https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/asociace-vodni-turistiky-a-sportu-se-100-let-starou-licenci-vydanou-za-c.k.rakouska-uherska-se-stavi-nova-elektrarna-na
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace vodní turistiky a sportu: Se 100 let starou licencí vydanou za C.K. Rakouska-Uherska se staví nová elektrárna na Vltavě v 1. zóně CHKO

7.2.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ká servis
Bez potřebných povolení ke stavbě elektrárny v prostoru Dívčí Kámen, která by měla stát v 1. zóně CHKO Blanský les, se rozhodl investor započít přípravné práce k realizaci. Využil 100 let staré povolení z roku 1912, které bylo vydáno ještě za Rakouska – Uherska, a prohlásil, že bude jen dokončovat rozestavěnou stavbu a nic dalšího k povolení nepotřebuje.
 

V roce 1912 bylo opravdu vydáno povolení s číslem 7-382/1, na základě kterého měla být realizována stavba elektrárny. V roce 1914 dokonce byl vylomen tunel pod skálou, vyhlouben přívodní náhon, ale stavba byla nakonec díky světové válce a nedostatku financí zastavena. V místě jsou ještě dnes patrné pozůstatky náspů včetně částečně zavalené štoly.

Nedávno do míst, kde mezitím vznikla 1. zóna CHKO a zvláště chráněné maloplošné území, vjela těžká technika, která začala kácet stromy. V dolní části byly položeny kabely a chystalo se připojení do sítě vysokého napětí. Trasa přívodního náhonu byla vytyčena červenými kolíky a v prostoru kácení byly přidány cedulky, na základě kterých je činnost povolena. Z nich je patrné, že se bude jednat o vodní dílo, které odkazuje na povolení 100 let staré s číslem 7-382/1.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ká servis

Devastace přírody byla značná, a proto AVTS požádala dotčené orgány, aby se jí vyjádřily, zda-li je stavba v této lokalitě povolena. Ani jeden státní orgán o stavbě nevěděl a nic nepovoloval.

Vodoprávní úřad k tomu sdělil: „Vodoprávní úřad Český Krumlov nevydával žádné povolení a ani není podána žádost ke stavbě MVE. Uvedené číslo vodoprávního povolení na tabulce je pravděpodobně "staré vodní právo", které bylo vydáno v minulosti.“

Správa CHKO k tomu uvedla: „Pokáceny byly i stromy ke kácení neurčené a stromy na sousedních pozemcích. Záměr investora na vybudování MVE zatím není (navzdory jiným prohlášením) v plném rozsahu zahrnut v územním plánu obce Holubov. Investor dále nepožádal o žádné výjimky ani povolení podle zákona o ochraně přírody a krajiny, které jsou nutné pro povolení stavby podle stavebního zákona (primárně to ale musí být v souladu s územním plánem). Platnost vodoprávního a stavebního povolení starého sto let je minimálně sporná. Rozhodně neopravňuje investora k započetí stavby, podle zákona o ochraně přírody i činnosti dříve povolené, které by mohly způsobit nedovolené změny přírody, je třeba znovu posoudit.“

Investor odmítá, že by v tuto chvíli prováděl nějakou stavbu. Z jeho pohledu se jedná jen o běžnou lesní údržbu, která je povolena a která s elektrárnou nesouvisí. Žádá příslušné orgány o vyjádření a povolení a cedulky s informací na místě o povolení ke stavbě jsou pouze informativní. To, že by stavěl s povolením 100 let starým odmítá.

AVTS se obrátila na dotčené orgány (CHKO, ČIŽP, Vodoprávní úřad), aby zjistily, jestli měl investor veškerá povolení včetně zásahu do významného krajinného prvku. V současné době CHKO Blanský les zahájila správní řízení s investorem o přestupku a práce v místě by měly být přerušeny. Přesto je až neuvěřitelné, že k rozsáhlé devastaci přírody došlo v takto chráněné oblasti a že se jedná o přípravné práce ke stavbě elektrárny, která nemá jediné platné povolení.

AVTS.cz
reklama

 
Asociace vodní turistiky a sportu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

7.2.2024 21:27
OZE jsou zlo, které ničí přírodu. Jak je vidno i mve.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.2.2024 06:20
Mě spíše dojímá neuvěřitelná pasivita státních orgánů. Na co máme ČIŽP ? A další placené úředníky ? Buzerovat babku v lese nebo študáka za sbírku motýlů po dědovi , to by jim šlo.

Pokud má investor dceru a někdo z AVTS předka šlechtického původu , nelze nic namítat proti tomu, aby využi svého "práva první noci" . S naprosto stejným odůvodněním, jaké použil investor.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

8.2.2024 07:47
ufff, Dívčí Kámen je mimořádně malebný kout, měl jsem to tam moc rád. Orgány zase selhaly. To je nepsaný zákon, že investorům se neodporuje.
Odpovědět

Radek Čuda

8.2.2024 12:18
Tohle je neskutečná prasárna a krásný příklad, co za svinstva lze v této zemi vcelku beztrestně dělat. AVTS patří obrovský dík za to, co dělá.

Jinak nejnovější info zde ... https://www.raft.cz/Clanek-MVE-Divci-Kamen---stavebni-prace-pozastaveny.aspx?ID_clanku=2520
Plus v diskuzi pod článkem jsou celkem hezky rozebrány i některé technické parametry, resp. jejich (ne)reálnost.

A neodpustím si poznámku ... fakt by mne zajímalo, jestli se tam půjde nějaký aktivista přilepit k bagru. I když odpověď asi známe všichni ...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

8.2.2024 18:12 Reaguje na Radek Čuda
Vzhledem k faktu, že se Duhaisti přivazovali ke stromům ve jménu likvidace přírody a lesa, předpokládám, že se postarají o výstavbu ekologického oze. Opět to zlikvidujte kus přírody.
Odpovědět
MM

Milan Milan

11.2.2024 10:08
Arogance peněz v dnešní době nezná mezí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist