Ekologické organizace: Otevřený dopis: Biodiverzita je klíčová k dosažení klimatických cílů. Řešení máme doslova na talíři
s blížícím se Světovým dnem biodiverzity, který připadá na 22. května, bychom rádi zdůraznili, jak klíčovou roli může hrát promyšlená politika ve spolupráci s resortními prostředími v oblasti potravinářství a zemědělství.
V tomto dopise si Vám dovolujeme přiblížit zejména to, jaký vliv má produkce a spotřeba potravin na biodiverzitu, klimatickou krizi, ekonomiku, a také zdraví nás všech. Je nezbytné, abychom se zaměřili na opatření, která nám umožní zachovat přírodu a zároveň minimalizovat negativní vliv na klima. Biodiverzita představuje všechny různé druhy života, které najdete v jedné oblasti - rozmanitost živočichů, rostlin, hub a dokonce i mikroorganismů, jako jsou bakterie, které tvoří náš přírodní svět. Každý z těchto druhů a organismů spolupracuje v ekosystémech jako ve složité síti, která udržuje rovnováhu a podporuje život.
Jak ukazují data, produkce a spotřeba potravin představují přibližně 30 % celosvětových emisí skleníkových plynů a stojí za téměř 70 % úbytku biodiverzity1 na naší planetě. Rostlinná strana naopak přispívá k dekarbonizačnímu úsilí a k zachování biodiverzity, která je nepostradatelná pro stabilní ekosystémy, zdravé životní prostředí ale také funkční ekonomiku. Podle Světové banky by kolaps klíčových ekosystémových služeb, jako je divoké opylování, poskytování potravy z mořského rybolovu a těžba dřeva z původních lesů, mohl vést k poklesu globálního HDP o 2,7 bilionu dolarů již v roce 2030.
„Rostlinná strava je nejudržitelnější. Podle FAO je živočišná výroba jednou z hlavních příčin změny klimatu a je zodpovědná za více emisí skleníkových plynů (přibližně 20 %) než celosvětový sektor dopravy. Je také všeobecně uznávána jako jedna z hlavních příčin vymírání druhů, ztráty přírodních stanovišť, spotřeby vody a znečištění. Celosvětově produkuje 20 největších masných a mlékárenských společností více emisí skleníkových plynů než celé Německo,” uvádí spoluředitel ProVeg Česko Martin Ranninger.
Transformace potravinového systému, která sníží závislost na živočišné výrobě, sníží emise a navrátí půdě přirozenou schopnost pohlcování uhlíku, což přinese výhody pro klima, české zemědělství a potravinovou bezpečnost. Naše potravinové systémy a globální zemědělství jsou hlavní příčinou úbytku lesů. Přechod na stravu bohatou na rostliny může uvolnit obrovské množství půdy, což může vést nejen k zastavení odlesňování, ale umožní nám to znovu zalesnit a obnovit divočinu s obrovskými vedlejšími přínosy pro životní prostředí.
Nedávno zveřejněná zpráva od WWF Střední a východní Evropa s názvem „Plate of change” (Zdravý talíř, Zdravá planeta: Kompas k udržitelnému stravování) ukazuje stravovací přístup, který přináší dvojí výhodu – splňuje národní nutriční požadavky a zároveň snižuje ekologickou stopu našeho stravování. Obecně platí, že sortiment potravin, které používáme, je velmi úzký. Celých 75 % světových zásob potravin zahrnuje pouze dvanáct druhů plodin a pět druhů zvířat.
„Lidstvo čelí trojí výzvě: jak zajistit potravinovou a výživovou bezpečnost pro všechny a zároveň udržet globální oteplování na 1,5 °C a zastavit úbytek přírody. Potraviny, které konzumujeme, a jejich náročný způsob výroby přispívají k úbytku přírody, znečišťování vodních toků, vyčerpávání půdy a zhoršování potravinové a výživové bezpečnosti,” říká Lenka Fryčová, vedoucí českého zastoupení WWF. „Zdraví planety je úzce spjato s naším zdravím. Upřednostňování rostlinné stravy a zároveň omezení spotřeby masa je zásadní jak pro nás, tak pro naši planetu,” doplňuje.
Rádi nabídneme naše zkušenosti a pomůžeme vypracovat doporučení pro státní orgány pro širší implementaci rostlinné stravy v rámci jejich fungování. Státní správa by tak mohla jít příkladem a vybírat například potraviny či catering tak, aby přispívali k ochraně biodiverzity, tak jako je dnes již téměř standardem v zahraničí. Jsme schopni také efektivně přispět k identifikaci kroků, které zvýší povědomí o výběru potravin a jejich dopad na životní prostředí, například formou edukačních a osvětových kampaní. Zároveň rádi přispějeme do diskuze i o dalších opatřeních, která podpoří biodiverzitu, sníží emise a zajistí udržitelnou budoucnost pro život na planetě.
S úctou,
Martin Ranninger, spoluředitel ProVeg Česko
Lenka Fryčová, vedoucí českého zastoupení WWF
Jan Freidinger, Senior Campaigner Greenpeace Česká republika
Barbora Kachtík Valešová, koordinátorka Klimatické koalice
Gabriela Měsícová, Public Affairs manažerka Změny k lepšímu
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (24)
Jiří Svoboda
22.5.2024 18:50Honza Honza
22.5.2024 19:43Typicky zmatené, protikladné, vzájemně si odporující názory ekologů-přírodovědců prosazující jen své subjektivní zájmy.
Lepší je rozumný vyvážený přístup normálních hospodářů (protože mezi nimi konkurence existuje).
Jinak člověk není masožravec, má dlouhé střevo, převaha potravy by měla být rostlinná, ve středověku to byly rostlinné kaše- nejzdravější jídlo.
Slavomil Vinkler
22.5.2024 20:31 Reaguje na Honza HonzaAnyr
23.5.2024 01:26 Reaguje na Slavomil VinklerPS: Kafe, čaj, čokoláda, některé léky a vápník inhibují vstřebávání železa.
Já jako vegan nemám při "whole-foods, plant-based diet" pražádný problém (lékařsky ověřováno při pravidelných prohlídkách). No, jo, jíme doma 1000mg B12, ale to by měli i masožrouti :D
Slavomil Vinkler
23.5.2024 08:22 Reaguje na AnyrPetr Hariprasad Hajič
14.6.2024 19:00 Reaguje na Slavomil VinklerPavel Jeřábek
22.5.2024 22:09 Reaguje na Honza HonzaTakže jsem vegetarián a podporuji druhově pestré pastviny, jinak by zarostly dřevinami, případně by člověk musel platit za jejich údržbu.
Jarek Schindler
23.5.2024 09:24 Reaguje na Pavel JeřábekJinak článek je demagogickou vzájemně si odporující slataninou. Jako by ti vegani nevěděli , že i rostliná strava se povětšině pěstuje na poli.
Petr Hariprasad Hajič
14.6.2024 19:06 Reaguje na Pavel JeřábekKarel Zvářal
22.5.2024 20:42Vladimir Mertan
22.5.2024 22:32Malé zázraky pre biodiverzitu na kravskom chodníčku/pasienku v Šutovciach neďaleko Bojníc.
Bylinožravce + trávnaté biotopy, to je v histórii Zeme odveká kombinácia, či už sa páslo stádo dinosaurov, praturov alebo dnes napr. stádo domestifikovaných kráv.
Aj preto je pre obnovený pasienok už aj jeden rok veľkým krokom vpred k obnove jeho rozmanitej štruktúry a k podpore výskytu vzácnych druhov. Trsy tráv sú narušené pastvou aj zošľapom, už sa nehromadí suchá starina a otvára sa priestor pre pestro kvitnúce, konkurenčne menej zdatné byliny.
- priamo okolo kravského chodníka klíčia bôľhoje, ktoré potrebujú rozrušenú pôdu (to sa deje po celom pasienku)... bôľhoj je živná rastlina pre pár dnes už relatívne vzácnych motýľov (lebo bôľhoj ubúda)
- objavujú sa ohrozené pionierske jednoročné rastliny, ktoré som na tejto lokalite doteraz nevidel (prežívali tu isto v menšom počte)
- situácia vyhovuje aj orchideám, hmyzovník včelovitý je z tejto lokality tiež novinka, neintenzívna pastva by mu mala dobudúcna ešte viac prospievať
- kiežby pastva skriesila napr. druh Androsace elongata, kt. na Slovensku plošne ubudol a historicky bol aj tu... nehovoriac o rôznych druhoch hmyzu.
Prosím Vás milí vegáni a bylinožravci. Nechajte nás mäsožravcov chrániť biodiverzitu. Keď vám mäso vadí, tak ho nejedzte ale nechajte ostatných nech sa správajú normálne. Rozhodne aspoň z prírody nevyháňajte stáda kráv či ostatné pasúce sa domáce zvieratá. Podobne by som to isté odkázal aj priaznivcom veľkých šeliem, najmä keď sa idú chrániť v kultúrnej krajine.
Anyr
23.5.2024 01:34 Reaguje na Vladimir MertanSlovensko no. Co dodat.