Nejlepší stavbou Krkonoš pro rok 2025 je centrum současného umění EPO1
Počiny 2025: rekonstrukce, rozvoj i veřejný prostor
Počiny byly letos uděleny následujícím projektům a obcím:
Současný krkonošský dům:
Rotterovy boudy, Malá Úpa – zdařilá krkonošská architektura v krajině, byla oceněna za důslednou práci s tradičními prvky i materiály a propojení historických odkazů se současným detailem a proporcí. Významným parametrem je celkové udržení kontextu původní horské architektury. Stavba je výborně řemeslně provedená a zrcadlí osobnost majitelů.
Příkladná rekonstrukce pro 21. století:
Kino Vesmír, Trutnov – kompletní, dotažená a decentní rekonstrukce s technickými parametry na vysoké úrovni, která zachovává hodnoty původní architektury a vrací do centra města kvalitní kulturní program v kultivovaném prostředí s přesahem mimo město Trutnov.
Rozvoj obce:
Obec Studenec – za soustavný rozvoj školního areálu a veřejného prostoru včetně nového hřiště a zázemí ZŠ/MŠ.
Cenu veřejnosti i ocenění za současný krkonošský dům získaly Rotterovy boudy
Cena veřejnosti je důležitý nástroj pro propagaci kvalitní a krásné architektury mezi laiky a místními občany a jejich zapojení do veřejné debaty o rozvoji prostoru, ve kterém žijí.
Veřejnost zvolila za svého favorita stavbu Rotterovy boudy v Malé Úpě, která získala ocenění odborné poroty za Současný krkonošský dům.
Projekt Rotterovy boudy si odnesl i speciální Cenu Kárl Klugeho, o níž rozhodují svým hlasováním přímo návštěvníci slavnostního večera. Toto ocenění je záměrnou nadsázkou organizátorů a zrcadlem veřejného hlasování. Vyjadřuje konkrétní názor účastníků slavnostního večera a osobním hlasováním zpestřuje atmosféru celého vyhlášení.
Slavnostní vyhlášení spojilo přednášky, debaty i západ slunce
Páteční program zahájily tři odborné přednášky – Petr Štěpánek (Centrum regionálního rozvoje) hovořil o veřejném prostoru jako nástroji konkurenceschopnosti, Regina Loukotová (ARCHIP) přinesla pohled na vzdělávání v architektuře a vnímání našeho obytného prostředí a Josef Smutný, představil roli architektonických poradních rad pro obce.
Na přednášky navázala veřejná debata se starosty o roli obcí při tvorbě kvalitního životního prostředí a architektury. Předseda poroty prozradil zákulisí hodnocení letošních nominovaných.
Večer pokračoval vyhlášením cen, prohlídkou pivovaru Kluge, koncertem kapely Grepy a závěrečnou afterparty s DJ Kárlem. Po celou dobu bylo možné shlédnout tématické filmy. Akce probíhala pod širým nebem a vrcholem večera byl západ slunce nad Rudníkem.
„Chceme dlouhodobě podporovat kvalitní architekturu, která přirozeně spoluvytváří hodnoty místa, ať už ve městě, na vesnici nebo v krajině,“ uvedl po vyhlášení organizátor a architekt Ing. arch. Josef Smutný. „KCA není jen o cenách, ale o setkávání, dialogu a motivaci k lepším rozhodnutím v každodenní praxi obcí i soukromých investorů.“
„Za čtyři roky se Krkonošská cena za architekturu vyvinula v silnou a živou platformu. Otevírá důležitá témata – jak žít s krajinou a jak tvořit krásný i funkční veřejný prostor, který respektuje paměť místa, okolní přírodu i potřeby lidí. O to cennější je, že se do ní už druhým rokem kromě odborníků a samospráv zapojuje také veřejnost. Když mohou lidé vyjádřit svůj názor a podílet se na utváření prostředí, ve kterém žijí, posiluje to jejich vztah k regionu i k sobě navzájem. Jsem proto rád, že můžeme být těmto jedinečným cenám opět po boku,“ doplňuje ředitel Nadačního fondu Škoda Auto (NFŠA) Ladislav Kučera.
Krkonošská cena za architekturu se koná za podpory Nadačního fondu Škoda Auto, který v rámci výzvy Nové vize pro kulturu podporuje rozvoj kultury, architektury a veřejného prostoru v regionech. Dalšími partnery ročníku 2025 jsou Centrum pro regionální rozvoj České Republiky, Ilex Design, Česká komora architektů, Kámen Pečky, Veronika Karásková a další. Záštitu nad akcí poskytli hejtman Královéhradeckého kraje a ředitel Správy KRNAP.
reklama