https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-rekreacnim-arealu-kristyna-v-hradku-nad-nisou-bojuji-s-premnozenymi-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou bojují s přemnoženými ptáky

29.10.2024 18:24 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
V rekreačním areálu Kristýna v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku bojují s přemnoženými vodními ptáky, kachny divoké a invazní husice nilské znečišťují vodu i okolí oblíbené rekreační nádrže. Úředníci teď povolili jejich odstřel. Hrádečtí myslivci budou stavy ptáků regulovat, termíny odstřelu jsou naplánované na všechny listopadové soboty, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.
 
"Husice je invazivní druh a kachen je na Kristýně tolik, že máme velký problém se znečištěním vodní plochy i jejího okolí. Výkaly znečišťují jak dřevěná mola na břehu, tak i všechna tři ve vodě. Je velmi složité je čistit. Dostaneme se k nim pouze na lodi a kachnám nezabráníme, aby se tam vracely. Museli bychom mola umývat i několikrát denně a to není z kapacitních důvodů možné," popsal situaci ředitel Kristýny Miroslav Souček. Problémem je podle něj i znečištění vody, kde hygienici našli stopy fekálního znečištění.

Jezero u hranic s Českem a Polskem je oblíbeným cílem rekreantů, v letních měsících tam míří tisíce lidí. Nádrž o rozloze 14 hektarů s maximální hloubkou 28 metrů vznikla zatopením lignitového lomu, ve kterém se těžilo do konce 18. století. Kromě koupání láká Kristýna i vyznavače windsurfingu a jachtaře. Přes vysokou návštěvnost patří jezero v Libereckém kraji k nádržím, kde se daří v létě udržet čistou vodu. Aby tomu tak bylo i v příští sezoně, chtějí teď provozovatelé stavy vodních ptáků snížit.

V areálu Kristýny je proto zakázané krmení vodních ptáků. "Společnost Kristýna nás požádala o součinnost s redukcí stavů husice nilské a kachny divoké, vzhledem k tomu, že areál není honební pozemek, tak museli na Magistrátu města Liberce zažádat o výjimku, abychom my mohli na Kristýně lovit," řekl předseda hrádeckého mysliveckého spolku Jiří Jurásek. Odlov se podle něj uskuteční každou listopadovou sobotu za rozbřesku, vždy zhruba od 06:00 do 08:00.

"Kachny a husice se loví pouze na tzv. ranním nebo večerním tahu. Večer odlétají do polí za potravou a ráno se vracejí na vodu. Ani husa, ani kachna se nesmí střílet na vodní ploše, když sedí. Má to dva důvody - první je etický a druhý je bezpečnostní. Střílí se s broky a ty se můžou od hladiny odrazit a někoho zranit," doplnil Jurásek. V době odlovu bude do areálu zakázaný vstup, na bezpečnost u vodní plochy budou dohlížet pracovníci bezpečnostní agentury.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

30.10.2024 09:33
Aha, takže na rozdíl od Novomlýnské nádrže, v tomto případě, se jedná především o poskytování služeb rekreantům, tedy o byznys. Proto žádný ekospolek nebojuje za ochranu vodního ptactva, ani za ochranu jejich hnízdišť. Dokonce ptačí přítomnost a jejich výkaly vadí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.10.2024 12:58 Reaguje na Tonda Selektoda
o blbost...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.10.2024 12:59 Reaguje na Tonda Selektoda
klidně by je mohli odchytit a převést jinam...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

30.10.2024 15:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Si ten odchyt a transport jinam vyzkoušejte :-) :-D! Budou zpátky dřív než vy. Nebo se musí zastřihnout letky, což nevím, jak by se slučovalo se všemi možnými předpisy :-).
V zásadě nemáme mechanismy na to, jak - a kdykoli je to třeba - vysvětlit někomu, že ho tam nechceme. A kachny v koupacích místech jsou názornou ukázkou. Přitom přenášejí jak patogenní baktérie, tak parazity a škodí i kvalitě vody po chemické stránce.
Asi bude třeba si rozmyslet, jestli když si uděláme koupaliště, budeme ho využívat my nebo kačeny. Obojí moc nejde dohromady.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

31.10.2024 20:45 Reaguje na Jindřich Duras
Patogenní bakterie roznáší i člověk. Nevěříte ?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

1.11.2024 09:18 Reaguje na Petr Pekařík
Jasně že je roznáší i člověk, to není otázka, jestli tomu někdo věří či nevěří, to je fakt :-).
Exkrementy jedné kachny vydají za jeden den někde kolem 0,7 člověka. To je docela nepoměr, co? Takže jestli jsou v místě desítky kačen kálejících do vody a po březích má to grády. A vliv lidí by byl srovnatelný, kdyby jich desítky kálely tamtéž. To se nejspíš neděje, takže nám ty kačeny zůstávají stále nejdůležitější faktor.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

30.10.2024 15:24 Reaguje na Tonda Selektoda
Možná i vy uznáte, že je jistý rozdíl mezi Novými Mlýny a koupalištěm, ne :-)?
Byznys :-). Když za dlouhé peníze postavíte (opravíte) koupaliště pro lidi a pak vás odtamtud vyženou hejna kachen, to není byznys, to je průšvih. Už se to stalo na mnoha místech.
Ale třeba reaguji zbytečně, protože jste si dělal jen takovou srandu, ne :-)?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

30.10.2024 20:53 Reaguje na Jindřich Duras
Nezlobte se, ale v článku se píše o vodní nádrži s plochou 14 hektarů, s hloubkou až 28 metrů. To nevypadá na účelově vybudované koupaliště pro lidi. Jde o vodní plochu, umístěnou v krajině. Možná vznikla jen proto, aby těžební společnost nemusela investovat příliš moc peněz do rekultivace území po těžbě. Tak se jáma jednoduše zaplavila. Ale koupaliště pro lidi by asi mělo mít jiné parametry. Když už píšete o bakteriích a parazitech, které prý přenáší kachny a husy, myslíte si, že ryby a další vodní živočichové, chodí svou potřebu vykonávat na břeh, a proto nejsou zdrojem znečištění vody? A co splachy z okolí nádrže, při deštích? Tu vodu snad někdo filtruje, chloruje...?
Ne, srandu jsem si nedělal. Jednoduše jsem poukázal na rozdílný přístup ekospolků. U Novomlýnských nádrží se soudí kvůli požadavku vodohospodářů, o povolení zvýšit hladinu o pouhých 35 cm. Prý kvůli údajnému ohrožení hnízdišť vodního ptactva. V jiném případě, je nějaké hnízdění a dokonce ani odstřel vodního ptactva, vůbec nezajímá.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.10.2024 21:09 Reaguje na Tonda Selektoda
U Lednických rybníků je kromě oficiálního koupaliště u Apollonova chrámu také neoficiální u Prostředního rybníka, pod Rybničním zámečkem. Pár metrů od koupajících, za pruhem rákosí, jsou vodní ptáci, kteří tam i hnízdí. Mezi koupajícími není žádný pták.
Takže zjevně stačí upravit poměry tak, aby ptáci měli svůj prostor a lidé také. Prostě, když se chce.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

31.10.2024 09:38 Reaguje na Jaroslav Pokorný
S kačenami to není tak jednoduché a dohoda s nimi je obtížná :-).
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

31.10.2024 09:37 Reaguje na Tonda Selektoda
Kolem Kristýny jsou upravené pláže a rekreační vybavenost, což je prostě investice. K tomu údržba a nutnost mít pro občany nějakou dobrou rekreační lokalitu při ruce. A jsme u nákladů pro lidi kontra kačeny. Jestli díra vznikla důlní činností není důležité.
Vodní ptáci jsou teplokrevní, stejně jako my, takže jejich fekálie obsahují baktérie jako Salmonella, Shigella, Campylobacter a další, které mohou vyvolat závažná onemocnění lidí. Ryby jsou studenokrevné, jak jistě víte :-). K tomu máme i cerkáriovou dermatitidu (si vygůglete).
Splach z okolí jsou jistě důležité, zejména proto, že zrovna to okolí je podělané od kachen, že?
Takže to vidím tak, že N. Mlýny a ptačí populace na nich a proti tomu koupaliště s kačenami je fakt rozdíl :-).
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

31.10.2024 19:08 Reaguje na Jindřich Duras
A co, jako má být, že tam někdo investoval do pláží a do rekreační vybavenosti? Zkrátka, investor udělal chybné podnikatelské rozhodnutí. Forma realizace jeho podnikatelského záměru, je v rozporu s potřebami živé přírody v okolí. Je snad samozřejmé, že každý živý tvor hledá místo, kde jsou zdroje vody, potravy a kde může vychovat své potomstvo. Platí to stejně pro ptáky i pro lidi. Vyjmenovávat tady druhy bakterií, které se v takto vytvořeném areálu můžou vyskytnout, je chybné. Zásadní otázkou musí být, zda jsou voda a její okoli hygienicky nezávadné. A pokud ano a návštěvníkovi situace nevyhovuje, přece ho nikdo nenutí, aby lezl do vody v nádrži. Ani aby se válel na uměle vytvořené pláži a hrůzou trnul, zda ho nějaká káča neklovne, aby jí laskavě uvolníl místo, že si právě potřebuje snést vajíčko. Může navštívit bezpečnou krytou plovárnu, nebo aguapark, kam se jiní živočichové nedostanou, voda je tam filtrována, upravována a kontrolována.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

1.11.2024 09:14 Reaguje na Tonda Selektoda
Je to marný, je to marný, je to marný :-D
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

30.10.2024 21:03
Kolik těch "invazivních" husic nilských tam je? A kolik kachen? A kolik jich tam zůstane v sezoně, když jsou tam tisíce návštěvníků?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.10.2024 09:41 Reaguje na Jaroslav Pokorný
ten přístup " regulace " je pro Homo sapiens je běžný, místo aby zregulovali sebe, zregulují vše okolo sebe.

Ten sebestředný přístup mi vadí. Nejsme schopni přiznat, že koupaliště Kristýna je také biotop, jako každý jiný.
To, že je tam hlava na hlavě naskládaná okolo vodní plochy je zřejmé. Osobně jsem na tom místě párkrát byl, takže mi je to jasnější.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

31.10.2024 09:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Také jsem proti sebestřednému přístupu. Jenže když máte udělané koupaliště (nebo biotop třeba) a nastěhují se vám tam kačeny, tak co s tím? Plašiče nefungují, přemlouvání nezabírá :-). prostě nejde mít všechno najednou v jedné louži. Ani na zahradě se zeleninou nemůžu nechávat otevřeno divočákům, aby si ten biotop vychutnali :-).
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

31.10.2024 09:42 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Kachny jsou vůči vlivu návštěvnosti značně odolné :-). Navíc klidně přes den odletí a k večeru se hromadně vrátí restovat na chráněnou plochu - a při té příležitosti podělají, co jde.
Z pohledu kvality vody je jedno, jestli kačena nebo husice. Tady šlo o to sdělit, že to nejsou žádné vzácné druhy.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.10.2024 21:49
Husice jsou na pohled krásné, jakpak asi chutnají. Zanedlouho bude svatý Martin. :) Když domácí chovy hus záhadné ničí ptačí chřipka, můžou přelétavé husy být vítanou náhradou. I v zap.Evropě začíná lovecká sezóna, před řeznictvími budou brzy vystavení bažanti, zajíci, ...,tak proč by nemohly být v řeznictvích divoké husy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist