https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/africke-staty-nasly-jednotny-hlas-na-summitu-cop29-pise-le-monde
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Africké státy našly jednotný hlas na summitu COP29, píše Le Monde

12.11.2024 18:45 | BAKU (ČTK)
Africký kontinent na satelitním snímku.
Africký kontinent na satelitním snímku.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NASA
Africké státy se spojily a na dvoudenním summitu hlav států a šéfů vlád na klimatické konferenci OSN COP29, která se letos koná v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, chtějí usilovat o získání finančních prostředků, aby se tak mohly přizpůsobit klimatické změně. Informoval o tom francouzský deník Le Monde.
 
Jedním z hlavních témat konference COP29 je podle AFP zvýšení cílové částky 100 miliard dolarů (více než 2,5 bilionu korun) ročně na financování rozvojových zemí, aby zvládly dopady klimatických změn a odklonily své ekonomiky od fosilních paliv.

Všech 54 afrických zemí zaujalo společný postoj. Vadí jim, že řada z nich se musí zadlužovat, aby si zajistila přístup k financím z fondu. I proto chtějí, aby peníze získaly formou grantů, nikoliv formou půjček. Velká část projektů na boj s klimatickou změnou navíc nezohledňuje specifika nejchudších zemí.

"Současné nastavení, podle kterého se přerozdělují finanční prostředky, nutí chudé země, aby se zadlužily kvůli projektům, které neodpovídají jejich nejnaléhavějším potřebám," řekla Vijaya Ramachandranová z amerického výzkumného centra Breakthrough Institute. Vysvětlila, že tyto projekty většinou cílí na snížení emisí, avšak nejchudší africké země se podílejí na vytváření celosvětových emisí méně než jedním procentem.

V průběhu let si africké státy uvědomily, jak důležité je dostat své lidi do středu rozhodování v OSN, píše Le Monde. Například v září se do vedení Fondu pro úhradu ztrát a škod, o jehož zřízení rozhodli šéfové vlád na minulém summitu COP28, dostal Ibrahima Cheikh Diong z východoafrického Senegalu. Fond má hradit nevratné škody způsobené změnou klimatu.

"Nechceme opakovat chyby, které jsme udělali při vzniku Zeleného klimatického fondu, kde se podmínky pro získání finanční pomoci ukázaly jako nedosažitelné pro nejchudší státy, kterým chybí lidé i technologie," řekl guinejský diplomat Alpha Kaloga s odkazem na fond z roku 2011 na financování klimatických opatření v průmyslově méně rozvinutých zemích.

Le Monde ale podotýká, že africké diplomacii se zatím nepodařilo přesvědčit ostatní lídry, aby zemím, které znečišťují Zemi minimálně a přitom na ně klimatické změny dopadají nejvíce, pomohly vyššími finančními částkami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 21:31
Veškeré finanční podpory bych podmínil zabrždění populační exploze, jinak je to bude působit přesně naopak. Prostě se tam namnoží více lidí a bude stoupat tlak na konzum, který je příčinou té klimatické tragédie. To už není stoupající přímka, ale přímo kvadratická exponenciela.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

13.11.2024 07:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Souhlas.
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Nápad hezký ale chtěl bych vás na tom fóru vidět, jak s tam s tímhle vylezete k pultíku:-))).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.11.2024 12:13
Dodejte, doneste a zaplaťte - to je ten africký hlas.
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:38
Tak na tom, že by nám ostatní měli poslat nějaké prachy se nachází shoda celkem snadno:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist