Biologické centrum AV ČR: Jsme proti záměru výstavby vodní elektrárny Dívčí kámen na řece Vltavě
„Odvod vody na elektrárnu a plánovaný minimální zůstatkový průtok v množství 6,7 m3 za sekundu, který je výrazně pod dlouhodobým průměrem v tomto úseku, fakticky znamenají, že se nesnažíme řešit budoucí negativní dopady klimatické změny, ale jdeme jim naproti,“ upozorňuje ředitel Hydrobiologického ústavu BC AV ČR Jiří Peterka.
Podle biologů může snížení průtoku vést k zabahnění a zarůstání pomalých úseků a tišin řeky a ve vrcholném létě může dojít až k vyschnutí.
Ve Vltavě pod Dívčím kamenem žijí celoevropsky chráněné druhy
Změny související s výstavbou vodní elektrárny v tomto doposud přirozeném úseku řeky Vltavy negativně ovlivní také biodiverzitu. Při průzkumu této lokality v roce 2023 entomologové z Biologického centra AV ČR zaznamenali bohatá společenstva vodních brouků, jepic, pošvatek, ploštic a vážek, ale také vzácné druhy ryb a obojživelníků.
Mezi nálezy figurovaly druhy z Červeného seznamu ohrožených živočichů. Byly to chrostík Rhyacophila vulgaris, který se vyskytuje na kamenech a oblázcích ve středních a malých podhorských řekách, tři druhy jepic Ecdyonurus insignis, Ephemerella notata a Oligoneuriella rhenana, jejichž larvy jsou citlivé na organické znečištění a změny prostředí, dále pak silně ohrožený druh vážky klínatky rohaté (Ophiogomphus cecilia) a ohrožené klínatky vidlité (Onychogomphus forcipatus). Oba druhy jsou vázané na přírodní štěrkopísečné lavice, kde se vyvíjejí larvy. Z ryb patřily mezi nejzajímavější nálezy vranka obecná (Cottus gobio) a parma obecná (Barbus barbus), které preferují peřejové úseky s vysokou potravní nabídkou vodního hmyzu. V lokalitě se vyskytovaly také mihule potoční (Lampetra planeri). Ve staré říční tůni vědci nalezli i silně ohroženého obojživelníka, kuňku obecnou (Bombina bombina).
Z nalezených druhů jsou pak klínatka rohatá, vranka obecná, mihule potoční a kuňka obecná chráněné dokonce celoevropsky v rámci soustavy NATURA 2000, což jen potvrzuje zachovalost tohoto říčního úseku.
„Je potřeba zdůraznit, že změny způsobené člověkem, jako jsou stavby jezů či vodních elektráren, nebo výstavba ČOV či svedení odpadu z kempu, mají negativní dopady na biodiverzitu včetně ohrožených druhů z Červeného seznamu či soustavy NATURA 2000. U nich s největší pravděpodobností dojde k lokálnímu vyhynutí např. kvůli vzedmutí hladiny v nadjezí, zvýšenému přísunu živin, nedostatku kyslíku či kvůli zániku mikrostanovišť, jako jsou peřejnaté úseky, z důvodu nedostatku vody,“ říká Vojtěch Kolář z Entomologického ústavu BC AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
„Zároveň se jedná o jeden z posledních přírodních úseků řeky Vltavy, jelikož dále po proudu se nachází České Budějovice a následuje Vltavská kaskáda až k soutoku s Labem, kde došlo již k totálnímu zničení původního koryta řeky,“ dodává Vojtěch Kolář.
Přečtěte si také |
Asociace vodní turistiky a sportu: Se 100 let starou licencí vydanou za C.K. Rakouska-Uherska se staví nová elektrárna na Vltavě v 1. zóně CHKOVzhledem ke skutečnosti, že se lokalita nachází v chráněné krajinné oblasti a jde též o Evropsky významnou lokalitu, považuje Biologické centrum AV ČR záměr výstavby vodní elektrárny za závažné porušení zásad ochrany přírody.
Problematiku podrobně řeší poslední díl pořadu Nedej se České televize.
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
smějící se bestie
3.5.2024 18:59když stavěli na vodních tocích mlýny, vodní elektrárny a přesto byly vodní toky plné života, co ?
A to neměli současné znalosti, technologie, materiály - jo, neměli zelený, že !
Monika Králová
4.5.2024 08:16 Reaguje na smějící se bestieSnad tak, že náhon mlýna odebíral jenom tolik vody, kolik nutně potřeboval, a průtok v hlavním korytě zůstal dostatečný.
V případě této elektrárny Dívčí Kámen nelze hovořit o rozumném zůstatkovém průtoku (deklarovaných cca 6 m3 /s). Pokud by ho provozovatel měl dodržovat, bude výkon elektrárny krutě předimenzovaný. Pokud ho nebude dodržovat, hlavní koryto prakticky vyschne.
Nejzelenější a nejobnovitelnější je ta energie, kterou ušetříme, ne ta, kterou vyrobíme zničením cenných částí krajiny.
Jarek Schindler
9.5.2024 20:49 Reaguje na Monika KrálováJinak zaniknou tišiny..... no a jinde zase tišiny způsobují prohřátí vody ...atd.
Radek Čuda
14.5.2024 11:07 Reaguje na Jarek SchindlerMiloš Zahradník
3.6.2024 11:03 Reaguje na Radek Čudamonumentalniho rybiho prechodu postaveneho za penize EU a totalne - po vetsinu roku - vyschle reky Kamenice je na prijezdu od Prahy do Tanvaldu smerem na Harrachov. Doporucuji pred zeleznicnim mostem zastavit a toto monumentalni dilo si na vlastni oci prohlednout. Netreba dodavat, ze na teto rece s prudkym spadem je blizkem okli jeste nekolik zatrubnujicich jezu takze pokud by ten rybi prechod mel mit aspon nejaky maly smysl, musela by EU vyklopit jeste peknych par desitek milionu penez navic. No a v kaluzich vyschleho kameniteho koryta stoji casto volavky - cimz mozna trochu popiram co jsem napsal nebot z toho plyne, ze se tam presto vsechno jeste mozna obcas nejaka ryba vyskytne... :)
O. Zasadil
4.5.2024 09:28Slavomil Vinkler
4.5.2024 19:00 Reaguje na O. ZasadilMajka Kletečková
9.5.2024 21:53 Reaguje na O. ZasadilJarka O.
12.5.2024 15:03 Reaguje na Majka KletečkováPavel Číp
30.6.2024 03:21 Reaguje na O. ZasadilJarka O.
5.5.2024 22:03Honza Honza
7.5.2024 10:43jsme jednoznačně proti základním pravidlům pro zachování přírody (celosvětově)- a to zalesňování a zavodňování!
Máme jiné cíle: diverzifikaci, záchranu druhů, bezzásahové zóny v NP.
Že nám kompletně celá příroda vyschne, hospodářství zkolabuje, nebude pitná voda, život skončí? Přes nás moudré ekology nejede vlak!!
Miloš Zahradník
3.6.2024 10:56mostu v Semilech ;)
Jedná o jeden z posledních přírodních úseků řeky Vltavy, jelikož dále po proudu se nachází České Budějovice a následuje Vltavská kaskáda až k soutoku s Labem, kde došlo již k totálnímu zničení původního koryta řeky