Prosinec 2011 aneb Nejčtenější články Ekolistu za minulý rok
právě nám začal nový rok. V měsíčním souhrnu se zpravidla ohlížíme za uplynulým měsícem, teď je ale pěkná příležitost připomenout si celý rok. Pojďme se tedy podívat, co vás na Ekolistu nejvíc zaujalo v roce 2011.
Asi nebude překvapením, že na celé čáře vyhrály rozhovory, u nichž zpovídaní lidé dál odpovídali na otázky čtenářů. Vůbec prvním takovým počinem byl rozhovor s Davidem Storchem Odhady poklesu globální biodiverzity jsou naprostá hausnumera. V diskusi u tohoto rozhovoru se rozjela velmi zajímavá a v zásadě i slušná debata a celý text se nakonec vyhoupl na pátou příčku mezi nejčtenějšími články Ekolistu za rok 2011.
Mnohem víc jsme museli zasahovat při moderování diskusí o klimatických změnách, které nakonec obsadily tři z prvních čtyř míst. Vůbec nejčtenějším se stal rozhovor s Janem Hollanem Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal, následován rozhovorem s Lubošem Motlem Klimatická změna svět neohrožuje, alarmisté ano. Čtvrtým nejčtenějším textem se stal rozhovor s Janem Pretelem Drasticky snižovat emise je nesmysl. Nadvládu rozhovorů dokázala narušit svým komentářem Panovníci jaderného impéria pouze Tereza Stöckelová, které tak v ročním účtování patří bronzová medaile.
Ve čtenosti článků samozřejmě hraje roli, kdy byly zveřejněny: čím déle jsou na webu, tím více čtenářů mají šanci posbírat. Je pravda, že všechny zmíněné texty vyšly v prvních měsících roku, ovšem jejich čtenost je tak vysoká, že v tom pouze datum nemůže hrát roli. Žebříčky všeljakých "nej" jsou ovšem vždycky trochu ošemetné, takže se teď podívejme na hodně čtené články trochu reprezentativněji.
Z hlediska čtenářského zájmu byla na Ekolistu tématem číslo jedna uplynulého roku Šumava. Lidé občas žehrají na jakousi "mediální hysterii", což má být zřejmě označení pro situaci, kdy média o nějaké události píšou, mluví nebo vysílají až moc. Média ale skoro nikdy nepíšou svým čtenářům navzdory - my jsme třeba letos zveřejnili o Šumavě opravdu velké množství článků, z přehledu čtenosti ovšem vyplývá, že o ně čtenáři Ekolistu opravdu stáli. A nešlo jen o období blokády na přelomu července a srpna, kdy se Šumavě věnovala i tzv. velká média. Vůbec nejčtenějším šumavským článkem letošního roku na Ekolistu je únorový rozhovor s tehdy novým ředitelem národního parku Janem Stráským Kůrovec se na Šumavě musí řešit kácením.
Další oblast, kterou jste na našich stránkách vyhledávali, by se dala označit asi jako úvahy o směřování environmentálních organizací nebo hnutí. Pokud bychom měli vybrat jeden hlavní článek, který na sebe upoutal pozornost, mohla by to být esej Lukáše Kaly Bludné cesty environmentální odpovědnosti. Podobně vás ovšem zaujal článek Tomáše Feřtka Za co vděčíme konzumní společnosti a vzápětí i text Nikoli skromnost, ale mizení solidarity je hrobařem veřejných služeb, kterým na Feřtka reagovala Tereza Stöckelová.
Mezi nejčtenějšími články Ekolistu se letos objevila i zpráva o katastrofě, která poznamenala zpravodajství skutečně na celém světě: Po zemětřesení a tsunami došlo v Japonsku k výbuchu v jaderné elektrárně. Ještě víc vás ale zajímala zcela česká tragická událost: Na hřebenech Krkonoš shořela cenná Petrova bouda. Někdo ji podpálil.
Pokud bychom se měli ohlédnout za uplynulým rokem z redakčního hlediska, stojí za připomenutí asi dvě hlavní věci. Jednak se nám během roku podařilo dokončit a zveřejnit fotobanku. Opravdu vzpomínat ale budeme hlavně na to, že s námi celý rok 2011 díky podpoře Nadace Vodafone mohl strávit Honza Rybář. Za všechny texty, rady, nápady, slova podpory a vůbec za všechno mu vřele děkujeme! Ostatně i jeho články se mezi ty nejčtenější z loňského roku prosadily. Necháme-li stranou už zmiňované rozhovory, pak z reportáží připomeňme aspoň Příběh zkrvavených řek aneb Co dělat s „nepřítelem“ kormoránem.
Milé čtenářky a milí čtenáři, i díky Honzovi Rybářovi se v roce 2011 Ekolist.cz těšil zřetelně největšímu čtenářskému zájmu ve své dosavadní historii. Chceme vám za to poděkovat a těšit se, že s námi třeba zůstanete i v méně příznivých dobách. Spokojený rok 2012 vám za celou redakci přeje
reklama