https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klimaticka-koalice-cesko-ziskalo-fosilii-dne-za-projev-andreje-babise-a-senatni-utok-na-fit-for-55
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická koalice: Česko získalo Fosilii dne za projev Andreje Babiše a senátní útok na Fit for 55

9.11.2021
Andrej Babiš na klimatické konferenci v Glasgow.
Andrej Babiš na klimatické konferenci v Glasgow.
Foto | Macciani / Vláda
Dnes vyšel nový Climate Change Performance Index 2022 a Česko se v něm propadlo o několik příček dolů. Z loňské 47. pozice klesla Česká republika na 51. místo ze 61 hodnocených zemí či celků. Před Českou republikou se umístily i země jako Indie, Maroko, Ukrajina, Rumunsko či Turecko. Poslední příčky žebříčku sdílíme se státy jako Saúdská Arábie či Rusko.
 
Mimoto dnes Česko rovněž obdrželo na summitu COP26 v Glasgow anti-cenu Fosilie dne. Tu na klimatických summitech OSN pravidelně uděluje mezinárodní síť neziskových organizací Climate Action Network. Česko dnes v žebříčku zemí s nejhorším přístupem k řešení klimatické krize obsadilo “úctyhodné” třetí místo. [2] Je to vůbec poprvé, co se České republice podařilo na tuto anti-cenu dosáhnout. Česko získalo Fosilii dne za projev, který na COP26 přednesl premiér Andrej Babiš, a za následný páteční útok na části klimatické legislativy Fit for 55 ze strany Senátu ČR.

Zatímco jiné země na konferenci v Glasgow podepisují závazky k odchodu od uhlí a jiných fosilních paliv či debatují možný rozsah a nastavení finanční podpory pro rozvojové země, Česko například jako jediná země V4 stále nepřispělo ani do Zeleného klimatického fondu na období 2020-2023.

Jitka Martínková, komunikační koordinátorka Klimatické koalice, řekla: "Česká republika se během konference v Glasgow snaží dostat někam na úroveň Austrálie či Saúdské Arábie. Zatímco vyspělé země řeší, jak rychle snížit emise a jak nastavit mechanismy finanční pomoci rozvojovým a zranitelným zemím, Česko se zajímá pouze o to, jak se ze závazků vykroutit a přehodit odpovědnost na jiné. Není proto divu, že se stává aspirantem na klimatické anti-ceny a v letošním CCPI se propadlo zase o něco blíž k samému dnu tohoto žebříčku."

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl: "Podle BBC má fosilní průmysl v Glasgow nejpočetnější delegaci a to mohli klidně připočítat tu českou. David Attenborough mimo jiné na summitu řekl, že ve svém životě byl svědkem strašlivého úpadku, ale vy můžete a měli byste být svědky úžasné obnovy. Motivací v boji proti klimatickým změnám by podle něj neměl být strach, nýbrž naděje. S přístupem, který předvádí český premiér, česká delegace, ale i třeba Senát, se veškerá naděje rozplývá jako mlha nad skotskými slatěmi."


reklama

 
Klimatická koalice

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.11.2021 15:49
Existují žebříčky, kde je lepší být někde vzadu. A tzv. ekologickým skupinám pěkně leží v žaludku to, že Česko se nerozloučilo s jádrem. Vždyť jak by to tady bylo ekologické, kdybychom jaderné elektrárny neměli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2021 16:32 Reaguje na Richard Vacek
Nikde tam není žádná poznámka o jádru. Jste zcela mimo.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.11.2021 16:44 Reaguje na Pavel Hanzl
No a s čím v projevu Babiše máte problém vy? S tím, že obhajoval jadernou energetiku jako čistý a bezpečný zdroj energie?
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/green-deal-babis-jaro-cop26-konference-emise-evropa-uni-osn-glasgow_2111012114_ban
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:16 Reaguje na Richard Vacek
V tom, že lhal a strašil "zbídačením" a podobnými blbosti, s tím, že nepochopil vůbec klimatickou tragédii, která nám už drtí palce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2021 16:33 Reaguje na Richard Vacek
V Evropě je dost zemí, které mají z jádra daleko víc energie, než my a ropáky z nich nikdo nedělá. Tím to nebude.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

13.11.2021 22:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ano, je to právě tím jádrem.
Totiž ty země, které mají z jádra větší podíl energie než my, se mohou klidně a snadno zavazovat k likvidaci uhelných elektráren, protože PRO NĚ to bude o řád menší problém, než pro nás.
Takže evropské mentory ničím nedráždí a ti nemají důvod jim dávat nelichotivé tituly.
Podobně je to se zeměmi, které se SKUTEČNĚ mohou opřít o OZE, protože jim osud nadělil příznivé přírodní a geografické podmínky, ve kterých OZE nejsou zdroji tak nevyzpytatelnými a nejistými jako u nás a není nutné aby měly takovou míru rezervy ve zdrojích spolehlivých, jakou musíme mít my.

Prostě - Babiš jim říká PRAVDU, kterou ovšem oni nechtějí slyšet. Jim je u zadele, jak zrovna nějaká bezvýznamná ČR ty jejich krávoviny přežije nebo nepřežije...
Babišovi to ovšem u zadele není a nesmí být. Tudíž s nimi těžko může najít společnou řeč.

Jak říká staré přísloví, pro pravdu se lidé nejvíc zlobí...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.11.2021 17:07 Reaguje na Richard Vacek
Takovou cenu lze považovat jako vyznamenání, pro realitu a zdravý rozum.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:14 Reaguje na smějící se bestie
Cenu "bludný balvan" dali taky jedinci, který hlásal, že Země je placatá. Bylo to skutečné vyznamenání pro realitu a zdravý rozum.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.11.2021 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl
mimo mísu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 10:50 Reaguje na smějící se bestie
jaký je mezi tím rozdíl?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.11.2021 16:39
Náš babišistán se vyznačuje tím, že se ve většině parametrů propadáme někam mimo Evropu.
V boji proti covidu jsme asi pátí od konce z 155 hodnocených zemí.
Taky jsme měli snad největší propad hospodářství během lockdownů, taky skoro největší nárůst státního dluhu, naopak malé oživení, zato nejrychleji rostoucí ceny elektřiny i před touto krizí atd. atd. atd.

Taky dáváme obrovské částky na OZE aniž by se cokoliv stavělo atd. atd.

Prostě být nejhorší v maximálním počtu oborů je cílem Bábovy politiky.

Před touhle vládou stojí až gigantický úkol: odbabišovat státní správu a jeho samotného dostat před soud.
Odpovědět
JM

Jan Marján

9.11.2021 17:35 Reaguje na Pavel Hanzl

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

9.11.2021 17:53 Reaguje na Jan Marján
Má myšlení typického zeleného levičáka včetně- poručíme větru, dešti. Petrův Zdar
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:10 Reaguje na Jan Marján
Nikde jsem nepsal o žádném trestu pro Babiše za jeho prokázané zločiny, jenom píšu, že je potřeba ho postavit před soud. Trest je už jeho starost.
Nebo si myslíte, že stamiliónové (milirdové???)krádeže se nemají stíhat?
PROČ??
Odpovědět

Petr Šrámek

9.11.2021 18:51
Ano, diskutovat s jiným názorem nelze. Zesměšnění, urážky, dehonestace. Takže závěr i pro ty. kteří tomu nerozumí je jasný. ...lžou.
Odpovědět

Daniel Štefka

9.11.2021 20:12
“Babiš za projev v Glasgow zaslouží pochvalu.“ – Václav Klaus
https://www.youtube.com/watch?v=lxCyf-w5lG4
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

10.11.2021 06:31 Reaguje na Daniel Štefka
Xaver a Tuneldědek. To je duo. :D :D
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.11.2021 07:38 Reaguje na Daniel Štefka
Ano, sám satan české politické scény co se ŽP týče mu dal razítko za zásluhy.... Klaus je velice dobrý jako etalon stanovující co je to bezohledný sebestředný lhář a šmejd manipulující s lidmi...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:11 Reaguje na Daniel Štefka
To je skutečně pochvala!!! Cena od Belzebuba vždycky potěší.....
Odpovědět
ms

10.11.2021 01:00
Někteří eko aktivisté, blouznivci a zaslepenci nikdy nepochopí, že ceny energií pro české důchodce a sociálně slabé devastují německé ceny na Lipské burze, které budou nadále růst, jak vedle sebe musí existovat politicky prosazované OZE a funkční stabilní z zdroje z uhlí a posléze i z plynu, které OZE ve skutečnosti zachraňují pr..l. Takto zuboženým Čechům a českým podnikům se ztrátou konkurenceschopnosti ať vysvětlí, jak jsou jim prospěšné "světlé zelené zítřky", jež možná nastanou za 80 let, když možná nebude průměrná teplota na planetě vyšší o 2,7, ale jen o 1,5 stupně. Tohle je zrůdná zelená ideologie blížící se už hodně té rudé a hnědé.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.11.2021 07:31
No jo no.... nezodpovědný populista Babiš v akci... ten naši zemi zavedl úplně mimo vyspělé země a poškodil nás ve všech oborech a směrech... ten člověk je prostě gauner.

Nová vláda bude určitě zodpovědnější. Ještě, že ta změna nastala. Konečně se nebudu muset tak moc stydět za to odkud jsem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:12 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Naděje tu je, ale není vyhráno. Když vidím, jaká nálož problémů je před touhle vládou, můžu jim držet jen všechny palce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.11.2021 08:19
Celé ČR se stalo "fosilií tohoto desetiletí", Babišovi se podařilo zablokovat jakýkoliv pozitivní vývoj prakticky ve všem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist