https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-obce-prichazeji-o-miliony-za-skladkovani-novy-zakon-jejich-problem-zatim-neresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Obce přicházejí o miliony za skládkování, nový zákon jejich problém zatím neřeší

5.2.2020
Skládka komunálního odpadu, která je součástí rekultivace hnědouhelného dolu Nástup Tušimice patřícího Severočeským dolům.
Skládka komunálního odpadu, která je součástí rekultivace hnědouhelného dolu Nástup Tušimice patřícího Severočeským dolům.
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Na Výboru životního prostředí Poslanecké sněmovny se včera pod mou záštitou konal kulatý stůl s názvem „Přichází stát i obce o miliony za ukládání odpadu na skládky?“. Tématem odpadů a potažmo skládkováním se Piráti dlouhodobě zabývají. Podnětem k uspořádání kulatého stolu byla především dlouhodobá nečinnost Ministerstva životního prostředí, ušlý zisk obcí z provozování skládek a újma na životním prostředí. Debata se věnovala též odpadové legislativě navržené vládou, která se však zatím jeví jako nedostatečná, a navíc zásadně zpožďuje provedení nutných změn.
 

Podle zákona o odpadech má původce za uložení odpadu na skládku zaplatit poplatek, který vybírá provozovatel skládky. Ten je následně povinen odvést poplatek obcím a Státnímu fondu životního prostředí. Z dostupných dokumentů Národního kontrolního úřadu a České inspekce životního prostředí je však zřejmé, že někteří provozovatelé poplatky ani nevyměřují a neodvádějí příjemcům. Vznikají tak škody, které mohou dosahovat řádů stovek milionů korun. Cílem kulatého stolu bylo zjistit, jestli jde o ojedinělé porušování zákona nebo o závažnou systémovou chybu a jak ji má napravit předkládaná vládní novela odpadového zákona, kterou v současné době Sněmovna projednává.

Je absurdní, že stát před tímto problémem dlouhodobě zavírá oči je třeba, aby nová odpadová legislativa nabídla funkční řešení. Piráti analyzují balíček novely odpadového hospodářství a budou k němu podávat pozměňovací návrhy, které zajistí efektivní nakládání s odpady v České republice. Mým cílem je skoncovat se skládkováním do roku 2024 a nastavit takové nakládání s odpady, které bude upřednostňovat jejich další využití jako surovin.

Mám radost, že o kulatý stůl na téma skládkování byl tak velký zájem. Podařilo se nám zajistit účast zástupců obcí, Ministerstva životního prostředí i provozovatelů skládek a několika dotčených poslanců. Vytvořili jsme tak platformu pro veřejnou debatu o této problematice. Odpadovou legislativu budeme na Výboru pro životní prostředí i nadále sledovat a projednávat.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

6.2.2020 10:54
Z nakládání s odpady se stal velký business pro společnosti jako je AVE a stát ho chrání, místo, aby chránil obyvatelstvo a ŽP... nic víc v tom není....

A ta "rekultivace" pomocí zaskládkování, je ale opravdu výsměch....

Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

7.2.2020 08:07 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak stát chrání velký business a nechrání obyvatelstvo a ŽP. A ten odpad co obyvatelstvo produkuje se má řešit jak?
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

7.2.2020 08:19
Ne, že by se s tím něco nemělo dělat a vítám jakoukoliv iniciativu na tomto poli. Nicméně jsem skeptický, že se paní Balcarové podaří něco smysluplného udělat. Problém vidím v tom, že paní Balcarová není ta pravá osobnost, která by mohla systém narušit. Protože lidé typu paní Balcarové problémy v odpadovém hospodářství způsobili.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist