Vědci nainstalují 40 meteostanic, pomohou k efektivnějšímu zavlažování chmele
Kvalita chmele má nyní v důsledku klimatické změny, ale i dalších vlivů, velké výkyvy, řekl Zaoral. "Chceme nějakým způsobem pomoci kvalitu a výnosy stabilizovat," řekl vedoucí projektu. "Projekt si dal za cíl pomoci efektivně nakládat s tím omezeným množství vody, které pro závlahy je, a ukázat chmelařům, kdy je nejvhodnější doba na závlahu a jaké množství ideálně v daném termínu by bylo potřeba chmelu dodat tak, aby dosáhl kvality a parametrů, které jsme si stanovili," vysvětlil Zaoral.
Podle majitele chmelařského podniku má vliv na výnosy především právě dostatečná vláha. Proto zavlažovací systémy už několik let využívá a letos v zimě na části chmelnic instaloval podzemní závlahy. Zdrojem vody je nyní vrt. Chtěl by využít i aktuálně dotované přírodní tůně, ale komplikací je úřední proces. "Největší problém je, že to není v územním plánu," vysvětlil Krupička, který pěstuje chmel na devíti hektarech půdy. Aplikace propojená s meteostanicí je podle něj užitečná, protože usnadňuje přesnější nastavení závlahy.
Náklady jeden milion korun na pořízení 40 meteostanic zaplatí Plzeňský Prazdroj, který je odběratelem přibližně deseti až 15 procent tuzemské produkce chmele. Loni sklizeň v ČR činila zhruba 6500 tun. Zhruba 60 procent v Česku vypěstovaného chmele míří na export.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
smějící se bestie
30.3.2025 08:56V těch regionech moc rybníků není, natož nějaká ta přehrada, že !