Dopravní chudoba: Málo skloňovaný problém s obrovským dopadem

Otázka peněz však není u dopravní chudoby jediným faktorem. Důležitou roli hraje také dostupnost, tedy zda mají jednotlivci snadný přístup k základním aktivitám (např. zaměstnání, vzdělání, zdravotní péče, obchody) v rozumném časovém horizontu.
Při hledání univerzální definice navrhli Lucas a její kolegové následující:
Jednotlivec trpí dopravní chudobou, pokud pro splnění jeho každodenních základních potřeb platí alespoň jedna z následujících podmínek:
- Neexistuje žádná možnost dopravy, která by odpovídala fyzickému stavu a schopnostem daného jedince.
- Stávající dopravní možnosti nedosahují míst, kde může daný jedinec plnit své denní potřeby, aby si udržel přiměřenou kvalitu života.
- Náklady na dopravu za týden ponechávají domácnost s reziduálním příjmem pod oficiální hranicí chudoby.
- Jedinec musí trávit nadměrné množství času cestováním, což vede k časové chudobě nebo sociální izolaci.
- Převažující podmínky pro cestování jsou nebezpečné, život ohrožující nebo nezdravé.
Jak změříme chudobu v dopravě?
I přes existenci této komplexní definice je obtížné kvantifikovat rozsah dopravní chudoby globálně. Existuje jen málo měřítek (například hranice chudoby), a i ta jsou často špatně definovaná. Navrhované prahy – například doporučení nadace RAC, že domácnosti, které utratí více než 10 % svého příjmu na dopravu, by měly být považovány za „dopravně chudé“ – nemusí být relevantní ve všech situacích a opomíjí nefinanční faktory. Navíc je pokrytí dat omezené, přičemž většina publikovaného výzkumu o dopravní chudobě se zaměřuje na „rozvinuté“ země, zatímco „rozvojové“ země zůstávají nedostatečně prozkoumané a opomíjené.Existují ale určitá vodítka. Například studie z Velké Británie publikovaná v listopadu 2023 a zaměřená výhradně na dostupnost odhaduje, že 5 milionů jejích obyvatel (8 % populace) zažívá dopravní chudobu, přičemž náklady na dopravu je posouvají pod hranici chudoby. Autoři uvádějí: „Dalších 8 milionů lidí je již v chudobě před zohledněním nákladů na dopravu a tyto náklady jejich chudobu dále prohlubují. Náklady však nejsou rozloženy rovnoměrně a nejvíce postihují nejchudší domácnosti.“
Jak jsou na tom ve světě?
V Austrálii se odhaduje, že 8–12 % domácností trpí dopravní chudobou. V Latinské Americe a Karibiku je tento podíl 17 % (přes 31 milionů domácností), což z této oblasti činí „rozvojový region s nejvyšším podílem celkových výdajů domácností věnovaných na dopravu“. Na druhém místě je východní Evropa a střední Asie s 11 %, následuje subsaharská Afrika s 9 % a jižní Asie s 5 %. Podle zjištění STEMu byla v červenci letošního roku dopravní chudobou ohrožená 3 % českých domácností a ve skupině 20 % z nejnižšími příjmy dokonce 10,6 %. Tento stav se může nadále zhoršovat, pokud nebudeme situaci komplexně řešit.Lidé, co musí jezdit autem
Analýza STEM dále ukazuje, že zejména domácnosti ve věku 30-44 let jsou nejvíce ohroženy skokovým nárůstem cen pohonných hmot, jelikož jsou relativně aktivnější než ostatní skupiny a zároveň nepobírají např. slevy na jízdné. Zároveň je největší pravděpodobnost zasažení dopravní chudobou v řídce osídlených oblastech, které zpravidla nemají hustou síť veřejné dopravy a jsou daleko od ostatních sídel. Nezbývá jim tedy než se spoléhat na individuální automobilovou dopravu. Se zavedením ETS22, systému obchodování emisních povolenek pro domácnosti, který rozšiřuje emisní obchodování také na oblast silniční dopravy a lokální vytápění budov, dojde pravděpodobně od roku 2027 k nárůstu cen pohonných hmot.
Evropská unie podporuje změnu
Čísla ukazují, že dopravní chudoba není jen okrajovým problémem. V rámci balíčku klimatické legislativy Fit for 55, který má za cíl snížit evropské emise skleníkových plynů o alespoň 55 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990, byla přijata i reforma evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Se zavedením tohoto systému přicházejí i možnosti řešení dopravní chudoby. Jeho povinnou součástí je totiž Sociální klimatický fond, který bude členským státům distribuován s předstihem od roku 2026. ČR z něj získá 2,4 %, tedy cca 50 miliard Kč. Musí pro to ale připravit národní Sociální klimatický plán, který představí systematická řešení dopravní chudoby. Může zahrnovat přímé kompenzace, ale především investice do infrastruktury a dlouhodobých a strukturálních řešení, jako je rozšiřování a zlepšování sítě veřejné dopravy, asistence s přechodem na elektromobilitu, a přechod na jiné, nefosilní formy dopravy zejména ve městech. Národní Plán bude představen zřejmě na konci roku 2025.Jak dopravní chudobu řeší v jiných zemích?
Inspirovat se může hned několika řešeními, která jsou úspěšně zaváděna v zahraničí. Rakouský klimatický bonus přerozděluje výnosy ze zpoplatněných dopravních (a jiných) emisí svým občanům ve stoprocentní míře a dává jim tak možnost zhodnotit, zdali navýší svůj dopravní rozpočet, či s penězi naloží jinak. Tzv. Klimabonus je cenově odstupňovaný dle regionální dopravní dostupnosti, věku a schopnosti pohybu. Německá vláda se rozhodla využít část výnosů z obchodování s emisními povolenkami na financování razantního snížení ceny veřejné dopravy po celé zemi.Francie nabízí od tohoto jara možnost sociálního leasingu elektrických aut, které nakupuje a vlastní stát. Dává tak možnost zejména nízkopříjmovým rodinám snížit náklady na svou dopravu a s ní spojené emise, aniž by musely pokrýt vstupní náklady nákupu elektroauta. Měsíční pronájem elektroauta je vyjde na cca 100 EUR. Program byl zveřejněn na jaře 2024 a kvůli enormnímu zájmu musel být pozastaven s předpokládaným obnovením v roce 2025. V estonském Tallinnu je veřejná doprava zcela zdarma, stejně tak jako v celém Lucembursku. Británie nabízí v rámci programu Wheels to Work pronájem elektrických motorek a kol.
Auto se musí stát přežitkem
Uvažovat o dopravní chudobě a bojovat s ní je nutné také v kontextu klimatické spravedlnosti. Cílem všech vlád by z tohoto hlediska mělo být snižování počtu osobních aut. A snižování cen jízdného je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout. Dalšími nástroji samozřejmě zůstává podpora udržitelné mobility, chůze a cyklistiky a budování pro ni vhodné infrastruktury.reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (58)
Michal Ukropec
27.2.2025 09:04Jaroslav Řezáč
27.2.2025 10:29 Reaguje na Michal UkropecJaroslav Pokorný
27.2.2025 19:13 Reaguje na Jaroslav ŘezáčDominik Škrba
28.2.2025 12:54 Reaguje na Jaroslav PokornýViktor Šedivý
3.3.2025 08:38 Reaguje na Dominik ŠkrbaZkuste každý den ráno švihat 1,5km po krajnici mezi vesnicemi, večer zpátky s nákupem.
Michal Ukropec
2.3.2025 12:14 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMarcela Jezberová
4.3.2025 11:30 Reaguje na Michal UkropecViktor Šedivý
3.3.2025 09:04 Reaguje na Jaroslav ŘezáčKarel Ploranský
3.3.2025 11:00 Reaguje na Michal UkropecDalibor Motl
27.2.2025 09:27Lukas B.
27.2.2025 12:43 Reaguje na smějící se bestiead absurdum, zakážeme Vám chodit po schodech bez průkazu chodce.
Jaroslav Pokorný
27.2.2025 19:15 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Pokorný
1.3.2025 23:59 Reaguje naDebilita (IQ 52 až 67) – v dospělosti člověk dosahuje inteligence až desetiletého dítěte, není schopen samostatné činnosti, může však docházet do zvláštní školy.
Lukas B.
4.3.2025 08:09 Reaguje napřílišná inteligence je při řízení**) spíš na překážku, neboť takový se při řízení nudí a myslí si na své věci.
*) podobně je to asi u strojvedoucích. u pilotů bude zřejmě jakási bariéra, a vybírá se z inteligentních leč ochotných ke konformitě.
**) samozřejmě v běžném veřejném provozu, špičkoví závodníci ať už formule nebo rallye bývají inteligentní nadprůměrně.
Dalibor Motl
11.3.2025 16:53 Reaguje na Lukas B.Richard Vacek
27.2.2025 10:07No to je pěkný nesmysl. Auto je součástí života ve vyspělé společnosti. Dává člověku možnost pohodlně se nezávisle přemisťovat. Pokud nechceme návrat do středověku kdy byl člověk vázán na své bydliště a jeho okolí, tak se má jít přímo opačným směrem. Tedy umožnit lidem pohodlné vlastnictví vozidla a i jeho používání. Odstraňování bariér - zón s omezeným parkováním, zón s omezením vjezdu, zón s nesmyslně nízkou dovolenou rychlostí. Investovat tedy do dopravní infrastruktury, zrušení všemožných placených úseků.
Jaroslav Pokorný
27.2.2025 19:20 Reaguje na Richard VacekNaopak v Praze, ale i v jiných českých městech, se politici ne a ne k omezení aut rozhoupat. Ještě holt nejsme tak zacpaní.
Dominik Škrba
28.2.2025 13:07 Reaguje na Richard VacekKvalitní VHD je řešení, vesnice se mimo jiné vylidňují i proto, že auto tam je pomalu nutnost z důvodu nekvalitní VHD, pokud poslední autobus jede v pátek ve 4 odpoledne, a další v pondělí v 7 ráno, tak je něco špatné, a je jasné, že potřebujete auto, ale zároveň se větší část lidí, bude stěhovat do města, protože se chtějí i bavit, zajít do kina, restaurace, apod..., a řízení je pak limitující.
A města tu mají být především pro plnohodnotný život obyvatel, tudíž auta se musí přizpůsobit nám, ne my autům (což se bohužel doteď dělo).
Řešením je kvalitní MHD, VHD, na okrajích velká záchytná parkoviště klidně za hubičku, s dobrou návaznosti právě na VHD a MHD a ve městě to parkování omezit, vybudovat obchvaty, abychom tranzit odvedli mimo město, a místo parkovišť před každým vchodem, vybudovat velké parkovací domy na krajích obytných zástaveb, sídlišť, apod... A před vchody nechat pár míst pro vykládku, nakládku, apod... A v těchto obytných zónách omezit rychlost klidně na 20 km/h. Totéž omezování vjezdu, je v pořádku, klidně udělat i zpoplatněné vjezdy do měst, zvlášť do blízkosti center. A to celé samozřejmě musí být završeno kvalitní sítí VHD, MHD plus cyklo-infrastrukturou.
Je smutné, že lidi kvůli hustému provozu ženeme na křižovatkách pod zem, nebo je necháváme postávát na křižovatkách u semaforů, protože intervaly pro chodce bývají krátké, kolikátá člověk nedojde ani na konec přechodu a už je červená, a pak čeká klidně dalších 3 - 5 minut, než zas skočí zelená
Viktor Šedivý
3.3.2025 09:37 Reaguje na Dominik ŠkrbaSamozřejmě - tam, kde lze stanovit několik dostatečně využívaných směrů dopravy, lze efektivně organizovat veřejnou dopravu. Už ale třeba na propojení mezi okrajovými čtvrtěmi Prahy v časech mimo špičku je vidět, jak je obtížné najít schéma ve kterém stále půjde o "hromadnou" dopravu.
Přesvědčení, že mezi sídly se stovkami či nižšími tisíci obyvatel lze byť jen teoreticky vymyslet efektivní síť veřejné dopravy která pokryje všechny dopravní potřeby občanů, je pak jen známkou toho, jak někteří chápou individuální potřeby lidí.
Viktor Šedivý
3.3.2025 09:45 Reaguje na Dominik ŠkrbaZelený panáček znamená volno pro VSTUP na přechod a samozřejmě nemusí svítit po celou dobu přecházení. Čas pro dokončení tam vždycky je.
Čekání 3-5 minut je nesmysl, už dvouminutové čekání bude jen na několika málo nejzatíženějších křižovatkách. (A pokud vám čekání vadí, proč protestujete proti podchodům, které vás čekání zbaví?)
Lukas B.
4.3.2025 08:12 Reaguje na Viktor Šedivý*) cyklu světelně řízené křižovatky, samozřejmě u kyvadlové dopravy řízeném semaforem může (a musí) být délka cyklu větší, v závislosti na délce kyvadlového úseku, ale to chodce netrápí.
Radek Čuda
3.3.2025 12:04 Reaguje na Dominik ŠkrbaA pokud je podle vás řešením fakt to, že se prostě regiony típnou a všechno se to navalí do měst a ze zbytku republiky uděláme něco mezi skanzenem a vyloučenou lokalitou, tak marně přemýšlím, co na to slušného napsat.
Karel Ploranský
3.3.2025 12:43 Reaguje na Radek ČudaKarel Ploranský
3.3.2025 12:42 Reaguje na Dominik ŠkrbaPane Škrbo, zkuste si to přečíst ještě jednou - možná pochopíte, jak si sám protiřečíte. Protože právě auto je tím, co dnes lidem plnohodnotný život umožňuje. Proto po něm vždycky všichni toužili. A je dobře, že dnes už nemusejí jen toužit...
A pozor - nikdo se nemusí přizpůsobovat AUTŮM - auta sama žádné nároky nemají. Přizpůsobovat se musíme jejich UŽIVATELŮM. A vadí nám to tehdy, kdy jimi zrovna nejsme my sami. Někdy jsou uživateli aut „oni“ – tedy lidé nám cizí, a jejich auta nás štvou. A někdy zase jsme těmi uživateli my a ostatní se přizpůsobují nám. Nebo chcete-li našim autům, bez kterých si ovšem své potřeby, přání a vše další, co tvoří ten „plnohodnotný život“, sotva zajistíme.
Příklad: Pro mnoho (velmi mnoho) lidí dnes patří k plnohodnotnému životu to, že jezdí v zimě na hory. A tak si zkouším představit, jak někdo ze Žižkova jede s veškerou lyžařskou výbavou tramvají někam na periférii... Co si přitom asi myslí o lidech, kteří mu znemožnili mít na tom Žižkově auto, aby se mu nemuseli přizpůsobovat?
Ty Vaše vize o systému, kde je město bez aut a všechno vyřeší skvěle a spolehlivě fungující MHD, se myslím sotva kdy splní - a pokud snad přece, tak až za hodně, opravdu HODNĚ dlouho.
Jaroslav Řezáč
27.2.2025 10:25Mnoho toho, co považujeme dneska za společenský život je jen nakupovaná kultura a v podstatě pak už se můžou chlubit jen zakoupenou vstupenkou.
smějící se bestie
27.2.2025 11:49Jedině v případě, že bude veškerá osobní doprava, linková i MHD a taxi, laciná a to bohužel není !
Štěpán Major
27.2.2025 13:24 Reaguje na smějící se bestieŠtěpán Major
27.2.2025 13:21Štěpán Major
27.2.2025 13:30 Reaguje na Štěpán MajorŠtěpán Major
27.2.2025 13:35 Reaguje na Štěpán MajorViktor Šedivý
28.2.2025 11:56 Reaguje na Štěpán MajorJaroslav Pokorný
27.2.2025 19:25 Reaguje na Štěpán MajorViktor Šedivý
28.2.2025 11:59 Reaguje na Jaroslav PokornýA na dovolenou je také trochu víc alternativ, než před čtyřiceti lety.
Radek Čuda
3.3.2025 12:10 Reaguje na Jaroslav PokornýA nic teda proti prázdninám na Baltu, i když teda zrovna Rujána nebyla nic moc, ale drncat se tam vlakem ... to fakt díky.
Řešení není omezit auta plošně, ale v oblastech s hustou mírou zalidnění (=města) nabídnout levné a kvalitní MHD. Vjezd do měst a parkování tam klidně zdražit. Lidem v rozptýleně osídlených oblastech je ale potřeba ponechat levnou, ekologickou a nízkonákladovou osobní mobilitu pro přepravu z vesnice A do vesnice B, kvůli převozu nákladů apod.
Já mileráda vyměním svou benzínovou ojetinu za elektromobil, ale musí mě to přijít na 200 k, mít náhon na čtyři a zvládat prach a bláto.
Státe, konej! Postav státní fabriku na státní elektromobily, model S M L, zjednodušené na maximum, s garantovaným servisem, za sociální cenu, a nabídni je chudým vesničanům! Uvidíš, jak se ten venkov ozelení.
Článek VŮBEC neřeší přepravu nákladů, všimli jste si?
Potřeba auta na vesnici není o dětech nebo o pravidelném dojíždění do bližšího města, pokud je to ve špici, toto se dá obvykle řešit MHD.
Potřeba auta na vesnici je o dopravě nákladů, o jízdách k doktorovi v neobvyklou hodinu, kdu MHD zrovna nejezdí, o větších nákupech, o odvozu zvířete k vetovi, o dopravě věcí na zahradu a sklizně ze zahrady...
Měšťáci z Automatu si myslí že přepravovat je potřeba jen lidi. Všechno ostatní doveze kurýrr nebo jim to roste na polici v supermarketu.
Viktor Šedivý
28.2.2025 12:05 Reaguje nahttps://denikreferendum.cz/clanek/36568-chudi-motoriste-sobe
Radim Polášek
28.2.2025 20:05Pavel Hanzl
1.3.2025 08:05"..že domácnosti, které utratí více než 10 % svého příjmu na dopravu, by měly být považovány za „dopravně chudé“. Kdo tohle vymudroval? Zbohatlík, který bude létat na exotickou dovolenou x krát ročně s celou rodinou, pak bude lyžovat v Alpách i Dubaji, je cha cha "dopravně chudý"???
Pavel Hanzl
1.3.2025 08:09Co je tohle za cypovinu? Benzín a nafta jsou stejně levné jak v roce 2014, žádný nárůst se nekonal, natož cha cha "skokový"!!! Podle inflace by měl litr benzínu stát dnes 60 kč a stojí 37, tj. výrazné zlevnění.
Radek Čuda
3.3.2025 12:16 Reaguje na Pavel HanzlA nejen u benálu s naftou.
Ono není náhodou, že se do přijetí příslušné národní legislativy vládní koalici před volbama vůbec nechce a odsunuli to až po volbách.
Pavel Hanzl
4.3.2025 08:17 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
4.3.2025 11:35 Reaguje na Pavel HanzlOstatně, stačí se podívat na dobu před pár lety ... https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3912572/ceny-emisnich-povolenek-se-vysplhaly-nad-20-eur-za-tunu-co2.html ... a dnes ... https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/experti-cena-emisnich-povolenek-je-proti-obdobi-pred-pandemii-trojnasobna/2640137 ... a ještě k tomu připočíst jak to každou chvíli lítá nahoru a dolu.
Ten systém je úplně pitomý a nepředvídatelný.
A lehce zapomínáte, že jednak se vám ty povolenky promítnou do cen všeho ostatního, jednak se budou přímo týkat i nákladů na vytápění+ohřev vody, a tam už se oproti třeba tomu jídlu o daleko větší položku nejedná. Navíc míra možné substituce je zde výrazně nižší.
Pavel Hanzl
4.3.2025 16:41 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
4.3.2025 17:11 Reaguje na Pavel HanzlV 2014 benál pod 40 sice nestál (byl okolo 38,50) ale je pravda, že dnes je levnější. Jak to ale souvisí s tím, jak se do cen promítnou povolenky fakt netuším, zejména s ohledem na to, že se nepromítnou zdaleka jen do cen pohonných hmot, ale hlavně do nákladů na vytápění.
Karel Ploranský
3.3.2025 12:52Protože nejsem zlý člověk, NEPŘEJI paní Veselé, aby se ta její vize naplnila a aby pak MUSELA jezdit na kole, i když ji budou kolena trápit stejně jako dnes mne.
Pavel Hanzl
4.3.2025 16:38 Reaguje na Karel Ploranskýrýpal lesní
5.3.2025 16:51Viktor Šedivý
17.3.2025 14:24 Reaguje na rýpal lesníPřestat se zakazováním efektivních řešení (používat vozidla se spalovacím motorem, na "drobnou mobilitu kolem komína" využít dožívající vozidla) a vnucováním neefektivních řešení jen pro jejich ideologickou správnost (elektromobily).
A hlavně hnát klackem jakékoli "aktivisty" kteří by chtěli kecat do života lidem kolem.
Richard Vacek
11.3.2025 14:21Viktor Šedivý
17.3.2025 09:29Řešení dle brusele:
Zdražíme energie, zdražíme vozidla, zdaníme, zregulujeme, zakážeme.