může vykonat až 75 oběhů. Nevratné lahve, které se po upotřebení hodí do kontejneru na sklo, jsou šetrnější k životnímu prostředí než např. plastové. Jsou vyráběny z tenčího skla (na rozdíl od vratných nemusí vydržet vymývání), a proto jsou lehčí. Ušetří tedy náklady ne pohonné hmoty.
Ekonomicky jsou skleněné obaly také velice výhodné: 0,5 l obal stojí 0,05 Kč, 0,7 láhev 0,10 Kč, 0,33 l láhev 0,30 Kč. Skleněné lahve na mléko jsou schopné vykonat až 60 oběhů. Jejich nevýhodou je velká energetická náročnost při chlazení. Stojí 0,30 Kč.
Sklo je velmi stabilní materiál, proto je také příznivý z hygienického hlediska.
Plast
Nevratné PET (polyetylentereftalátové) lahve jsou lehké a výrobci se nemusejí starat o jejich výkup a vymývání. Pokud lahve odhodíme do komunálního odpadu, skončí na smetišti. Životnost plastového odpadu je ale ještě daleko delší než životnost samotných skládek. Recyklace PET lahví je možná, ale ne každé město jejich recyklaci zajišťuje. Tam, kde jsou velkokapacitní spalovny, jsou plastové odpady likvidovány ve spalovně. Tento způsob je nehospodárný, ale bohužel ekonomicky výhodný.
Vratné plastové lahve (tvrzený PET) se dají použít opakovaně asi 25x. Cena nevratné lahve je 4,10 Kč, vratná láhev vyjde na 0,60 Kč.
PET je materiál méně stabilní než sklo, stoupá tak riziko přechodu nebezpečných látek z obalu do organismu.
Způsobem užití, kde se plast jako obalový materiál vyplatí, jsou plastové sáčky na mléko. Jejich výhodou je , nízká hmotnost a cena (0,50 Kč) a relativní šetrnost k životnímu prostředí z hlediska jejich životního cyklu. Nevýhodou je špatná skladnost.
Vrstvené materiály
Nápojové krabice typu Tetrapak se skládají přibližně z 75% papíru, 20% PE (polyetylénu) a 5% hliníku. Na takovouto krabici je nutné použít 100% nerecyklovaný papír. Společně s plechovkami se jedná o obal nejméně šetrný k životnímu prostředí, ale také nejméně vhodný z hlediska zdravotního a ekonomického. Tento druh obalů je tolik rozšířený proto, že je velmi skladný a má malou hmotnost. Cena nápojových krabic na mléko se pohybuje od 1,80 do 3,20 Kč, obaly na nealkoholické nápoje vyjdou spotřebitele na 4,80 Kč (1,0 l) nebo 1,90 Kč (0,2 l).
Hliník
Výroba hliníku výrazně poškozuje životní prostředí a zdraví lidí. Je energeticky velmi náročná, produkuje milióny tun nebezpečného odpadu. Jen samotné hliníkové obaly tvoří na světě 13% používaného hliníku. Výhodou je u tohoto obalu jeho snadná recyklace. Ta je však možná jen pokud by byly plechovky zálohované, nebo by se třídily z domovního odpadu. Pokud se tak neděje, končí použité plechovky na skládce nebo se je snažíme marně spálit ve spalovně. Další nevýhodou hliníkových plechovek je jejich vysoká cena - 2,10 Kč (0,33 l) nebo 3,12 Kč (0,5 l).
reklama

 
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist