https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/arnika-becva-vola-s.o.s.otevreny-dopis-ministrovi-zivotniho-prostredi-richardu-brabcovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: Bečva volá S.O.S. (Otevřený dopis ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi)

17.12.2020
Vzkaz v lahvi.
Vzkaz v lahvi.
Vážený pane ministře, obracíme se na Vás jménem Arniky a dalších 6509 občanů České republiky, kteří k 16. prosinci 2020 podepsali výzvu Řeky bez jedů.
 

Dne 13. listopadu 2020 jste během jednání Poslanecké sněmovny řekl, cituji: “Můžeme snížit ohlašovací prahy nebo rozšířit vějíř sledovaných látek, aby znečišťovatelé byli pod větší veřejnou kontrolou.” Věříme, že tento příslib dodržíte a pomůžete tak předejít dalším ekologickým neštěstím nebo přispějete ke zmírnění jejich dopadu. 

Dále bychom rádi apelovali na Váš příslib, že váš úřad připraví novelu vodního zákona, která zvýší pokuty za ekologické újmy až na 50 milionů korun. Pokuty za ekologické havárie takového rozsahu by měly být pro znečišťovatele exemplární nejen z výchovných důvodů, ale také proto, aby z nich bylo možné zničené lokality následně revitalizovat. A zastáváme  názor, že likvidační pokuta by měla hrozit hlavně těm podnikům, které budou podobné havárie zatajovat. 

V kauzách podobných havárii na Bečvě je veřejný přístup k informacím naprosto klíčový. Proto na Vás apelujeme, abyste neprodleně veřejnosti sdělil všechny informace, které doposud máte nebo je má Česká inspekce životního prostředí. 

Jde o tyto informace: 

  • jaká chemická látka řeku Bečvu otrávila

  • kdy a kde byly odebrány jaké vzorky (vody, ryb, sedimentů) pracovníky ČIŽP

  • jaké jsou výsledky jejich rozborů. 

Signatáři výzvy Řeky bez jedů (6509 lidí) požadují tyto konkrétní kroky směřující k větší ochraně řek a životního prostředí: 

  1. Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.

  2. Zlepšení monitorování toxických látek ke zvýšení prevence znečištění vod, konkrétně snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) pro kyanidy tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.

  3. Snížení ohlašovacích prahů do IRZ v únicích do vody a v odpadech pro další nebezpečné látky.

  4. Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.

  5. Sledování větší škály látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech do IRZ.

  6. Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale  unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.

  7. Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.     

Děkujeme za zodpovězení našich dotazů, vyslyšení našich požadavků a podporu výše uvedených bodů, jejichž implementace pomůže k lepší ochraně vody v našich řekách.

Budoucnost vidíme bez jedů!

Za Arniku program Toxické látky a odpady 

 

Lenka Petrlíková Mašková, statutární zástupkyně


reklama

 
Arnika

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.12.2020 16:19
Souhlas , teď se ukáže jak to ministr Brabec myslel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.12.2020 16:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neukáže. On nemyslí, on plní rozkazy shora.
Navíc na tohle vůbec neodpoví, proč by to dělal?
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.12.2020 19:26
Nadbytečné,opožděné, dnes již zbytečně dramatické..... a vůbec taková výzva neměla být cílena na Brabce, ale přímo na příslušné AOPK a hlavně ministra vnitra..
Odpovědět
JJ

Jiří Janota

18.12.2020 00:22 Reaguje na Milan Milan
Dobrý den, AOPK to vůbec neřeší. Viz. působnost AOPK:
Výkon státní správy na území chráněných krajinných oblastí (CHKO) mimo CHKO Šumava a CHKO Labské pískovce, národních přírodních rezervací a jejich ochranných pásem a národních přírodních památek a jejich ochranných pásem mimo území národních parků a jejich ochranných pásem, pozemků určených k obraně státu a vojenských újezdů v rozsahu určeném zákonem.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.12.2020 19:49
Petici od Arniky jsem podepsala brzy po neštěstí, které se 20. září událo. Je třeba přijmout tato nebo podobná opatření, aby se snížilo riziko opakování. Navíc bych ustanovila i tučné pokuty subjektu za to, když neohlásí únik nějaké látky, který má být podle zákona nahlášen.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.2.2021 20:43 Reaguje na Majka Kletečková
To je dobře,že jste petici podepsala.Tim se vyčistila voda v Bečvě,vratily se tam ryby a všechno je v nejlepšim pořadku.Nebyt te petice tak je řeka dodnes otravena a mrtva
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.2.2021 20:40
Otevřeny dopis Arnice.Co konkretniho jste pro Bečvu udělali vy.Kolik jste sesbirali uhynulych ryb,kolik jste vysadili nove rybi obsadky,kolik rybiho potěru jste odchovali.Ježiš ,promintě,omlouvam se.To je prace a starost a od toho tady přece nejste.Vy jste ekologove a ne nějake lopaty. Hluboce se omlouvam
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist