https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/posvitte-si-na-zelenou-elektrinu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Posviťte si na zelenou elektřinu

16.9.2011 14:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zelenou energii ve formě klasického tarifu nabízí jen Nano Energies a E.ON.
Zelenou energii ve formě klasického tarifu nabízí jen Nano Energies a E.ON.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Multimediální knihovna Evropské komise
V leckteré domácnosti už běžně nejdeme úsporné spotřebiče, úsporné zářivky a další vymoženosti šetřící elektrickou energii. Ekologicky zaměřený spotřebitel ale může chtít víc: napájet své spotřebiče zelenou energií. Podívejte se, kdo zelenou energii u nás nabízí a co se za jejich produkty vlastně skrývá.
 

Bylo by krásné mít zásuvky, které by se daly nastavit tak, aby pouštěly do spotřebičů jen tu energii, kterou máte rádi. Někdo by si nastavil, že chce jen energii z jádra, jiný by dal přednost energii z uhlí či plynu, další by používal energii z obnovitelných zdrojů energie. Elektřina je ale v drátech jen jedna, namixovaná ze všech uvedených elektřin. Pokud by ale někdo toužil odebírat jen a jen energii z obnovitelných zdrojů energie, pak tu možnost má.

Prodejců elektřiny je na trhu celá řada. Na energii z obnovitelných zdrojů se ale specializuje jen jeden, Nano Energies. Firma prohlašuje, že ona zelená energie je skutečně zelená. Ze tří čtvrtin jde o energii pocházející z bioplynových stanic, zbytek je z fotovoltaiky. U fotovoltaiky pak dává firma přednost instalacím na rodinných domech či střechách průmyslových hal.

Většina ostatních menších prodejců elektřiny přímo zelenou energii jako produkt nenabízí, ale i oni ji podle našeho průzkumu umí na přání nabídnout. Říkají: kontaktujte nás a určitě se dohodneme. V podstatě se ale budete dohadovat spíše o tom, jak drahou elektřinu budete mít, ta „zelená“ bude pravděpodobně výsledkem bleskové improvizace prodejce než odrazem reálné nabídky.

Velcí hráči

Tři největší hráči na trhu, tedy ČEZ, E.ON a PRE, nějakou formu zelené elektřiny také nabízejí. ČEZ má projekt nazvaný Zelená energie, Pražská energetika nabízí příplatek k jiným tarifům PREKO, E.ON nabízí přímo tarif EkoElektřinu. V prvních dvou případech jde o program, kdy zákazník za každou kilowatthodině dodané energie zaplatí navíc „zelený desetník“. Z takto získaných prostředků pak obě společnosti podporují rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Jak uvádějí obě společnosti, zájem o tyto produkty není oslnivý, ČEZ hovoří o dvou tisících domácnostech, PREKO platí po několika letech necelá pětistovka odběratelů.

Svítit to bude stejně, ať už je elektřina z jádra nebo slunce
Svítit to bude stejně, ať už je elektřina z jádra nebo slunce
Důležité je zmínit, že PRE fakticky žádnou zelenou energii spotřebiteli nedodá, v rámci PREKO jen zaplatíte přirážku k ceně, která bude použita na rozvoj obnovitelné energetiky. ČEZ i E.ON vám ale do zásuvky zelenou energii pošlou. ČEZ sice poukazuje na to, že zelenou energii může nabídnout jen konečnému množství odběratelů, protože i zdroje obnovitelné energie jsou konečné, uklidňuje však, že zájemců o ekologicky vyráběnou energii je stále o řádově méně, než kolik je této energie k dispozici.

Z velkých firem nabízí skutečný zelený tarif jen společnost E.ON. Za jeho EkoEletřinu se neplatí žádný zelený desetník, ale je stanovena konkrétní cena za dodanou energii odstupňovaná podle toho, zda elektřinou i topíte a ohříváte vodu či ne. E.ON zaručuje, že tato energie pochází buď ze solárních, větrných a vodních elektráren nebo elektráren na biomasu.

Pozoruhodná je jedna věc. Přestože ČEZ provozuje celý web věnovaný Zelené energii, případný zájemce o ekologickou energii zde nepochodí. Web je věnovaný prezentaci toho, jaké projekty se za vybrané peníze podpořily. Ale ani na oficiálních stránkách ČEZu v aktuálním ceníku pro domácnosti není žádná informace pro zájemce o energii z obnovitelných zdrojů. Jak jsme se doptali, případný zájemce se musí na ČEZ obrátit e-mailem: zelenaenergie@cez.cz. Společnost PRE je na tom o kousíček lépe. Na jejím webu se o produktu PREKO dozvíte řadu informací a dokonce zde naleznete i objednávkový formulář. V aktuálním ceníku byste ale informaci o PREKO hledali marně. Z tria velkých dodavatelů tak s přehledem nejlépe vychází E.ON, který se za svůj tarif nestydí a informace o něm před zájemci nijak neskrývá.

Podvod na lidi?

Otázka je, jestli má ale zelená energie smysl. Někteří odborníci přes energetiku se totiž k „zeleným tarifům“ staví rezervovaně. Podle nich je to jen další příklad toho, že důvěřivým lidem je možno znova prodat něco, za co už jednou zaplatili. Částečně to je pravda. Každý spotřebitel elektrické energie totiž platí deseti procentní daň z ceny energie, kterou spotřeboval. Stát tuto daň od spotřebitelů vybírá, aby mohl výrobcům ekologické elektřiny vyplácet ze zákona dané výkupní ceny. Podstatné je to, že tyto peníze jdou výrobci. Pokud budete ČEZu a PRE dávat 10 haléřů za každou kWh, pak přispějete na rozvoj konkrétních projektů podle uvážení těchto firem. Pokud si koupíte EkoElekřinu od E.ONu nebo přejdete k Nano Energies, získáte i dobrý pocit z toho, že energie, kterou spotřebováváte, vznikla z konkrétních obnovitelných zdrojů.

Na webu Energetického úřadu si snadno zjistíte, který prodejce elektřiny je pro vás nejvýhodnější.
Na webu Energetického úřadu si snadno zjistíte, který prodejce elektřiny je pro vás nejvýhodnější.

Vyberte si podle libosti

Možná vás ale zelená energie vůbec nezajímá a prostě jen hledáte prodejce energie, u kterého nejvíce ušetříte. Pak využijte srovnávací tabulku na stránkách Energetického regulačního úřadu (budete potřebovat znát velikost jističe, vědět, kdo je váš aktuální dodavatel a jaký u něj máte tarif). V závislosti na dodavateli, velikosti odběru a na tom, zda elektřinou i topíte a ohříváte užitkovou vodu, můžete změnou dodavatele ušetřit od stovek až po pár tisíc korun ročně. Rozhodně je dobré neskočit na lep prvnímu prodejci energie, na jehož webových stránkách na vás bude blikat, že jen u něj ušetříte nejvíc. Na webu Energetického regulačního úřadu si o tom uděláte jasno během pár minut.

Bojíte-li se odejít od velké firmy k malým dodavatelům kvůli tomu, že byste v případě krachu malé společnosti mohli zůstali bez proudu, pak můžete zůstat klidní. V takovém případě by vám energii začal automaticky dodávat místně příslušný distributor energie, tj. E.ON, ČEZ nebo PRE.

Většina prodejců energie umožňuje vyřídit přechod k nim prostřednictvím telefonátu či přes internet. Pro změnu budete muset novému dodavateli poskytnout plnou moc, na základě které on bude moci vše vyřídit. Plná moc nemusí být ověřená a prodejce zpravidla nabízí formulář, kterým mu plnou moc můžete udělit. Dále budete potřebovat znát tzv. EAN, číslo elektroměru a odběrného místa, což jsou údaje, které byste měli vyčíst ze smlouvy se současným dodavatelem energie.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist