Asociace vodní turistiky a sportu: Stačí jeden posudek a chránění živočichové neexistují
Oslovil proto autorizovanou osobu (AO), která mu měla zajistit biologické hodnocení lokality pro řízení dle §56, tedy úrovní a zpracováním kvalitnější posudek, než ichtyologický průzkum. Toto hodnocení nemůže provádět kdokoli, ale jen AO akreditovaná Ministerstvem životního prostředí (MŽP).
Jaké bylo překvapení, když biologické hodnocení lokality dopadlo takto:
Z hlediska možného výskytu chráněných druhů ryb v toku, nebyl vzhledem k charakteru lichoběžníkového koryta a úpravy toku v intravilánu města potvrzen výskyt chráněných minuli, lipana podhorního a mníka jednovousého ani jiných než průzkumem zjištěných druhů.
AO nenašla ve stejné lokalitě žádný druh, který by byl zákonem chráněný, našla jen samé nechráněné živočichy. Neuvěřitelné. Buď se ryby během měsíce odstěhovaly, nebo se jedná opět o zkreslený posudek. To, že se bude jednat spíše o druhou variantu, nasvědčuje fakt, že způsob zjišťování proběhl pomocí odlovu síťkou a přehrabováním sedimentů s využitím lupy. Obvykle se ale průzkum lokality provádí pomocí odlovu agregátem, zde postačila síťka. Navíc proudomilné druhy živočichů hledala do 30 m od jezu v neproudném vzdutí, kde samozřejmě obvykle nebývají. Metodika pro zpracování hodnocení přitom uvádí, že je nutný průzkum minimálně 100 m pod jezem a 100 m nad jezem. AO zcela pominula fakt, že vzdutí má být prodlouženo o dalších 150 m díky zvýšené koruně, tedy zájmová lokalita měla být mnohem delší. To, že zapomněla na záměr investora odbagrovat řeku do vzdálenosti 80 m pod jezem, aby si zvýšil spád, a nijak se o tom v posudku nezmínila, asi nikoho nepřekvapí. A že dle jejího popisu prováděla též průzkum na přítoku vzdáleném 1,3 km pod jezem, který nemá s lokalitou žádnou spojitost, svědčí o tom, že posudek byl napsán od stolu bez znalosti místních poměrů.
Do síťky se nic nechytlo, a tak dala AO investorovi posudek, že v lokalitě není výskyt žádného chráněného živočicha. Tím pádem není nutné udělovat výjimku dle §56, protože není co chránit, a stavba může vesele pokračovat. Jak jednoduché. Stačí dobře napsaný posudek a máte po starostech.
Jelikož došlo k zápisu chráněných živočichů z ichtyologického průzkumu do databáze AOPK, mohli jsme podat podnět na MŽP, aby prověřilo způsob vypracování biologického hodnocení.
Že tento případ není ojedinělý, je asi každému zřejmé. Před Vánocemi jsme podali podnět k ČKAIT na zpracování Hydrotechnického posudku, zatím čekáme na vyjádření komory. Ta si vyžádala další podkladový materiál, který jsme jí předali. A máme důkazy o jiných zkreslených posudcích, kterým se budeme postupně věnovat.
Pokud chcete podpořit naše úsilí v boji o záchranu našich řek, staňte se členy AVTS nebo využijte možnosti darovat finance na náš provoz.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jaroslav Řezáč
25.1.2022 08:23 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
25.1.2022 10:36 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPodívejte se co si někteří zvolili jako předchozího premiéra (Babiše) nebo prezidenta Zemana.... to jsou šmejdi "par excellence" a společnost toto hovadství bere jako standard a nemá moc chuť proti tomu aktivně bojovat. Hodně lidem v ČR imponuje, že je někdo bezskrupulózní hovado.
Většina aktivit proti šmejdovství je podnikána aktivními občany a spolky a na ty je potom ještě veřejně nadáváno (těmi co nechtějí, aby se jim někdo díval na jejich hovadské aktivity a omezoval je tak ve svém hovadství) a jsou tak tyto veřejně prospěšné aktivity ještě démonizovány. Je to tu takové všechno naopak a totálně choré.... musí se tu postupně vyměnit obyvatelstvo, aby tato nemoc vyčpěla...
smějící se bestie
25.1.2022 13:10 Reaguje na Lukáš KašpárekTi dva jmenovaní, do toho mají hodně daleko.
Milan Milan
25.1.2022 09:30Robert Jirman
25.1.2022 09:53 Reaguje na Milan MilanJarek Schindler
26.1.2022 19:36 Reaguje na Robert JirmanLukas Spitzer
25.1.2022 09:38smějící se bestie
25.1.2022 13:11 Reaguje na Jirka ČernýBřetislav Machaček
26.1.2022 19:24když jedni odsoudí a druzí nařídí revizi rozsudku. Co člověk, to názor,
to zájem a "důkazy". Jsem poučen životem, že co si neověřím, to taky
nesoudím, protože dobře podaná mylná informace se může jevit pravdivou
a naopak. Jednoduché soudy složitých záležitostí se často mýlí a tak
to raději nesoudím. Zažil jsem tvrzení o výskytu chráněných živočichů
v krajině, ve které jsem téměř denně pobýval a nikdy je tam neviděl.
Pak přišli aktivisté odjinud a ukázali fotky i s počtem jedinců. Odkud
ty fotky byly nevím a odkud ty žáby nevím taky. Musel bych je alespoň
slyšet, když je nevidím, ale ticho předtím i potom. Tak nevím, zda
mám věřit jiným a nebo sobě samému. Od té doby jsem opatrný ke všem podobným sporům a radím to i ostatním.