https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jaroslav-suvarsky-reakce-s-power-energies-na-vysledky-kampane-chci-slunecni-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Šuvarský: Reakce S-Power Energies na výsledky kampaně Chci sluneční energii

6.9.2019
Vážená paní Hekšová,
tímto otevřeným dopisem reaguji na výsledek vaší kampaně Chci sluneční energii, která si kladla za cíl vyjednat pro registrované účastníky výhodné podmínky pořízení střešních fotovoltaických elektráren. V oficiálním oznámení, které jste registrovaným účastníkům rozeslali v pondělí 2. září 2019, uvádíte, že jako nejvýhodnější jste vyhodnotili nabídku společnosti ČEZ Prodej, a.s.
 

Na základě dostupných informací jsem bohužel nucen pochybovat o tom, že to opravdu byla ta nejlepší volba. Rozpaky ostatně budí už samotný proces výběru vítěze. Vysvětlím proč:

Jakožto jednatel společnosti S-Power Energies, s.r.o., tuzemské instalační firmy, která každoročně v České republice nainstaluje největší počet střešních solárních elektráren pro domácnosti, jsem byl myšlenkou celého projektu od prvního okamžiku nadšen a usiloval jsem o to, aby se naše společnost mohla do kampaně zapojit. To ostatně mohu doložit řadou odeslaných e-mailů, které ze strany dTestu dlouhé týdny zůstávaly bez odpovědi.

Vzhledem k velikosti naší společnosti a výjimečným vztahům s dodavateli jsme byli připraveni účastníkům takto rozměrného projektu nabídnout nejen speciální cenové podmínky, ale i další výhody. Na naše apely směřující k možné účasti S-Power Energies v projektu však na straně dTestu nejprve dlouho nikdo nereagoval a posléze, když jsme od vás konečně dostali „příležitost“, veškerá jednávání skončila dříve, než doopravdy začala – aniž bychom reálně byli vyzváni k připravení speciální nabídky podle určitých kritérií. Namísto toho jste pouze vyhodnotili jako málo výhodnou naši standardní nabídku, kterou jsme vám pro informaci zaslali, a komunikaci s naší společností jste ukončili.

Zarážející na tom je, že jakkoli vám naše standardní nabídka připadala málo výhodná, výsledné ceny společnosti ČEZ Prodej, které ve zmíněném oznámení z 2. září prezentujete jako to nejlepší z desítek konkurenčních nabídek, se zdají být přinejmenším srovnatelné, ne-li znatelně vyšší, a to nejen z pohledu cen naší společnosti, ale i z pohledu dohledatelných cen další konkurence na trhu.

Pochopitelně neznám přesné technické specifikace uvedených sestav a nebudu se pouštět do detailního srovnání (jakkoli se mu nebráním, pokud uveřejníte kritéria poptávaná v rámci kampaně). Vycházím pouze z hrubého popisu v oznámení, kde uvádíte, že u sestavy s akumulací do vody i po odečtení dotace vychází vámi vyjednaná výhodná cena na necelých 110 tisíc Kč, zatímco a u naší společnosti lze sestavu s akumulací do vody pořídit po odečtení dotace za necelých 66 tisíc Kč. Vede mě to k otázce, jak moc se asi liší parametry obou sestav a v čem mohou spočívat přidané hodnoty řešení od společnosti ČEZ Prodej zprostředkované dTestem, že je o tolik dražší. Podobné otázky mě napadají také u sestavy s akumulací do baterie. Při našich standardních cenách totiž vycházejí výhodněji tři ze čtyř námi nabízených sestav. Jak jsem však uvedl již výše – neznám konkrétní specifikace navrhovaného řešení. Jen mi podle jeho hrubých obrysů připadá, že zdaleka nemusí být to nejvýhodnější.

Můžete pochopitelně namítnout, že cena zdaleka nebyla jediným hodnotícím kritériem. Ostatně sama v oznámení z 2. září 2019 uvádíte, že jste důsledně porovnávali také velikost firmy, dobu působení na trhu, stabilitu, instalační kapacitu a zákaznický servis. Plus zákaznické reference, nadstandardní podmínky v oblasti záruk či podporu při získávání dotací. To beru. Tím spíš ale nerozumím tomu, proč jsme z výběru byli vyřazeni, resp. proč nám redakce nebyla ochotna sdělit kritéria poptávaná v rámci kampaně u možných dodavatelů, což nám znemožnilo podat jakoukoliv speciální nabídku. Nelze totiž v této souvislosti opomenout, že společnost S-Power Energies je druhým rokem jedničkou na trhu s rezidenčními instalacemi střešních fotovoltaických elektráren, má nejpočetnější instalační tým na trhu, poskytuje mnohaleté záruky a jako vůbec první přišla na trh s garancí získání dotace, kdy klientovi ze svého vyplácí plnou výši smluvně přislíbené podpory i v případě, že mu nakonec není ze strany SFŽP přiznána. Nadto naše společnost garantuje i funkčnost celého systému – pakliže dojde k poruše fotovoltaiky, klientovi po dobu nefunkčnosti hradíme ušlý zisk.

Abych to tedy shrnul: Měl jsem za to, že dTest v rámci svého etického kodexu svědomitě a co nejobjektivněji hodnotí veškeré dostupné informace, snaží se transparentně poukázat na všechna pro a proti, a zaváže-li se k tomu, že vyjedná výhodné podmínky, udělá opravdu vše pro to, aby výsledek byl nejlepší možný. Za to vše vám až dosud náležel můj respekt. V tomto případě však na základě výše uvedených bodů důvodně pochybuji o vaší nezaujatosti.

Ještě bych rád vyvrátil představu, že mi jde pouze o to, aby kompletní „zakázku“ plynoucí z kampaně Chci sluneční energii získala pouze společnost S-Power Energies. Tak to rozhodně není. Pokud se totiž do projektu přihlásilo bezmála 15 000 potenciálních zájemců o střešní fotovoltaickou elektrárnu, bylo by bláhové myslet si, že takové množství dokáže odbavit jediná firma. I kdyby se totiž ve výsledku mělo realizovat jen 7 % poptávek (což odpovídá zhruba 1 000 instalacím), byl by to pro jedinou dodavatelskou firmu extrémní nápor, který s ohledem na akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu není možné zvládnout bez výrazných prodlení v instalacích.

Podle mého názoru by tedy bylo nanejvýš férové dojednat obdobně výhodné podmínky u více instalačních firem. Tím by se vyšlo vstříc jejich kapacitním možnostem a zároveň by se předešlo extrémně dlouhým čekacím lhůtám na straně klientů. Ve finále by všichni mohli být spokojení.

Závěrem dopisu si v návaznosti na výše uvedené dovolím vyslovit výzvu ke všem, kteří se do kampaně dTestu Chci sluneční energii registrovali: Důvěřujte, ale prověřujte. Je skvělé, že uvažujete o střešní fotovoltaické elektrárně a je chvályhodné, že uvažujete ekonomicky. Právě proto si ale zachovejte kritické myšlení a obdrženou nabídku jako řádný hospodář pro jistotu ještě po vlastní ose porovnejte s nabídkou konkurence. Teprve pak sami rozhodněte, jaká nabídka je pro Vás skutečně ta nejvýhodnější. Pokud byste měli zájem o konkurenční nabídku právě od naší společnosti, jsme připraveni ji pro vás kdykoli nezávazně připravit.

S pozdravem


reklama

 
Jaroslav Šuvarský
Autor je jednatel S-Power Energies, s.r.o.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TZ

Tomáš Zingopi

7.9.2019 18:35
Dobrý den všem, především p. Šuvarský.. Děkuji za otevřený dopis, který má hlavu a patu. Byl jsem účastníkem této kampaně a měl jsem zájem o nějakou speciální akci, která bude výhodná pro montážní firmu (objemem odebraneho materiálu, upevnění na trhu, atd.) a samozřejmě pro zájemce fotovoltaiky příjemnou cenou a komplexním servisem od vyřízení po udržování... Já osobně jsem měl představu, že Dtest nám dá informace, které firmy oslovila, jaké kritéria budou rozhodovat jaké mají případně bodové hodnocení a pak to uživatelům kampaně rozešlou. Protože každý uživatel má jiné kritéria výběru a mohl by si oslovit firmy podle svého uvážení s kterýma by byla dojednana sleva... Takto pofiderne vyhodnocena akce typu vybrali jsme ČEZ prodej a pošlou odkaz vyridte si to... Je podle mě velice nestandardní neprůhledné a mě osobně to velice sklamalo a Dtestu už nevěřím ani nos mezi očima. Podle toho co předvedli si prostě nechali zaplatit od ČEZu reklamní akci za zástěrkou exkluzivního výběrového řízení a ještě za to inkasovali nějakou evropskou dotaci...
K mému závěru mě vede i email, který jsem na Dtest posílal, že akce má zpoždění ve vyhodnocování a nejsou schopni zaslat kvalitní informace.
Osobně jsem zvědav co mi ČEZ nabídne jako účastníkovi speciální akce a nechám to nacenit jiným uživatelem, který účastníkem nebude a věřím, že nabídka rozdílná nebude..
Jsem dále zvědav na odbornost při nabídce, protože už o fotovoltaiku mám zájem cca rok a mám už spoustu informací a myslím si, že dokážu rozlišit marketing od odbornosti.
Každopádně oslovím i jiné firmy jak vybízí dopis a hodlám zveřejnit závěry, ke kterým dojdu...
Přidávám se k výzvě lidi buďte opatrní a slepě nevěřte.
Pro ostatní samozřejmě chápu, že většině domácnosti se to nevyplatí, ale jsou určitá malá skupina do kterých se řadím co má jiné kritéria...
Děkuji za pozornost všem co to dočetli až zde.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

7.9.2019 19:28 Reaguje na Tomáš Zingopi
Kdyby stát instalace FVE nedotoval, klesl by i tento malý zájem o instalace od firem téměř k nule a situace by se automaticky vyřešila. Lidé by si pak montovali systémy hlavně svépomocně a možná by je to vyšlo na stejno či dokonce levněji než od firmy se státní dotací.

Kde jsou holt státní dotace, tam se vždy špína velmi lehce usazuje.
Odpovědět
FB

František Boháč

8.9.2019 19:53 Reaguje na Tomáš Zingopi
poptejte ve vašem okolí někoho kdo instaluje systémy STORION - minimálně poznáte kde se nyní nachází standard. Vše ostatní je spíš drahý podstandard
Odpovědět
FB

František Boháč

18.9.2019 23:21 Reaguje na Tomáš Zingopi
kdo je p.Šuvarský http://www.zivotvkorporaci.com/index.php?id=2013-03-28-o-profesionalni-kandidat
Odpovědět
FB

František Boháč

7.9.2019 20:57
Pane Šuvarský, to nemyslíte vážně? Vy se odvažujete zde se vůbec ozývat? Z jaké statistiky nebo průzkumů čerpáte, že jste se vaši společnost dovolil nabubřele označit "nainstaluje největší počet střešních solárních elektráren pro domácnosti" ? ... a pak v dalším odstavci uvádíte "neznám konkrétní specifikace navrhovaného řešení. Jen mi podle jeho hrubých obrysů připadá, že zdaleka nemusí být to nejvýhodnější."
Tak nebuďte vážený pane Šuvarský zdechlej a vlezte na stránky ČEZu a tam se na nabízená řešení podívejte. Vždyť nabízená řešení odpovídají mantinelům dotace což vy jako "největší" jste měl laskavě vědět. Jinak řečeno. Všichni dodavetelé nabízejí v podstatě totéž. Jen Šuvarského "největší" firma garantuje to, na co neexistuje právní nárok tzn. "obdržení dotace" další matení klientů je "úhrada ušlého zisku". Tyhle vaše garance jsou v přímém rozporu s podmínkami vyplácení dotací. Dotace z "nová zelená úsporám" totiž nemohou být vypláceny subjektům za účelem tvorby jakéhokoliv zisku.
Z toho co jste napsal vyplývá, že cíleně klamete klienty už od prvopočátku a jste jen zaslepen hořkostí, že vámi montované krabice na zdech nebyly vybrány ... bohužel pro uchazeče byly vybrány systémy na stejně nízké technické úrovni jaké nabízí S-Power energies, a to protože používají stejně nízkocyklovatelné baterie Pylontech s nízkými vybíjecími proudy a zárukou pouhých 5 let.
Nicméně s tímto souhlasím "Právě proto si ale zachovejte kritické myšlení a obdrženou nabídku jako řádný hospodář pro jistotu ještě po vlastní ose porovnejte s nabídkou konkurence." a dodávám : NENECHEJTE SE ZMÁST VÝHODNOU CENOU. Obvyklá životnost bateriové elektrárny je minimálně 10 let - životnost určují především kvalitní baterie. Chtějte předložit záruky na baterie od výrobce v originále. A chtějte vidět fotky referencí uvnitř domu. pokud uvidíte jakési krabice na zdech tak je něco špatně nejedná se o systém, ale skládačku. Je to stejné jako s mobilním telefonem když si jej kupujete taky nedostanete součástky v sáčku ke složení. Hybridní solární systém vypadá jako sériově produkovaný a ucelený výrobek. Globální standard pro baterie je 10000 cyklů při vybíjení proudem 1C a teplotě 25°C. jestli vám vadí, že jsme popelnice Evropy pak si pořiďte kvalitní výrobky, které budou bezporuchově sloužit dlouhou dobu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2019 13:30
Myslím si, že dTest v tomto případě skutečně ujel. Pokud proklamuje,že chtěl udělat objektivní a transparentní řízení na dodavatele FVE pro rodinné domy, potom celá soutěž měla mít od počátku pro všechny zájemce jednotné zadávací podmínky.
Je zarážející, že jeden ze zájemců požaduje od redakce dTestu potřebné informace a neobdrží je.
Pochybnosti vzbuzuje následně i vítěz,společnost ČEZ ,která dlouhodobě zápasí s důvěrou veřejnosti a najednou je vyhlášena jako nejlepší...
Představa, že se polostátní moloch mávnutím kouzelného proutku změnil na progresivní pokrokovou firmu nabízející nejlepší řešení je přinejmenším úsměvná.
Je to stejné jako tvrdit, že nejlepší přepravce v hromadné dopravě jsou ČD. Nebýt pana Jančury a dalších,kteří vytvořili reálnou konkurenci a přebrali valnou část zákazníků ,dodnes bychom jezdili se soupravami,které by jak cenovou tak vybavením nedoznali zásadních změn oproti r. 1990.
Proto ve výsledky dTestu nevěřím také a spíše se klaním k názoru autora příspěvku.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2019 13:31
Myslím si, že dTest v tomto případě skutečně ujel. Pokud proklamuje,že chtěl udělat objektivní a transparentní řízení na dodavatele FVE pro rodinné domy, potom celá soutěž měla mít od počátku pro všechny zájemce jednotné zadávací podmínky.
Je zarážející, že jeden ze zájemců požaduje od redakce dTestu potřebné informace a neobdrží je.
Pochybnosti vzbuzuje následně i vítěz,společnost ČEZ ,která dlouhodobě zápasí s důvěrou veřejnosti a najednou je vyhlášena jako nejlepší...
Představa, že se polostátní moloch mávnutím kouzelného proutku změnil na progresivní pokrokovou firmu nabízející nejlepší řešení je přinejmenším úsměvná.
Je to stejné jako tvrdit, že nejlepší přepravce v hromadné dopravě jsou ČD. Nebýt pana Jančury a dalších,kteří vytvořili reálnou konkurenci a přebrali valnou část zákazníků ,dodnes bychom jezdili se soupravami,které by jak cenovou tak vybavením nedoznali zásadních změn oproti r. 1990.
Proto ve výsledky dTestu nevěřím také a spíše se klaním k názoru autora příspěvku.
Odpovědět
FB

František Boháč

8.9.2019 19:52
poptejte ve vašem okolí někoho kdo instaluje systémy STORION - minimálně poznáte kde se nyní nachází standard. Vše ostatní je spíš drahý podstandard
Odpovědět
VC

Vaclav Chudak

9.9.2019 11:57 Reaguje na František Boháč
Tak tohle vypadá taky na hodně objektivní názor
Odpovědět
FB

František Boháč

17.9.2019 21:33 Reaguje na Vaclav Chudak
mám STORION instalován doma a srovnávám se sousedem, kterému Šuvarský instaloval pár krabic na zdi. Porovnání: Soused má skládačku od Šuvarského a uskladní 5,5kWh v bateriích 9,6kWh. Mám instalováno 11,4kWh a uskladním 10kWh. ... se klidně stavte rád předvedu a soused taky rád ukáže co si nemáte instalovat.
Odpovědět
J

Jan Prucha

9.9.2019 13:39 Reaguje na František Boháč
Storion je stejný hardware jaký se v ČR běžně instaluje (včetně s-power) jen zabalený v designový krabici. Je to měnič goodwe a baterky jsou pylontech. Jedinná výhoda oproti “krabici na stěnu” je, že je to zabalený dohromady v krabici na zem. Počty cyklů jsou dost marketingový údaj, který jde ověřit jen na cyklovači. Průměrná domácnost v ČR víc jak 3000cyklů za 10 let neudělá. Takže asi tak.
Odpovědět

9.9.2019 21:00 Reaguje na Jan Prucha
Ano Storion jsem si zjišťoval a musím souhlasit goodwe střídač, který má vysokou vnitřní spotřebu... Co se týče střídačů já osobně jsem si vyhodnotil za top buď Victron, který se instaluje na lodě a je asi top řešení a nebo levnější řešení Huawei... Ale je to názor mne laika, který si zjistil informace...
Odpovědět
FB

František Boháč

17.9.2019 21:29 Reaguje na
Victron 3000 má spotřebu 260W x 24h = 6,2kWh. STORION 3,6 má spotřebu 30W x 24h = 0,72Wh. Victron má trafo a STORION je "spínaný zdroj" proto má nižší spotřebu.
Odpovědět
TD

Tomas Dolezal

25.12.2019 23:44 Reaguje na František Boháč
Dobrý den, kde jste prosím vyčetl, že má Victron spotřebu 260W? A ještě bych rád věděl o jaké spotřebě mluvíte - jestli při nulovém odběru a nebo při jakém dodávaném výkonu. Děkuji.
Odpovědět
FB

František Boháč

17.9.2019 21:27 Reaguje na Jan Prucha
záruky jsou vztaženy na 90% využití kapacity a u mně doma to tak i je. U Pylontech jsou záruky na 60% kapacity a taky to tak je. Soused má skládačku od Šuvarského a uskladní 5,5kWh v bateriích 9,6kWh. Mám instalováno 11,4kWh a uskladním 10kWh. takže Pylontech ve STORION na 100% nejsou. Můj systém nezkolaboval ani jednou za 4 roky a soused když tvrdě požádal o zvýšení využitelnosti kapacity tak mu systém kolabuje při každém nabití na 100% a vybití na 20%. Moje baterky vybíjím na 5% bez problémů. Mám funkční UPS. Soused nikoliv.
Odpovědět
TD

Tomas Dolezal

25.12.2019 23:47 Reaguje na František Boháč
Nezlobte se na mne, ale jestli něco obsahuje měnič/střídač GoodWE, tak nemůžete mluvit o standardu - to je právě ten podstandard.
Odpovědět
TZ

Tomáš Zingopi

9.9.2019 21:05
Tak a je to potvrzeno, co jsem myslel kontaktoval mě ČEZ na základě jednoduchého formuláře, který jsem vyplnil na jejich webu (https://www.dtest.cz/newsletter/link?url=https%3A%2F%2Fwww.cez.cz%2Fcs%2Fpodpora%2Fformular%3FmailingID%3DpL25Nyuyd8cL%26utm_source%3DChSE%26utm_medium%3De-mail%26utm_campaign%3DChSE190906&newsletter_id=12742&email_id=1077303&email_hash=83ad6d1e2b9ff6bf49779e58a4d7f4c1) a na základě vyplnění mi přišla úplně zcestna nabídka, která z realitou neměla nic společně ve smyslu nezjisteni všech informací a dále cenové toto řešení bylo nadhodnocene cca asi o 100tisic nad klasickou cenu co nabízí konkurence... Děkuji tímto dTestu za pěkný humus.... Myslím, že dále se tímto zabývat je zbytečný čas... Obrázek ať si udělá každý sám.
Odpovědět
FB

František Boháč

18.9.2019 23:15
kdo je p.Šuvarský ? Profesionální kandidát http://www.zivotvkorporaci.com/index.php?id=2013-03-28-o-profesionalni-kandidat
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist