https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dtest-zorganizoval-pro-15-tisic-domacnosti-vyber-dodavatele-fotovoltaiky.tendr-vyhral-cez
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

dTest zorganizoval pro 15 tisíc domácností výběr dodavatele fotovoltaiky. Tendr vyhrál ČEZ

6.9.2019 14:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Využití vlastního zdroje solární energie přináší domácnostem možnost ušetřit na nákladech za elektřinu a získat energetickou soběstačnost.  Ilustrační snímek.
Využití vlastního zdroje solární energie přináší domácnostem možnost ušetřit na nákladech za elektřinu a získat energetickou soběstačnost. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila výsledky kampaně „Chci sluneční energii“, která spočívá v hromadném nákupu a instalaci fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. Jedná se o neziskový projekt podpořený Evropskou unií, do nějž se přihlásilo téměř 15 tisíc domácností z celé ČR. dTest poptal několik desítek společností, porovnal jejich nabídky a vybral tu nejvýhodnější.
 

Přibližně dva měsíce měli zájemci o solární energii na to, aby se zdarma a nezávazně registrovali na webových stránkách kampaně www.ChciSlunecniEnergii.cz. Poté dTest oslovil dodavatele fotovoltaických systémů a usiloval o co nejvýhodnější podmínky pro skupinu registrovaných spotřebitelů. „Překvapil nás velký počet zájemců o domácí solární elektrárnu. S vědomím, že vyjednáváme podmínky, které může využít 15 tisíc domácností, jsme poptali několik desítek společností. Pečlivě jsme porovnali jejich nabídky, posoudili dobu jejich působení na trhu, stabilitu, velikost, reference a řadu dalších objektivních ukazatelů. Naším cílem bylo dojednat nejen nižší ceny zařízení, ale i férové podmínky smlouvy a nadstandardní služby, jako je například delší záruční doba, podpora při získávání dotací nebo rychlost komunikace od prvního kontaktu se spotřebitelem až do instalace domácí solární elektrárny. Na základě všech těchto informací jsme nakonec jako nejlepší vyhodnotili nabídku společnosti ČEZ Prodej,“ říká ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Registrovaným domácnostem již dTest představil vyjednané podmínky a modelové parametry vítězné nabídky. „Registrované účastníky ještě e-mailem vyzveme k vyplnění elektronického formuláře, ve kterém uvedou informace o místě pro instalaci zařízení - například sklon a orientaci střechy, plochu pro umístění panelů či požadovaný typ fotovoltaické elektrárny. Zároveň tím dají souhlas k tomu, aby je s nabídkou kontaktoval vítězný dodavatel. Teprve na základě vyplněného formuláře pošle společnost ČEZ Prodej spotřebitelům indikativní - tedy stále nezávaznou - nabídku fotovoltaického zařízení. Využití nabídky je zcela dobrovolné,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Pokud se bude spotřebiteli indikativní nabídka líbit, dodavatel vyšle do jeho domácnosti zástupce, který provede obhlídku, na jehož základě vznikne již konkrétní projekt s přesnými parametry a cenou. Až poté se spotřebitel rozhodne, jestli uzavře s dodavatelem smlouvu.

Vítězný dodavatel dává spotřebitelům na výběr tři typy fotovoltaických systémů podle toho, jak chtějí využít přebytek vyrobené solární energie. „Zákazník si může vybrat solární elektrárnu s akumulací energie do baterie, do vody, nebo s tepelným čerpadlem. Každému vytvoříme nabídku na míru, vhodnou pro jeho potřeby. Věříme, že zákazníci ocení náš systém řízení a monitoringu všech technologií. Zákazníkovi zařídíme vše od projektu po instalaci a pomůžeme mu i s žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Kampaň Chci sluneční energii je součástí projektu Clear 2.0, který dTest realizuje ve spolupráci s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi a za podpory Evropské unie. Více informací mohou lidé nalézt na webových stránkách kampaně www.ChciSlunecniEnergii.cz. Cílem projektu Clear 2.0 je zvyšovat povědomí o udržitelných zdrojích energie a zpřístupnit solární energii těm, kdo by se do nákupu fotovoltaické elektrárny obávali pustit na vlastní pěst.

Využití vlastního zdroje solární energie přináší domácnostem možnost ušetřit na nákladech za elektřinu a získat energetickou soběstačnost. Výhodou je také snadná instalace a nízké náklady na údržbu. Účastníci zapojení do hromadného nákupu fotovoltaické elektrárny mohou také získat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Parametry modelových instalací fotovoltaických elektráren.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.9.2019 05:55
Tomu opravdu nerozumím. Podmínky ČEZu, když jsem já poptávala střešní fotovoltaiku, před půl rokem, byly nejhorší ze všech. Zejména s ohledem na použitou technologii. Staré, málo výkonné panely, které jsou sice levné, ale budou se muset za 5 let vyměnit. S připojením dobrý, ale stejně nemají zavedenu virtuální elektrárnu, přetoky do sítě můžete provozovat, ale nikdo Vám za ně nedá peníze.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist