Iniciativa pro zálohování: Otevřený dopis vládě s výzvou k podpoře zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky
obracím se na Vás jménem Iniciativy pro zálohování, která sdružuje významné nápojové společnosti. Naším cílem, který podporují též nápojové oborové asociace, je v ČR zavést systém nakládání s nápojovými obaly, který zajistí jejich opakovanou recyklaci zpátky do nových obalů. Ta nyní v Česku nefunguje z důvodu velmi nízké míry sběru plechovek a minimální recyklace nápojových obalů.
Návrh plošného zálohování v novele obalového zákona je navržený tak, aby pomohl ČR s přechodem na cirkulární ekonomiku. Ministerstvo životního prostředí jej postavilo na ověřených principech, podle kterých zálohování úspěšně funguje v 16 evropských zemích, od ledna se přidají dva naši sousedé – Rakousko a Polsko. Zálohový systém je jednoznačně jedinou funkční cestou k uzavření materiálové smyčky nápojových obalů, díky které se z PET lahve stane opět PET lahev a z plechovky nová plechovka. Opětovným využíváním materiálu do nových PET lahví a plechovek zabráníme plýtvání přírodními zdroji, až o 95 % snížíme spotřebu energie při výrobě nových obalů a až o 80 % snížíme uhlíkovou stopu těchto obalů.
Přesměrování PET lahví do zálohového systému navíc sníží množství materiálu, které je základem pro výpočet odvodu za nerecyklované plasty až o 20 %, tedy ročně by státní kasa ušetřila zhruba 500 mil. Kč. Český stát totiž odvádí každoročně za nerecyklovaný plastový obalový odpad miliardy korun Evropské unii jako poplatek za nízkou míru recyklace (poplatek je stanoven ve výši 20 Kč na kilogram nerecyklovaného plastového obalového odpadu).
Záloha nejen pomůže k vysokému zpětném sběru nápojových obalů k recyklaci, pomáhá také v boji s odhozenými nápojovými obaly v přírodě a ulicích měst. Potvrzují to zahraniční zkušenosti a především stále čerstvá zkušenost na Slovensku, kde už po roce fungováni zálohového systému pohozené plechovky a PET lahve z přírody a veřejného prostranství zmizely. Zavedení systému navíc Češi chtějí. Podle červnového průzkumu společnosti Ipsos tři čtvrtiny Čechů podporují zavedení systému záloh na PET lahve a plechovky.
Zálohování nápojových obalů přinese mnoho pozitivních dopadů:
Ekologické:
• Snížení množství odpadu v přírodě: Zálohový systém výrazně zvyšuje míru sběru PET lahví a plechovek, čímž se snižuje jejich množství v přírodě, na ulicích, v parcích a vodních tocích.
• Zajistí opakovanou recyklaci: zajistí sběr minimálně 90 % obalů, které nejsou kontaminované a lze ho bez problému využít v potravinářství. Vysbírané obaly budou následně využity pro výrobu nových PET lahví a plechovek.
• Ochrana životního prostředí: zabráníme plýtvání přírodními zdroji a až o 95 % snížíme spotřebu energie při výrobě nových obalů z recyklátu místo panenského a až o 80 % snížíme uhlíkovou stopu těchto obalů.
Ekonomické:
• Nevyžaduje prostředky z veřejných rozpočtů: Systém plně využívá hodnoty vysbíraného materiálu, jehož prodej pomáhá financovat provoz a který v současném systému třídění leží ladem na skládce nebo v přírodě. Systém nevyžaduje ani nikdy nevyžadoval žádné příspěvky ani dotace z veřejných zdrojů.
• Splnění evropských cílů: Zavedení zálohového systému je nezbytné pro splnění evropských cílů v oblasti recyklace a snižování množství odpadu a prevence vysokých sankcí za neplnění cílů.
• Sníží poplatky, které český stát odvádí EU za nerecyklované plasty: Přesměrování PET lahví do zálohového systému navíc sníží množství materiálu, které je základem pro výpočet odvodu za nerecyklované plasty až o 20 %, tedy ročně by státní kasa ušetřila zhruba 500 mil. Kč.
• Stabilní zdroje surovin pro recyklaci: Zálohový systém zajišťuje stabilní dodávky kvalitních surovin pro recyklaci, což může přispět k rozvoji recyklačního průmyslu.
• Vytvoření nových pracovních míst: Vznik nových recyklačních společností vytvoří v ČR nová pracovní místa.
• Snížení nákladů na úklid a likvidaci odpadu: Méně odpadu v přírodě znamená nižší náklady na jeho úklid a likvidaci, které hradí obce a kraje.
Sociální:
• Zvýšení povědomí o ochraně životního prostředí: Zálohový systém zvyšuje povědomí občanů o důležitosti recyklace odpadu a ochrany životního prostředí a díky záloze je motivuje k ekologičtějšímu chování.
• Podpora cirkulární ekonomiky: Zálohový systém přispívá k přechodu na cirkulární ekonomiku, která je založena na opakovaném využívání materiálů.
Projednání novely obalového zákona poslaneckou sněmovnou je nyní důležitým krokem. Už není na co čekat. Umožní zavést moderní evropské řešení na opakované využívání nápojových obalů, které je šetrné k životnímu prostředí. Pokud má Česko naplnit cíle dané EU, máme co dělat, abychom to stihli! Podpořte, prosím, novelu zákona a pomozte tak Česku na cestě k cirkulární ekonomice.
Na vědomí:
Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra
Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí
Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví
Zbyněk Stanjura, ministr financí
Jana Černochová, ministryně obrany
Pavel Blažek, ministr spravedlnosti
Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí
Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu
Martin Kupka, ministr dopravy
Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Petr Hladík, ministr životního prostředí
Petr Kulhánek, ministr pro místní rozvoj
Marek Výborný, ministr zemědělství
Martin Baxa, ministr kultury
Martin Dvořák, ministr pro evropské záležitosti
Martin Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Honza Honza
13.12.2024 06:56Jaroslav Řezáč
13.12.2024 07:39 Reaguje na Honza HonzaPolovičaté řešení, kdy jedni si vyřeší problém na úkor druhých možné není.
Jiří Svoboda
13.12.2024 10:19Zde se uvádí jedna velká a zásadní nepravda: "díky které se z PET lahve stane opět PET lahev". Ten recyklát se dá zatím přidávat jen z 25 %! Tento fakt zásadně mění pohled na věc! Jak si mohou dovolit autoři dopisu takto lhát a snažit se to podsouvat vládě?
Já jsem pro zálohování z důvodu, ať je chráněno životní prostředí před odpadky. Ať se to ale pořádně vyargumentuje bez potřeby lhát.