Copernicus: Ozonová díra nad Antarktidou se letos uzavírá tak, jak jsme byli dříve zvyklí
V posledních letech se ozonová díra často uzavírala později, než je běžné. V roce 2024 se však uzavírala podle typického průběhu. V říjnu se plocha ozonové díry postupně zmenšovala a v listopadu se ustálila na přibližně 10 milionech km² denně. Na začátku prosince se polární vír rozpadl, což vedlo k rychlému uzavření ozonové díry. Letos tak datum uzavření odpovídalo průměru z let 1979–2021.
Laurence Rouil, ředitel služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) v ECMWF, vysvětluje: „Montrealský protokol a jeho dodatky výrazně pomohly snížit emise látek poškozujících ozonovou vrstvu. Přesto je vývoj ozonové díry stále ovlivňován přirozenými změnami v atmosféře. Doufejme, že v příštích desetiletích uvidíme první známky její obnovy.“
CAMS během celé sezony pravidelně aktualizuje svou monitorovací stránku, kde nabízí nejnovější analýzy, předpovědi a animace o stavu ozonové díry.
Více informací o uzavření ozonové díry v roce 2024 najdete v tomto článku.
Sledujte vývoj ozonové díry v roce 2024 na stránce monitorování ozonu v systému CAMS.
Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie pro pozorování Země. Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. ECMWF provozuje dvě služby v rámci programu EU Copernicus pro pozorování Země: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Přispívají také do služby Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společné výzkumné středisko EU (JRC).
reklama