https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/jake-jsou-emise-polycyklickych-aromatickych-uhlovodiku-u-osobnich-aut-v-realnem-provozu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaké jsou emise polycyklických aromatických uhlovodíků u osobních aut v reálném provozu?

28.2.2025 12:27 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Centrum dopravního výzkumu v. v. i. představuje prostřednictvím webu cistadoprava.cz výsledky vlastního výzkumu zaměřeného na měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v reálném silničním provozu. Tento výzkum přináší nové poznatky o emisích toxických látek z osobních automobilů, které nejsou aktuálně regulovány platnými emisními normami.
 
Polycyklické aromatické uhlovodíky, které se ve výfukových spalinách vozidel vyskytují v nízkých koncentracích, jsou toxické látky s prokázaným negativním vlivem na lidské zdraví a životní prostředí. Některé z nich jsou karcinogenní a mutagenní, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny a genetických mutací.

Výzkum se zaměřil na emise PAU vázaných na pevné částice z výfukových plynů osobních automobilů různých emisních kategorií a koncepcí motorů. Odběr vzorků probíhal na vybrané měřicí trase Brno – Pohořelice – dálnice D52, která rovnoměrně pokrývá městský, mimo městský a dálniční provoz. Tato trasa byla zvolena tak, aby splňovala požadavky tzv. RDE (Real Driving Emissions) cyklu, který je definován souborem požadavků na testovací trasu a mezních podmínek.

U testované skupiny vozidel byly zjištěny nejvyšší emisní faktory PAU vázaných na pevné částice u benzínových vozidel emisní kategorie Euro 6, což je způsobeno přípravou směsi paliva a absencí filtru pevných částic (GPF) u starších vozidel této kategorie. Instalace GPF byla povinná od konce roku 2018. Naopak vozidla na LPG vykazovala výrazně nižší emisní faktory PAU ve srovnání s benzínovými i naftovými vozidly, což potvrzuje výhody tohoto alternativního paliva. Nejvyššího emisní faktoru PAU u naftového pohonu dosahovala vozidla kategorie EURO 4, která ve většině případů nebyla vybavena filtrem pevných částic (DPF). Od emisní kategorie EURO 5, kde byl již povinný DPF u každého vozidla s naftovým pohonem, byly emisní faktory PAU navázaných na pevných částicích výrazně nižší.

„Pokud jsou automobily vybaveny filtry pevných částic již z výroby, je nutné udržovat jejich správnou funkčnost. Automobily vybavené funkčními filtry pevných částic dosahovaly nižších emisních faktorů PAU. Tento fakt ukazuje na důležitost důsledného a zodpovědného provádění emisních kontrol ve stanicích měření emisí a potřebnost kontrol vozidel v provozu, které bude provádět Inspekce silniční dopravy,“ uvádí Adam Poul z Centra dopravního výzkumu.

Autoři studie shrnují svá doporučení do následujících opatření:

- Důsledné provádění emisních kontrol ve stanicích měření emisí a kontrol vozidel v provozu, aby byla zajištěna funkčnost filtrů pevných částic.
- Podpora využívání alternativních paliv, jako je LPG, která vykazují nižší emisní faktory PAU.
Výzkum je důležitým krokem k pochopení a snížení nelimitovaných škodlivých látek z dopravy. Další výzkum a rozšíření vzorku testovaných vozidel jsou nezbytné pro dosažení reprezentativních výsledků a efektivní regulace emisí. Výsledky ukazují mimo jiné na nutnost dobrého technického stavu vozidla při jeho provozování.

Provoz webových stránek cistadoprava.cz je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s.


reklama

Centrum dopravního výzkumu

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist