https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/copernicus-ozonova-dira-nad-antarktidou-se-letos-uzavira-tak-jak-jsme-byli-drive-zvykli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Copernicus: Ozonová díra nad Antarktidou se letos uzavírá tak, jak jsme byli dříve zvyklí

18.12.2024 02:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Úrovně ozonu nad Arktidou na starším obrázku.
Úrovně ozonu nad Arktidou na starším obrázku.
V posledních čtyřech letech zůstávala antarktická ozonová díra otevřená déle než obvykle a uzavírala se až v druhé polovině prosince. Letos ale data z programu Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) ukazují změnu – ozonová díra se začala uzavírat už na začátku prosince, což odpovídá běžnému vývoji. I další sledované ukazatele, jako celková plocha ozonové díry, byly letos blíže dlouhodobému průměru.
 
Vývoj ozonové díry nad Antarktidou v roce 2024 začal později, než je obvyklé, což bylo způsobeno narušením polárního víru po dvou epizodách oteplení stratosféry v červenci. V srpnu se však polární vír stabilizoval a proces chemického úbytku stratosférického ozonu mohl pokračovat jako obvykle. Během září se plocha ozonové díry postupně zvětšovala a přesně kopírovala průměr z let 1979-2021, přičemž na konci září dosáhla maximální velikosti 22 milionů km². To je nejen méně než v letech 2023 a 2022, kdy dosahovala přibližně 25 milionů km², ale maximum letos odpovídalo historickému průměru.

V posledních letech se ozonová díra často uzavírala později, než je běžné. V roce 2024 se však uzavírala podle typického průběhu. V říjnu se plocha ozonové díry postupně zmenšovala a v listopadu se ustálila na přibližně 10 milionech km² denně. Na začátku prosince se polární vír rozpadl, což vedlo k rychlému uzavření ozonové díry. Letos tak datum uzavření odpovídalo průměru z let 1979–2021.

Časová řada denních hodnot plochy ozonové díry mezi 1. červencem a 8. prosincem. Červená čára ukazuje údaje pro rok 2024 a přerušovaná čára předpověď pro následujících 5 dní. Silnější tmavší modrá čára představuje vývoj ozonové díry během roku 2023 a světlejší modrá čára představuje rok 2022. Šedé barvy představují percentilové hodnoty a medián v letech 1979-2021.
Časová řada denních hodnot plochy ozonové díry mezi 1. červencem a 8. prosincem. Červená čára ukazuje údaje pro rok 2024 a přerušovaná čára předpověď pro následujících 5 dní. Silnější tmavší modrá čára představuje vývoj ozonové díry během roku 2023 a světlejší modrá čára představuje rok 2022. Šedé barvy představují percentilové hodnoty a medián v letech 1979-2021.
Zdroj | CAMS/ECMWF

Laurence Rouil, ředitel služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) v ECMWF, vysvětluje: „Montrealský protokol a jeho dodatky výrazně pomohly snížit emise látek poškozujících ozonovou vrstvu. Přesto je vývoj ozonové díry stále ovlivňován přirozenými změnami v atmosféře. Doufejme, že v příštích desetiletích uvidíme první známky její obnovy.“

CAMS během celé sezony pravidelně aktualizuje svou monitorovací stránku, kde nabízí nejnovější analýzy, předpovědi a animace o stavu ozonové díry.

Více informací o uzavření ozonové díry v roce 2024 najdete v tomto článku.

Sledujte vývoj ozonové díry v roce 2024 na stránce monitorování ozonu v systému CAMS.

Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie pro pozorování Země. Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. ECMWF provozuje dvě služby v rámci programu EU Copernicus pro pozorování Země: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Přispívají také do služby Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společné výzkumné středisko EU (JRC).


reklama

 
Copernicus

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist