https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/honza-javorek-bez-auta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Honza Javorek: Bez auta

30.9.2021
Žižkov z Vítkova.
Žižkov z Vítkova.
Máme mimino, nemáme auto. Jsem zvyklý si nové věci pořizovat až ve chvíli, kdy je subjektivně opravdu potřebuji. Až když mám pocit, že bez nich už je život zbytečně nepraktický, takže si zaslouží svoje místo v mém životě, mé peníze, fyzický prostor v bytě, údržbu, atd. Pořád čekám na chvíli, kdy se mi tohle stane s autem a pořád se to ještě nestalo. Myslím si, že hlavní zásluhu na tom má žižkovské „město krátkých vzdáleností“.
 

Nebylo potřeba #

Jako puboš jsem pochopitelně auto neměl. Moje představa života po třicítce určitě zahrnovala něco jako ženu, děti, dům a auto, ale myslím, že jsem nad tím moc nepřemýšlel, byla to prostě běžná životní cesta všech lidí, tak nebyl důvod pochybovat, že to budu mít jinak. Auto je znakem dospělosti. Až budu dospělý, budu mít auto.

Když jsem byl ve věku, kdy jsem si už mohl udělat řidičák, nevyužil jsem to. Jednak jsem neměl dost peněz, jednak jsem kolem sebe neměl žádné auto, které bych mohl pravidelně řídit. Řidičák jsem si udělal až o mnoho let později, v roce 2014. Sice jsem stále neměl žádné auto, ale už jsem měl aspoň ty peníze. Říkal jsem si, že bych do toho měl už praštit a naučit se to, protože se to může hodit, třeba na dovolené.

Průkaz jsem pak opravdu na dovolených využil, od té doby jsem řídil skútry ve Vietnamu, na Mallorce, na Azorech a taky trochu v Praze. Během státního svátku jsem nedávno nabral odvahu zkusit BeRider. Zkuste taky, s kódem qo5vGkNc9v, vzájemně nám to nadělí 15 minut zdarma. Auto už ale neumím ani rozjet. Stále čekám, kdy se mi bude hodit, abych si jeho ovládání oživil, jenže pořád nic.

Skútry mě mimochodem baví. Kdybych potřeboval dojíždět z nebo do míst s horší MHD, možná bych si nějaký i pořídíl. Na přesuny po Praze to pro mě ale v současné době postrádá smysl a taky mě děsí pražský provoz. Jako fakt, oproti Praze mi Vietnam na skútru přišel úplně v pohodě, tak nějak intuitivnější. Tady se jezdí moc rychle a je tu moc značek.

S dítětem je nakonec asi stejně lepší mít nákladní kolo, třeba elektrické. Viz Kodaň, ValMez, Ostrava. Jenže nám zatím prostě žádný individuální způsob dopravy nechyběl.

Jak jsme fungovali doteď#

Příběh manželky je dost podobný tomu mému, akorát se dostala dál a díky občasnému řízení mezi rodnými vískami si to měla příležitost procvičit, takže auto nastartovat zvládne a pár km s ním ujede. Na celkovém výsledku to ovšem mnoho nemění. Následující řádky tedy píšu v množném čísle:

  • Dovolenou jsme vždy zvládli vlakem, letadlem, autobusem, pěšky, na kole, na skútru, stopem… Zatím nás to neomezovalo, ale je fakt, že při příští cestě do Namibie by se ten řidičák hodilo osvěžit, ať můžu na 500km přejezdech aspoň řidiče střídat v jízdě po rovné silnici napříč pouští.
  • Po ČR se dopravujeme vlakem. Rodinu máme po celé republice, takže toho najezdíme dost. Máme IN 25 na 3 roky od ČD a appku Můj vlak, kde si jízdenky rezervuji zpravidla pár hodin, někdy však i jen pár minut před samotnou jízdou. Spokojenost. Velmi zřídkakdy musíme volit autobus. Neumím si představit, že by mě mělo bavit jet někam 4 hodiny autem, ani kdybych to uměl. Takhle si pohodlně sedíme, ťukáme do počítače, sledujeme seriál, nebo si něco čteme. Jsem zvědavý, jak to bude s dítětem, ale lepší vlaky mají oddíly pro cestující s dětmi. Ve vlaku můžeme kdykoliv na záchod, protáhnout nohy, něco si zahrát. Nikdo z nás není zaneprázdněn řízením.
  • V Karviné, Brně i Praze jsem se vždy všude dostal pěšky, na kole, nebo pomocí MHD. Manželka to měla podobně i na vesnici u Zlína. Nikdy jsem nebydlel někde, kde MHD nebylo. Na Erasmu ve Finsku jsem MHD nevyužíval, i když tam bylo. Mnohem lepší byly cyklostezky.
  • Odlehlá místa? Kam nejede veřejná doprava, tam jede taxík. Na svatby všech známých, které se konaly na mnohdy dost nepřístupných místech, nás od vlaku dovezlo místní taxi, nebo nás svezl někdo, kdo tam stejně jel. Jet taxíkem přes Beskydy a zaplatit za něj 600 Kč je možná na první dobrou divné, ale pořád tisíckrát levnější, než vlastnit a provozovat auto.
  • Na vlastní svatbu, která se konala taky na konci světa, nás dovezl kamarád.
  • Do porodnice jsme chtěli vzít nějaký lepší taxík, který se tváří, že je i něco víc než jen klikací appka ve stylu Uberu. Nabízel se i kamarád. Řekl, že to pro něj bude zážitek, který ho bude stát půl hodiny a bude o něm moct vyprávět celý zbytek života. Nakonec jsme jeli tramvají 16.
  • Z porodnice jsme byli připraveni jet taxíkem, ale hodila nás nakonec kamarádka. Ještě byla varianta, že já vezmu dítě v kočáru pěšky a žena pojede taxíkem. Od porodnice bydlíme 3 km daleko.
  • Na první i druhou návštěvu k pediatrovi jsme se dopravili nízkopodlažním kloubovým autobusem 136.
  • Se stěhováním nám pomohl kamarád s větším osobákem. Díky tomu, že nehromadíme zbytečnosti, tak to dvakrát otočil a za dvě hodiny bylo hotovo.

Jak chceme fungovat s dítětem#

Sehnali jsme si vlastní autosedačku, takovou tu jen na pásy, takže kdybychom potřebovali po Praze autem, objednáme taxík a nemusíme ani objednávat jejich autosedačku. Zatím jsme to ale nepotřebovali. Dítě máme jen několik týdnů, takže je dost možné, že nás brzy něco překvapí. Taky tady nepíšu, že si auto nikdy nepořídíme. Dovedu si představit, že to začne být trochu problém, např. pokud budeme chtít jet dálkovou trasu vlakem a pak se posunout ještě pár km. Budeme brát autosedačku s sebou vlakem? To zní dost na prd.

Přistupuji k tomu však přesně tak, jak jsem to napsal v úvodu článku. Až přijde ta chvíle a řekneme si: „Teď už by se nám to auto fakt hodilo“, tak ho vybereme, pořídíme a uděláme vše pro to, abychom se naučili lépe řídit. Nebo tedy asi nejspíš nejdříve vyzkoušíme carsharing, který nám parkuje všude kolem domu. Až kdyby nevyhovoval ten, pořídíme auto vlastní. Jenže zatím jsme neměli důvod nad autem vůbec uvažovat.

Jiné myšlení#

Jak jsme auto nikdy neměli, nejsme zvyklí jej zahrnovat do řešení našich životních situací a přirozeně a nenuceně si vybíráme takové činnosti, které jej nevyžadují. Není to tak, že bychom seděli doma a řekli si: „Dnes bychom mohli na otočku na výlet na Orlík, ale nejede tam vlak, tak nemůžeme! Ach jo, kéž bychom měli auto.“ Vypadá to tak, že se mrknu do mapy, kam jezdí vlaky, píchnu někam prstem a řeknu: „Hele, v Milovicích jsou nějaký ty koně v ohradě, ještě jsme tam nebyli, za 40 minut nám to jede z Masaryčky.“ Kdybych měl auto před domem, vlastně bych nevěděl co s ním, jak si jej nejlépe užít, protože nejsem zvyklý vůbec přemýšlet způsobem, který z něj dokáže vytlačit ty výhody.

Jsme zvyklí při plánování řídit se vlaky, dojít někam pěšky, atd. Když se mě někdo ptá, jak někam dojede autem, často mu nedokážu vůbec poradit ani v oblasti, kterou jinak znám nazpaměť. Nevím, kde jsou jednosměrky, kde se parkuje, jak se platí za parkování, co je nejrychlejší cesta. Představuju si, že takhle to mají lidi, kteří jezdí jen autem, se systémem lístků Českých drah.

Říkal jsem si, že auto můžeme vždycky přidat, takže není potřeba na něj spěchat. Prostě až bude potřeba, pořídíme ho. Na rozdíl od toho, pokud někdo už auto má, většinou se jej nezbaví, ani pokud pomine jeho reálná potřeba auto vlastnit. Je zvyklý jej používat a je to prostě pohodlné. Kamarádi se mi svěřují, jak berou na cesty s rodinou hromady zbytečností, protože se prostě do auta vlezou. Někdy by stačilo jet vlakem, ale pohodlí a zvyk to přebijí a rodina nakonec jede prostě autem. Tak jsem si myslel, jak jsem ve výhodě, že „odebrat auto“ může být těžké, ale „přidat auto“ je snadné. Jenže nad tím začínám trochu pochybovat. Začínám mít podezření, že zvyk jezdit veřejnou dopravou je stejně silný a zadrátovaný v našich hlavách, jako zvyk jiných lidí řešit vše autem, a že „přidat auto“ může být nakonec pro nás stejně těžké, jako pro ně „odebrat auto“. No uvidíme.

Hledání lidí bez auta#

Když jsme se připravovali na dítě, zjišťoval jsem, zda je auto opravdu nutnost. Říkal jsem si, že nejsme asi jediní, koho ve větším českém městě napadlo zkusit mít dítě bez auta, takže určitě budou nějaké weby nebo fóra, kde se tomu věnují a lidi si tam sdílí praktické tipy. Velké prd! Fakt jsem se něco snažil najít, ale vypadá to, že v Česku existuje jedna jediná rodina, která nemá auto, dělá o tom přednášky a média se na ni chodí dívat jako do cirkusu: Život bez auta jde i s dětmi. Namísto spěchu upřednostňuje rodina z Frýdku-Místku kvalitní život. Pak je bez auta už jenom Hajzler. V Olomouci zkoušejí lidem auta brát a pak je pozorují. Toť vše. LOL

No, jasně že ne. Když hrábnu mimo zorné pole střední třídy (a tedy i většiny novinářů), bez auta je samozřejmě v Česku hromada lidí. Těch, kteří na něj prostě nemají. Našel jsem je tak, že jsem hledal „jak jet do porodnice bez auta“ nebo „jak dovézt dítě z porodnice bez auta“. Přes tyto reálné životní situace se lze dostat na spousty příspěvků na mimibazarech aj. podobných webech, kde se jednak lze dočíst ony praktické tipy, jednak je to příležitost si uvědomit, že v Česku bez auta řada lidí normálně funguje a klidně i s dětmi. Protože prostě musí. A to nejen ve velkých městech, kde je to jednodušší. Tito lidé ovšem nepíšou blogy a nemají rozhovory v médiích o tom, jak došli ke svému vznešenému přesvědčení. Do příspěvků často nezapomenou připsat: „Co bychom za to auto dali, ale holt není na něj, musíme to vymyslet jinak.“ Přišlo mi to jako zajímavý kontrast :)

Svoboda?#

Auto a dům v polích je pro mnohé svoboda, ale já vidím:

  1. Parkování, placení za pojistky, návštěvy registru, opravy, výměny gum a výlety typu „okruh od auta zpátky k autu“.
  2. Starost o dům a zahradu (nelibuji si), dojíždění za úplně vším, „taxikaření“ dětí do škol a kroužků, mizerné služby.

Pro mě je svoboda bydlet na Žižkově, kde máme v docházkové vzdálenosti úplně všechno, co potřebujeme k životu. Když potřebuju do lékárny, cukrárny, kavárny, pražírny, drogerie, supermarketu, dětských potřeb, pekárny, lidové nalejvárny, opravny bot, snobské nalejvárny, restaurace (Indické, Bosenské, Nepálské, Uzbecké, České, Ruské, Vietnamské…), štrůdlárny, palačinkárny, dětského hřiště, baru, fastfoodu, testovacího místa na Covid, nemocnice, švadleny, sauny, porodnice, bazénu, kina… tak jsem všude za 5-20 minut. Za rohem je příměstské vlakové nádraží, hlavní nádraží, hlavní autobusové nádraží. Kulturní vyžití ani nebudu zmiňovat. To vše díky tomu, že tu na malém prostoru žije skoro 80.000 obyvatel. Přitom tady nejsem anonymní. Máme sousedské skupiny na Facebooku (jedna, druhá) a na našich oblíbených místech si nás pamatují.

Máme tady několik obrovských kusů zeleně, které se jen tak neomrzí, na rozdíl od jednoho a téhož pole za domem: Vítkov, Parukářka, Pece, Balkán, Olšany, Riegráče, Rajská zahrada a systém parků z Jiřáku až do Grébovky. Jeden menší park máme přímo pod okny a slouží nám jako zahrada, kam sice chodí i jiní lidé než naše rodina, ale o kterou stará Praha 3. A že se stará! Zahradníci tam makají snad obden. Přes tunel jsem za chvíli u řeky, což je taková cyklodálnice ven z Prahy. Přes Balkán je zase série zeleně až k Labi. Jediná zásadní nevýhoda je, že nemám a asi už nikdy nebudu mít na to, abych si tady koupil nějaký hezký byt.

Neříkám, že každý to musí mít takhle, nikomu to nevnucuju. Záleží na životním stylu každého, ale práci nebo určité služby potřebujeme každý. Já osobně nevidím svobodu v tom, že se odstěhuju doprostřed pole, platím hypinu a pendluju dvěma až třemi auty, abych vůbec mohl v životě rozumně fungovat. Svobodu vidím v tom, že po flámu dojím kebab a za 2 minuty chůze odemykám dveře od svého domu. Nebo v tom, že když potřebuju něco v lékárně, skočím pro to a jsem za 4 minuty zpět doma. Nebo že když mám chuť na skořicové šneky, odběhnu 200 m do trafiky, kde je mají. Nebo že za 15 minut dojdu pěšky na nebo z hlavního nádraží, odkud jezdí vlaky do celého světa.

Město krátkých vzdáleností#

Navážu úvahou nad tím, jak člověk vnímá vzdálenosti. Tady v husté oblasti mám pocit, ze ujdu 2 km a jsem někde úplně jinde. Mám kolem sebe 5+ parků, které dohromady na rozlohu asi nedají ani to nejbližší pole, co má můj brácha za svým domem, ale projít se po každém z nich je 500 nových vjemů, takže jsou pro mě mnohem hodnotnější na vycházky, než to pole. Každý z nich vnímám jako jiné místo, kde se nacházím, nesplynou mi v jednu plochu. Na takto krátkých vzdálenostech jsem schopen pak žít dost kvalitní život. Vše mám za rohem a dojdu tam pěšky, ale zároveň se tu „nenudím“, je tady pořád něco nového, nebo něco, co jsem ještě neviděl, i když v reálu se pohybuju na ploše menší, než jakou zabírá běžná vesnice.

Možná takto fungovala města ve středověku? Na mapě mi vždy přišla hodně malá (centrum Brna k hradbám, centrum Prahy, Tábor), až jsem si říkal, že tam muselo žít tak pět lidí a nechápal jsem, jak se tam mohlo odehrát tolik historie. Jenže to asi bylo hodně koncentrované a tedy i pestré.

Nedávno jsme se stěhovali. 450 metrů. Výsledek? Chodíme do úplně jiných podniků nebo obchodů. Ty staré jsou najednou daleko, jiné jsou mnohem blíž. Je to neuvěřitelné, ale Žižkov je prostě tak nahuštěný, že 450 metrů vás dostane do úplně jiné „sub-čtvrti“. Když jsem se díval, kde mám nějakou Zásilkovnu na posílání (ne pouze doručování), můj první dojem byl, že je „až u kostela“, protože jsou minimálně dvě další, které mám blíž. Schválně jsem se podíval na mapu přesně a je to 500 m jedna cesta, což je vzdálenost, na které na vesnici nejspíš není jediná zastávka autobusu nebo obchod.

Myslím si, že auto hodně formuje, jak lidi uvažují nad bydlením a co od toho očekávají, ale i krajinu a bydlení obecně. Jde to vidět v USA, kde se na pěší vzdálenost nenachází nic, takže se nikdo neobtěžuje ani s chodníkem a lednice a zboží jsou obrovské. Nakupuje se totiž zásadně jednou na týden do zásoby a veze se to autem. Jednou jsem tam jel nakoupit na kole a do batohu se mi vlezla akorát jedna jejich krabice mléka.

No ale jde to vidět i u nás, kdy některé nové projekty podle mě s chodci moc už ani nepočítají a velké obchoďáky taky ne. Zkusil jsem jít pěšky ze Zličína od metra do tamní IKEA a byl to fakt zážitek. Sídelní kaše, anglicky urban sprawl, s chodci nepočítá, takže chodec se pak na Zlíčíně cítí tak, jako by tam vůbec nepatřil. Naopak na Žižkově se tak nejspíš cítí řidič, který hledá parkování, jelikož na něj nikdo nemyslel v době, kdy se Žižkov stavěl. A mě je dobře na tom Žižkově.

Venkov dýchá skrze přístroj jménem auto#

Auto podle mě umožnilo lidem bydlet mimo město, bez toho by to dnes vůbec nešlo, ten život by byl složitý. Vlastně je složitý i dnes, ale s autem je to snesitelné. Mnoho lidí oceňuje ticho, přírodu a to, že děti vypustí na zahradu. Já počítám s tím, že především s dětmi se mohou naše priority změnit, ale zatím nám to prostě nestojí za to, abychom pekárnu a lékárnu vyměnili za přírodu. Ticho je i na vesnicích jak kde, už jen kvůli frekventovaným hlavní ulicím plným aut. Pokud nežijete v Orlických horách, příroda znamená jedno přilehlé pole a jeden přilehlý les místo našich 5+ roztodivných parků. A pak, děti vyrostou, na přírodu začnou házet bobek a budou chtít do města, kde je sport, koncert, kroužek, škola, párty. I když máme bezdomovce a živly a nemáme zajíce a „opravdový“ les, pořád mi z toho ten Žižkov zatím vychází tak nějak nejlíp.

Dvě generace zpět lidi i na vesnici chodili všude pěšky, dnes se bez auta nehnou. Jen díky němu lze na vesnicích žít v dnešní době plnohodnotný život. Kdyby, čistě hypoteticky, individuální doprava tohoto typu neexistovala, měli bychom hodně větších měst krátkých vzdáleností, do nichž by se všichni odstěhovali za prací, službami, hromadnou dálkovou dopravou, příležitostmi. Venkov by zůstal velmi zaostalý. Jak píše David Antoš: „Ekonomickým smyslem vesnic bylo umístění zemědělské práce blízko polím. S mechanizací a automatizací zemědělství většina vesnic zanikne.“

Uvidíme, jak svět v tomto směru ještě změní práce na dálku. Itálie se snaží zachránit umírající venkov různými pobídkami, třeba aukcí domů za 1 €, zkouší tam nahnat lidi pracující z domova. Protože je ale vesnice z definice místo s malou hustotou lidí a tedy i lokálních služeb, nemyslím si, že práce na dálku v tomto směru vyvolá nějakou zásadní změnu.

Auto je dnes základní infrastruktura, která u nás hodně vesnic vytáhla z bídy a zániku. Někdo možná dojíždí 50 km, ale bez této možnosti by doma akorát oral pole a jedl brambory, nebo by se prostě musel přestěhovat do města. Kromě toho ale, spolu s nemožností sehnat bydlení ve městě, auta způsobila i vznik sídelních kaší, které mají zase spoustu jiných problémů.

Krajina dlouhých vzdáleností#

V Praze je MHD skvělá, ale za hranicí města už je to bída. Příměstské vlaky jsou na limitu svých kapacit, autobusy nic moc, tramvaje i metro končí v hranicích města a záchytná parkoviště nikde. Mrkněte třeba na index změny zalidněnosti Prahy a efekt, jaký bude mít metro D na dopravu.

Změna indexu zalidněnosti Prahy Změna indexu zalidněnosti Prahy, IPR/Aktuálně.cz

Metro povede dolů, přes šedé a načervenalé části, jen do políčka s názvem Libuš. Části, které jsou rudé, tedy s největším přírůstkem obyvatel, jsou satelity kolem Prahy. Převážně s nějakým tím autobusem párkrát denně, takže všichni ti lidi budou žít automobilový život a infrastruktura města, třeba to metro D, se jich dotkne asi jen okrajově. Snad to záchytné parkoviště v Písnici, ale budou ho lidi fakt používat?

MHD dohání resty z dob, kdy se Praha zaplňovala ve svých hranicích, ať už to bylo rozšíření C na sever, A do Petřin, nebo teď stavba D. Jsou to ovšem místa, kde už lidi bydlí a další se tam stěhují jen velmi po lehoučku. Pro ty, kdo bydlí v domku za Prahou a nejsou na vlaku, nedává a nebude dávat často smysl nic moc jiného, než jezdit autem až do centra Prahy: „V roce 2015 se veřejná doprava podílela na přepravě přes hranice Prahy pouze z 22 procent, zatímco 78 procent připadalo na individuální automobilovou dopravu. V rámci Prahy se pak MHD v roce 2016 svezlo 59 procent lidí, na automobily připadlo 41 procent.“ Stavíme skvělé MHD, které osadníkům ze satelitů dopravu příliš neusnadní a aut neubere. Útěk lidí do satelitů zastavit neumíme, protože je bytová krize a ještě se staví málo, složitě a kvůli normám rozvolněně, ne zahuštěně.

Čím víc lidi takhle jezdí autama, tím víc se ruší málo frekventované spoje MHD do vesnic a tím víc musí lidi jezdit autama, přesně jak o tom na blogu píše ten Tomáš Hajzler. Začarovaný kruh. A potom to ještě všechno jako tranzit projede nejen pod okny starousedlíků na té vesnické hlavní ulici, ale nakonec i pod mýma oknama v Praze.

Práce na dálku to podle mě nevyřeší. I kdybych ze satelitu pracoval na dálku, do lékárny nebo do školy bych musel pořád dojet autem. Do kina přestanu chodit. Bazén si vyhloubím na vlastním pozemku, abych se nemusel autem jezdit aspoň koupat. Malá hustota osídlení neuživí služby, ani není dostatečnou volební silou, aby si zařídila systémovou změnu k lepšímu.

Lidé, kteří si mohou z celého světa vybrat, odkud budou pracovat, se koncentrují ve městech, protože tam mají služby a nemusí nic řešit. V době psaní tohoto článku je Praha na druhém místě ve skóre „vhodnosti pro digitální nomády“, první je Lisabon. Odlehlé regiony podle mě budou dál umírat nebo se chytat věcí jako cestovní ruch, původně obytné domy si budou lidé z měst kupovat na svou rekreaci. Velká města se budou dál tlačit do krajiny v podobě sídelních kaší odkázaných na auta, kromě jiného i kvůli krizi výstavby a bydlení. Krajina stvořená pro auta ale není místem, kde je mi příjemně a ve kterém bych chtěl trávit svůj život. Nie, radšej nájom.

Přitom mnoho mých známých z města přesně takhle utíká. Někdo po vesnici touží, jasně. Jenže často by si ti lidé přáli bydlet někde v Praze. Roky hledají a nic. Není kde a když něco je, je to strašně drahé. Ne, nemají na to ani ti dobře placení ajťáci. Někdo skončí v kaši, někdo už nemá ani na to, takže nezbývá, než se dívat po Brandýsech, Berounech a Kolínech. Nebo po chatových osadách. To vše ne proto, že by si to nutně přáli, ale proto, že chtějí něco vlastního a v Praze to už nejde.

Když to shrnu, mám pocit, že o nic nepřicházíme, pokud všechny fenomény spojené s auty, nedostatečnou příměstskou MHD, venkovem, nedostatkem dostupného městského bydlení a sídelní kaší budeme jako rodina prozatím dál obcházet a zůstaneme v nájmu na Žižkově, v zahuštěném městě z 19. století, kde je vše za rohem. Žijeme tam, kde nám to dává smysl, kde to dávalo smysl před 100 lety, a kde to nejspíš bude dávat smysl i za dalších 100 let. Samozřejmě se mohou nájmy zvednout nad únosnou míru a vyžene nás to z Prahy taky.

O čem že to bylo?#

Kdybych to měl shrnout, je to reklama na „město krátkých vzdáleností“, které si už několik let náramně užíváme ve dvou a zatím v tom pokračujeme i ve třech. Máme tady všechno a auto díky tomu zatím nepotřebujeme. Nevím, kolik takových hustých měst krátkých vzdáleností jako Žižkov ve skutečnosti v Česku vůbec je. Zřejmě jich nebude zas tak moc a je škoda, že nic takového u nás dnes ani nelze postavit.

Život s autem a na vesnici mi, s preferencemi jaké máme, přijde strašně komplikovaný a nelogický. Jestli je daní za bydlení v dobře obslouženém místě to, že bydlíme v nájmu, tak ať. Aspoň jsme flexibilní a místo bydliště můžeme v případě potřeby změnit. Rozumím však tomu, že někdo s jinými preferencemi si život mimo město užívá a zase si vůbec neumí představit žít jako my. Nedokážu se do toho úplně empaticky vcítit, ale respektuji to. Lidem z aut se asi zase hůř daří vcítit do toho, že si já pěšky užívám něco, co se oni snaží pouze co nejrychleji prokličkovat v zácpách.

Aby nedošlo k omylu, myslím si, že auto je skvělý a praktický vynález, který umožňuje spoustu moc fajn věcí. Jen jej, stejně jako třeba privátní bazén nebo privátní letadlo, nemám zatím potřebu vlastnit. Když lidem říkáme, že auto nemáme ani s dítětem, občas to vyvolá pozdvižené obočí. V otázce auta však nejsme fanatičtí, jde čistě o zvyk a pragmatické rozhodování. Sám jsem zvědavý, jak dlouho nám to vydrží a zda se nám priority změní. Pokud to ještě pár let udržíme, očekávám na Aktuálně.cz titulek:

„Život bez auta jde i s dětmi. Namísto dojíždění upřednostňuje rodina ze Žižkova kvalitní život” :D

Další zdroje#

Peter Bednár na Finmagu, jeho podcast Lepší města, podcast Návštěvníci na Radio Wave, Krize bydlení na A2larmu, YIMBY Praha, Ministerstvo pěší dopravy a spousta dalšího, na co jsem si teď nevzpomněl.

Text je převzatý z blogu Honzy Javorka.


reklama

 
foto - Javorek Honza
Honza Javorek
Autor je programátor a tvůrce projektu junior.guru, pomáhajícího lidem získat svou první práci v IT. Od roku 2011 pomáhá budovat českou komunitu kolem jazyka Python.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (141)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MD

Marek Drápal

30.9.2021 08:07
Jste na správné cestě, bez auta to jde hladce i s pěti dětmi i mimo Žižkov.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2021 12:30 Reaguje na Marek Drápal
Ano, jde to. Moje babička žila na slovenském venkově, v životě byla asi desetkrát v Bratislavě a jednou, považte, až v Praze.
Celých svých devadesát let strávila v okruhu kam dojde pěšky nebo v blízkém městečku, tři zastávky autobusem.

Pokud má být tohle ideál, začíná mít k němu EU hezky našlápnuto. Samozřejmě v high-tech provedení, to jo - nebudeme doma okopávat vinohrad a krmit husy, připojíme se do cloudu a budeme vyplňovat tabulky a psát zprávy.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

30.9.2021 13:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Existuje celá řada značně pestřejších scénářů života bez auta. Je ovšem možné, že Vaše babička byla takto nejšťastnější...
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2021 14:15 Reaguje na Viktor Šedivý
Možná je to trochu jinak. V centru EU se nikdo nedobrovolně omezovat nechce a není nikdo k omezování spotřeby nucen, naopak mají pořád pisničku o růstu a peníze se točí. Možná klesá výroba v číně a dovoz, tak je nutné tlačit na asketický život jinde, aby se centru dařilo nadále dobře. Ale asi se mýlím:-)
Odpovědět
JM

Jan Marján

30.9.2021 08:42
Hlavně aby tento názor vydržel i Vaší partnerce. Jinak jde především o zvyk. Jsem od mala zvyklý na auto a už i líný na to abych to měnil.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2021 08:55
Samozřejmě, že je mnoho kombinací místa bydliště, pracoviště a životního stylu, které lze obsloužit i s velmi nízkou potřebou auta (nikoli bez, i autor občas parazituje na těch, co auto mají a individuální dopravu poskytnou).

Pokud ale nemáme všichni bydlet v nájemním bytě v centru a nemáme omezit celý svůj svět na místa, kam vedou koleje, je to recept pro velmi malou část obyvatel.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.9.2021 09:00
Existuje spousta chudých rodin, které kromě spousty jiných užitečných věcí nemají ani auto. Pokud zchudneme i všichni ostatní a přesto zůstaneme optimisty, tak si v té chudobě budeme i libovat. Obdobné články nám k tomu optimismu budou pomáhat.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

30.9.2021 10:50 Reaguje na Richard Vacek
i chudí lidé mohou být šťastní a asi i šťastnější než ti, co mají hromady majetku, protože pak se stávají otrokem majetku. SVOBODA je dneska i to, když nejsme na (a)sociálních sítích, nemáme telefon napěchovaný různými aplikacemi, které v podstatě člověka jen ŠPEHUJÍ A OVLÁDAJÍ.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.9.2021 18:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To je další povídačka, která se chudým tvrdí - že mohou být šťastnější než ti bohatí.
Přitom majetek člověka nedělá nešťastným, ale otevírá mu nové obzory, které pro chudého zůstanou navždy zavřené.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 11:04 Reaguje na Richard Vacek
Ono to je cíl zelených. Udělat lidi chudé, aby neměli peníze na získávání informací a na vzdělání, snadno tak uvěřili každému blábolu, co se jim předkládá a snadno se nechali jako ovce i nadále stříhat pravidelně až dohola.
A ztráta osobní mobility do toho zapadá.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:58 Reaguje na Radim Polášek
A čí cíl je ropný zlom včetně nekonvenční ropy v roce 2018??? Schválně.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 23:59 Reaguje na Radim Polášek
Za slovo "zelení" se schovávají neomarxisté, kteří mají se světem o dost jiné plány.
Já jsem rozhodně ve svém srdci zelený, dokonce velice zelený, ale přesto odmítám šílenosti jako Green Deal a pod.
Ano, začínám věřit tomu, že za vším se skrývá snaha zbavit lidi svobod, ke kterým patří i mobilita.
Odpovědět
ig

1.10.2021 08:12 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Může být. Ale s penězi jde _všechno_ lépe než bez nich :-) Všechny ty povídačky pro chudé, že peníze kazí charakter jsou jen obracení kauzality :-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.9.2021 10:58
Je faktem, že pokud se nestane auto někomu zdůvodněnou nezbytností,
tak se ve specifických podmínkách bez něho téměř obejde. Používám ho
nutně pouze párkrát do roka a to se mi ho vyplatí použít i s řidičem,
protože bez praxe je to risk. Pak jsou samozřejmě pohybově omezení, pro
které je auto nezbytné k takřka normálnímu životu. No a nakonec lidé
z míst bez jakékoliv a nebo mizerné hromadné dopravy. Pan popsal téměř
vše, ale nejdůležitější je dostupnost auta pro ty nejvíce ohrožené a
postižené. Lidé ze zapadákovů, postižení, nemocní, staří atd. asi těžko
dosáhnou na drahé elektromobily a zbytek má upadnout v nemilost. Smutné,
že i oni upadli v nemilost ekologů, protože budou odříznuti od světa, nebo
rovnou odkázáni umřít. V zájmu ekologie se nehledí na dopady na tyto
skupiny obyvatel a pouze se mluví o tom, že mladí a zdraví nepotřebují
auta žádná, ale i je jednou možná sveze sanitka nebo nakonec pohřebák.
Ideály jsou věc jedna, realita druhá a to se to mudruje někomu od PC
žijícího v centru velkoměsta, zdravému, mladému a dle povolání i dobře
placenému. Zaplatí si klidně taxi, letadlo, expres a jiné špičkové služby
a tomu vesničanovi s nemocnými nohami ze zapadákova by nejraději zakázali
i stařičkou škodovku, která ho čtyřicet let vozí na nákup a k lékaři.
To je prosím hnus a hyenismus myšlení ekologů, kteří nehledí na jiné.
Všechny ty zákazy a omezení starých spalováků jsou možné pouze jejich
levnou náhradou a ne tou nedostupností a celoživotním zadlužením.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:52 Reaguje na Břetislav Machaček
Tady poprvé souhlasím, pane Macháčku, nejlepší je auto i s řidičem. Tuhle jsem jel z Jihlavy do Strelce Opolskie, a vezla mne Škoda Superb L+K - a v Strzelcích jsem podepisoval fakturu cca na 6900 -čistá hlava, ten řidič pak jel dál pro šéfa, kterého jeho šéf vysypal z Cessny Citation 550 někde u Szcezcinku, a vezl jej zpět do Jihlavy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Jinak, to není nemilost ekologů, ale geologickofyzikální realita. Ropa prostě začala docházet. Když má stařeček na venkovskou haciendu, tak jistě má i na osobního lékaře, který jej rád navštíví. Kdyby bydlel v 1+1 v králíkárně ve městě, tak by problém neměl. Asi je to tím, že ve vlastivědě v páté třídě nedával pozor.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2021 00:09 Reaguje na Daniel Višňovský
Ale prdlajs, ropy je dost. Ta vystačí ještě na dlouhé desítky let (a pohonné hmoty lze vyrábět i synteticky).
Jenže je holt snaha znemožnit její používání.

S tím stařečkem a jeho "venkovskou haciendou" to myslíte vážně? Já a moje žena jsme venkovští stařečci.
Koupíte nám byt ve městě Vy? Při současných cenách nezaplatíme z důchodu ani tu králíkárnu 1+1.

Z duše Vám přeji, aby až budete stařečkem Vy a přijdou různé problémy, o kterých dnes nemáte zatím tušení, počínaje zdravotními, mělo okolí pro Vaše problémy a potřeby stejně málo pochopení a respektu, jaké dáváte najevo Vy. Protože arogance tohoto kalibru by měla být po zásluze potrestána.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Hnus a hyenismus je to, co předvádíte vy. Pro osobní pohodlí vydrancovat i ten zbytek fosilních zdrojů, a zabránit nastupujcící generaci, aby při produkci potravin mohla používat mechanizaci, a třeba také pesticidy, aby něco vyrostlo.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:23 Reaguje na Daniel Višňovský
Chyba. Vydrancuji zbytek fosilních paliv , abych mohl vypěstovat biomasu pro výrobu biopaliv. Tak to jde mnohem rychleji
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:57 Reaguje na Petr Pekařík
Ano, to je zhovadilý, ZELENÝ ekoteroristický nápad. Na 1 litr methylesteru řepkového oleje je potřeba 0,8-1,1 litru konvenčních ropných zdrojů - zdroj téhle informace je kniha Nejistý plamen od Václava Cílka, nakladatelství Dokořán - 2007.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2021 00:12 Reaguje na Daniel Višňovský
Ne, to není ZELENÝ nápad, to je BLBÝ nápad a ten kdo ho prosadil, je všechno jen ne zelený. U těchto nápadů nejde o ekologii, nýbrž o prachy. Někdo na nich dobře vydělá - a co to udělá s přírodou, je mu u zadele.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2021 11:46
Tak jsem si zkusil zběžně projít jak by to vypadalo bez auta:

- místo týdenního nákupu - několikrát v týdnu o půlhodinu až hodinu delší cesta domů a táhnout tašku

- žádná dovolená "po drobných památkách francouzského venkova" či "městečka Umbrie a Toskánska" by nebyla realizovatelná

- oblíbená víkendová setkání s kamarády - místo půldruhé hodiny autem aspoň čtyři hodiny vlak a autobus (plus nutnost vzít si půlden dovolené na odjezd)

- běžná údržba - asi bych jezdil do stavebnin nebo hobbymarketu s dvoukolákem ... to je na půlden cesta tam a zpátky

- na "rodinné potkání" místo čtyřiceti minut ke třem hodinám

- na oblíbené sportoviště místo půlhodiny půldruhé hodiny až dvě

--------------
A to bydlím v Praze s funkční MHD, žádné malé děti, jen logisticky "jednoduché" záliby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 13:48 Reaguje na Viktor Šedivý
A) Pokud spotřebujete denně několik kilogramů potravin (asi kupujete i vodu, jinak to není možný) tak to problém je. Pro normální lidi nikoliv.
B) Dovolenou v bretani (dříve ve skotsku, v Holandsku atd.) jsem absolvoval na kole s cestovkou, bez aura. cestování mimo Evropu letecky.
C) Pokud jezdíte každý víkend hodinu a půl za kamarády (což je přes 100 km), tak to máte fakt blbý.
D) hobby market bez auta problém je, jste asi makáč, který spotřebuje metrák materiálu za víkend, že?
E) krátké pojížďky dělám na kole.

Výsledek: Pokud člověk bydlí ve městě a nepotřebuje auto k práci, je to zbytečný přepych. Ale je dobré (možná i nutné??) mít někoho blíž, který půjčí nebo odveze.

Já mám malé auto z důvodů práce a jezdí s ním tři lidé (ještě manželka a dcera). Pohodička.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2021 15:42 Reaguje na Pavel Hanzl
"Pokud člověk bydlí ve městě a nepotřebuje auto k práci, je to zbytečný přepych."

Neznám Brno, ale v Praze to rozhodně zbytečný přepych není ... jsou rasy, kde je MHD jasnou volbou, zejména ve špičce. V Centru jsem snad 10 let autem nebyl. Pak jsou trasy, kdy auto vs MHD je rozdíl půl h a více na jedné trase, a to už je fest znát.

A dalo by se pokračovat. Já jsem prostě alergický na tyhle různé univerzální pravdy, prostě někdy je nej jít pěšky, někdy jet MHD a někdy autem. Ale to by si měl každý rozmyslet sám a ne mu to nějaký věrozvěst lepších zítřků diktovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 16:31 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy musíte někam pořád kvaltovat? Neujely vám už náhodou už všechny vlaky, jako mě?
Město je na dosah na kole (Brno je menší, to je fakt), ale dá se jet i s kolem MHD. Já používám elektrokolo a to je po městě jasně nejrychlejší.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2021 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Kvaltovat docela často musím, přeci jen jsem o pár let mladší než vy:-))).

Ale to nebyla pointa ... ta byla v tom, že pokud musím po Praze cestovat, to teda jo a fest, tak se snažím tak činit co nejrychlejším způsobem. Pokud je to MHD, jedu touto, pokud je rozdíl malý, tak také. Pokud je rozdíl na jedné cestě půl h a více, tak ani smykem. Proč? Protože stepovat někde na zastávce čekáním na MHD, nebo jízdou přes kde co, abych se dostal konečně tam, kam chci, mne fakt nenaplňuje a považuji to za úplně projebanej čas.
A toho je vždy škoda.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2021 13:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, kolo nic moc, aspoň tady, bo Praha se svažuje k Vltavě a okolo ní je to rovina ... jenže tam je právě to centrum, do kterého je to MHD většinou pohoda jazz. Problém jsou tangenciální směry, kdy buď do údolí sjíždíte, nebo se z něho škrábete do krpálu. Min na našem, tedy západním břehu Vltavy. A na to na kole dlabu, si pamatuji, jak tady kousek od baráku se při Závodu míru honil v tom krpálu Suchoručenko se Škodou, a ač jsem si to tenkrát namotivovaně taky párkrát vyjel:-), tak to už fakt nemusím:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 20:15 Reaguje na Svatá Prostoto
elektrokolo to řeší
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 12:00 Reaguje na Pavel Hanzl
JJ, nejlepší je jezdit v zimě na elektrokole :) Obzvláště v takové zimě, jaká byla letos v únoru. A obzvláště na silnicích, které neprotáhly ty tfujtfujtfuj ropácké silničářské pluhy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:57 Reaguje na Pavel Hanzl
To letadlo poháněla ta fotovoltaika? Povídejte :)
Odpovědět
MD

Marek Drápal

30.9.2021 13:54 Reaguje na Viktor Šedivý
V některých případech je zajímavé spočítat náklady na nákup a provoz automobilu. V závislosti na hodinové mzdě může být časově výhodnější cestovat pomaleji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 16:33 Reaguje na Marek Drápal
Přesně tak. Auto stojí víc než 6,-Kč/km, do toho by se mělo autonomní eltaxi vejít v pohodě.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Dá se vejít do 5,50.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.9.2021 12:27
Řekl bych, že stará auta se spalovacím motorem tu budeme mít ještě aspoň 30 let.

Očekávám, že během 10-20 let začna fungovat služba relativně levného autonomně řízeného elektrotaxi, které budou lidé využívat k "polohromadné" dopravě. Také nemám v paneláku vlastní výtah a používám s ostatními ten, co tam je.

Pan Javorek i mnozí další tak budou mít vystaráno.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2021 12:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Relativně levné elektrotaxi? Elektrovozidla jsou sakra drahá a cokoli co používá víc lidí je závratně náročné na údržbu.
Tím nevylučuji, že to někdo nezkusí provozovat. Dotace umí oživit kdejaký nápad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 13:56 Reaguje na Viktor Šedivý
Elauta jsou drahá dnes, aler mají už dnes levný provoz.
To by nepoužívalo víc lidí, to by si zavolal člověk z mobilu a odvezl by ho strojek bez šoféra, všechno pod kamerou. Takže zapomenuté aktovky, škody, pozvracené sedačky atd. možno řešit on line.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.9.2021 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Levná jsou jen díky tomu, že pořizovací náklady jsou křížově dotované ze spalovacích motorů a (zatím ještě levnou) elektřinu mají bez spotřební daně z paliv.
-
A je jedno, jestli voláte z mobilu nebo troubíte na trumpetu. Pokud se něco půjčuje, podléhá to dramaticky rychlejšímu opotřebení než vlastní majetek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 16:37 Reaguje na Viktor Šedivý
Nic nepůjčujete, ta osádka auta nic neřídí a na nic nesahá. Jen nastoupí a vystoupí. Jak v taxíku, nebo MHD. Navíc celý stroj by byl daleko levnější, bez designovaných a pohodlných serepetiček, jen sedadla a prostor na zavazadlo.
Ovšem by to muselo být monitorované, ale umělá inteligence to zvádá v pohodě už dnes.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 13:54 Reaguje na Jiří Svoboda
S elektrotaxi bez řidiče se počítá v normálních státech v nejbližší budoucnosti. To by bylo skutečné řešení. Především s parkováním.
normální auto stráví asi 90% svého času na parkovišti, to by odpadlo, ovšem hustotu provozu by to neřešilo, spíš naopak.
A cena bez řidiče by mohla být skutečně nižší, než u vlastního auta. Pro lidi, kteří jezdí pořád, to ale není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.9.2021 15:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Hustotu provozu by to také řešilo, protože by bylo obvyklé, že tam pojede více lidí majících blízký cíl nebo někdo vystoupí/přistoupí cestou. Lidé by taky mohli být ochotni někde přestoupit. Prostě centrální počítač to zoptimalizuje, pokud lidé (za vyšší peníze) nebudou chtít mít auto sami pro sebe. Autobusky by třeba mohli jezdit mezi Prahou a Brnem co minutu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.9.2021 15:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Hlavně by ta auta jezdila bez liidí, od jednoho zákazníka ke druhému. To jsou kilometry navíc.
Mezi Pahou a Brnem má jezdit TGV za 20 minut, dálnici by to ulevilo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 14:50 Reaguje na Jiří Svoboda
Mírná nevýhoda téhle úvahy je v tom, že lidé neprovozují po městě náhodný Brownův pohyb, ale spoustu přepravních požadavků mají v podobnou dobu.
Zkuste se podívat na silnice v pátek odpoledne nebo o posledním prázdninovém víkendu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 20:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Myslím, že nebudete. Stačí jeden befehl EU, a přestanou se vyrábět náhradní díly.
Odpovědět
ig

1.10.2021 09:52 Reaguje na Jiří Svoboda
A to já bych si privátní výtah pořídil. Abych se nemusel s nikým ve výtahu potkávat a abych nemusel čekat, pokud zrovna víc lidí najednou dostane nápad, že někam pojedou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 14:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Auta se spalovacím motorem tady budou tak 10 let po ukončení jejich výroby. Pletete si totiž technicky nové a staré auto. Starým technicky jednoduchým autem, pokud jste věděl, jak ho udržovat a najel jste s ním ročně třeba jen pár tisícovek kilometrů, jste mohl klidně jezdit 30 let. A pokud jste ho po takových 20 letech dal na generální opravu, klidně jste ho mohl, pokud vám nevadila jerho zastaralost, používat dalších 20 - 40 let. Proč Západní Evropa teď vykupuje naše ojetá auta? No protože shání ty jednoduchá starší auta bez těch složitých a poruchových komponent, které se dají udržovat mnohem víc let než to půjde s dneska novými auty.
U dnešního auta vám za 5 let začne blbnout elektronika nebo některé velmi složité a současně vykostované komponenty, bez kterých nemůžete jezdit, protože neprojdete STK. Nebo začne reznout, protože u většiny aut šla posledních 15 - 25 let kvalita antikorozní úpravy hodně dolů. Mezi 5 a 10 roky věku auta budete platit čím dál víc za nutné opravy až po takových 10 letech se cena za opravy tak zvýší, že udržovat auto se stane nerentabilní nebo rovnou ho držet v provozu nepůjde kvůli tomu, že ty komponenty nutné k opravě nepůjde sehnat. Nebo se stane to, že auto se spalovacím motorem vám bude téměř k ničemu, protože vám s ním zakážou vjíždět do center měst a všude možně mimo dálnice a venkov. Pokud se ho rovnou nepokusí zakázat, protože změní pravidlo, že auto smí jezdit, pokud splňuje emisní normy v době výroby. Případně auta se ani nezbavíte jinak než sešrotováním , protože v EU ho nikde neprodáte a mimo EU, kde by takové auto mohlo ještě dlouhé roky jezdit a sloužit bez poruchových komponent nebo s komponentami vyrobenými coby bastl mimo systém schválených náhradních dílů, bude v EU zákaz prodeje takových aut mimo EU.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2021 12:29
Pánův pražský život je v podstatě totožný se soc.způsobem života, až na tu elektroniku a home office, nic neznámého.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2021 12:54
Když vezmu život v Praze, kde je situace co se dostupnosti dopravy velmi slušná ... relativně ... tak dejme tomu, zejména pokud jde o ten Žižkov a podobně.

Mimo Prahu je to ale nezřídka na mašli. Třeba na vandry samozřejmě jezdím VHD (ideálně vlak), ale je to někdy pakárna neskutečná, vandr je často velmi striktně determinován právě tím, kde co jede a kdy ... a někdy zda vůbec ... a zachraňuje to jedině fakt, že tam je cesta opravdu cíl a nějak tok tomu patří. Včetně adrenalinu, že když tenhle spoj odjede, tak jsme v ...
Ale že bych si to chtěl užívat jako standard všedního dne ...

A jde samozřejmě ledacos. Ostatně já jsem řadu let, skoro do 30, auto neměl, žil jsem v pohodě a ani si jej nepůjčoval, i když to nebyl problém. Když jsem jej pak měl, tak jsem jej řadu let primárně používal o víkendu. Nicméně s příchodem dětí se to změnilo.
Ostatně, prarodiče auto neměli a v šedesátkách na chalupu v Orlických horách jezdili vlakem a pak špacírovali ze zastávky snad 7 km, dospělí a 3 děti, se všemi věcmi. Taky tam jezdili vlastně jen na letní prázdniny. Občas na Velikonoce a na zimní. Jet tam třeba jen na víkend byl nesmysl.
Pak si rodiče pořídili auto a rázem to rel v pohodě šlo a po celý rok.

Takže ano, lze ledacos, obejít se lze taky bez mnoha věcí ... například si pamatuji, kdy půlka spolužáků neměla doma ani blbou pevnou linku ... ale tak nějak nevím proč bych to měl dělat.

Takže pokud to autorovi takto vyhovuje, fajn, já mu to nezávidím a přeji. A pokud měl článek vyznít jako takový popis, co jemu přijde fajn, super.
Pokud ale byl myšlen v duchu ... když se bez toho obejdu já, tak vy taky ... tak s tím ať jde někam.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.9.2021 13:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Přesně. Naši tu blbou pevnou linku taky neměli, ale sousedi jo, použila se jednou za rok, protože domluvy se zkrátka dělaly jinak než dnes. A přežili jsme. Co na tom? Pán objevuje Ameriku, ale to nevadí, zatím každý muže žít po svém.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 19:31
No, já se tedy přiznám, že auto také nemám :) A nění to kvůli penězům, zítra bych si mohl jít koupit tři nové Superby Sportline nebo jedno Porsche Panamera :)
Odpovědět
ig

1.10.2021 08:35 Reaguje na Daniel Višňovský
Moje řeč, já taky žádné auto nemám. To co náhodou stojí v mé garáži rozhodně není můj majetek, to patří nějakému Škofinu, na mě s tím nechoďte :-) Za rok si ten krám beztak odvezou (a dají si tam nějaké nové).
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 18:45 Reaguje na
Pokud někdo auto urgent potřebuje, tak ať se nechá zaměstnat někým, kdo poskytně služebáka.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

4.10.2021 00:19 Reaguje na Daniel Višňovský
Když jste tak za vodou, tak byste fakt měl pár vesnickým stařečkům koupit byxty ve městech.
Vždyť k čemu Vám ty prachy jsou, když žijete tak skromně?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.9.2021 20:10
Doporučuji ke shlédnutí toto :) Tohle čeká obyvatele větších měst do 25 let :)
https://www.bing.com/videos/search?q=End+of+suburbia&docid=608004675905473464&mid=00D2BBB4B1853D02B12F00D2BBB4B1853D02B12F&view=detail&FORM=VIRE
Odpovědět
ig

1.10.2021 08:26
Dost se zapomíná na to, že právě pro lidi, kteří musí pořád řešit kolik dostanou k výplatě a kolik utratí na živobytí, je dostupná individuální doprava požehnání. Mohou pracovat dál od bydliště, najít si lepší práci a nemusí akceptovat zoufalé podmínky jediné místní zaplivané fabričky. Na to by měli lidé z první půlky Gaussovy křivky myslet především, než to hodí nějaké straně, která slibuje, že boháčům zatne tipec a postaví auta mimo zákon. Protože tím zároveň zatne tipec i jim a donutí je akceptovat podmínky práce v mnohem menším akčním radiu. Neměli by dát na tyhle řečičky městských intelektuálů, kteří si vždycky svoji veganskou kavárnu v okruhu pěší dostupnosti najdou :-)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 14:56 Reaguje na
Přesně tak. Kde se autem dojede za 20 - 30 minut, jede se autobusem hodinu i déle, pokud se jedná o trasu, která kopíruje autobusové linky. Vlakem to obvykle trvá ještě déle. Pokud se jedná o "nesprávnou" firmu v "nesprávném" městě, které není propojeno linkami hromadné dopravy s místem bydliště pracovníka, autem to tam může trvat třeba 30 - 40 minut, ale hromadnou dopravou s více přestupy a čekáním mezi nimi klidně i tři hodiny.
Kde člověk autem bez problémů dojede do práce a každý den má potom k dispozici ještě několik hodin času třeba k onbstaravání nákupů nebo učení a zvyšování své kvalifikace nebo rovnou čas na rodinu, při ježdění hroamdnou dopravou se doma zvládně akorát najíst a vyspat.
Kdo má auto, může do práce dojíždět klidně třeba i 150 kilometrů, pokud jsou v tom regionu slušné cesty. Kdo auto nemá, tak hromadnou dopravou může dojíždět do vzdálenosti asi 30 kilometrů daleko. Kdo má auto, může si vybírat zaměstnavatele na rozloze asi 70 tisíc kilometrů čtverečních. kdo nemá auto, může si dovolit hledat zaměstnavatele cca 3 - 5 tisíc kilometrů čtverečních. Tudíž má na výběr cca 10 - 20 x méně potencionálních zaměstnavatelů než pokud to auto má. Auto tedy přináší zvýšení příjmu toho člověka odhadem o 20 - 50 %.
Nebo ještě jinak, když stát připustí Green Deal, který většině lidem zruší jejich individuální mobilitu a přinutí je jezdit do práce hromadnou dopravou, příjmy státu ze zdravotní a sociální daně a z odvodů z mezd se skokem sníží minimálně o těch 20 - 50 %. Když do toho započítáme, hlavně v případě daně z příjmu, ještě odečitatelné položky, vyjde to snižení příjmu státu ještě mnohem větší. A podobně to dopadne s daní z příjmu firem, jen v menší míře, protože kvůli ztrátě individuální mobility firmám ubudou zaměstnanci nebo zmizí ti lepší a zůstanou horší, tudíž jejich výkony se taky silně sníží.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 18:56 Reaguje na Radim Polášek
Opravdu??? Namátkou.....zkuste Litoměřice - Poděbrady. Rychlík to udělá za hodku a čtvrt. Nebo takový Kolín Praha, Pardubice Praha, obzvláště, pokud to vezmete Pendolinem. A také není od věci spočítat reálné náklady. IN 100 stojí 20 000 na rok, a může se na to najet třeba 100 000 kilometrů. Ano, s autem můžete jezdit 150 km daleko, a také je potřeba říci, že Vás to bude stát 31 000 ze zdaněné a zodvodované mzdy. A další.....pokud se bavíme o místech za 80 000 +, tak na to není třeba VUBEC žádný auto, protože k tomu se obvykle dává i služebák do osobního užívání. A opravdu, vaše krkolomná konstrukce, že auto zvedne příjem (ono tedy zvedne mnohem více výdaje), jsou mimo. Já auto nemám, a na účtech mám o něco málo méně, než 150 000 USD - nebo chcete li 125 000 Euro. Klasická zadlužená socka, která prohání gumokol, nemá obvykle ani dvacetinu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 20:40 Reaguje na Daniel Višňovský
Poněkud hraběcí rady. Jasně, na služebku do (centra) Pardubic jezdím vlakem, v Praze to mám kousek na Harfu. Centrum - centrum je to paráda.

Ale to není přeci ten problém, který řeší zaměstnanec. Ten bydlí na vsi a na nádraží to má pár kilometrů, když mu ujede bus, čeká ho procházka.
A tak buď dojíždí celou cestu, nebo má plečku používanou na těch pár kilometrů.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:29 Reaguje na Viktor Šedivý
Ony na té vesnici nejsou staré mlýny, jako třeba v tom Nordrachu? Může založit v té vesnici technologickou firmu, jako v tom Nordrachu Erwin Junker :)
Odpovědět
ig

2.10.2021 23:32 Reaguje na Daniel Višňovský
No a co když Junkera nemám rád, protože tady skoupil výrobu brusek a prodává je za nehorázné ceny a budu chtít jít pracovat k někomu sympatičtějšímu?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:21 Reaguje na
To myslíte vážně? Ty TOSácké BU-28 nikdo nechtěl, a kdyby sem komplet nepřevedl výrobní program, a neposkytl nám konstruktérům know - how, a těch svých asi 64 patentů, byl v těch TOSkách, který byly šíleně podkapitalizovaný, zámek na dveřích - a také, kdyby nenaučil čechy dělat. Pravda, EJ-10, EJ-11, TAPOMAT 3000 a Drillmat S jsou opět s dovolením z mé myši.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:23 Reaguje na
Mimochodem, není tak úplně pravda, že co Němci zkonstruují, Češi vyrábějí. Tapomat 3000 a Drillmat S je ode mne, a vyrábí se to v Německu. A čemu říkáte nehorázné ceny? Myslíte, že Kellenberger je levnější??? Nebo Schaut?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:25 Reaguje na
Vám nepřipadá sympatický někdo, kdo k výročí firmy v ČR pro oslavu pronajme zámek Štiřín, nebo na oslavu svých 70 tin pozve své zaměstnace do Slovanského domu, a pozve si tam Gotta, Vondráčkovou a českou filharmonii??? Kdo své zaměstnace - i v montérkách vozí po evropě soukromým tryskáčem? Kdo - když bylo EMO v paříži, zajistí pro své zaměstnace Boeing 757, který nabral lidi v Ruzyni, v Lahru, a dovezl to vše do Paříže?
Odpovědět
ig

3.10.2021 01:04 Reaguje na Daniel Višňovský
Vy taky startujete na první našlápnutí :-) Já si Junkera pamatuju když začal prodávat BN102C o 800 % dráž, pak už jsem ho pustil ze zřetele, dělám v úplně jiném oboru, ani netuším, jestli to ještě vyrábí.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 09:58 Reaguje na
Jj, středoklucká ostřička :) No, to je docela problém. Ta ostřička je totiž právě ten výrobek s nízkou přidanou hodnotou, a byl tam velký podíl ruční práce- prakticky kusovka. No, a když najednou lidé tam přestali dělat za 3000 hrubého, ale najednou dělali za 15-20 tisíc, k tomu dražší energie, atd, tak se holt ukazuje, že jednoduchý výrobek vyráběný řemeslně, je v podmínkách ČR nevyrobitelný.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:32 Reaguje na Viktor Šedivý
Jak soráč, ale usalašit se někde v díře, která je pár kilometrů od MHD, je docela vrchol stupidity. Můžete dát nějaký konkrétní příklad? A další.....jo, zrovna včera jsem jel do Prahy po D8. Zůstal jsem viset ještě daleko před Prosekem. Takže Prosek - Argentinská asi 35 minut. Paráda :) Rychlík to projede asi za 2 minuty, a vysype Vás v Holešovicích, případně+ Hlaváku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 10:56 Reaguje na Daniel Višňovský
jasně, rychlík nebo dokoce rychlovlak města, kde stojí, propojí. Ale zase to je propojení jenom těch měst, kde už samo o sobě nějaké pracovní příležitosti jsou. Možnost pracovních příležitostí vám zvětší dvakrát.
Ale teď si vezměte nějakou vesnici, která je od těch Litoměřic nebo Poděbrad vzdálená tak pouhých 10 kilometrů. Pro názornost rovnou vesnici, přes kterou vede ta železniční trať a vlak tam nestojí. Rázem už musíte připočíst k času, který ten vlak ujede, minimálně půl hodinu courání nějakým místním autobusem. Při nešťastně zvolených dobách dojezdu klidně i hodinu i víc. A najednou už Vám to rychlíkové spojení Litoměřice Poděbrady není téměř k ničemu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:41 Reaguje na Radim Polášek
Dobře, zkusíme to. Ploskovice - Poděbrady, OK? Ploskovice odjezd 6:59, příjezd Poděbrady 8:23 - pak řekněme 10 minut pěšky. Náklady na dojíždění okolo 2000 měsíčně, pokud si šikovně koupíte měsíční jízdenky DUK - PID. Celkově malinko přes 90 minut až na pracoviště. Autem je to 1:20, tedy cca o půl hodiny denně víc obě cesty, měsíčně 10 hodin, a 109 km daleko = náklady cca 22 700 Kč. rozdíl je tedy minimálně 20 500 za 10 ušetřených hodin. Zkuste mi najít zaměstnání, kde budete mít na hodinu 2050 čistého na hodinu :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:38 Reaguje na
I zaplivané školičce v poslední střediskové vesnici můžete dostat nadprůměrnou mzdu. Holt musíte mít alespon tu zláštní vysokou školu, zvanou pajdák.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:36 Reaguje na Daniel Višňovský
Blbé je , že ta škole je ve střediskové obci 100 km od bydliště. Pak mi je pajdák jaksi naprd. Kolik je podle vás asi tak v takové škole pajdáckých míst a jak často je třeba obsadit místo po odchozím do důchodu ? Máte taky síťový graf ?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:27 Reaguje na Petr Pekařík
Když se podívám na stránky pracáku jakéhokoli okresu, tak nejvíce míst pro VŠ jsou právě na učitelské pozice.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:29 Reaguje na Petr Pekařík
Ano, tak to je podle Vás nejlepší sednout do gumokolu, a těch 100 km dojíždět za 30 000 měsíčně :) Blahoslavení, chudí duchem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:54 Reaguje na Daniel Višňovský
Pardon, 20000 měsíčně - i to mi připadá dost.
Odpovědět
ig

2.10.2021 13:02 Reaguje na Daniel Višňovský
Zdá se, že Vám není jasná podstata problému. Můžu mít třeba dvě vysoké a doktorát k tomu, ale když nebude plošně existovat možnost pracovat dál od bydliště a občas změnit zaměstnavatele, nebude existovat nic jako tlak na růst mezd. To není žádná teoretická konstrukce, to je realita řady chudých zemí a má to vliv i na existenci chudších regionů u nás.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 14:13 Reaguje na
Ano, opravdu, pokud jste vyučený na bakaláře, a k tomu na humanoida v nějakém velmi prospěšném oboru, třeba kulturní antropologie, a k tomu mediální komunikace, tak se chytnete jenom tam, kde je balast, a peníze se přerozdělují. Jinak co jsou podle Vás chudší regiony? O ústeckém kraji se to tvrdí. Takže pane ig, když jsem v tom ústeckém kraji sháněl konstruktéra (Louny) tak se mi sešly DVA životopisy, a ani jeden z nich nebyl z ústeckého kraje, ale středočeského. Zato když se paralelně sháněla personalistka, tech životopisů se sešlo 120. Takže ono je to drobet jinak, že. Jinak pokud se sejde více uchazečů, v důsledku snadné mobility, tak to opravdu tlak na mzdy je ale směrem dolů. To, že je ČR montovna není dané tím, že by čechy do téhle pozice někdo tlačil, ale proto, protože ČEšI nic jiného neumí. Nakonec češi si to vybrali sami již před rokem 1989.
Odpovědět
ig

2.10.2021 18:48 Reaguje na Daniel Višňovský
O tom přece mluvím. Najal jste konstruktéra z jiného kraje a najmout jste ho mohl jen proto, že měl technickou možnost do zaměstnání dojíždět. Kdyby ji neměl, bude odsouzený k tomu přijmout práci v místě, ať už je placená jakkoliv, a nedostane se až do Vaší skvělé a dobře platící firmy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 19:40 Reaguje na
Zkuste si zvednout nohy, stojíte si na vedení. Já se Vám snažím popsat, PROČ je ten ústecký kraj chudší. Proč tedy ti lidé z ústeckého kraje nejsou ochotní jezdit do toho ústeckého kraje? Nebo respektive vůbec nedojíždět, když je tam taková nouze o práci? Mimochodem, nenajali jsem nikoho, protože ti dva neměli v sobě kromě drzosti vůbec nic.
Odpovědět
ig

2.10.2021 22:47 Reaguje na Daniel Višňovský
Už jsem popošel a furt nic... Jen dle mého přímého pozorování jezdí lidi třeba 10 km (po Praze paradoxně víc a taky paradoxně častěji MHD). Ono to není moc, ale pěšky by to nedávali, vlak tam nejezdí, přímý autobus taky ne a když už, tak jen občas a na kolo se vykašlou, hlavně v zimě, za větru, za deště, za přímého slunce a do kopce.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:16 Reaguje na
Dobře, tak ještě jinak. Louny mají nějakých 25 000 obyvatel. Proč himbajs šůviks alespoň jeden z nich, nechce jít toho konstruktéra dělat? A dopravně dostupné jsou minimálně ještě Žatec, Most, a Chomutov. Takže řekněme, nějakých 120 000 lidí - střízlivě. Všichni kvičí, že není práce, a že se za to málo platí. Tady byla nabídka za nadprůměrný peníze i na Prahu + služebák, a nikde nikdo. Není to náhodou tím, že ústecký kraj je nejspíše banda niemandů a netáhel, kterým se nechce dělat? A to se nebavím o tom, že já tam nastopupil 3 týdny před tím, za 70 k nástup - k tomu výběrovému řízení jsme dorazili dva, já a jeden fiškus s ohromným GMC - asi si myslel, že větší pes jebe. Já tam přijel autobusem, a vybrzdil jsem jej. Z toho vyplývá, že relálie toho slaboduchého Poláška z téhle diskuse jsem rozšmudlal po podlaze, a Vaše tvrzení rovněž.
Odpovědět
ig

3.10.2021 00:59 Reaguje na Daniel Višňovský
Vždyť chtěli, dva (i když nebyli zrovna z Loun :-) A že jste je nepřijal, to už je jiná věc :D
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:00 Reaguje na
Chtělo se napřed jednoho, jako náhrada za externistu. A když vidíte, že ta kvalifikace byla totálně mimo, o praxi se ani nebavím, tak je to docela problém.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 14:16 Reaguje na
Ale ta možnost existuje....dokonce existuje těch možností více - 1. relokace, 2. dojíždění veřejnou dopravou. 3.dojíždění autem vlastním, 4. dojíždění autem služebním. 5, home office. Vy tvrdíte, že existuje pouze možnost 3.
Odpovědět
ig

2.10.2021 18:43 Reaguje na Daniel Višňovský
6. dojít tam pěšky - proč to nemáte ve výčtu? SAS dělají pochody na 100 km v plné polní, což je důkaz, že to jde.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 19:44 Reaguje na
Další možnost je na kole....budete se řehtat, ale řehot Vám ztuhne na rtech. V Jihlavě jsem měl kolegu - seděli jsem spolu u clusteru 4 stolů, a ten v létě, velkou část jara a část podzimu jezdil do té Jihlavy z Nového města na Moravě tak 3-4 x do týdne na kole - aby nebyla mýlka, to mu bylo 54 let, a vypadal na cokoli jiného než vítěze Tour de France.
Odpovědět
ig

2.10.2021 22:42 Reaguje na Daniel Višňovský
Nebudu se řehtat, taky mám tuten bicykel. Ale nejezdím na něm do práce a už vůbec ne přes Prahu, kde je to pořád nahoru dolů se stometrovým převýšením.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:10 Reaguje na
No, to myslím, že ten kolega překonává většíá převýšení, než 100 metrů. Nové město na Moravě x Jihlava.
Odpovědět

Jirka Černý

1.10.2021 09:08
Spousta známých auto nepotřebuje a tedy nemá, manželka ho do 30ti neměla protože ve městě nebylo potřeba, pak se nastehovalat ke mně na zapadlou ves a z aut nevyleze, obecně většina vesnických pracujících maminek najezdí jak kamioňák.
Odpovědět

1.10.2021 09:42 Reaguje na Jirka Černý
Do vesnic jezdívala pojízdná prodejna a mívala zboží na objednávku. Nebo lidi s autem pro ostatní z vesnice nakoupili, případně je někam zavezli. Autobus jezdil 2x, max 4x denně, do práce, do školy a zpět. Ted autobus není, protože je neefektivní. Zrušen. Lidi ve vesnicí jsou jen staří, zbytek je ve městech, protože urbanizovaný život je pohodlnější. Z města to pak vypadá, že prý nás je moc. Venkov je ale celkem vylidněný. Brzo tam zruší i elektriku, protože to ČEZU bude neefektivní.
Odpovědět
ig

1.10.2021 09:50 Reaguje na
Venkov se logicky změnil, protože produktivita práce v zemědělství za poslední století mnohonásobně vzrostla, takže už není potřeba tolik lidí u zemědělské půdy. A lidi dávají přednost městům, mimo jiné z toho důvodu, proč byla města vynalezena: nízké náklady na dopravu. Což sebou ale zároveň nese to, že města rostou a to, že je ve městě všude blízko přestává platit a rostou náklady na dopravu :-) Nový "venkov" (pro Prahu třeba Jesenice a mnoho dalších) má proto své specifické nároky na dopravu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 11:18 Reaguje na
Nejen produktivita, ale i kapitalismus.
Za socíku u nás na vesnici prakticky všichni, co dělali v místním družstvu, byli místní. Jakmile družstvo skončilo a objevil se nový vlastník Mléčná farma, tak prakticky všechny vyházel, nechal jen nějaké účetní a nějaké údržbáře a nové lidi najmul odjinud. Takže místní, kteří dřív pracovali tady v družstvu, místo toho začali dojíždět jinde,do měst a podobně. Ti nad 50 už často jinde práci nesehnali a skončili jako dlouhodobě nezaměstnaní. A místo nich do mléčné farmy dojíždějí, většinou mlaďoši, zase opačným směrem z měst.
Je fak, že produktivita se proti socíku zvýšila, na mléčné farmě pracuje tak čtvrtina lidí, co pracovali v JZD za socíku, přitom rozloha polí Mléčné farmy je odhadem k dřívější rozloze polí JZD tak dvoutřetinová.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:49 Reaguje na Radim Polášek
Jistě, bolševickou lempláckou, nekvalifikovanou pakáž nikdo příčetný nebude zaměstnávat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 09:58 Reaguje na
Žádné vylidňování venkova se u nás nekoná.
Já cestoval na motorce po Řecku a tam to skutečně proběho velmi důsledně.

U nás se společnost atomizuje a mladí jsou stále nezávislejší. Velmi rádi si kupují (nebo staví) domky na venkově, mají vlastní energie (fve), mívají vlastní vodu, pracují individuálně na home office nabo mají živnosti, případně jezdí do práce individuálně (auty nebo na skůtrech). A ty můžou nabíjet doma.

Ne, že by se měla rušit MHD a autobusy, ale doba tisícihlavých davů vožených autobusy do fabrik, bydlících na jednom sídlišti, je dávno v trapu.

Dříve byl jeden telefon pro domácnost, celý dům nebo kancelář, dnas ho má každý v kapse.
Odpovědět
ig

1.10.2021 11:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, dnes už má každý mladý barák s vlastním zdrojem energie :-)

Já pořád jen přemýšlím, jestli takhle trolíte nebo jestli předvádíte patologickou verzi wishful thinking :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 13:05 Reaguje na
Nerozumím řeči vašeho kmene.
Nikde jsem nepsal, že by měl každý mladý barák, ale dost se o to snaží a dost jich opravuje a staví. To sleduji kamarády svého syna....
Odpovědět
ig

1.10.2021 15:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Mluvím samozřejmě o tom zdroji energie...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 20:17 Reaguje na
Střešní fve.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 18:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to je dost, pane Hanzle....Zkuste zaokrouhlit řekněme na jednotky milionů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2021 13:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Někde se koná, někde ne. Chalupu máme u Lanškrouna a tam je v té vsi stavební boom jak blázen. Příbuzní ji mají mezi Blatnou a Strakonicemi a tam je to pravý opak ... a služby už v těch vesnicích nejsou prakticky žádné, busy spíš nejezdí než jo a bez auta by tam byl člověk úplně marnej.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 15:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak stavební boom se děje tam, kde jsou domky a pozemky na stavbu ještě levné, ale zároveň se tam autem dá dojet do velkých měst, kde je spousta pracovních příležitostí a jinak velmi drahé bydlení, i nájemné.
Lanškroun je blízko Pardubic a i v samotném Lanškrouně je tuším dost dobrých pracovních příležitostí. Pardubice ale začínají být vytěžovány Prahou, protože díky drahému bydlení v Praze někteří lid se usazují v Pardubicích, kde je bydlení ještě pořád levnější a pracovat jezdí vlaky, hlavně rychlíky do Prahy. Takže vysávají pardubický trh práce a Pardubice tak musí lákat lidi i ze větší vzdálenosti. Co se týká Prahy a pražáků, tak ti se teď kvůli pražskému drahému bydlení mají usazovat v mistních vesnicích ve vzdálenostech do 100 až 150 kilometrů od Prahy a do Prahy poto m dojíždět hlavně auty. Teď ty vesnice zažívají boom, ale s Green Dealem a ztrátou osobní mobility, pokud tam nebude slučné autobusové nebo vlakové spojení, tak na tom budou špatně.
Na Ostravsku to je tak do 30 kilometrů od Ostravy a podobné to asi bude u všech větších krajských měst, lidi shánějí levnější venkovské bydlení a do měst chtějí dojíždět za prací auty.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:01 Reaguje na Radim Polášek
Vy fakt máte dost :) Já Vám tvrdím, že dojíždět 100-150 km vlastním autem, je ekonomický nesmysl. Práci za 100 litrů seženete prakticky v každém okresním městě. A k tomu dalšímu.....já bych řekl, že v Ostravě jsou ty byty docela levný - většina okresních měst v Čechách je dražší.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:39 Reaguje na Radim Polášek
Lanškroun je 75 km od Pardubic, kdybyste to chtěl dojíždět denně autem, je to minimálně 14 000 ze zdaněné a zodvodované mzdy, a je to cesta tak na hodinu a půl - jedna. Takže co tam máte dál, zoufalče? Mimochodem, z Lanškrouna do Pardubic to udělá vlak za necelou hodku i s přestupem, za 1666 měsíčně, a t můžete navíc za těch 1666 trajdat vlakem po celé ČR.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:43 Reaguje na
Kecáte, ukažte mi vesnici například v Ústeckém kraji, která je takto odříznutá.
Odpovědět
ig

2.10.2021 12:55 Reaguje na Daniel Višňovský
Proč vesnici, proč ne hned celé město? Třeba Litoměřice. Zkuste si najít práci ve Štětí. Autem za dvacet minut, veřejnou dopravou za hoďku s přestupem v Roudnici. A to jsem si v podstatě náhodně vybral dvě místa na mapy.cz a nechal spočítat časy.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:06 Reaguje na
Děláte si legraci, že. Tak protože z Litoměřic jsem, tak Vám klidně řeknu, že rychlík odjíždí z Litoměřice - město v 7:12 a ve Štětí je 7:29 - A jsem si STOPROCENTNĚ jistý, že to autem nedáte, obzvláště, pokud chytnete závory na třeboutickém přejezdu. tedy 17 minut děvět a čtvrt roku jsem jezdil Litoměřice-Mělník :) Na Mělínku je ten vlak za 27 minut,
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:09 Reaguje na
Autem za dvacet minut dáte Štětí se štěstím - dost se tam jezdí přes dlouhé vesnice - Třeboutice, Křešice - Nučnice, a pak je taková série zatáček do Oken, kde nejspíše chytnete traktor - je to zemědělská oblast - trošku slušně se dá jet až od Polep.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:16 Reaguje na
Takže jako Litoměřičák jsem už pracoval v té Roudnici, v Ústí nad Labem, v Praze, v Lovosicích - chviličku po škole, v Boeblingen-Sindelfingen, na Mělníku, v Lounech, v Jihlavě, v Lutíně, v chviličku v Mladé Boleslavi, v Bořanovicích, a pak perlička - 200 mil východně od St.John's - té oblasti se 5íká Jeanne d'Arc Basin - atd. - a kromě toho Boeblingenu jsem nikam nedojížděl autem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:21 Reaguje na
Jinak kdybyste rajtoval na šimlu, že je to rychlík, a ne osobák, tak ten odjíždí 6:30 a ve Štětí je 6:49 - 19 minut. A věřte tomu, že ten Pershing, který má 5,5 tisíce koní, má s těmi třemi vagonky snadnou práci, a místama tam má 120 povolenou.
Odpovědět
JF

Jan Fiala

1.10.2021 10:54
Tak sebemrskačství mohou být různá. Ono je jedna věc být v Prazé a dělat programátora, tedy dojít tam pěšky či hromadnou, druhá věc je jednak být kdekoliv na venkově (včetně brněnské vsi naší:)) a hlavně dělat jakoukoliv živnostenskou, obchoďáckou či třeba servisáckou činnost, k práci potřebovat mít s sebou nářadí, měřící přísroje, pendlovat po zákaznících atd. Tam veškeré bludy o hromadné dopravě naráží na nesmyslnost a neproveditelnost. Normálně by člověk ani neřešil móresy lidí, co nemají řidičák v 18 za samozřejmost a navykli si být polomobilní, ale horší je, že s švindlzelenou demagogií mnozí začali tuto okrajovou záležitost brát za něco, co by se mělo vnucovat všem...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 13:07 Reaguje na Jan Fiala
Právě pro živnosti všeho druhu je elektrika vhodná. Především nabíjená z vlastní střešní fve.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle my bydlíme v bytových domech, ne továrních halách. To jste tak hloupý, že nevíte, že lidé bydlí v domcích, popřípadě v domech?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 19:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, taková truhlářská dílna, pro tu je FVE to pravé. Také je to vhodné pro zámečnickou dílnu, každý přeci ví, že v zimě je FV pro napájení svářečky to pravé, a také pro pohon toho ventilátoru odsávání. Neplette si živnost s ideologickým zeleným parazitováním, popřípadě parazitováním na veřejném sektoru, kalibru dodávka geodetických prací pro municipality za malý bakšíšek, ŽE, pane Hanzle.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 15:23 Reaguje na Jan Fiala
Přesně tak. Ono už stačí, když s autem ten člověk zvládne za den třeba 15 klientů, zatímco bez auta, jak bude muset chodit pěšky nebo čekat na zastávkách třeba jen 4 - 6 , nebo jen dva klienty. O kolik víc bude muset najednou každý klient zaplatit jen režii takové schůzky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2021 15:36
Přirozeně ve městě s fungující hromadnou dopravou a pokud se nejedná o kravaťáka, ale o člověka v běžném oděvu nebo napak pokud se nejedná o řemeslníka s velkou těžkou výbavou nebo v nějakém spinavém pravcovním oděvu, ve městě se to nějak dá. Ale většina míst mimo velká města, vesnice a malá města budou ztrátou osobní mobility lidí postižena velmi tvrdě. Už proto, že nyní ti lidi mohou vybírat z desítek velkých zaměstnavatelů a stovek až tisíců drobných. Ztrátou osobní mobility jim ve městech zůstane na výběr třeba jen 1 - 3 velcí zaměstnavatelé a nějaká desítka malých. A na vesnicích často velcí zaměstnavatelé žádní a malí třeba 2 - 5 nebo někde i žádní.
Ale stejně bych chtěl vidět ty městské, co ti lidi budou dělat, až jejich děti budou chodit do třeba školky nebo základní školy. Kde dnes vychovatelka nebo učitelka ty děcka nepustí, dokud si pro ně někdo z rodiny nepřijde. A totéž ráno. Jak třeba budí pětileté děcko už v 5 - 6 ráno , aby se s nimi trmáceli hromadnou dopravou do školky nebo školy tak, aby oni stihli dojet na druhý konec města do práce na osmou. A odpoledne totéž, ještě s tím, že vychovatelka ve školce klidně může končit už ve 4 odpoledne a tudíž všechna děcka musí do těch 16,00 odpoledne "udat" jejich rodičům.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:02 Reaguje na Radim Polášek
Opět totální blábol.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:42 Reaguje na Daniel Višňovský
Už jste zkusil umístit dítě do školky ? V 16:00 šlus , dítě vyzvednete. Když ne a budete to opakovat , tak si hledejte tetu na hlídání. Mám dost známých s problémem , že v 16:00 ještě bručí v robotě. Mizerně řešitelná věc.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:26 Reaguje na Petr Pekařík
Škola je v každé zádeli, takže kde je problém, aby díte vyzvedla manželka učitelka, která je doma ve dvě i s nákupem? A další....ony nejsou babičky?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 11:00 Reaguje na Daniel Višňovský
Kolik vám je let, 15? Přestaňte tady tapetovat tuto diskuzi nesmysly vyčtenými z nějakého svazáckého optimistického prospektu a podívejte se do erality.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 11:34 Reaguje na Radim Polášek
Je mi 55+, a za celý produktivní život jsem na cestování do práce auto nepotřeboval. Právě, že se do reality dívám, a realita je taková, že došlo ke zlomu produkce ropy, a to i té nekonvenční, v roce 2018 - tedy již pře COVIDEM. A nyní bude ta produkce již jen klesat. A VŽDY jsem dělal dost odbornou práci, vždy jen měl nadprůměrný, někdy i dost silně nadprůměrný příjem, a to nejenom na poměry ČR. Žiji v Ústeckém kraji, v menším okresním městě, aby nedošlo k mýlce. To spíše vy vypadáte na to, že je Vám tak necelých 10, a nedával jste ve vlastivědě pro pátou třídu pozor.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2021 23:20 Reaguje na Daniel Višňovský
Ale vaše příspěvkym odpovídají 15 letému s moudry vyčtenými z Wikipedie a všelijakých příruček. Jako kdybyste těch 40 let vůbec nežil.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 23:54 Reaguje na Radim Polášek
Naopak, já jsem tu žil, na rozdíl od Vás. Vy totiž máte rozhled omezený srdíčkem kadibudky, nejspíše v nějaké chacharské zádeli. Apropos, kdo Vám gumovou hadiznou natloukl do kotrby kravinu, že uvnitř Země je ještě jedna, ta je 5x tak velká, neustále se zvětšuje, a je plná ropy? A další, realita Vás usvědčuje ze lži. Každá z těch špinavejch socek z té Vaší chacharské zádele má auto, a jinak má holou řiť, a kdyby nepodědili to, v čem žijí, jsou to bezďáci. Já auto nemám, a mám úspory vyšší, než na co se vztahuje fond pojištění vkladů v nejbohatší zemi EU. To VY máte vyčtené z příruček, že auto se neopotřebovává, nevyžaduje úsržbu, jeho cena časem roste, a benzín produkuje, tudíž počítáte s prodejem tohoto. Ano, podívám se do reality. V nejchudším regionu ČR jsem v únorui nastoupil za 70 k hrubého, v době lockdownu. Nyní dělám už zase něco jiného. A furt bez auta. Podle svazáckých, nebo spíše bolševických příruček spíše žije ta u Vás žijící verbež, která byla po 50 ce nezaměstnatelná, ne? A co mám podle Vás vyčtené z wikipedie, nebo příruček?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:01 Reaguje na Radim Polášek
Mimochodem, také jsem měl zaměstnavatele, který si na naši dopravu na místo práce sjednal společnost Cougar Helicopters. Bylo to v letech 1997-1998 - za rok a něcvo, jsem tehdy ušetřil 100 000. Ne CZK, ale USD truhlíku. To bylo bratru při kursu 31 CZK/USD malinko přes 3 miliony. Tedy nejspíše asi tolik, co všechny gumokoloidní špinavé socky z té Vaší zádele. Samozřejmě, že jsem si tehdy auto koupil. Byla to zánovní Corvette Targa - ale koupil jsem si jej, protože jsem CHTĚL, ne proto, že bych jej potřeboval. A i dva další zaměstnavatelé mne vozili po Evropě soukromým letadlem. Takže tak, komoušský kašpárku.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 00:07 Reaguje na Radim Polášek
No, nesvépúrávný niemand, který neumí hledat v jízdním řádu, není schopen si koupit jízdenku, která je nejvhodnější, a k tomu který není schopný spočítat reálné náklady na provoz auta mne zde NEBUDE PŘIKAZOVAT, co mám psát, a co ne. Lípněte sem vy mudrci nějakou rozvahu, která doloží, že jezdit autem do zaměstnání, a platit náklady ze zdaněné a zodvodované mzdy vyjde výhodněji, než veřejnou dopravou. Možná že jo, pokud máte 1000 čistého na hodinu. Jinak těžko.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:17 Reaguje na Radim Polášek
Právě jsem se setkal s tím, že příčetná technologická firma, je součástí poměrně velké korporace, zřizuje pobočky v menších, nebo i docela malých městech. Mimochodem, zažil jsem horskou vesnici ve Schwarzwaldu, ve které má sídlo firma, která vyrábí speciální CNC brusky, na kterých se dělají klikové a vačkové hřídele pro téměř všechny světové automobilky, a ve vesnici o kus dál, je dost světová firma vyrábějící hodinky a časomíry.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

1.10.2021 19:41 Reaguje na Daniel Višňovský
Jo, a pokud chcete příklad z Čech - Skalice nad Svitavou - je to rychlíková stanice, ale jinak úplná díra, kde je jedna smíšenka, a jedna souklromá fabrika. A byl jsem tam na pohovoru na pozici za 60 000 nástup, a to se psal rok 2011 - dnes by to bylo spíše tak za 85-90 tisíc. Čecháčkové si furt myslí, že peníze se dávají za to, kde kdo bydlí, a vono je to zatím tak, že je to za to, co umí.
Odpovědět
ig

1.10.2021 21:48 Reaguje na Daniel Višňovský
Čecháček si myslí, že když bude umět skvěle s CADem, CAMem, FEMem, CNC stroji, sypat z rukávu vlastnosti materiálů, umět tři jazyky a C++ navrch, bude umět řídit lidi i komunikovat se zákazníky, ale práci si bude hledat v Horní Řípě v okolí dojezdu na bicyklu, že nedostane peníze ani jako programátor, ani konstruktér, ani technolog, ale jako ošetřovatel hospodářských zvířat v kravíně, nejvýznamnější to firmě v okolí :-)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

2.10.2021 08:45 Reaguje na
Jenže to bude muset jít dojit kravky ve 4 ráno - to jaksi busy nefungují. Navíc brzy ráno je doprava směrována z vesnic do měst , naopak se nemáte šanci dostat. Jo a taky budete dělat jen 6 hod a pracovat každý druhý víkend obě směny. Domnívám se,že ptřeba dojičů je vyšší , než počet znalců CAD CAM apod.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:05 Reaguje na Petr Pekařík
Není, nenechte se mýlit. Už dnes jsou mléčné farmy, které jsou prakticky bezobslužné, a kravičky jsou dojeny roboty :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:20 Reaguje na
Za prvé takového všeuměla bych chtěl vidět, a za druhé, jasně jsem Vám napsal, že je x docela slušných technologických firem přímo na venkově - viz ten Baumueller ve Skalici. Další, je třeba Edwards v Lutíně, nebo hned vedle ve vedlejší Třebčín,vesnici je špičková nástrojárna MB -Tools. V tom Lutíně je dokonce i vývojové centrum. A další, vy máte pocit, že dělat operátora CAD - kresliče je nějaká obzvlášť echt kvalifikace? Totéž nějaký C++ kodér. Krom toho, zrovna do Té Skalice nad Svitavou se například z ČEské třebové dostanete mnohem rychleji vlakem než autem. Je to necelých 5 minut chůze od nádraží. A opravdu, vy máte pocit, že i v té Praze má nějaký obtahovač povýšený na kresliče, který obvládá Solidworks, Inventor, a Catii k tomu nějaké závratné peníze? Já bych řekl, že mezi 40-50 tisíci hrubého, a je rád. Tedy dost málo na to, aby se mu vyplatilo jezdit 70 km autem, dojet na okraj Prahy, a trčet tam v zácpách. To bych skoro řekl, že je lepší jít do takového PATOKu v Lounech, dělat tam konstruktéra za 45 hrubého, a dostat k tomu i služebák, v horším případě tam jezdit hromadnou dopravou, která jmenovitě v tom ústeckém kraji funguje nadstandardně.. Ti stávající řadoví konstruktéři je tam mají, od Dustera po Superb. A napsal jsem Vám jasně, že příčetné technologické firmy, které poptávají zrovna ty specializace, které jste uvedl, tak tyto zřizují pobočky i mimo pražské centrály, a to i v docela malých městech. Já bych spíše skoro řekl, že typický čecháček si spočítá, co stojí palivo, a přemejšlí plynovým pedálem. A pak ten čumák jenom čumákuje, když mu vodejde třeba filtr pevný částic, a má za to vypláznout polovinu toho, co dal za tem střep, kterým předpokládal, že bude jezdit.
Odpovědět
ig

2.10.2021 12:29 Reaguje na Daniel Višňovský
Jednalo se o tzv. nadsázku :-) Chtěl jsem tím říct, že skutečná realita je taková, že i kdyby uměl tohle všechno ale nebyl mobilní, tak bude jeho výběr zaměstnání dosti omezený, protože těch "příčetných" firem není zase tak moc a ani to nepozoruju jako významný trend.
Odpovědět
ig

2.10.2021 13:08 Reaguje na
BTW, Vy snad CAD+FEM a CAM neumíte? A C++ už ovládá každá opice, viz https://www.itnetwork.cz/programovani/zabava/programatorske-vtipy/index/153
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:34 Reaguje na
A co bych asi dělal s CAM????? Myslíte, že třeba tohle, se dá obrobit??? https://www.youtube.com/watch?v=GokefEx4iEY Je to nevětší zařízení tohoto druhu NA SVĚTĚ - je to s dovolením z mé myši - byl jsem hlavní inženýr projektu, a hlavní projektant. Součástí tohoto je obnovitelný zdroj energie o tepelném výkonu 100 MW. Na výpočty jsem měl nakontraktovaného strukturálního analytika s licencí, odkudsi z Urajinského pomezí - Kapušany - to je otázka na to FEM. Jinak samozřejmě, že je tohle dělané v CAD - byl to největší model dělaný aplikací Autodesku v ČR v roce 2016 :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 14:01 Reaguje na Daniel Višňovský
Jo, a další výpočtář byl z Gliwice :) Víte, nějaký ICT kurz z Vás výpočtáře - statika neudělá. Na to musíte mít licenci, a to je docela trnitá cesta. Je to získatelné obdobně, jako lékařská atestace.
Odpovědět
ig

2.10.2021 14:20 Reaguje na Daniel Višňovský
Normálka, upnete a obrobíte. Ještě si můžete vybrat jestli z plnýho nebo svařenec :D
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:55 Reaguje na
Jistě, firmy, které se soustřeďují na Ynformatický buzinec, které jsou plné pošahanců odtržených od reality, toto nedělají. Já měl na mysli třeba firmy, které se zabývají třeba průmyslovou automatizací. A větčinu těch firem spíše najdete na venkově, nebo v malých městech, v Praze je jic spíše drtivá menšina. Když vezmu takový Novoborský Aktivit, tak to je případ malého města, a pokud vezmu třeba Krofian, tak to je zrovna malá vesnice, nebo spíše díra, jak vyšitá. A myslím, že Kuba Krofian byl dokonce jeden rok podnikatelem roku. Další příklad je bořanovický Technik Partner.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:34 Reaguje na
Jinak Ig, byly časy, kdy mne zaměstnavatel vozil na místo práce sám. Najal si na to společnost Cougar Helicopters. Není lepší se vykašlat na auto, a nechat se vozit do práce vrtulníkem? Akorát, že přiletíte polohluchej, a celou cestu spi prřipadáte, jako by vás hodili do mixéru.
Odpovědět
ig

2.10.2021 12:46 Reaguje na Daniel Višňovský
Jestli jste kvůli práci lítal na ropný plošiny, tak to uznávám, tam by to autem nešlo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 13:35 Reaguje na
JJ Hibernia platform.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 20:50 Reaguje na Daniel Višňovský
A většina zaměstnanců bydlela v té vesnici?
Tomu bych možná ještě trošku věřil u kusové hodinářské výroby.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 10:24 Reaguje na Viktor Šedivý
Většina ne, ale samozřejmě, že dost. Ta firma totiž vznikala ze starého mlýna, tak 8*8 metrů, a s tím jak rostla, tak zaměstnávala další a další lidi. No, protože ti jsou příčetní, tak si přiozpůsobili té kvalifikaci, aby tam byli uplatnitelní. A k té druhé části věty.....no co myslíte, že je ten Junghans??? To je ta spešl hodinářská výroba, o které píšete. A další- i v tom Německu existuje hromadná doprava, takže kde vidíte problém? Já Vám tvrdím, že pitomý čecháček obvykle přemejšlí plynovým pedálem, neumí hledat v jízdním řádu, a neumí si koupit jízdenku. A další, on přeci není socka, aby jezdil sockou, i když někde dělá niemanda za medián.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

4.10.2021 15:39
Dovolím si oponovat - pokud máte děti a dovolíte si mít více než jedno, oba rodiče musejí za prací někam dojíždět a děti už jsou na obou stupních základky, tak pokud současně bydlíte v malé obci, kde není ani vietnamka, bez auta se neobejdete. Spousta obcí prostě nemá autobusové spojení do místa školy nebo zaměstnání v době, kdy to potřebujete. Je vám k ničemu, když autobus z obce odjíždí v 6 ráno, 11 dopoledne a 14 odpoledne a poslední příjezd do vesnice je v 17 odpoledne (kupodivu takové obce se najdou i uprostřed Polabské nížiny). Pro rodinu naprosto nepoužitelné. Děti se nedostanou na kroužky a už vůbec z nich, pracovní dobu vám také většina zaměstnavatelů neumožní podle jízdního řádu autobusů a většina rodin si nemůže dovolit kvůli sobotnímu výletu zaplatit taxíka. Takový článek může napsat jen někdo, kdo nikdy skutečné problémy s dopravou do práce a do škol nemusel řešit. Proto má takový člověk pocit, že ví všechno a může poučovat ostatní.
Pokud někdo chce zaříznout dopravu osobními auty, musí zároveň vyřešit na venkově dopravní obslužnost a to tak, aby vyhovovala všem obyvatelům - tedy musí být lehce naddimenzovaná, aby umožnila i cestování v méně obvyklý čas, včetně návazností na další linky. Jinak budou lidé na venkově stále jen ubývat. A kupodivu, ne všichni považují venkov za oblast, kterou můžeme hodit za hlavu a bez skurupulí prostě zaříznout.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.10.2021 08:13 Reaguje na Marcela Jezberová
Přesně tak.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.10.2021 06:39
Krásné. No jo, my se pořád někam ženeme. A to jde autem rychleji. Když chodíte pěšky nebo jezdíte vlakem, můžete své životy lépe prožívat. Při jízdě autem musíte dávat hlavně pozor na ostatní účastníky, to není tak komfortní.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist