https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/klimaticka-koalice-klimaticky-summit-osn-v-glasgow-odlozil-reseni-nejdulezitejsich-veci-na-pozdeji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatická koalice: Klimatický summit OSN v Glasgow odložil řešení nejdůležitějších věcí na později

13.11.2021 | PRAHA
Skončila 26. konference o klimatu OSN.
Skončila 26. konference o klimatu OSN.
Zatím 26. konference OSN o změně klimatu, která právě končí v Glasgow, je promarněnou šancí nasměrovat svět na bezpečnou cestu k udržení teploty na hranici 1,5 °C. Navzdory dílčím úspěchům summit vyhlídky světa o moc nezlepšil. Zatímco před Glasgow směřoval svět k oteplení o 2,7 °C [1], po Glasgow jsme na tom pouze o tři desetiny stupně Celsia lépe [2]. Země světa nedokázaly před ani během Glasgow předložit dostatečně ambiciózní vnitrostátně určené příspěvky (NDC) ke zmírnění změny klimatu. Závěrečná deklarace letošní klimatické konference signatářským státům pouze klade za úkol předložit dostatečné cíle pro rok 2030 “do konce roku 2022”. Řešení se tedy o rok odkládá.
 

„Ačkoli Boris Johnson na začátku summitu varoval, že hodiny zkázy už ukazují za minutu půlnoc, výsledky konference se tváří, jako by bylo slunečné odpoledne. Navzdory drobným pokrokům se důležitá rozhodnutí odsunula na později. Klimatická spravedlnost v podobě financování ztrát a škod, mitigační ambice v souladu s cílem 1,5 °C i jasný závazek, že fosilní paliva, která už si nemůžeme dovolit spálit, zůstanou skutečně pod zemí. Změn, které by nám umožnily srazit do roku 2030 globální emise skleníkových plynů o 45 %, summit opravdu moc nepřinesl,“ říká Jirka Martínková z Klimatické koalice.

Summit v Glasgow se nestal ani umíráčkem pro uhlí a další fosilní zdroje energie, jak v srpnu od mezinárodního společenství požadoval generální tajemník OSN António Guterres. V závěrečné deklaraci konference COP26 se sice poprvé od Kjótského protokolu doslova upozorňuje na potřebu odklonu od fosilních zdrojů energie, přijatá formulace ale i nadále ponechává prostor pro další těžbu i dotace a chybí i jakýkoli konkrétní termín. Některé země se během konference přihlásily k dílčím závazkům k odchodu od fosilních paliv. Tyto pakty, např. Beyond Oil And Gas Alliance či No New Coal Power, budou ale pouze marginálním posunem kupředu, pokud k nim v dohledné době nepřistoupí i další státy.

Konference v Glasgow přinesla i další závazky, například zvrátit do r. 2030 odlesňování či omezit do roku 2030 emise metanu o 30 %. I ty ale mohou znamenat přínos pouze v případě, že budou skutečně dodržovány v praxi. Pod metanovým závazkem navíc chybí podpisy některých významných hráčů. Celkovým nedostatkem těchto dohod je, že je nemá kdo vymáhat. V praxi tak mohou snadno skončit jako prázdné sliby.

„Před deseti lety bychom s podobným výsledkem byli asi spokojeni. Nikoliv však nyní. Mnoha zemím a politikům nelze upřít snahu, ať už upřímnou či nikoliv. Ale výsledek je zřejmý. Naděje na zastavení oteplování pod kritickou hranici je po dnešku minimální, ale stále existuje. Koho to patrně netrápí, je český premiér Babiš, jehož ostudný projev naplno odhalil, že závažnost situace naprosto nechápe,“ komentoval COP26 Jan Freidinger z Greenpeace ČR.

Hlavní vyjednávání se v Glasgow vedla o tom, jak uvést do praxe jednotlivé části Pařížské dohody. Pozornost budilo zejména několik témat. V oblasti financování adaptačních opatření se podařilo domluvit zdvojnásobení dosud poskytované částky, byť ani to stále neodpovídá původním slibům bohatých zemí. Některé země například v Africe přitom už teď utrácejí za klimatická adaptační opatření více peněz než za vzdělání či zdravotnictví.

Nicole Princlová z Centra pro dopravu a energetiku k tomu řekla: „Letošní summit COP 26 sklízí kritiku i za to, že se jej nemohly v dostatečné míře účastnit lidé ze zemí globálního Jihu. Na klimatické krizi mají historicky nejnižší podíl, její dopady však pociťují nejvíce. Koncepty klimatické spravedlnosti a tzv. ztrát a škod byly třecí plochou jednání. Delegace se neshodují na tom, zda by chudší země měly dostat kompenzace za nevratné ztráty a škody způsobené klimatickou změnou a jak by taková finanční pomoc měla vypadat. Bohaté a rozvinuté země přitom mají neoddiskutovatelný klimatický dluh, který je na čase začít splácet.“

Pro rozvojové země bylo velkým tématem letošní konference i financování tzv. ztrát a škod. Na vytvoření fondu na financování ztrát a škod ale v Glasgow nedošlo. Za škody páchané už teď klimatickou krizí v řadě rozvojových či malých ostrovních států tak budou i nadále platit nejvíce zranitelné komunity. Drobný pozitivní posun umožnilo Skotsko, které jako první země přislíbilo v Glasgow na ztráty a škody konkrétní, byť symbolickou, finanční částku 2 milionů liber. Další peníze přislíbilo následně ještě několik nadací a belgický region Valonsko.

Překvapením summitu byla Indie, která nečekaně předložila cíl klimatické neutrality, byť až pro rok 2070. Doprovodila jej i hmatatelnějším závazkem získávat už v roce 2030 polovinu energie z obnovitelných zdrojů.

Česku zajistil v Glasgow mezinárodní ostudu projev premiéra Babiše. V době konání konference COP26 navíc na klimatickou legislativu EU zaútočil ještě i český Senát. Česká republika díky tomu získala v Glasgow vůbec poprvé anti-cenu “Fosílie dne”. Tu na klimatických konferencích OSN pravidelně uděluje mezinárodní síť neziskových organizací Climate Action Network International.


reklama

 
Klimatická koalice

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.11.2021 22:19
Na rozdíl od ekomagorů jsem s Glasgow spokojený , prim u mě hraje jednotný a silný závazek skončit s odlesňováním , který byl přijat všemi zeměmi.

Boj proti sodovkáči hysterici z EU a USA neustáli a namísto původně navrhovaného naprostého zavržení uhlí dohoda hovoří jen o „odklonu“.
Společně s prosazením jádra jako dobré alternativy a zachováním významu zemního plynu na "dočasnou" dobu , lze mluvit o realističtější mezinárodní
cestě při dekarbonizaci společnosti.
ČR ústy premiéra Babiše sdělila také důležitou věc, ideologie by neměla mít přednost před ekonomikou a sociální soudržností.
S ohledem na to, že se navíc tento rok, plně v souladu se skeptickými prognózami začalo ochlazovat od Antarktidy po centrální Evropu jsem spokojený. Věřím, že i zima 2021-22 položí první třicetinu dílku k tomu, aby i zavilí klimaalarmisté v r. 2051 museli uznat, že soudruzi z NDR někde udělali chybu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 09:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Odlesňování atd. jednoznačně úspěch, uznání jádra je taky úspěch, jenom nevím, co myslíte pořád tou ideologií.
Ale s tím oteplováním jste zase zcela mimo. Dívám se na detailní graf teplot v ČR od r. 1960, je to řádově +2°C. Ale roční teploty tvoří zuby jak na pile a rozptyl je klidně víc než stupeň. V roce 17 - 18 byla teplota na maximu (ještě půl stupně nahoru) 19 - 20 mírně dolů, 21 tam ještě není.
Pokud by byly roky 21 a 22 silně teplotně nižší (klidně o půl stupně), neznamená to ve vývoji oteplováná VŮBEC NIC. Další roky to zase doženou.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

15.11.2021 10:48 Reaguje na Pavel Hanzl
To si nesmíte tak brát. Vinkler zase naráží na bláznivé ,,prognózy,, od Kalendy nebo Zharkovové. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 09:35 Reaguje na Petr Eliáš
Pan Kalendy vypočítal ten svůj integrál TSi a vyšlo mu, že zlomem je rok 2020 a v roce 21 půjde už teplota dolů. Ovšem realita je zcela opačná, jak se dalo čekat.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.11.2021 07:15
Je dobré, že Česká republika upozornila na to, že je třeba klimaalarmismus vrátit z ideologie na realistickou kolej. Z vlastní zkušenosti víme, že pokud bychom podlehli názoru ekologistů a nepostavili jaderné elektrárny, tak těžíme podstatně víc uhlí s negativními důsledky na široké okolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 09:16 Reaguje na Richard Vacek
Jádro je už uznáno za zelenou energii.
Vím, že tlak na nedostavbu Temelína tu byl, ovšem ani v ekoorganizací (Děti země) nebylyl názor jednotný. Velká část členů chtěla dostavbu, právě kvůli uhlí.
Tehdejší vláda to vyřešila šalamounsky. Naslibovala veřejnosti i ekologům, že o stejný výkon, jaký má Temelín, odstaví v uhlácích. Což ovšem neudělala.
Proto elektřinu stále vyvážíme, ovšem čím dále méně.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

14.11.2021 11:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Člověk, který všechno ví lépe než ostatní, by se neměl otírat o to, že vyvážíme elektřinu. Prozrazujete tím hluboké mezery ve znalosti fungování energetických soustav a trhu.
To že ji vyvážíme, je totiž naprostá samozřejmost - a vyvážet ji budeme VŽDYCKY, i kdyby už byla úplně všechna z vašich OZE.
A pak zase chvíli dovážet... Vyvážet - dovážet - vyvážet, dovážet... Tak to chodí.

A na nedostavbu Temelína nebyl "tlak", to byl SUPERTLAK plný hysterie, demagogie a vědomých lží. Že to tehdejší vlády ustály a nepovolily, je naše velké štěstí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 11:46 Reaguje na Karel Ploranský
Vyvážet - dovážek se děje trvale, ale já píšu o celoroční bilanci, jestli jste si toho nevšiml.
Nevím, co si představujete pod pojmem SUPERTLAK, ale tenkrát se vedly diskuse i s lidmi, kteří na to neměli vůbec žádná vliv.
Vždycky a zásadně musí být ve vašem příspěvku urážka. Proč??
To jste sám tak nejistý???
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

14.11.2021 11:40
Vidíte - zdá se, že v Glasgow i hodně horké hlavy alespoň trochu ochladly a vrátily se nohama na zem. Jen nevím, jak si tedy mám vysvětlit, že JENOM BABIŠ a nikdo další byl počastován nelichotivými přívlastky..?
Že by to byl ten jeho projev, co všechny donutilo použít zdravý rozum a zůstat v realitě? To pochybuji. Ale jestli k tomu alespoň trochu přispěl, má velkou zásluhu, kterou časem ještě oceníme.

Někteří spoluobčané se kvůli Babišově vystoupení za něho stydí (!), já jsem na něho naopak hrdý, že měl tu odvahu říci tam to, co tam nikdo nechtěl slyšet. Že není jako naši zástupci v EU, kteří sedí v královsky placených křeslech v Bruselu jen proto, aby tam horlivě přikyvovali. Přece si ty své trafiky neohrozí tím, že by nedejbože něco někdy namítali proti mainstreamovým názorům; nebo dokonce byli v opozici a tudíž v nelibosti jako Babiš, no ne?

Znovu si dovolím připomenout T. G. Masaryka. Toho dnes velebíme a oslavujeme PRÁVĚ PROTO, že se nikdy nebál jít proti proudu a svůj názor hájil i tehdy, kdy proti němu byli úplně všichni a všichni byli naprosto přesvědčeni, že hlásá pitomosti. Že pravdu ani nemůže mít on, protože pravdu přeci má vždycky většina.
Nemá. Že se většina může mýlit ještě trapněji než jednotlivec, to už historie ukázala mockrát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 11:50 Reaguje na Karel Ploranský
Babiš mi připadá jako jedinec, účastnící se konference o astronomii a hlásá tam placatost země.
Samozřejmě ho vyslechou, ale pak z něho mají čurinu.

Ovšem většina neví, že přímo v Evropě existuje zaprděná enkláva, kde obyvatelstvo věří na placatost země přímo většinově. Je to sice na vyscípání, ale jako kuriozita by to mělo být chráněno....
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.11.2021 21:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to naopak.Babiš je jedinec účastnící se astronomické konference hlásající placatost země a jako jediný tam hlásá její kulatost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 09:39 Reaguje na Jarka O.
To je naprostý nesmysl, nikdy v histori se nic takového nestalo.
Vědci samozřejmě dělají dílčí chyby, pokud nemají dost měřených dat, ale v klimatologii tahle situace skončila s minulým stoletím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.11.2021 21:10 Reaguje na Pavel Hanzl
PS:Že je populista, nerozporuju, ale občas řekne, co si myslí. To ti ostatní se neprokecnou a něco jako názor nemaji už vůbec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 09:41 Reaguje na Jarka O.
Bába myslí jen na svůj špinavý byznys a nic jiného ho nezajímá. Důsledky na naše lidi jsou děsivé (10x převalené účty za plyn) atd. atd. atd.
Odpovědět
ms

14.11.2021 14:28
Klimatičtí progresivisté stupňují množství žalob na vlády a firmy, že dostatečně nebojují za ochranu planety. Kdy konečně přijdou masivní žaloby na všechny tyhle aktivisty za to, že lidé upadají do energetické a všeobecné chudoby, že vinou nestabilní a cenově nedostupné enrgie zavírají podniky a lidé ztrácejí práci? Česko doplatí na "zelenou" deindustrializaci EU zdaleka nejvíce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.11.2021 17:41 Reaguje na
Ten energetický problém způsobil vydíráním Putin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.11.2021 09:34
"Pod metanovým závazkem navíc chybí podpisy některých významných hráčů".

Tím myslí koho? Najsou tím náhodou tvrdě ropáčtí Rusi?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist