Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová: Každý si může nasimulovat skleníkový jev
To, co bylo před 20 lety tématem článků prestižních časopisů, je dnes na internetu běžně dostupné.
|
|
Zdroj: Jiří Svoboda, Jindřiška Svobodová |
Základy modelu vznikly jako čistě vědecký počin již v roce 1987, tedy v době, kdy tento problém žádná ekonomická ani environmentální fóra neřešila. Představený simulační program je součástí uznávaného Modtranu, který je experimentálně prověřen a využívá reálná absorpční spektra hlavních skleníkových plynů.
Simulace jasně ukazují, že čím více máme skleníkových plynů v naší atmosféře, tím méně uniká tepelného záření ze Země do kosmu, a tudíž teplota Země musí díky tomuto příspěvku narůstat. Odkazovaný model nebere v úvahu jiné faktory ovlivňující teplotu Země. Tyto faktory mohou krátkodobě převážit nad vlivem narůstajícího skleníkového efektu a Země se může i ochlazovat. Nezastavíme-li růst emisí, o to markantnější bude nárůst teploty a jeho katastrofické projevy, až faktory dosáhnou svých obvyklých hodnot.
Záleží na každém, jak k problematice skleníkových plynů přistoupí. Tento příspěvek má jasně ukázat i zmateným pochybovačům, že problém skleníkových plynů je reálný a je třeba jej rozumně a efektivně vhodnými nástroji řešit.
reklama
Jiří Svoboda pracuje v Ústavu fyziky materiálů AV ČR, Jindřiška Svobodová přednáší na katedře fyziky Pedagogické fakulty MU v Brně ekologicky a environmentálně zaměřené předměty.
Online diskuse
co k tomu dodat - 10. 9. 2009 - AlešNo CO2 určitě funguje jako skleníkový plyn v tom mají vědci pravdu.Jenže když řeknete A musíte říct i B. CO2 působí na klima ryze logaritmicky co to znamená ? to znamená , že pro zachování účinku můsíte měnit koncentraci násobkách a ne lineárně. Toto prostě nemůže lidstvo dokázat.Dále CO2 má potenciální maximální izolační schopnost, protože zadržuje jen malou část infa záření tzv. radiační okno - po jeho vyčernání má další nárůst koncentrace nulový vliv na klima. Celé oteplovací hysterie je založená pouze na tzv. konstantě citlivosti klimatu na koncentraci CO2 , kterou si zvolili sami oteplovači tak, jak se jim to hodilo . Pokud tedy něco násobíte 10 nebo 100 výsledné oteplení je vysoké, přesto-že je to naprostá blbost. Vyjdou vám vysoké nárůsty teplot, přesto-že se za 20. století oteplilo o 0,7°C a sluneční aktivita se zvýšila na nejvyšší hodnotu za 8 tisíc let, tak globální oteplovači předpovídají růst teplot pro 21 století až o 6°C. |