https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/cizp-na-miste-havarie-v-hustopecich-n.b-lezi-12-tun-kontaminovane-pudy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČIŽP: Na místě havárie v Hustopečích nad Bečvou leží 12 tun benzenu nasáklého v zemině Aktualizováno

11.4.2025 11:50 | HUSTOPEČE N.BEČVOU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na místě havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku leží podle současných odhadů přibližně 12 tun benzenu nasáklého v zemině. Na hladině podzemní vody, tedy 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25 000 metrů čtverečních, je vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun. Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petra Bejčka jde o povlak, který se na hladině drží. Třetí forma kontaminace je v podobě rozpuštěného benzenu v podzemní vodě, řekl obyvatelům městyse Bejček. Zhruba 200 obyvatel však na včerejším setkání ujistil, že je situace pod kontrolou.
 
Benzen se na místě havárie podle ředitele vyskytuje ve třech formách. "První je v půdě, jde asi o 12 tun. Další forma je v podobě fáze (vrstvy) na hladině podzemní vody, tedy až tři metry hluboko na ploše 25.000 metrů čtverečních, jde celkem o 260 tun. Tato fáze je nejhorší formou, jde o benzen, který stekl ze zemin. Tato fáze se musí sebrat a odstranit," uvedl Bejček.

Třetí formou je rozpuštěný benzen v podzemní vodě, jeho koncentraci upřesnil šéf ČIŽP na 1,8 gramu na litr. "Hašením i teplem se benzen choval jinak oproti původním předpokladům, rozpouštěl se lépe, což je negativní efekt a zvýšilo to jeho mobilitu," uvedl Bejček.

Na včerejší informační schůzce však obyvatele ujistil, že je situace pod kontrolou. Místo kontaminace hermeticky uzavírají ocelové stěny, tzv. larsenové zábrany. "V současné době nevidíme vzhledem k výsledkům koncentrací zásadní ohrožení řeky Bečvy; kdyby nějaká kontaminace do řeky pronikla, okamžitě se naředí. Nemáme vyhráno, stále máme kontaminaci v podobě přibližně 350 tun benzenu. Je to příšerná ekologická katastrofa, která se musí vyřešit," uvedl šéf inspekce. Hodnoty benzenu v nejblíže ohrožené vodní nádrži podle něj výrazně klesly. "ČIŽP dělá testování ještě na další látky, které vznikají rozkladem benzenu. I proto je nadále zakázán přístup k této nádrži," doplnil ředitel.

Také podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) by v tuto chvíli nemělo hrozit žádné akutní nebezpečí. Navrhovaná sanační opatření, která tento týden předložila specializovaná firma, budou podle něj posuzována z pohledu ceny, rychlosti a efektivity pro životní prostředí. "Budeme sledovat tyto tři parametry. Až se odborníci na sanačním plánu shodnou, což předpokládám bude nejpozději příští týden, znovu bych svolal krizový štáb, kde zazní informace o výsledné podobě sanace," uvedl na setkání s obyvateli ministr. Hlediskem při posuzování je podle něj i co nejrychlejší zpřístupnění poškozené tratě. Objíždění místa havárie je nereálné, poznamenal.

Mimořádná událost, která je podle ministra svým rozsahem největším únikem benzenu na světě, se stala 28. února v 11:40 ve stanici Hustopeče nad Bečvou, kdy vykolejil při jízdě nákladní vlak převážející přes 1000 tun toxického benzenu. Část cisteren následně začala hořet. Ve vlaku bylo 17 vozů, přičemž 12 z nich vykolejilo. Na likvidačních a sanačních pracích se za měsíc po nehodě v Hustopečích vystřídalo přes 2000 hasičů.


reklama

Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

16.4.2025 14:56
Doporučil bych odvrtat nebo využít vhodných stávajících vystrojených hg. vrtů předchozích v cestě po toku podzemních vod k orientačnímu či celkovému laboratornímu rozboru a sledovat i stojaté vody jezer dále. Samozřejmě hygiena bude pozorovat vývoj na studnách v lokalitě. A být připraveni rozdělit působení na zónu "uvnitř" a "vně" lokality. A věnovat se kvalitě vody v Bečvě z hlediska rychlosti přenosu škodliviny, nicméně je zde i efekt ředící. Být připraveni na odpojení zdroje z lokality Kuče a náhradě. Prostě nyní je čas kvantifikovat rizika a uplatnit vhodné technologie pro snížení škodlivin v prostředí, čím dříve, tím lépe. Teď se počítá každý odtěžený litr benzenu. A pro jistotu bych doporučoval i spustit monitoring Zbrašova (aragonit) a kvality vod lázní a zkusit zjistit, jak to vypadá v podzemí s živočichy. Myslím, že pár sond v údolí před a v profilu Teplice by pomohlo. Současně periodicky opakovat vzorkování v lokalitě a studních již sledovaných. Přeji štěstí a výsledky raději příznivé. I tak je to problém, který je mimořádný. <rl>
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist