Karolína Josková: Informace o plánované výstavbě v obci Karhule na úpatí Blaníku
![]() |
|
Plánek vyznačuje, kde má probíhat plánovaná výstavba v obci Karhule - výstavba naruší vzhled CHKO Blaník.
|
|
Zdroj: Karolína Josková |
Vesnička Karhule, která spadá do II. ochranného pásma Chráněné krajinné oblasti Blaník a patří mezi jednu z nejzachovalejších. Osada má středověký původ a půdorys nezměněný několik století - do dnešního dne je zde pouze 17 obytných domů, většinou využívaných k trvalému bydlení. Podle dokumentů správy CHKO Blaník jsou přírodní a urbanistické prvky osady Karhule převážně v pásmu zvýšené ochrany a sídla jsou v přísné ochraně.
Podle zásad výstavby v CHKO Blaník mohou nově vzniklé stavby na okrajích současně zastavěného území obce významně ovlivnit krajinný ráz. Proto zásahy do krajinného rázu, zejména umísťování a povolování staveb, mohou být prováděny pouze s ohledem na zachování významných přírodních lokalit, zvláště chráněných území a kulturních dominant krajiny, aby bylo zachováno harmonické měřítko a vztahy v krajině.
Územní plán obce Pravonín, který je v platnosti od roku 1999 umožňuje novou, poměrně masivní výstavbu v okolních vesničkách a to na malých stavebních parcelách, které jsou typově vhodné spíš pro nové příměstské čtvrti, než do chráněné krajinné oblasti. V Karhuli je podle UP možná výstavba min. 11 nových domů na minimální výměře parcely 800 m2.
V posledních měsících se objevila na všech kompetentních úřadech „studie Bydlení v Karhuli“ , která počítá s novou výstavbou až 9 nových domů na konci vesnice a to na pozemcích, které jsou dosud vedené jako orná půda – pole a sad: celková výměra těchto pozemků je cca 11000 m2. Přestože podle vyhlášky UP obce Pravonín musí být před jakýmkoliv zahájením dělení či scelování pozemků obcí vypracovaná urbanistická studie – schválená CHKO.Byla již první část pozemků / pole / rozdělena / vykolíkovaná na 4 parcely o šířkách 22 – 25 m a o výměrách cca 1450m a to aniž by se k dělení pozemků mohla vyjádřit správa CHKO Blaník.
Podle zásad výstavby v CHKO musí nové stavby v urbanisticky zachovalých částech historické obce a do této kategorie spadá převážná část menších obcí a osad, ale i stavby soustředěné okolo původních návsí ve větších obcích, respektovat historické půdorysy staveb. Objemem a tvarem se přizpůsobit okolním stávajícím objektům a ve stavebním i architektonickém detailu musí vycházet z typických staveb v nejbližším okolí.
Nově vzniklé / vytyčené 4 parcely se rozkládají v šířce cca 95 m, přitom na stejné straně vísky o délce cca 250 m je dosud jen 5 domů. Pokud se plánovaná výstavba uskuteční, rozšíří se víska o více jak 40% , což velmi podstatně změní harmonické měřítko celé vesničky a naruší a pozmění ráz blízkého okolí a tím i vzhled CHKO Blaník, které se snaží zachovat podmanivou mozaikovitou krajinu, v niž jsou zasazena nevelká sídla s málo pozměněným rázem. V celé historii CHKO Blaník je tvrdě uplatňována koncepce zachování krajinného rázu a jako jedno z míst s nejzachovalejším krajinným rázem je také CHKO Blaník prezentováno. Proč tomu není i v tomto případě?
Nedovolme zničit RÁZ KRAJINY a ÚŽASNOU PŘÍRODU pod horou Blaník. Zachovejme krásu okolí hory Blaník v podobě jaké je, nejen pro naše děti, ale i pro další generace. Vždyť Blaník máme jeden, a volných stavebních parcel hned za hranicí CHKO je dostatek.
Pozn. red. 25. 8. 2010: Na článek paní Joskové reagoval publicista Tomáš Feřtek článkem Případ Karhule aneb o krajinném rázu, který najdete zde.
reklama
Online diskuse
výstavba domů v chráněné oblasti - 31. 8. 2010 - já KARHULEJá jsem vysadil sad bez povolení.Velkou stodolu na pozemku předělalo jzd na slepičárnu.Ta byla po pádu Ksč prodána myslivcům do Načeradce.Zůstala část základů.Slepičárna měla 280m čtverečních.Studna na pozemku byla zasypána.Na druhých pozemcích stály dva seníky.Byl tam velký sad .Vše bylo zbouráno stromy vytrhány.Vše aby byly získány pozemky za D1 DÁLNICI.Tím byla jsem já Karhule ničena na úkor dálnice ve prospěch vašich aut.V sadě bylo křiště .TAKŽE postavíli se 3 domy Já Karhule se vrátím tam kde jsem již dříve byla.Já Karhule zarústám křovinami z Blaníka už nejsem vidět.Vám ekologům vzkazuji starejte se o svá města a mě nechte žít .Vaše bla bla bléboly mě děsí. VAŠE KARHULE |