ČIŽP: Na místě havárie v Hustopečích nad Bečvou leží 12 tun benzenu nasáklého v zemině Aktualizováno

Třetí formou je rozpuštěný benzen v podzemní vodě, jeho koncentraci upřesnil šéf ČIŽP na 1,8 gramu na litr. "Hašením i teplem se benzen choval jinak oproti původním předpokladům, rozpouštěl se lépe, což je negativní efekt a zvýšilo to jeho mobilitu," uvedl Bejček.
Na včerejší informační schůzce však obyvatele ujistil, že je situace pod kontrolou. Místo kontaminace hermeticky uzavírají ocelové stěny, tzv. larsenové zábrany. "V současné době nevidíme vzhledem k výsledkům koncentrací zásadní ohrožení řeky Bečvy; kdyby nějaká kontaminace do řeky pronikla, okamžitě se naředí. Nemáme vyhráno, stále máme kontaminaci v podobě přibližně 350 tun benzenu. Je to příšerná ekologická katastrofa, která se musí vyřešit," uvedl šéf inspekce. Hodnoty benzenu v nejblíže ohrožené vodní nádrži podle něj výrazně klesly. "ČIŽP dělá testování ještě na další látky, které vznikají rozkladem benzenu. I proto je nadále zakázán přístup k této nádrži," doplnil ředitel.
Také podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) by v tuto chvíli nemělo hrozit žádné akutní nebezpečí. Navrhovaná sanační opatření, která tento týden předložila specializovaná firma, budou podle něj posuzována z pohledu ceny, rychlosti a efektivity pro životní prostředí. "Budeme sledovat tyto tři parametry. Až se odborníci na sanačním plánu shodnou, což předpokládám bude nejpozději příští týden, znovu bych svolal krizový štáb, kde zazní informace o výsledné podobě sanace," uvedl na setkání s obyvateli ministr. Hlediskem při posuzování je podle něj i co nejrychlejší zpřístupnění poškozené tratě. Objíždění místa havárie je nereálné, poznamenal.
Mimořádná událost, která je podle ministra svým rozsahem největším únikem benzenu na světě, se stala 28. února v 11:40 ve stanici Hustopeče nad Bečvou, kdy vykolejil při jízdě nákladní vlak převážející přes 1000 tun toxického benzenu. Část cisteren následně začala hořet. Ve vlaku bylo 17 vozů, přičemž 12 z nich vykolejilo. Na likvidačních a sanačních pracích se za měsíc po nehodě v Hustopečích vystřídalo přes 2000 hasičů.
reklama