https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zkrotte-domaci-darmozrouty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zkroťte domácí darmožrouty

22.1.2010 08:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnešní spotřebiče jsou mnohem úspornější, než spotřebiče vyrobené třeba před deseti lety. Jejich provozní spotřeba přestává být jediným problémem a pozornost se nově přesouvá i k energii spotřebované v režimu stand by. Trend je totiž takový, že v domácnostech narůstá nejen celkový počet spotřebičů, ale počet spotřebičů, které spotřebovávají elektrickou energii, aniž by dělaly cokoliv užitečného. Novotou je stand by režim u spotřebičů, u kterých by to člověk nečekal.
 

Jak říká Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn), elektrospotřebiče mají významný podíl na spotřebě domácností. „Může jít až o 20 %. A podíl na spotřebě bude narůstat s tím, jak budeme zvyšovat náročnost bydlení,“ říká Krivošík. Velká odpovědnost za environmentální dopady domácího spotřebiče je z převážné míry na spotřebiteli. „Největší část environmentální zátěže je spojena s fází používání spotřebiče, samotná výroba a likvidace jsou energetické daleko méně náročné,“ říká Krivošík. Z toho vyplývá jednoduchý závěr: „Čím úspornější spotřebič koupíme, tím lépe“.

Podle poznatků SEVEn průměrná energetická náročnost spotřebičů klesá – ale to se týká jen těch nových. Je prý vcelku běžné, že v domácnostech jsou stále i spotřebiče velmi staré. Jsou funkční, ale s velkou spotřebou elektrické energie. Juraj Krivošík také připomíná, že spotřebičů máme čím dál víc. V poslední době v mnoha domácnostech například zdomácněly settopboxy. Vypadají nenápadně, ale jsou to přístroje, které odebírají malé množství energie zpravidla stále, 24 hodin denně.

Display CD přehrávače
Čeká a spotřebovává.
Licence: Licence
Foto: Image*After

Podle názoru Juraje Krivošíka je právě potřeba si více všímat spotřebičů, které mají pohotovostní režim, nazývaný také stand by režim. Jde o stav, ve kterém spotřebiče nevykonávají žádnou jinou funkci, než že čekají na signál dálkového ovladače nebo dotek ruky, případně jen zobrazují informace na displayi. Jejich jednotlivá spotřeba bývá malá – od 0,5 wattu, ale u některých přístrojů může být odběr i v řádu desítek wattů – například u starých televizorů či HIFI souprav. Spotřebičů v pohotovostním režimu ale míváme doma víc – jde o zmíněné televize, video a DVD přehrávače a rekordéry, HIFI, settopboxy, počítače a jinou zábavní techniku.

Stand by režim se objevuje i u spotřebičů, kde by to člověk nečekal. Například mikrovlnná trouba s informačním displayem, pračka umožňující start v nastaveném čase nebo třeba varné desky s dotykovým ovládáním. Jednotlivě jde o malé odběry, ty se ale sčítají. „Za určitých okolností se mohou spotřebiče ve stand by režimu podílet na spotřebě domácnosti až 8 procenty. Jedna měsíční platba za rok tak v průměru jde na elektřinu za stand by,“ říká Michaela Valentová se SEVEn. Údaje se týkají domácností, které elektřinu nepoužívají pro ohřev vody a vytápění. „V Evropské unii se za rok kvůli stand by režimu spotřebuje 47 TWh, což je zhruba spotřeba celého Portugalska,“ říká Valentová. Je to elektřina spotřebovaná jen tak, s minimálním nebo žádným užitkem.

Evropská unie se snaží dotlačit výrobce k co nejúspornějším spotřebičům. Od letošního ledna vstupuje v platnost nařízení, které zavádí požadavky na nové výrobky co se týče jejich spotřeby ve stand by režimu a ve vypnutém stavu. Letos by se na trh měly dostávat pouze výrobky, které mají ve stand by odběr maximálně jeden až dva watty, ve vypnutém stavu nesmí odebírat víc jak jeden watt. Od roku 2013 se nároky o polovinu přitvrdí – ve stand by bude povoleno jen půl až jeden watt, ve vypnutém stavu maximálně půl wattu. Novou podmínkou také je, že spotřebiče musí umožňovat přístroj jednoduše vypnout nebo alespoň uvést do pohotovostního režimu. U některých současných výrobků žádné vypínací tlačítko totiž vůbec není.

Jaký je současný stav co se týče stand by spotřebičů? Michaela Valentová se podílí na evropském projektu SELINA, který prostřednictvím průzkumů přímo v obchodních sítích u nás i v zahraničí zjišťuje, jaké jsou hodnoty ve stand by režimu nově prodávaných spotřebičů. Projekt běží ve 12 evropských zemích a na jeho konci by mělo být změřeno na 6000 různých modelů spotřebičů. K dispozici jsou zatím průběžné poznatky, kdy je změřena necelá čtvrtina.

Díky projektu SELINA se ukázalo, že naprostá většina nových výrobků spotřebovává ve zcela vypnutém stavu méně než jeden watt. Výjimku tvoří přehrávače CD, které ve vypnutém stavu mohou odebírat v průměru dva watty. V režimu stand by má většina nových výrobků odběr menší než jeden watt. Ale opět jsou výjimky: settopboxy, DVD rekordéry, HIFI nebo přenosné reproduktory k počítačům, které ve stand by odebírají v průměru čtyři watty. Nejvíce se výrobci zapotí u přenosných reproduktorů. V režimu off nevyhovuje novým požadavkům 15 % reproduktorů, v úsporném režimu pak požadavky nesplní 22 % výrobků.

Spočítejte si to

„Když je DVD rekordér zapnutý dvě hodiny denně, tak spotřebitel zaplatí víc za energii, kterou DVD rekordér spotřebuje během doby, kdy je v pohotovostním režimu,“ říká Valentová. Je to tím, že DVD rekordér vypnutý jen do pohotovostního režimu stále odebírá pět wattů, zatímco zapnutý má odběr kolem 22 wattů. „Potíž je, že tyto spotřebiče nemívají vypínač, kterým by se přístroj dal zcela vypnout,“ říká Valentová. Podobně jsou na tom settopboxy, které ale v průměru odebírají kolem šesti wattů, ať už jsou zapnuté nebo v úsporném režimu. Dalším velkým darmožroutem energie jsou přenosné počítačové reproduktory. I když jsou vypnuté, stále odebírají dva až tři watty, pokud jsou zapnuté, ale nehrají, je jejich odběr kolem pěti wattů.

Možná si řeknete, že pět wattů není nic, co by stálo za námahu si třeba jen spočítat, jaké náklady kvůli tomu ročně vzniknou. Ale výpočet není nijak náročný. Spotřeba jeden watt dělá za rok (tj. za 8760 hodin) po zaokrouhlení 9 kWh. Spotřebič, který „žere“ ve stand by pět wattů, za rok spotřebuje 5 krát 9 = 45 kWh. Běžná cena elektrické energie domácnosti je kolem 5 Kč/kWh, což dá 225 Kč za nic. Dvě stovky ročně, to není věru mnoho. Potíž je v tom, že spotřebičů ve stand by může být v domácnosti víc.

Evropská unie letos nasadila výrobcům laťku, jak mají vypadat výrobky dnes a v blízké budoucnosti. Co ale může dělat spotřebitel sám? Spotřebiče, které jsou zapnuté jen zřídka nebo občas, je dobré prostě vypnout ze sítě. Ideálním kandidátem může být televize a settopbox na chatě, kam se jezdí jen na víkendy. Při výběru nového spotřebič do své domácnosti je důležitý i údaj o spotřebě ve stand by. Čím nižší, tím lépe. Ideální je koupte takový spotřebič, který lze vypnout doopravdy, ne jen do režimu stand by.

Vypínač spotřebiče
Na některých spotřebičích už vypínač vůbec není.
Licence: Licence
Foto: Image*After

U některých spotřebičů se můžeme snadno zbavit spotřebované energie ve stand by režimu promocí zásuvky s vypínačem nebo prodlužovacího kabelu s vypínačem. Lze si pořídit zcela obyčejný, který podle délky kabelu a počtu zásuvek stojí okolo stokoruny. Výhoda „prodlužky“ nebo zásuvky s vypínačem je, že lze připojený spotřebič vypnout naprosto. K sehnání jsou i dálkově ovládané zásuvky, které se vypínají a zapínají pomocí dálkového ovládání. Nevýhodou je, že tímto vypnutím se smaže nastavení některé elektroniky, například čas nebo naladěné rozhlasové stanice.

Prodlužky s vypínačem jsou ideální pro zapojení „shluku“ počítačových či televizních sestav. Jedním cvaknutím vypojíte hned několik spotřebičů. Zde stojí za zvážení, jestli si nepořídit prodlužovací šňůru s přepěťovou ochranou. Ta vaše spotřebiče ochrání před přepětím, které může vzniknout v domácnosti při současném sepnutí několika spotřebičů s vyšším příkonem (např. čerpadlo nebo topení) a počítač poškodit. Některé prodlužky umožňují ochranu nejen proti přepětí z elektrické sítě, ale i z televizní antény nebo datového kabelu k počítači. Ceny se pohybují od čtyř stovek po dvanáct set Kč.

Ne všechny výrobky jsou ale bezpečné co se týče jejich používání. Ukázal to spotřebitelský test, který zveřejnila Mladá Fronta Dnes spolu s Pražskou energetikou. Podle výsledků testů se řada výrobků ukázala jako velmi nebezpečné tím, že mohou zapříčinit vznik požáru nebo úraz elektrickým proudem. Výsledky testu jsou přístupné buď na stránkách Testu DNES (a zde) nebo na stránkách Pražské energetiky (a zde). Pokud jste z Prahy a okolí, můžete se zajít podívat do poradenského centra Pražské energetiky v Jungmannově ulici, kde jsou testované výrobky vystaveny.

Některé tyto prodlužovačky usnadňují život i tím, že umí samy poznat, že se mají vypnout. Mají jednu tzv. master zásuvku, do které se zapojuje hlavní spotřebič, podle kterého se prodlužka řídí. Vhodný je například počítač. V okamžiku, kdy počítač pracuje, jde proud i do všech ostatních, podřízených zásuvek. V okamžiku, kdy počítač vypnete a jeho odběr elektrické energie klesne, prodlužovačka samočinně odpojí i ostatní zásuvky. Při zapnutí počítače a tedy obnovení odběru elektrického proudu prodlužka opět zapojí i ostatní zásuvky. Využití se nabízí jednak u počítačových sestav, kde do podružných zásuvek lze zapojit vše od reproduktorů po tiskárnu, nebo pro domácí kino. Pokud máte doma rekordér, který má vestavěný hard disk a umožňuje nahrávat pořady v době vaší nepřítomnosti, je pochopitelně potřeba ho zapojit tak, aby mohl splnit svou funkci.

Dotykové varné desky „žerou“

O darmožroutech elektrické energie ví své i Václav Beneš, redaktor časopisu Test, který se zaměřuje na spotřebitelské testy. Kromě jiného zboží se test věnoval i nejrůznějším domácím spotřebičům. „Některé spotřebiče mohou spotřebovávat ve stand by režimu i desítky wattů,“ říká na základě zkušeností s testy Václav Beneš. „Zajímavé je sledovat, kde všude se stand by nově objevuje. Někdy je to u spotřebičů, kde bychom to nečekali – u varných desek s dotykovým ovládáním například“.

Při testu sklokeramických varných desek se časopis Test pokoušel zjistit, zda je energeticky úspornější „klasická“ varná deska, která přímo produkuje teplo, nebo tzv. indukční, kde je dno magneticky vodivého nádobí zahříváno indukčním polem. „Rozdíl mezi varnou indukční deskou a klasickou deskou je ve spotřebované energii cca 120 Kč ročně ve prospěch indukce,“ říká Beneš. Energetická náročnost provozu se tak neliší nijak podstatně. Rozdíl je pak v pořizovacích nákladech: indukční desky jsou zpravidla o několik tisíc dražší, než klasické. Při testu se také zkoumalo, jaký odběr mají desky s dotykovým ovládáním v době, kdy se na nich nevaří. Tyto desky jsou totiž ve stand by režimu a stále čekají na dotek, který je aktivuje. „Ukázalo se, že čím dražší spotřebič, tím nižší odběr energie ve stand by. Velmi drahé mají odběr pod jeden watt, nejlevnější třeba čtyři watty. Roční rozdíl je nějakých 20 korun, ale je to prostě další malá spotřeba,“ říká Václav Beneš.

Při jednom z nedávných testů plazmových a LCD televizorů se Test zaměřil i na zjištění kvality obrazu a spotřebu energie. „Co se týče kvality obrazu, neukazují testy zásadnější rozdíl,“ říká Beneš. „Plazma má ale větší spotřebu energie. Zatímco LCD display má spotřebu konstantní, u plazmy se spotřeba mění podle toho, jaké barvy zobrazuje. A v průměru se plazma ukazuje o 30 % náročnější na energii“, říká Václav Beneš.

Pražská energetika radí: Změňte své spotřebitelské chování

  • Spotřebič s dálkovým ovládáním vypínejte i centrálním vypínačem. Přístroje, které nelze úplně vypnout ani hlavním vypínačem (video, DVD, reproduktory apod.), napojte přes prodlužovací šňůru s vypínačem a vypínejte ji celou.
  • Zajistěte dostatečné chlazení. Nábytkové stěny s plnou zadní přepážkou způsobují nadměrné zahřívání spotřebičů a tím i zvýšení spotřeby.
  • Nenechávejte nabíječky v zásuvce, když zrovna nic nedobíjíte. Vytahujte ze zásuvky i adaptéry přístrojů, které právě nepoužíváte.
  • Pokud se chystáte na delší dobu přestat klimatizovat, vypněte celý okruh klimatizace pomocí jističe v rozvaděči, případně vytáhněte klimatizační jednotku ze zásuvky.
  • Odstraňte nepoužívané světelné budíky a halogenové lampičky s transformátory.
  • Nastavte automatické přepínání PC a monitoru do režimu „spánku“. Nevyužívejte počítač jako přehrávač CD a DVD.
  • Vypínejte Wi-Fi, infračervený port, Bluetooth, externí reproduktory PC, tiskárny, kopírky a další výpočetní techniku, pokud s nimi nepracujete.
    Zdroj boxík: Pražská energetika

  • reklama

     
    Další informace |
    Chcete uštěřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru SFinance.cz
    Martin Mach Ondřej
    Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

    Online diskuse

    Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
    Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

    Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
    Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

     
    reklama


    Pražská EVVOluce

    reklama
    Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
    Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
    TOPlist