https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/zajem-o-kempovani-typu-bushcraft-podle-obchodniku-roste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zájem o kempování typu bushcraft podle obchodníků roste

14.6.2025 20:25 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Česku se čím dál více prosazuje druh kempování, který využívá základní dovednosti pro přežití a je známý jako bushcraft. Shodli se na tom obchodníci, které oslovila ČTK. Například v řetězci Decathlon letos prodeje v kategorii bushcraftu vzrostly meziročně o 90 procent. Na druhé straně jsou podle obchodníků zákazníci, kteří preferují komfortnější způsob kempování. Na trhu tak lze sehnat i nafukovací pohovky nebo vařiče, které umí dobít telefon.
 
"Bushcraft rozhodně roste, je to tak trochu jiná turistika, kdy jde hlavně o ten zážitek a spojení s přírodou. Bushcraft tu s námi je už delší dobu, jen se mu kolikrát říkalo jinak, například trempování nebo čundry," uvedl marketingový ředitel ve společnosti 4camping Zbyšek Pochylý.

Také na e-shopu Alza je bushcraft rostoucí kategorií. Mezi nejprodávanější výrobky v této souvislosti patří kvalitní nože a multifunkční nástroje, křesadla a další prostředky na rozdělávání ohně, sekery nebo skládací pily, uvedla mluvčí Eliška Čeřovská. V Decathlonu je největší zájem o celty a vybavení na vaření, tedy pánve, ešusy či termosky, řekl ČTK za firmu Karel Krátký.

V Česku se bushcraft podle Čeřovské začal výrazněji rozvíjet po roce 2015. "Tento trend souvisí s narůstající touhou lidí trávit více času v přírodě, odpojit se od moderních technologií a osvojit si dovednosti spojené s přežitím v divočině," uvedla. Zároveň ale podle ní rostou i prodeje výrobků, díky kterým je kempování pohodlnější.

"Zákazníci stále častěji vyhledávají nafukovací pohovky, přenosné kuchyňky, solární sprchy nebo přenosné toalety. Zajímavou novinkou posledních let jsou nafukovací stany - místo klasických konstrukčních tyčí využívají vzduchové komory, které lze jednoduše nafouknout ruční pumpou nebo elektrickým kompresorem," řekla Čeřovská. V obchodech 4camping se oblibě těší nafukovací karimatky, samorozkládací stany nebo vařiče, které umí dobít telefon, řekl Pochylý.

Ve srovnání s minulým rokem letos poptávka po kempinkovém vybavení vzrostla přibližně o pět procent, uvedl za Decathlon Krátký. Prodeje jsou také vyšší než před pandemií covidu-19, dodal. "Česká republika patří v rámci kempinku mezi nejsilnější evropské země, jsme v top desítce. Češi rádi tráví čas venku a existuje u nás dlouhá tradice stanování," řekl.

Češi podle Krátkého nejčastěji nakupují rodinné stany s předsíní. Za jeden v průměru utratí zhruba 7000 korun, za spací pytel je to 700 až 1900 Kč, dodal. "Z méně tradičních produktů jsou oblíbené zejména jurty a samorozkládací stany, zatímco týpí zůstávají spíše okrajovou volbou," řekl ČTK mluvčí on-line tržiště Allegro.cz Marcin Gruszka. Největší zájem o kempinkové vybavení je podle obchodníků vždy od června do července.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

15.6.2025 23:32
Pro starého čundráka a horolezce bushcraft de luxe.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

16.6.2025 06:56 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Jako turisti jsme začínali a jako turisté skončíme.....
Odpovědět

Radek Čuda

16.6.2025 13:44
To co tam popisují je fakt bushcraft jak sfiňa ... tak možná nějaký de luxe salónní.

Ono obecně v naší kulturní hustě osídlené krajině je ten pojem spíš oxymoron.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist