https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/farmari-rozsiruji-pastvu-ovci-pod-solarnimi-panely-je-setrnejsi-nez-sekacky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farmáři rozšiřují pastvu ovci pod solárními panely, je šetrnější než sekačky

25.10.2024 11:05 | PAVLÍNOV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dva chovatelé ovcí zkraje letošního roku založili firmu, která nabízí spásání trávy pod fotovoltaickými panely. V tomto roce rozmístili přes 700 ovcí, které se pásly v solárních parcích na několika desítkách hektarů. Spásání trávy je šetrnější k přírodě než sečení strojem, finančně v tom není velký rozdíl. ČTK to řekl Jakub Jaša z Pavlínova na Žďársku, jeden z jednatelů společnosti Solar sheep grazing.
 
Tráva se seče v sezoně několikrát, aby panely nezastiňovala. "V republice je, troufnu si říci, několik tisíc hektarů solárních elektráren, které jsou z 90 procent udržované klasickým strojním sekáním. Seká se rotačními stroji," řekl Jaša. Rychle se otáčející nože sekaček kromě trávy rozdrtí vše, co se k nim dostane, i drobné živočichy v trávě. Porost spásaný ovcemi je pestřejší, drží se tam víc hmyzu a ptáků.

K založení podniku, který zajistí pastvu v solárních parcích, farmáře přivedla loňská nabídka od jedné větší firmy zaměřené na výrobu elektřiny. Inspiraci měli i ze zahraničí, například z Německa a Velké Británie, kde jsou tyto areály často udržované pastvou. "Zkušenosti s pastvou ovcí máme nemalé. Zkusili jsme to, zjistili jsme, že to funguje. Jsme spokojení jak my, tak provozovatelé těch solárních parků," řekl Jaša.

Sám se stará hlavně o Moravu, kde má ovce například v Rosicích u Brna a v solárních parcích na Znojemsku. Podotkl, že je to pro něj jeden z příjmů; rodinná farma v Pavlínově se zabývá také odchovem jehňat a má hovězí dobytek. "Člověk nesmí být v podnikání zaměřený jedním směrem," míní.

V solárních parcích je pro chovatele výhodou to, že tam jsou ovce chráněné i proti vlkům. Kvůli zlodějům a vandalům jsou tyto elektrárny za vysokým plotem, bývají tam čidla, která zaznamenávají pohyb a často i kamery. Většinou jsou to velké plochy, kde mají zvířata dost klidu a pod panely stín. Potřeba jim tam je ale většinou pravidelně dovážet vodu. Ovce jsou teď ještě venku. Na Vysočině asi pastva skončí za dva tři týdny a na níže položeném Znojemsku později, tráva tam podle Jaši pořád roste.

Komplikace podle chovatelů u solárních parků plynou z administrativních nařízení. V místě pastvy musí být vytvořená nová provozovna a k ní i provozní a havarijní řády. Na rozdíl od pasení na běžných pastvinách není možné na tato zvířata pobírat žádné zemědělské dotace. Pro ovce také musí mít chovatelé místo k přezimování a na zimu i zásoby krmiva.

Mladý farmář při práci používá psy, jejich výcvik se stal jeho velkým koníčkem. "Ovčáčtí psi nám pomáhají i s tím, že jsme schopní ty solární parky vypásat," řekl. Vysvětlil, že bez psů by bylo v rozlehlých areálech těžké ovce shánět a kontrolovat. Na loukách u Pavlínova Jaša pořádá pravidelně od roku 2019 závody ovčáckých psů a se svými border koliemi jezdí závodit do zahraničí. Několikrát se zúčastnil mistrovství Evropy a byl už i na mistrovství světa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

25.10.2024 20:51
Tenhle druh podnikání dosud v ČR téměř nebyl, byla jen otázka času, než někdo tuhle příležitost na trhu práce využije. Držím tomuto farmáři palce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2024 08:21 Reaguje na Majka Kletečková
Už před léty jsem vidíval ovce mezi panely, potom zmizely. Tohle řešení mi připadá velmi rozumné, ale ideální je, aby se tam pásly celou sezónu, převážet je přece zbytečné. Samozřejmě nutnost vytvořit tam provozovnu je totální nesmysl, je možno to přece zrušit bez náhrady. Samozřejmě na zimu ustájení je nutné, ale to mají zmáknuté už dávno. Předpokládám, že ovce nežerou ty kabely...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.10.2024 14:14
Ovce sice nejsou neposedové jako kozy, ale každopádně bych byl při
jejich využití pro spásání trávy mezi solárními panely opatrný.
Ono nejde pouze o možný okus vodičů, ale taky samotných okrajů
panelů a případné drbání o panely. Kozy by na ně asi i skákaly,
ale ovce to mohou možná zkoušet taky. Kamarád vypásal ovocnou
zahradu vždy koupenými jehňaty bez jakýchkoliv škod na stromcích,
ale jednou koupil tři jehňata, která za týden fatálně poškodila
polovinu jabloní tak, že je bylo nutné nahradit novými. Prostě deset
let nic a najednou neposedové, kterým zachutnaly jabloně a kteří se
se stromy "prali" narážením do kmínků hlavami. Ono ani u zvířat není
jedno jako druhé a nějaký neposeda se může vždy najít. Na nákladech
u solárních parků se velkou měrou podílí výška konstrukcí a ochrana
vodičů před poškozením. Bez mnou jmenovaných rizik může být konstrukce
pro panely levnější , návratnost rychlejší a záleží, jak se vypásání
osvědčí a zda nebude i tak třeba odstraňovat nedopásky a náletové
dřeviny. Každopádně alespoň smysluplnější využití, než jen mulčování
a chemické odstraňování vegetace. Kdysi jsem tu psal o využití těch
oplocených solárních parků k polodivokému odchovu mizejících zajíců,
kterým za oplocením bude hrozit minimum predace. Navíc v suchu pod
solárními panely nebude hrozit smrtelné prochladnutí malých zajíčků
při vlhkém a chladném jaru . Jediný problém mimo ochrany vodičů
před okusem bude případná očista panelů nějakým šetrným způsobem.
Zvlášť pro "solárníka" p. Hanzla chci dodat, že včera umýval své
solární panely soused a ze solárů tekla napěněná černá břečka.
Byly na nich i bílé cákance trusu ptáků a čištění povrchu mu
doporučil servisák, který mu kontroloval vodiče, spojky a měřil
výkon jednotlivých panelů. Tvrdil mu, že prach a jiné nečistoty
mu snižují výkon až o 15% a že se mu náklady na umytí vrátí za
pouhý týden, pokud si je umyje sám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 14:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Od té doby, co ti debilní zeleňáci zavedli limity na znečištění atd. atd. je v Brně fakt čisto a případný prach z panelů smyje déšť. Ani vrany a holubi na to nekadí, bo jim kloužou pařátky a sedí radší na hřebenu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist