https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/arnika-duvody-proc-zachranit-labe-pred-vystavbou-zbytecneho-jezu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: Důvody, proč zachránit Labe před výstavbou zbytečného jezu

20.11.2022
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.
Vizualizace plavebního stupně u Děčína.
O zlepšení splavnosti Labe stojí pouze několik soukromých firem, rozhodně však není zájmem celé společnosti.
 

Labe může přinášet ekonomický prospěch i bez další regulace, například rozvojem cestovního ruchu, který se může soustředit na několik odvětví včetně cyklistiky.

Problém se splavností pro nákladní dopravu je i na německé straně, kde se ale podle loni schválené tzv. Celkové koncepce pro Labe žádné stavby významně ovlivňující hladinu a průtok neplánují.

Jakákoli stavba si vyžádá miliardové náklady ze státního rozpočtu, navrhovaný jez by stál občany ČR celých 5 miliard korun.

Labe je od Ústí nad Labem až k německým hranicím zachovalou řekou evropského významu s výskytem chráněných druhů organismů a přírodních fenoménů jako jsou tzv. štěrkopískové náplavy. Stavba upravující splavnost Labe včetně vzniku jezu by tento ekosystém nenávratně zničila nejen pro nás ale i pro budoucí generace.

Petici za záchranu Labe můžete podepsat na webu Arniky.


reklama

 
Arnika

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.11.2022 08:15
Proč zachránit Labe a labskou vodní cestu, před těmito aktívisty ?
především proto, aby bylo Labe využíváno ku prospěch společnosti tak, jak je běžné v Evropě, ve světě ! Zvlášť při dnešních možnostech - znalosti, materiály, technologie.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

20.11.2022 19:43 Reaguje na smějící se bestie
Vždyť vůbec nevíš o čem mluvíš a když máš ty znalosti, materiály a technologii, tak bys je nám tady na fóru nastínit. Nebo si myslíš, že když si tady odpůrci všeho dáváte pravidelný dýchánek, že se ta příroda sama zlepší ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2022 21:41 Reaguje na Zdenek Wenzel
Zelenejm nefandím, takže nejsem odpůrce.
Studie a plány jsou zpracovány odborníky.
Odpovědět
va

vaber

20.11.2022 08:43
řeka plná vody je zničená?
nějak si to aktivisti popletli, řeka bez vody je zničená i s životem v ní,
5 miliard při dnešním rozhazování stovek miliard ,je nic, alespoň bude mít naše vláda o 5miliard méně na rozhazování
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2022 08:55 Reaguje na vaber
Už dávno mohly být v provozu 2jezy na Labi pod Ústím, kdyby po " sametu " pokračovali v tom, co bylo připraveno.
Labe mohlo být též splavné až do Pardubic a Odra do Ostravy.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

20.11.2022 19:30 Reaguje na smějící se bestie
Odra až do Prahy či Českých Budějovic.
Nevím proč troškaříte.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2022 21:42 Reaguje na Pavel Jeřábek
?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.11.2022 08:58
V podstatě od vzniku samostatné ČR (1993) se pravidelně objevuje otázka zesplavnění Labe, kde se proti sobě ostře staví developerská lobby a ochránci ŽP.
Asi 30 let bohatě postačilo, abych si na věc udělal vlastní názor, poté co jsem se podrobně seznámil s argumenty obou stran , a také s praxí staveb v ekologicky citlivých územích, kam patří Labe bezesporu také.
V tomto případě se jednoznačně stavím na stranu Arniky , a to se nepovažuji za ekomagora. Například zrušení rozestavěného díla Gabčíkovo -Nagymáros (ČSSR-MLR) považuji za opačný příklad toho, kdy se pod tlakem zelených stala doslova hrubka.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.11.2022 14:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
tady pomůže jen odkanalizování Labe a vytvoření meandrujícího toku...jestli chtějí chránit vodu Ústavou, tak se nemůžeme chovat k vodě a tedy potažmo i krajině prasečkářsky s tím, že vodní blahobyt už dávno skončil a největší kanál v zemi zasypat a vrátit "přírodě"
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.11.2022 15:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
V cem je reciste te reky, upravovane prubezne v poslednim pultisicileti pro ucely plavby a lemovane silnici a zeleznici, ekologicky citlive? Losos se samovolne uz k nam stejne nikdy nevrati (nejen kvuli Strekovu, tech pro neho neprostupnych jezu je podstatne vic) Pokud ale Nemci chteji Labe kolem Drazdan za kazdou cenu "zprirodnit" tak to je ovsem silny argument proti tem jezum, byly by to do urcite miry vyhozene penize

Obecne mi prijde, ze napr. vetrniky obecne, v porovnani k jejich uzitku, nici krajinu nesrovnatelne vice, nez vodni dila pomahajici m.j. zadrzovat vodu v krajine (vzduta hladina nad temi jezy by i usnadnila zasahy proti budoucim pozarum v oblasti atd.)
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.11.2022 16:25 Reaguje na Miloš Zahradník
Losos se dostane z Hamburku Labem až před jez u Střekova. Dál už to nedá. Do Kamenice, která se vlévá do Hřenska, se lososi normálně vracejí. Není jich tolik, jak rybáři čekali, ale vracejí se, tzn. řeka je až do Hamburku prostupná. Až na ten Střekov.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.11.2022 18:34 Reaguje na Katka Pazderů
Pro tahy ryb stačí postavit rybí přechody a nebo u
vysokých hrází "rybí výtahy" jako jinde v zahraničí.
Leckde se naopak brání tahům ryb do horních pásem,
aby dravci nelikvidovali například pstruhy. Jsem
zvědav na Kamenici na jaře a nebo po přívalových
deštích, až bude plná popelu, splachované půdy a
písku z požárem narušených skal. To asi lososi
nerozchodí a taky nemusí trefit do chemicky jiné
vody. Byli zvyklí na určitou kyselost, kterou
požár změnil a možná zůstanou u ústí Kamenice
bezradně stát, protože to bude "jiná" řeka, než
ve které se narodili.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.11.2022 19:51 Reaguje na Katka Pazderů
Kolik tam tech lososu v Kamenici je/bylo? Pet?
Z toho co jsem o lososech v Kamenici za poslednich 10 let cetl neplynulo, ze by se jich tam dostalo nejake nezanedbatelne mnozstvi. Neco tam rybari asi take nasadili... Uz tam nekdo lososa i ulovil?
Proste by mne zajimala ciselna specifikace toho vyroku "do Kamenice se lososi normálně vracejí"
Pokud si to z cetby o lososech spravne pamatuji, lososi smerovali hlavne do Vltavy (a tam Slapy s Orlikem zcela jiste neprekonaji) a treba Male Labe nad Melnikem vicemene ignorovali. Tahli historicky i do te Kamenice napriklad?
Odpovědět
VN

Vladimír Němec

24.11.2022 21:30 Reaguje na Katka Pazderů
Do rybího přechodu na VD Střekov se už nasypalo tolik milionů korun, že by se ty lososy už vyplatilo stěhovat do nadjezí letecky. mimochodem, součástí rybího přechodu na VD Střekov je podvodní pozorovatelna pro monitoring (tj. sledování) táhnoucích ryb.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.11.2022 16:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bravo. Správný vlastní názor. Zastávám ho také. A to nejsem z Arniky.
Odpovědět
VN

Vladimír Němec

24.11.2022 22:20 Reaguje na Katka Pazderů
O postavení jakýchkoli plavebních stupňů na našem dolním Labi rozhodne ekonomika, lépe řečeno obchodníci. Byl jsem o tom přesvědčen i v okamžiku, kdy jsem dopsal zamítavé rozhodnutí k umístění jednoho z těchto jezů a nesl ho své tehdejší šéfové k podpisu. A jsem o tom přesvědčen i teď. Když jsme totiž jednou takhle seděli na lodi na oficiální prezentaci tohoto záměru, tak jsem tam tehdejšímu dopravnímu ministrovi Šlingovi na jeho postoj, že jezy na Labi stát budou a hotovo, řekl (bylo u toho pár dalších lidí), že podle všech podkladů, co máme jako SCHKO ČS k dispozici, to podle 114 lze povolit pouze tehdy, když na to bude udělena výjimka ze zakázaných činností, tj. že jiný veřejný zájem přesahuje zájem ochrany přírody. A že o tomto veřejném zájmu by s ohledem na plánovanou investici měla rozhodnout vláda a dát to ministrovi ŽP za úkol proúřadovat ve formě výjimky. Proč? Protože to byla a je především politická otázka a politici (nebo veřejnost?) by tedy měli rozhodnout, co v tom údolí Labe chceme mít. Jestli tam zůstane stávající kulturní krajina v nějakém sukcesním stádiu, nebo jestli tam bude stát plavební stupeň, nebo třeba Jurský park. Nebo lunapark. Problém byl v tom, že politici (kromě Foldyny a pár dalších) se nechtěli moc namočit a chtěli to nechat alibisticky jen na úřednících. No a ti úředníci to museli podle platné legislativy zamítnout. Velmi zjednodušeně řečeno. A protože na to nebyly ve státním rozpočtu ani peníze, tak to těm úředníkom na obou CHKO prošlo. Uvedu ale opačný případ. Sedíme kdysi takhle s Mírou Patrikem u nás doma v kuchyni (Míra je spolužák) a vedeme volnou debatu na různá témata, mimo jiné o dosud nestojící dálnici D8. Snažil jsem se ho přesvědčit v rámci jeho návštěvy (je také z Bíliny), aby Děti Země ustoupily a podpořily tunelovou variantu dálnice pod Masivem Lovoše a Kletečné. A že si nemyslím, že D8, v té době končící v Lovosicích, udělá v těch Lovosicích pravý úhel a odbočí na Most. Jeho argumenty mne nijak nepřekvapily, protože měl v zásadě pravdu a Míra tuhle diskusi k D8 nakonec uzavřel slovy "přes České středohoří prostě žádná dálnice nepovede a hotovo". Prostě revolucionář a bojovník za lepší ekologický zítřek každým coulem, schopný navíc (na rozdíl od jiných) dobře argumentovat. Tenkrát jsem mu řekl něco v tom smyslu, že "uvidíme za pár let". Bohužel jsem měl pravdu já. Rozhodly peníze z předpokládaného profitu z dálničního napojení na Německo. Znovu bych se teď vrátil k vodní dopravě a v návaznosti na předchozí říkám "nedej bože, aby se vnitrozemská říční doprava na Labi začala vyplácet". Pak nám budou naše !správné názory" k ničemu. Jediná možnost, jak z toho ven, je realizovat tam něco jiného, přírodě více blízkého. Nebo alespoň bližšího, než je plavební stupeň. Howg! :-)
Odpovědět
Ra

Radek

6.12.2022 10:51 Reaguje na Vladimír Němec
Vy projevujete sympatie takovému grázlovi, jako je Miroslav Patrik. Tento ekoterorista komplikuje ve jménu ochrany přírody život tisícům lidí v České republice.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

20.11.2022 20:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Klobouk dolů Mirku !!!
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.11.2022 14:29
jez by měl smysl kdyby:
1. byl na labi/vltavě nákladní kontejnerový přístav jinde než v Mělníku; pražský přístav byl pohlcen developerskou výstavbou a mělnický je mrňavý.
2. kdyby navazovalo několik jezů na německé straně. mám za to, že nejsou plánovány.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.11.2022 18:48 Reaguje na Lukas B.
Němci mají Labe do Drážďan splavněné a to jim stačí! Oni nepotřebují na Labi konkurenci jiných přístavů a loděnic a tak Labe "chrání".
V Drážďanech se zboží naloží na kamióny a u nás se pak divíme
přetíženým silnicím. Naše loděnice čekají na vodu, aby mohly
dopravit objednané lodě k moři a brzo mohou ukončit výrobu, když
mezi Děčínem a Drážďany budou meandry a mělčiny. Prostě to jsou
konkurenti a nikoliv přející sousedé. Ale co, místo lodí tam
poplují kajaky a turisté budou rušit zvěř i v době rozmnožování.
Tak nějak funguje vodáctví i u nás, když lodě dřou dno a vodáci
pádly přeorávají trdliště s jikrami. Ten lunapark zvaný Vltava
má k vodáctví stejně daleko, jako ty procesí na Sněžku a nebo
NP České Švýcarsko před požárem k turistice.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2022 19:07 Reaguje na Břetislav Machaček
1**
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

20.11.2022 21:40
Raději zachování této části řeky s cenným ekosystémem než její drahé splavnění kvůli nákladní lodní dopravě.
Vzhledem k očekávaným častějším a delším obdobím sucha a neochotě Německa zlepšit splavnost Labe na svém území považuji tyto úpravy za neperspektivní a nežádoucí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.11.2022 21:44 Reaguje na Majka Kletečková
Fungovat může obojí, jenom to neblokovat !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

21.11.2022 23:49 Reaguje na smějící se bestie
Bohužel obojí současně fungovat nemůže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.11.2022 12:10
Shodnu se jak s Arnikou, tak paní Pazderů ... i takové věci se občas dějí:-).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

22.11.2022 10:01
Tak je jasné, že pro betonářskou lobby jsou projekty jako tyhle jezy nebo DOL svatý grál, protože si nahrabou nehorázné prachy. Rád bych viděl studie proveditelnosti, kterými se tu zastánci těchto pitomostí oháněli, při dnešních cenách. :D :D Naštěstí se tyhle pitomosti zruší. ;)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist